ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 7. a 8. TÝDEN

Kategorie: Archeologické zprávy

Bavorští archeologové našli 250 let starý preclík

Ohořelé pozůstatky preclíku objevili archeologové v bavorském městě Řezně. Pečivo se nacházelo v pozůstatcích starého domu, kde probíhají archeologické průzkumy. V budoucnu tam má totiž stát nové muzeum. Kromě preclíku tam byl také croissant. Zbytky pečiva se zachovaly  jen díky tomu, že byly spálené. Pro historiky je to významný objev, protože dokládá zvyklosti každodenního života lidí v 18. století. Preclíky jsou typické pro jih Německa a Rakousko. V Bavorsku se jedí k snídani společně s bílou klobásou a hořčicí.

archeologie a detektory kovů
Foto: www.thelocal.de

Více než 200 těl se nacházelo po supermarketem

Dříve fungovalo místo ve středu Paříže jako hřbitov pro nemocnici, dnes tam stojí supermarket. Více než 200 těl v řadách tam nyní našli archeologové. Prováděli výzkum před začátkem stavebních prací. Očekávali nějaké pozůstatky, ale tolik rozhodně ne. Jako pohřebiště sloužilo místo v 17. a 18. století. „Mysleli jsme, že tam budou nějaké kosti. Společný hrob náš překvapil,“ uvedl ředitel supermarketu Pascal Roy. Archeologové nechali provést rozbor DNA. Domnívají se, že pohřbení lidé zemřeli  na mor nebo hladomor.

archeologie a detektory kovů
Foto: www.telegraph.co.uk

Během dolování trasy metra našli obří zavlažovací zásobárnu

Během ražby nové trasy linky C metra v Římě nalezli dělníci obrovský zavlažovací systém. Vede téměř po celém obvodu metra. Je tak obrovský, že bude pro archeology obtížně ho celý odkrýt. Na základě výpočtů vědci zjistili, že systém je schopný pojmout čtyři miliony litrů vody. Masivní vodní pánev byla součástí farmy pocházející ze třetího století před naším letopočtem. V prvním století našeho letopočtu přidali do stávajících struktur vodní kola, které se používají ke zvedání a distribuci vody podél kanálů. S největší pravděpodobností sloužily jako zásobárna vody pro plodiny. Kanál pravděpodobně vede i trasou metra A. ale zřejmě bude téměř zničený.

archeologie a detektory kovů
Foto: www.discovery.com

V pšeničném poli se skrývaly vzácné mozaiky

Dva lovci pokladů, jejichž identita nebyla v médiích zveřejněná, našli v poli poblíž zříceniny Kerkenes v Turecku dvě vzácné mozaiky. Část je poškozená. Archeologové posléze objevili i metr vysokou zeď, která se nacházela pod zemí.  Pole je chráněným archeologickým územím. Trosky Kerkenes totiž mohly patřit největšímu antickému městu ve střední Anatolii.

archeologie a detektory kovů
Foto: www.hurriyetdailynews.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hezký čtení ;-)

Preclík je dobrej :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru