Co vše dokázala

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Experimenty a výroba kopií

Ahoj Všem

Jsem tu zas,protože mám dnes kleknuté záda,tak sem šoupnu pár postřehů ohledně bronzové sekery,tulejka.Pořád mě zajímalo, jak se v té době používala  a co dokázala?a taky jsem chtěl zjistit k čemu opravdu sloužila ,taková  mini sekérečka? někdo i pani archeo měla názor,že je to kultovní záležitost,ale já se nedávno přesvědčil,že asi nebyla:-)) Myslím, že jako kultovní předmět byla až na posledním místě a troufnu si říct,že byla hodně potřebná k životu a že to fakt nebyla žádná hračka!!! Já osobně bych se nebál v noci v lese, mít sebou tuhle sekeru!na obranu i k přežití a výrobě předmětů ze dřeva, je naprosto ideální !!! Jen tak ze srandy ,jsem testnul něco vysekat a šlo to v pohodě:-)))
Tohle je jen pro zajímavost ,tak se kukněte :-)))

Ahoooj cement

i polénko roštípne :-)))
i polénko roštípne :-)))
miska na hrubo :-))
miska na hrubo :-))
miska hotovo:-))
miska hotovo:-))

 

neznámý
12203 32

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Čím jsi to namořil cemente? ;-)

Pěkné ;-)

Dobrý :-)

To cement: takže normálně po pravěcku hezky autogenem? :-D

klobouk dolu seš fakt machr nejvetší ;-)

Ty jseš opravdový maestro :-O :-) :-) :-)

nejen odlitky,už aj dřevu nedá pokoja ;-) eště aj s plastama začni a už to máš od každého trochu :-P jináč to máš zmákly,je vidět že zima na valachách je dlóhá,nudu nesneseš tož nás dál bombardónuj tvojó čikovnosťó ;-)

To je prostě nádhera.Tebe je v téhle době škoda :-).

Cemente ty jsi zvláštní element,šikovné ruce a v hlavě ti to pálí ;-) :-D

Jsem rád, že Tě znám.

tak ještě nějaký ty pravěký oblečky s netvořil? nebo jo?

Z těch tvejch výtvorů se jednou archáči poserou. :-) :-) :-)
Jseš frajer,klobouk dolů.

mám doma kožuch z kanca jestli chceš možeš si z něho spíchnout sukénku :-P

tak tomu se říká talent ;-) :-D

Šikula tan cementík.Ogaři a to takoví sme tady na Valachách fšeci :-D

Konečně je vidět, jak taková sekérečka mohla vypadat, člověk má hned lepší představu když něco vyhrabe ! ;-)

Zlatý ručičky ;-) ;-)

Vypadá to že Fiskars má konkurenci .....pěkný pěkný :-)

Já si myslím že to nebyla žádná kultovní záležitost,ale jen zbraň,nástroj majetnější vrstvy.Když jsem jako studentík na střední škole pomáhal na vykopávkách na Starém hradisku u Prostějova,tak se zde našli i klasické sekyrky jako z neolitu.Ne proto že by tu před Kelty byla jiná kultura na tomhle ostrohu,ale prostě si každej Kelt nemohl dovolit tenhle krásnej nástroj.I přes to jak někteří římští dějepisci psali že Keltové byli chtivý zlata,rádi se parádili a byli to prostě takový manekýni,já si myslím že to fungovalo tak jako dneska,že jeden měl Trabanta a druhej BMV.Není to nic novýho,některý "chalupy" v neolitu,(třeba u Hluchova u Prostějova) vykazovali různé majetkové pomněry.U nejakých jsem vykopal spoustu keramiky až po jak já říkám pucláčky,přesleny se zdobením atd.,u některých jen základní hrubou keramiku.U všech se samozřejmě vyskytovaly znaky pro tuto kulturu (tvary,zpracování,zdobení keramiky,kostěných zbraní a jíných pomůcek běžného života)Tohle hradiště nejpozdnější doby kamenné vykazovalo diferenciaci obyvatel podle majetku.Proto nechápu jak může nějaký archeolog označit tyhle sekyrky jako kultovní předmět.Snad kdyby se našli 2,3 na našem území,třeba na "akropoli" Keltskýho opidia. :-)

Mám takovou teorie - málo zaoblené ostří - nástroj na dřevo, hodně zaoblené ostří - krumpáč. A teď to zas schytám, každý má válečnou sekeru, do země se s nima nikdy nekopalo, jako by nepotřebovali suroviny nebo zapouštět kůly. A jen tak pro zajímavost, tvrdost bronzu 8% je srovnatelná s tvrdostí železa středověkých podkov /do 200 HB/.

Šikovnějšího jsem v životě nepotkal. :-)

Kukám že se nenudíš :-)

V té době by bylo lepší stát vedle tebe než proti tobě :-D :-D :-D

Vypadá to že jsi s tím někdy v minulosti už pracoval. U mne jsi fakt borec. Přeji ti do dalšího zkoumání hodně štěstíčka a vytrvalosti(tu vlastně už máš).

drsný,
něco podobnýho zkoušeli za komančů mlaďoši s výrobou lodě - taky primitivní nástroje a oheň, pak s tím tuším pod patronací Mladého světa (časopis) sjížděli nějakou řeku

Jako vždy parádní ;-).Nemáš doma stroj času? Začínám si myslet ,že Ty jsi z té doby vlastně "zdrhnul" do současnosti. :-D :-D

Paráda jako vždycky.Těší mě,že sestra této sekyrky z Pekelníka mi zdobí polici.Díky... ;-) :-) 8-)

Cemente, fandím tvým experimentům. Měl jsem na mysli něco takového http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=show&lang=1&i=44975&mm=20&xb=7&vd=1 S takovým vercajkem by ta tvoje naběračka asi opravdu nešla udělat. Mám z té doby nůž, nechceš replikou vyřezat píšťalku? :-) A ten tvůj poslední postřeh se mi taky moc líbí. Jen toho někoho bych viděl trochu jasněji. Určitě nebyl z jejich rodu, přišla nějaká pátá kolona,získala asyl a kukaččí mládě bylo v českomoravsku :-)

Krásná práce cemente ;-)

Tak s tímhle jsi mě zasejc dostal.Prostě paráda. ;-)

Cemente Ty seš fakt frajer!

Cemente, obdivuji Tě, někdy bych se s Tebou chtěl potkat a pokecat o lití bronzu.
detektor:XPADX 250,město: Vyškov

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru