Detektor kovů Tesoro Tejon – Holandský test Marta Hoffmana

Kategorie: Detektor kovů Tesoro Tejon

20Začátkem tohoto roku jsem měl štěstí. V průběhu rozhovoru mi Nizozemský dovozce detektorů Tesoro řekl , že na trhu je nový model detektoru kovů Tesoro Tejon a bude brzy k dispozici i v Evropě. Měl pro mě i několik detailů, což dostatečně stačilo, aby vzbudil moji pozornost.
S příslibem, že mi pošle jeden kousek k testování, jsem položil telefon a čekal až detektory dorazí z USA. Mezitím jsem si našel všechny informace na internetu. Tejon byl horku novinkou, většina textů se ale točila kolem změny barev, a tak mě zajímalo, co mohla modrá barva změnit na výkonu detektoru. Nakonec jsem se podíval na hledačské stránky v USA a začetl se do hodnocení hledačů samotných.

Všichni se shodovali, že detektor je výjimečný, a že v místech, kde prošlo hodně hledačů s mnoha detektory, se v obdivuhodných hloubkách daří nacházet další spony, knoflíky, mince atd. Podmínky mohou být ale v mnoha ohledech v USA jiné než v Evropě, a tak není nad vlastní testy. Z těchto úvah mě brzy vytrhl pošťak, který doručil zbrusu nový detektor. Nedočkavě jsem otevřel známou Tesoro krabici a první co mě překvapilo, byla již zmiňovaná změna barevného provedení, zlatá a hnědá byla pryč a nahradila jí elegantní kombinace modré a šedivé. Ovládání je řešeno stejně jako u řady uMax a box baterií se nachází pod loketní opěrkou. Napájení detektorů obstarává 8ks AA baterií, které jsou ukryty v bocích boxu a jejich výměna je velmi snadná. Detektor je neobvykle dobře vyvážen.

2

Ovládací prvky

Při pohledu na přední panel boxu elektroniky uvidíte šest nastavitelných otočných ovládacích prvků. Pod rukojetí se pak nachází páčka s možností změny pracovních režimů. Ta umožňuje snadnou a rychlou změnu nastavení detektoru. K jejímu využití se dostanu ale později v textu. V levém dolním rohu je nastavení Ground balance  (odladění vlivu půdy), nad tímto ovladačem je nastavení prahového tónu Threshold. Uprostřed ovládací desky je ovladač  Audiotone,který umožňuje změnu tónu odpovědi detektoru.
Vpravo dole je hlavní diskriminační obvod a nad ním obvod alternativní, který se přepíná spodní páčkou pod rukojetí. Jeho používání je velmi příjemné a výrazně zrychluje práci s detektorem. Posledním ovládácím prvkem je nastavení citlivosti s polem zesilovačů.

5Možná je vhodná doba popsat, co spodní ovládací páčka vlastně přináší. Alternativní diskriminátor je druhý stupeň diskriminace. Řekněme, že jste si na detektoru nastavili svojí obvyklou diskriminaci železa. Nyní dostanete pod sondu signál, který je podezřelý, a Vy si nejste úplně jisti o co se jedná. V případě, že na alternativní diskriminaci budete mít mírně vyšší nastavení, by signál měl zmizet (přepnutí provedete tlačením páčky dopředu). Další kontrolu můžete provést přitažením páčky k sobě, kdy se detektor přepne do All Metal. Během krátkého okamžiku tak máte tři odpovědi detektoru, díky kterým se můžete rozhodnout zda kopa či ne.

6Pokud bych tak měl k ovládání Tejonu nějakou výhradu, je to k příliš lehce otočitelnému ovládači odladění půdy. Jelikož je vstup sluchátek na zadní straně boxu elektroniky, může se stát, že přívodní šňůra sluchátek občas o tento ovladač škrtne. Celý problém jsem vyřešil vložením malého „o“ kroužku a tím zvýšil tření. Od té doby jsem již neměl problém. Pokud sluchátka nepoužíváte, pravděpodobně nikdy podobný problém řešit nebudete.

3

V terénu

Na první hledání jsem se vydal v pátek 13. na místní skládku půdy. Měl bych asi vysvětlit, že žiji v Holadnském Delftu, takže většina mých výletů je na rekultivovaných půdách a starých haldách. Většina z nich je silně mineralizovaná.
7Měl jsem poměrně málo času testovat všechna nastavení detektoru. Přesto moje první dojmy byly skvělé. Tejón měl na cíle v půdě velice přesnou a jasnou odpověď. Hledal jsem asi 90 minut a měl jsem šest měděných mincí a stříbrný klíček od hodinek. Možná pro mě pátek 13. není tak nešťastný den, ostatně tato pověra vznikla v den, kdy byla uvězněna a mučena většina členů řádu Templářů v Evropě. Smile

8V neděli 15. jsme s Martem a Levim, mými 2 syny, vyrazili na jedno místo v blízkosti parku, které se používalo od 17. do 19. století k vyvážení odpadků z města. Je tady velká mineralizace a podmínky jsou tak pro detektory velice obtížné. Před několika lety se zde našla celá řada mincí a dalších předmětů, nakonec ale dny hojnosti skončily a nyní musíte používat velmi dobrý detektor, abyste našli alespoň něco…..

9V tomto duchu se mi zdálo, že je to pro testování místo více než vhodné. Začal jsem s eliptickou 2D sondou o průměru 10“ (25cm). Během prvních minut hledání jsem našel dvě měděné mince. Moje okamžitá reakce byla samozřejmě radost, že všechna hodnocení, která jsem četl, byla správná a pravdivá. Signály byly jasné a přesné, a v tónu bylo dobře poznat kdy se jedná o železo a kdy o barvu. Některé nalezené mince byly v hloubce 25cm. To je pro většinu detektorů i za dobrých podmínek většinou hranice dosahu, i když se mnohdy píše něco jiného.
Posléze jsem se rozhodl začít hledat s koncentrickou sondou 8“. Příběh se ale opakoval a já znovu nacházel další předměty, z nichž mnohé byly ve velmi pozoruhodných hloubkách. Nakonec jsem používal standardní spider sondu. S ní se mi v silně mineralizované půdě stalo, že jsem několikrát kopal jakoby na stranu, a pokaždé se jednalo o minci, která stála na hraně.

10V úterý 17. jsem navštívil jednoho známého zemědělce, abych obnovil povolení k hledání na jeho polích. Hledal jsem na jednom z velkých lánů a chtěl jsem především testovat vlastnosti nové spider sondy. Moje první mince byla asi v 15 cm, následovala podkova ve 40 cm. Rozdíl byl při použití spider sondy neuvěřitelný. S pocitem pohodlného hledání jako s klasickou koncentrickou sondou jsem se začal soustředit na nastavení detektoru. Zejména mě zajímalo nastavení a používání alternativní diskriminace. Ta funguje velmi přesně a značně ulehčuje určení předmětů, které chcete kopat a které ne.

11Začal jsem testovat tak, že jsem hlavní diskriminaci nastavil těsně nad All Metal, čímž jsem odfiltroval pouze malá želízka. Detektor na ně odpovídal „prskavým“ tónem. Na alternativní diskriminaci jsem zvolil pozici "5c". Tím bych měl odfiltrovat veškeré „prskavé“ signály a nekopat vůbec žádné železo. Nejdříve jsem ale všechny cíle, které detektor považoval za železo, kopal, abych zjistil, zda se skutečně jedná o odpady. Bylo to poprvé, co jsem používal dvojí diskriminace a zjistil jsme jaké je to velké plus v lokalitách s velkým množstvím odpadů a mineralizace. Z prvních testů bych pro běžné hledání doporučil hlavní diskriminaci nastavovat na fólie. Následně jsem se ještě vrátil na „skládku“, když už jsem chtěl odcházet zazvonil mi telefon a na druhé straně byl jeden z místních archeologů, s prosbou zda bych si nenašel čas a nepomohl jim na výkopu uprostřed města. Nebylo proč váhat a tak jsem si vzal v práci jeden den volna a těšil se na hledání s archeology.

14Nakonec jsem na radu mojí ženy hledal v den volna,  jak na výkopu tak na skládceSmile.  Na výkopu jsem našel stříbrnou minci datovanou mezi roky 1322-1384, kterou kolegové detektoráři přešli. Testoval jsem také hledání v All Metalu a našel několik zajímavých předmětů.
Na skládce se hledá ve vytěžených jámách a také na hromadách vyvezené hlíny. Našel jsem zde například malý hřebíček z římského sandálu. Bylo hezké, že i tento drobný cíl dával výborný signál. Ve výkopu s archeology se dá jen těžko hovořit o ideálních podmínkách. Pracuje se po boku bagrů a tak je třeba dávat pozor a popřípadě včas uhnout!
Tady se ale Tejon předvedl v nejlepším světle. Detektor zde neměl ani nejmenší problém a během krátké doby jsem vykopal poutní odznak, čtyři středověké mince, žeton, několik přezek, nože a další předměty.
Jeden nález ale myslím zasluhuje zvláštní zmínku. V rohu výkopu, v blízkosti jedné staré zdi jsem dostal velmi dobrý signál. Jeho šířka byla takřka na délku sondy. Kopal jsem přibližně do 30 cm a vytáhnul jakýsi kulatý předmět. Po pečlivém očištění jsem zjistil, že se jedná o pozdně středověkou bronzovu lžičku. Hlasitá odpověď na takový to cíl je myslím pro Tejón dost typická, stejně tak i poměrně velké překrytí sondou od centra nálezu.

4

Závěr

Podle mého názoru je Tejón nádherný detektor. Zvládne všechny typy půd, aniž by ztratil hloubku nebo trpěl na prozvuky. Pro mě je to nejhlubší Tesoro které jsem měl kdy v ruce. Mnoho cílů jsem našel v hloubce, kterou bych nikdy neočekával. Pro detektor nebyly problémem ani ty nejmenší cíle. Používání alternativní diskriminace je jednoduché a velice účinné. Při nastavování detektorů je třeba postupovat pokud možno přesně. To se týká především odladění půdy. Ujistěte se, že při odladění nejsou v okolí žádné velké kovové předměty, což je pro co nejpřesnější nastavení velice důležité. U detektoru se dají použít všechny typy sond jako u Lobo Super Traq. I když základní spider sonda 9x8" má být nejméně účinná ve vysoké mineralizaci, práce s ní byla přesto výborná. Jako nejlepší kombinaci sond bych tak doporučil novou spider sondu 9x8" a 10" 2D widescan.

17Detektor je velmi dobře vyvážen a jedinou výtku ke konstrukci bych měl u boxu baterií. Ten je nad stojanem umístěn poměrně nízko. Pokud se tak pohybujete v prostředí jako já (viz foto) bylo by vždy lepší box nějak chránit. Myslím, že se pro řadu hledačů stane Tejón velmi brzy favoritem. Práce s ním je přesná, bez prozvuků a falešných signálů. Hodně štěstí všem!

18

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný článek, no já bych do tohoto tesora určitě šel kdybych na tom byl finančně dobře, ale jako že nejsem tak je mím favoritem samozřejmě garet :-D

Já myslím že je docela slušný, je to opravdu trochu pohled od jinud. Takže jsem rád že se to přeložilo. :-)

JJ..V pohodě..Nemyslel jsem to ve zlém.Jen že jsem to četl už před rokama. ;-)

Tento článek mě kdysi přesvědčil, že půjdu do Tejona :-)

Já jsem ho neznal, přišel mi zajímavý. Stejně jako další řada testů co se objevují po světě. :-) Pohled zvenší může být zajímavý :-)

Peknej clanek a jen musim potvrdit to co je napsano Tejon je fakt dost dobrej a mam s nim skvele nalezy. ;-) 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru