Archeologické zprávy nejen pro hledače s detektory kovu na září a říjen

Kategorie: Archeologické zprávy

Zachovalý vikingský meč našel turista v horách

Turista se vydal odpočívat do hor v Haukeli (Norsko). Po cestě, ale našel vzácný artefakt, a sice 1200 let starý meč. Archeologové tvrdí, že je dobře zachovalý. „Kdyby se meč nabrousil, mohl by se klidně použít,“ poznamenal archeolog Per Morten Ekerhovd, který označil tento objev za mimořádný.  Místo, kde turista meč našel, je známé díky rybolovu. Nachází se 250 kilometrů na západ od hlavního norského města Oslo. Podle archeologů může meč pocházet z pohřebiště nebo ho mohl vlastnit někdo, kdo v horách prostě zemřel. Měří 77 centimetrů a je vyrobený z tepaného železa.

archeologické zprávy

Foto: www.edition.cnn.com

Lískové oříšky používali už v mezolitu, archeologové mají důkaz

Během výzkumu na skotském ostrově Skye našli archeologové pozůstatky lískových oříšků. Podle nich byly oblíbenou stravou pro mezolitické lovce.  „Pro lovce byly ideálním zdrojem energie, a to kvůli jejich dlouhé životnosti. Dali se dlouho skladovat,” řekl archeolog Dan Lee. Nyní výzkum na ostrově Akye archeologové ukončili. V budoucnu se tam ale hodlají vrátit. Doufají, že tam najdou další pozůstatky související s dávnou historií.

archeologické zprávy


 
Foto: www.bbc.com

Egyptská královna Nefertiti je možná pohřbená vedle Tutanchamona

S překvapivým tvrzením přišlo britští archeologové. Tvrdí, že egyptská královna Nefertiti by mohla být pohřbená v hrobce Tutanchamona. Archeolog Nicholas Reeves říká, že do hrobky můžou vést dva vchody. „Pozůstatky Tutanchamoma, který zemřel před třemi tisíci lety ve věku devatenácti let, můžou být nakonec ve vedlejší místnosti, která byla původně určená pro Nefertiti,“ poznamenal Reeves. S touto informací přišli archeologové poté, co viděli výsledky podrobného průzkumu hrobky španělskou výzkumnou skupinou specialistů Faktum Arte. V dalších měsících chtějí archeologové prozkoumat hrobku pomocí radarového zařízení.

Foto: www.bbc.com

Během stavebních prací našli kostry Napoleonových vojáků

Kostry francouzských vojáků, kteří bojovali za Napoleona Bonaparte v roce 1813 byly nalezeny v průběhu stavebních prací ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu. „Odhadujeme, že je jich tady pohřebených asi dvě stě,“ sdělil Olaf Cunitz, vedoucí úředník pro územní plánování ve Frankfurtu nad Mohanem. Dodal, že armáda mohla zemřít na tyfus, který v té době řádil. Vojáci byli pravděpodobně pohřbení ve spěchu, protože nejsou srovnaní v lajně východ-západ, jak to bylo tenkrát běžné v křesťanských zemích. Kostry vykopávají archeologové postupně, teď zkoumají prvních třicet.

Foto: www.theguardian.com

Posmrtné masky našli archeologové na Sibiři

Vzácný objev se podařil archeologům v ruském regionu Kemerovo. Našli pohřebiště sibiřských válečníků nazývaných jako Tashtyk. Jsou známí pro své posmrtné masky, které zobrazují, jak dotyčný vypadal před smrtí. Tito válečníci žili v období od 2. století př. n. l.  až do 6. století n. l. Masky jsou roztříštěné, ale archeologové doufají, že se jim podaří dát je dohromady.Foto: www.siberiantimes.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkné :-)

Paradane dakujem :-D

hmm

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru