Archeologické zprávy nejen pro hledače s detektory kovu 7/2016

Kategorie: Archeologické zprávy

Po staré pevnosti pátrá tým archeologů se studenty

Archeologové se pokouší nalézt pevnost ve tvaru hvězdy v okolí Lunenburské univerzity (Velká Británie). Stavba je 250 let stará. První důkazy o tom, že se poblíž školy skutečně nachází, objevili archeologové zřejmě v květnu. V bádání pomáhá odborníkům dvanáct studentů. „Dokud nezačneme pořádně kopat, tak se nedozvíme, co se v zemi nachází,“ poznamenal profesor archeologie Henry Cary. Vědecký tým zatím narazil na dvě řady kamení, které mohly být součástí palisády.

Foto: www.cbc.ca

Nalezená mozaika v Turecku nabádá: buď veselý a vychutnávej si život

2400 let starou mozaiku objevili archeologové během vykopávek v jižní provincii Turecka – Hatay. Je na ní vyobrazená kostra, která drží pohár s pitím a chléb. Nabádá lidi, aby žili naplno, vychutnávali si život a byli veselí. Podle archeologa DeMet Karu byla mozaika součástí řecko-římského města Antiochie. Naznačuje to i nápis, který je v Řečtině. Archeologové také dospěli k názoru, že se zřejmě nacházela v jídelně, kde se stravovala vyšší vrstva. Podobná mozaika se nachází v Itálii.

Foto: www.dailysabah.com

Krásné kusy keramiky objeveny ve Vietnamu

Výborný hrnčíři pobývali ve středověku nejen v Evropě. Například ve Vietnamu byla proslulá keramika z provincie Hai Duong. Hrnčířské řemeslo tam vzkvétalo od třináctého do sedmnáctého století. Dokazují to mimo jiné objevy, které se podařily archeologům na nové archeologickém nalezišti v Chu Dau, které má kolem sto metrů čtverečních. Pro zdejší keramiku je typický krásná glazura.

Foto: www.vietnamnet.vn

Kanadští archeologové pátrají po sídlech Vikingů

Po stopách Vikingů se vydali kanadští archeologové. Nově oznámili, že pravděpodobně našli tři místa, kde mohli pobývat: dvě v Newfoundlandu a jedno v Arktidě. Opírají se o příběhy z dob Vikingů, které vypráví o cestách do nového světa. K výzkumu využívají archeologové třeba satelitní snímky. Potřebují ale nashromáždit ještě více důkazů. V bádání proto pokračují, chtějí se pustit do výkopových prací.

Foto: www.cbsnews.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek. btw: u první a poslední zprávy máš stejné foto. ;-)

Asi v té pevnosti byli vikingové.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru