Co se najde při rekonstrukci domu i bez detektoru kovů

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Ostrůvek Galveston v Texasu navštěvují lidé především díky jeho architektuře a dvaatřiceti kilometrům písečných pláží. Hodně budov zde pamatuje ještě občanskou válku.  Skvosty viktoriánského slohu jsou zde vidět takřka na každém rohu. Galveston patří k nejvíce vyhledávaným rekreačním místům v Texasu. Postupem času však i místní domy potřebují rekonstrukci i kvůli častým hurikánům, a tak mají řemeslnící pořád plné ruce práce. Podnikatelé mají o tyto budovy obrovský zájem. Kupují je a potom v nich provozují hotely, restaurace nebo kavárny.

1

Pro Jacka Walshe jsou opravy historických budov živobytím. V březnu tohoto roku pracoval jako obvykle s ostatními řemeslníky na jedné ze zakázek. Když opravoval místnosti v třetím patře, narazil na skrytou místnost v podkroví. Zanechal tedy práce a šel ji prozkoumat. Uvnitř našel vzácná historická okna. „Pustil jsem se do čištění a úklidu třetího patra. Narazil jsem na neznámé prostory. Zvědavost mě donutila jít je prozkoumat. Nacházely se tam velmi stará okna,“ řekl Walsh.

2

Místní historici hned začali prohledávat archivy. Našli záznam, který potvrzuje, že někdo okna právě do této budovy uložil. Některé jsou staré dokonce sto čtyřicet let. Vyrobeny byly ze dřeva pocházejícího z místního lesa. Část oken mají jednoduchou konstrukci, ale nalézají se mezi nimi i velké a klenuté kousky. Podobná okna jsou vidět u většiny místních viktoriánských budov. „Okna nechám zrekonstruovat a využiju je. Myslím, že z toho kápne i nějaká koruna. Jsem prostě nadšený. Vůbec jsem netušil, že bych mohl najít takový poklad v podkroví starého domu. Až budu opravovat další domy, dám si pozor na neprobádané prostory,“ řekl s úsměvem Walsh.¨

3

 Jack Walsh je také členem místní nadace, která se snaží zachovat historické jádro Galvestonu. V roce 1954 byl jeho otec jeden z lidí, kteří stáli u jejího zrodu. Dnes čítá nadace přes dva tisíce členů. Vysloužila si také mnoho mezinárodních ocenění. Prostřednictvím různorodých akcí se snaží oslovit co nejvíce lidí, mezi nimi i místní studenty. Speciální programy mají děti naučit vážit si historických a kulturních hodnot ostrova.

Městečko Galveston si drží i jeden smutný rekord. V roce 1900 jej zasáhl silný hurikán a jedná se o přírodní katastrofu s největším množstvím obětí, která se kdy stala na území Spojených států amerických. O život přišlo přes osm tisíc lidí a ostrov byl zcela zpustošen. Místní obyvatelé proto vymysleli tzv. Galveston plán, který je mezi Američany velmi známý. Díky němu se už v třicátých letech devatenáctého století stalo město významnou turistickou destinací. Tento status mu vydržel až dodnes. V minulosti se také potýkal s vysokou mírou prostituce a tak se mu začalo říkat - Sin City zálivu.

4

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru