Bitva u Čáslavi aneb začátek třicetileté války

Kategorie: Pozvánky

Muzejní a vlastivědný spolek Včela Čáslavská pořádá přednášku zaměřenou na Bitvu u Čáslavi v roce 1618. Náboženské války, které následovaly po nástupu císaře Ferdinanda II. na český trůn a měly svůj dramatický začátek v pražské defenestraci v květnu 1618. Jedna z prvních bitev se odehrála v těsném sousedství Čáslavi, v prostoru Horek a Bratčic. Je to oblast podél staré stezky, podél tradiční válečné silnice, a tak se není co divit, že okolí Čáslavi - a vlastně celý pás pod strmým dlouhým hřbetem Železných hor, je místy památných bitev, postupů i ústupů, doslova prošpikované.

U Horek a Bratčic se utkaly stavovské armády s císařskými, a to vše v zhruba šestidenním krutém utkání, za masivního použití dělostřelectva, s vybudovanými polními pevnůstkami, se sítí okopů, s oboustrannými výpady a útoky. Českým stavům velel hrabě Matyáš z Thurnu, císařské armádě generál hrabě Karel Bonaventura Buquoy, který se spojil 9. září 1618 u Havlíčkova brodu s vojsky hraběte Jindřicha Duvala Dampierre. A bitva mohla začít. Přednášku prosloví Mgr. Aleš Knápek z Havlíčkobrodského regionálního muzea, a přednášet začne v úterý 14. června v pět hodin odpoledne, tentokrát opět tradičně - v přednáškovém sále výstavní síně na náměstí Jana Žižky z Trocnova.

V rámci přednášky se uskuteční přímo v sále mimořádná výstava drobných mincovních nálezů spojených s třicetiletou válkou nalezených u nedalekých Horušic.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA, pobočka sítě Lovecpokladu.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Škoda,že nemohu přijet,tohle bude velmi zajímavá přednáška :-( :-).Tak když se nezúčastním já,tak přeji všem,ať se vám tam líbí a přednáška vám přinese mnoho dobrého.
MIKI1

Přednáška o bitvě byla zajímavá,pan MGR..Knápek nás svým povídáním přenesl časem do dob válečných v našem kraji.Viděli jsme plno starých map kudy boje vedly a jako třešnička na dortu byla ukázka stříbrných mincí nalezených na bojištích.Už se těším na další vyprávění.Poke :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru