Bílá hora 1620

Kategorie: Pozvánky

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Diky! Vubec jsem to nevedel

Doufám, že tentokrát vyhrajou naši a císařské od Hvězdy zaženeme :-)

Naši..Kdo byli naši? Banda hamižnejch pánů, která si zvoli krále Falckýho, jenž neměl k naší zemí žádnej vztah a v průběhu bitvy pořádal žranici, aby násleně utekl? Místo aby zvedl prdel a šel vojsko povzbudit...
Pánů, kteří se báli zapojit lid, aby ten náhodou pak nechtěl úlevy....Pánů, kteří nakradli obrovské jmění, které by žoldáky zaplatilo několikrát..místo toho jim nedali téměř nic a čekali na zázrak.

To bych vždy raději fandil císařským..Samostatné Čechy stejně nemohly existovat, ihned by nás spolklo Německo..Nebo někdo horší.

Ono je těžký někomu platit žold, když Vám zrovna Valdštejn přebíhá s Vaší stavovskou pokladnicí k Ferdinandovi druhému o:-) :-D

Přesně tak, naši :-) Páni se báli zapojit lid, jelikož si tak nějak ještě pamatovali tu husitskou chátru. Já se jim nedivím, husité Čechy vrátily ekonomicky zpět na začátek 12. století.

Jinak, abych si to ujasnil. Ty říkáš, že by Čechy.. v té době "Země koruny České" (Čechy, Morava, Slezsko a Lužice) nemohli samostatně existovat? A že by nás mohlo spolknout protestanstké Německo? Ale naštěstí nás zachránil císař "Svaté říše římské národa Německého"? :-)

V té době byla vojančina normální podnikání. Kmán se nechal najmout, ty bohatější měli vlastní pluk atd.. Vojáci za 30 války běžně měnily strany. V tom tedy žádná romantika nebyla. To co se ale stalo díky císařským, je právě rozpad země, která si říkala Země koruny České. Zatím co takřka zcela evangelické Čechy a Morava byly neskutečně drsným způsobem pokatoličtěny. Slezko a Lužice zůstala protestantská. Není tak dívu, že Prušáky pak vítali jako osvoboditele. ;-)

ještěěě,vzdělávání zábavnou formou :-) :-) :-)

Malvo - Česká šlechta (pokud se dá termín použít, řada z nich ani česky neuměla) si nakradla obrovský majetky..Dle odhadů by to opravdu zaplatilo vojsko bez problémů...několikrát. Bohužel, hamižnost vyhrála..Nakonec z toho stejně nic neměli. (Jen nakradenej majetek zajištěnej v Praze, by zajistil žold pro celý vosjko, pokud si dobře pamatuju. (sic!!))

Elmara - Prosím nepodsouvat, co jsem neřekl! Nepsal jsem, že nás zachránil Ferdinand II.. ideální taky nebyl.. .

On nakonec i ten Valdštejn věděl, co má a nemá smysl..a to byl vojenskej profesionál, nad kterýho časem nebylo v Evropě. Stejně jako von Tilly..Rakouská říše měla v těhlech dvou vojevůdcích obrovskou sílu..

Šlo jen o majetky a tituly..o nic jinýho...proto to dopadlo, jak dopadlo... Falckej byl neschopnej člověk, s ním by to Čechy fakt vyhrály..jeho další působení v historii jen potvrdilo jeho ubohost...

vycházim z historiků Kovaříka, Fraise, Vyčítala..

Je dobrý si i přečíst, jak se stavové během revolty chovali... a pěkné čtení to není...v honbě za majetkem ostatních všehoschopní...

Dost vysoké české šlechty byly katolíci, tak že vlastně vyhráli i prohráli Češi.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru