Detektor kovuTesoro Tejon – doporučená nastavení

Kategorie: Detektor kovů Tesoro Tejon

Tejon je jedním z nejoblíbenějších “Relik” detektorů na trhu a ti, kteří ho používají, velice vědí dobře proč. Pokud si osvojíte právě to minimum pravidel v nastavení, máte v ruce vysoce efektivní nástroj, který je svým dosahem absolutně tím nejlepším na trhu, a přitom za poměrně malé peníze.

Tejon podle Elmary

Diskriminace: Jsou v podstatě dva způsoby jak pracovat s dvojí diskriminací, kterou máte k dispozici:
 
1. Hlavní disk lehce pod Iron a alternativní na foil – takové nastavení se hodí především do odpady zaneřáděných polí. Hlavní diskriminace Vás zbaví většiny železného odpadu a na alternativní si můžete ověřovat sporné signály.
2. Hlavní disk na minimum (nikoli do All Metalu) a alternativní na Iron – nastavení do míst s malým počtem signálů, kde nevadí, že si při přijetí každého signálu odmáčknete páčkou na alternativní diskriminaci. Výhodou je maximální hloubka, kterou takto nastavený detektor potom má.

Odladění půdy: Velice jednoduchý, ale přitom důležitý bod nastavení. Odladění půdy je vlastně taková jemná diskriminace. Jejímž jediným účelem je odfiltrovat možné falešné zvuky půdy. Posupovat při odladění můžete dvěma způsoby:
 
1. Nastavte citlivost na 6, hlavní diskriminaci na minimum a najdete kousek půdy, kde nebudete mít žádnou odpověď na zem. Přepněte disk do All Metalu a nastavte threshold na 10 hodinu. Pak začněte pomalu pumpovat sondou vodorovně k zemi v rozsahu asi 2 až 20 cm. Účelem odladění je, aby zvuk, který Vám detektor vydává, byl stejný směrem nahoru i dolů. Pumpujte klidně a pomalu, pohyb nahoru a dolů by neměl být rychlejší než 1 s.

2. Druhou možností je použít rychle přelaďovaný All Metal, do kterého se dostanete přitažením páčky pod detektorem k sobě. Osobně používám tuto možnost nejčastěji. Postup nastavení je stejný, ale místo abyste diskriminaci přepínali do All Metalu, prostě jenom přitáhnete páčku k sobě a zapumpujete. Výhodu je, že to jde velice rychle a bez toho aniž byste si měnili nastavení diskriminátoru, si můžete kdykoli ověřit jak na tom půda je.
 
Citlivost: Při odladění volte nižší nastavení cca 6, tedy alespoň ze začátku, kdy nerozeznáte, zda Vás něco ruší. Jakmile získáte praxi, budete odlaďovat v jakémkoli nastavení. Pro nastavení citlivosti pro hledání můžete použít jednoduchý trik. Zvedněte sondu cca 20 cm nad povrch a otočte citlivostí na maximum. Na většině lokalit se ozve cvakavý zvuk, jak bude detektor zarušený. Pomalu začněte otáčet nastavením citlivosti zpět, chce to opravdu milimetr po milimetru. Poslouchejte, kdy se zvuk ztratí, a v tomto bodě nechte nastavenou citlivost. Ve většině případů to bude minimálně na kraji pole zesilovačů. Což je fajn, jelikož se tak nebudete okrádat o hloubku.
 
Threshold: Při odladění cca na číslo 10, může být i níže pokud slyšíte dobře. Při hledání pokud používáte rychle přelaďovaný All Metal k dohledání, nechte threshold ve stejném nastavení. Pokud ne, můžete ho otočit na maximum, detektor tak získá něco málo na citlivosti navíc.
 
VCO – Tone: Pozice VCO (zcela vlevo), v této poloze máte asi nejlepší přehled o tom, jak hluboko pod sondou předmět je. Pokud z VCO přepnete do Tone, máte k dispozici 18 tónu. Hodně využívané jsou tóny mezi 2 a 3 hodinou. Sám velice často otáčím ovladač zcela doprava, kde má detektor vysokou, vypískávanou odpověď, která mi vyhovuje.
 
Pár doporučení: K Tejonu se dělá řada doplňkových sond. Z těch, které zvedají dosah detektoru, jsou v současnosti nejlepší originální H.O.T 30 x 25 nebo sondy od Detechu Ultimate a S.E.F 38 x 30 cm. Tejon má velice působivě propracovaný audio systém a v odpovědi detektoru je toho slyšet opravdu hodně. Abyste tento potenciál využili, používejte kvalitní sluchátka.

Elmara (Admin LP)


Tejon podle Libora

První co je třeba udělat, aby Tejon dělal "svou práci "opravdu dobře, je odladit opravdu co nejpřesněji zem. Vždy se snažím, aby byl signál co nejvíce vyrovnaný, a pro ty, co s Tejonem začínají, bych zatím nedoporučoval známé ladění země do mírného mínusu. Pokud to nemáte v ruce a v uších, může se stát, že celý detektor rozhodíte a ztratí na stabilitě.
 
Odlaďuji s citlivostí nastavenou mezi 9 a 10 a thresholdem tak, abych ho slyšel. Po té co mám odladěno, zesílím citlivost do stavu, kdy je detektor stále klidný. Nastavení citlivosti se může lišit, podle místa kde zrovna hledáte. Někde prostě můžete dát více a jinde to prostě nejde.
 
Když mám odladěno, tak nastavuji hlavní diskriminaci. Osobně dávám spodní až pomalu k Ironu. Budete v tom slyšet tvarově zajímavá železa a hodně prorezlá hluboce uložená železa, která si kontroluji v horní diskriminaci. Ostatní železné předměty Vám zůstanou schovány v diskriminaci. Druhou, horní diskriminaci, dávám asi tak 1 až 2 mm pod folie a vše si v ní překontroluji a sám se rozhodnu podle odezvy, zda kopat či ne. Počítejte s tím, že vy se musíte sami dokázat rozhodnout, zda kopat či ne. Tejon je určitě vynikající “hloubkař“, ale hodně záleží na zkušenostech, abyste dokázaly odlišit hluboko uložená hodně prorezlá železa od barvy, a určitě jich ze začátku pár vykopete.
 
Pamatuj, že s každým vykopaným cílem se z tebe stává mistr a za čas už je nebudeš kopat skoro vůbec.
Tónovku  mám VCO, a určitě bych doporučil používat sluchátka. Detík má prostě sluchátka rád a slyšíte i signály, které byste jinak mohly přejít.

V terénu je třeba občas překontrolovat nastavení země. Nejjednodušší je přitáhnout spodní páčku k sobě a zem si překontrolovat. Pokud máte na detíku Ultimatku, tak si hlídejte, ať máte stále nabité baterie. Kolikrát i při dvojím pípnutí baterií už to sondě nestačí a stane se nestabilní a uklidnit se dá jen za cenu snížení citlivosti.
 
Pokud Vás okolo Tejona bude cokoliv zajímat, klidně zavolejte, a pokud budu umět poradit, rád poradím. :-)

Libmus - Detektory Jižní Čechy


Tejon alá Litrfree

Tesoro Tejon je opravdový detektor kovu, a umožňuje trikové ladění. Třeba tohle je nastavení aby pod sondou při chodu nad cílem po ose bylo co nejlepší označení tvarově zajímavého železa pro jeho odmítnutí, nekopání. Bude to buď prsknutím na koncích sondy, nebo obecně zkresleným zvukem, jakoby byl mírně stlačený. A u hlubokého železa, kroužku, bude zvuk roztažený i při přizvednutí dvacet pětadvacet nad terén. Tak jak na to.

Prvně k zemi. Ladim takhle. Přes páčku k sobě, citlivost dám na 5, mám tam VCO, treshold na půl třetí. Odpumpuju v závěrečných kmitech, hodně plochých, to znamená sonda - používám 12x10 SEF - mi jde tak 5 čísel nahoru a pět čísel dolu ne víc. Dobrý zvuk tresholdu potřebuju, používám sluchátka i na ladění, a  musí to znít třetinovou silou dolu a maximálně dvoutřetinovou silou nahoru, tedy do negativna. Spíš toje tak 40 na 60 do mínusu. Potom, diskriminace, kontroluju, zda jsem kousek nad čárkou co je pod IRON na disku 1 a alternativní disk 2 mám na polovinu mezi IRON a FOIL.

Teď to příjde. Zvednu treshold na 4 hodiny. Někde tam hledám se zvednutým detektorem od země a s páčkou zase k sobě aby se zvuk zachvěl, zatřepotal. Pustim páčku.To znamená že v tý pozici kolem čtvrté hodiny hledám to správné místo. Potom přidám citlivost na doraz. A cvičim páčkou na disk dvě a pouštím. Detektor ve vzduchu sykne, po puštění. To nechci. Tak stahuju citlivost. Dokud to nepřestane. Prostě se neozve to tíknutí. Bude to někde na začátku červeného pole. A je to. Poznámka. Když něco prvně při hledání stahuju, pro stabilitu, tak je to v tomhle odladění treshold.  Když to nepomůže, vracím se s ním zpátky, a zase doladím na netíknutí citlivost.

Litrfree - Detektor centrála

Tejon podle Křemílka

Přemejšlel sem co vám nafotit, aby to bylo nějak k tématu a ukázalo se, co ten strojek vlastně umí, a protože po mě chce Mára i nějaký nastavení nějak zhruba popíšu nastavení na Křému. Což se teda liší od těch ostatních, ale že to chodí je jasně podložený z fotek :-).

Takže k věci; normálně zapnout, citlivost na 10, disc na all metal, threshold tak na 12 hodinu ať je trochu slyšet. Pumpovat, groundem odladit než to hraje stejně nahoru i dolů a je to. Sem zvyklej chodit na VCO. Ten zvuk je pro mě nejpříjemnějsí, nijak hnusně to nepíská a železo tak nějak pěkně prská. Chodim jen na spodní diskriminaci, asi tak 2mm pod Foil, železo zmizí, kopu jen barvy a pro rejpaly nemám pocit, že mi v tý diskriminaci mizej malý AG. ;-)

Na dvě chodim jen v lese a při zoufalosti z chudoby toho místa a rozhodnutí, že budu kopat i železo.To nastavim horní pod Foil a spodní přesně na IRON. Schová to hřebíky a malej bordel a zůstanou věci od kovanýho hřebu vejš, miluju ten termín "tvarově zajímavá želízka" (bože kdo tu blbost vymyslel) :-).

Teď k cívce. Začal sem se SEF, pak 2 roky ultimate, která je o hodně stabilnější a to nemluvím o tom pak něco dohledat, přitom se SEFka někde stydí v rohu pole.Tím bych to uzavřel. Žádná věda, chce to chodit a poslouchat a kopat ať si člověk udělá obrázek co je co. Doplňující otázky, názorná ukázka a chytrý rady k doptání zdarma na závodech:-).


Polostříbrňáky


Něco grešlí


Malý a velkej


Měď a slunce na "H"

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tesoro Tejon je v pohodě mašina.
ale proč se neřeší nastavení nové prodejní hvězdy = Bounty Hunter ??

To kat: postupně bude vše ;-)

Pane Libmus,mohl bych vás zítra požádat o názornou ukázku jak na stabilitu u Tejona aby mi to pořád nehrálo? :-D

Hlavní diskriminace Vás zbaví většiny železného odpadu........to si robíte srandu ? Buď ste mi poslali ruskú verziu tejóna alebo klamete ludí. Disk 1 v takom nastavení (pod iron) je skoro ako all metal , obyčajný klinec (ale aj menšie veci) sa hlásia pekným signálom. Mne to nevadí ale vyberal som podla takejto recenzie a keď som spravil prvý výjazd bol to ŠOK. (len pre info behám s tejonom 2 roky) 8-)

ohreblo...nenapsal jsi jakou cívku používáš, některé diskriminaci roztáhnou a pak ten hřebík při nastavení těsně pod iron slyšíš . :-)

teraz používam 30x25cm 2D H.0.T. , ale behával som aj so základnou a aj ultimátkou. V disk 1 nevidim výraznejšie rozdieli. A píšem že aj menšie veci ako klince sa hlásia a nezáleží na hĺbke. Napríklad FE črep z ww2 rozmeru napr 2x2 cm nikdy neobídem :)

To ohreblo: tak to je opravdu problém v tom jak chodíš. Nastav si disk 1 na Iron, 2 na foil. Ty velká železa mají silnou odpověď ale je trhaná. Zvuk je to jiný než barva a odpověď se změní jakmil odmáčkneš na foil.

Nebo si nastav hlavní disk na lehce nad železo a alternativní na All Metal. Pokud je signál trhaný odmáčkneš páčku od sebe. Pokud to trhání zmizí, není co řešit je to železo a jdeš dál pokud se na něho nechceš podívat. Je to snadné, stačí jenom trochu poslouchat, všechno to tam je ;-)

Ohreblo-2roky s Tejonem je hodně málo. Ja ho mám skoro tři roky a mám se pořád co učit. Ale železo nekopu-pokud nechci.Naopak mám ho nastavenej tak,abych o něm věděl. A to chodim většinou hlavni mezi iron a almetal a alternativní pod iror a kopu jen barvu

To jezevec: zastav se někdy, zajdeme na polygon a otestuješ sám. Rozdíl je cca 25% v dosahu pro Tejona a to ho ještě budu škrtit. Při použití Ultimate je to pak jeeště úplně jiný příběh. To samé platí i pro to so píšeš o sondách HOT a Ultimate, je to přesně naopak ;-)

Jezevec.Nastavení alternativní diskriminace na foil je už tak dost nebezpečné na malé ag.Vetší např.koruna FJ nebo 10krejcar je v pohodě,ale i ty malinkatý-středověk se už na vrchní disk na foil schvají.Vyskoušeno několikrát.Jakmile dáš vrchní pod foil je to v pořádku.Pokud příjdu na pole,kde vím,,že se,nebo by se neměly vyskytovat malé ag a je tam hodně bordelu,teprve potom volím nastavení obou disk na foil.Pokud to ještě dělá neplechu,dávám alter.dokonce i na 5c.A stále mám dobrý dosah na měděné mince a hluboce uložené velké barvy.Dosah s ultimate je ferfekní a kolikrát to ani nedokopu ;-).Pokud nasadím cívku Big nell je to až nenormální :-)

To Jezevec: To snad ani nejde srovnávat Tejona a GM4 s CS6kou :-O CS6 je sice dobrej rychlej detík , ale na hloubku určitě srovnávat s Tejonem s Ultimatkou nebo s GM 4 fakt nejde ;-) Když přišli SEFky a později Ultimátky na Tejona , tak jsme museli udělat na polygonu hlubší cíle aby bylo co ukázat. Dokonce dává cíl , původně určený pro pulzáky ;-)

To Jezevec : mě nepřekvapuje ta GM4 ale ta CS6ka ta má o poznání jinej dosah než ty dva ;-)

Za dva roky by měl být proboha tejón snad zmáknutý ne?.. 8-)

to alex: Měl. Máš recht.Detektorem to neni. Ten je hodně echt. :-)

Dobře,já vám ten příspěvek udělám ať je vidět jakej je Tejon brus,jak se řiká u nás ukázaná platí ;-)

Takže u tohoto přístroje už proudí žívá diskuze více uživatelů.To je paráda. A taky je super,že popsal svoje nastavení Tejona i Libor. Ono není asi v republice moc hledačů, kteří mají nachozeného Tejona ,jako on.A hlavně tedy s obrovskými, reálnými, praktickými výsledky z terénu.

Kremo, tak na to se tedy těším. Jako praktickou ukázku by jsi mohl přidat něco s Mělníka :-D

alex..to bola ako irónia ? bola tu recenzia od človeka čo ho používal 3 mesiace...a taky klinec ako je vo videu moj tejon nikdy nevydiskriminuje v disk 1 iron...nikdy! ..disk 2 foil ano

Chodil jsem už pár Tesor a diskriminace je tam myslím celkem problém,ne že by když to člověk naposlouchá nepoznal železo,ale dost mě vadilo že až ve vyšší diskriminaci se třeba větší hřebíky přestali ozývat.Teď mám GM PRO a diskriminace je o level výš.A hloubka?CS6 oproti T a GM nemá šanci,T je o trochu lepší,ale zase jsem viděl že GM líp čmuchá barvu hodně blízko železa.To jsou moje postřehy z hledání.Ono je to úplně o něčem jiným dělat testy na polygonu a to co předvádí detíky třeba na poli. ;-)

To moon: sorry ale to co tady píšeš je vedle. Diskriminační obvod AD 180 je jedním z nejlépe hodnocených vůbec. To že má detektor jednotónovou odpověď nemá s diskriminací nic společného. Může se stát že to někdo nedá :-)

To vetesnik: doufám, že tady zareaguje ještě více hledačů co Tejona opravdu používají, jelikož takovéto hodnocení aniž by jsi detektor chodil je hodně slabé. To ti tady mohu napsat, že cca před měsícem jsme dělali výzkum a kluk co tam měl Vistu kopal jedno železo za druhým. Nakonec to vzdal a došel si pro starou 70tku. Je to tak ok? Budeme to brát jako že o tom detektoru takhle vím vše?

Jirko , myslím , že musím dát za pravdu Elmarovi! Tejona kdo ho má zmáknutého , ale fakt zmáknutého jen tak něco nepřekoná! Já jsem s ním nachodil taky docela dost ale jdu s dobou a přesídlil jsem k nadčasovým technologiíim CTX. Neumím si představit to nastavení při kterém nedal Tejon se SEFkou 12x10 blíž ten hřeb ku grešli. Na tohle je PODLE MNE zrovna ta SEFka velice dobrá a chodil jsem s ní radši než s Ultimatkou. Na jedné předváděčce kosek u Zlína nedalo v kolečku šrotu Ag drobnou minci nic líp než Tejon se sondou 30x25 SEF ani žádnej Deus ani nic jiného ;-)

Jirko, někde na FB si mi psal, že to nedal dvacet čísel od hřebu uplně jinej detektor, a ty víš kterej. A moc si chválil jak se anko zdokonalil na Tejon Academy a jde mu to pěkně a ví parádně jak na to. Jinak je hezký že se s ankem štengrujete, o to asi v tom postu od tebe šlo,že jo :-) Počkej až tuhle tvoji výše uvedenou napalovačku od Tebe anko uvidí. Ten Ti dá :-) Tohle ještě proberem, až se uvidíme na pivku. Ber to v poho, je to hobby, hobby.... :-)

Za Tejona dám ruku do ohně. Je rozdíl chodit s detektorem a hledat s detektorem. Tejon má skvělé separační schopnosti a díky dvojité diskriminaci patří k těm analogům, které umí potlačit železné cíle skoro na 100% a vytáhnou barevné cíle. Tenhle detektor má rád správné odladění půdy a pokud majitel odladí hodně, je jasné, že detektor může mít menší dosah i horší separaci. Kdo chce vidět jak Tejon maká na vlastní oči, budu dělat předváděcí akci asi druhý týden v září. Klasika na Nakléřově. Přesný termín bude na Lovci.

Diskusí o detektorech se vůbec neůčastním a osobně si myslím,že ukázaná platí.Ale pánové to co jsem si zde přečetl tak si říkám jestli máme stejnou mašinu?Tejon že má špatnou diskriminaci?Pokud se rozhodnu železa nekopat,nevykopu ani hřebík.Další co mě dostalo byly dosahy.GM4 a CS6 nejsou rozhodně špatné stroje ale že by měly větší dosah než tejon s Ultimatkou to teda určitě ne.GM4 mu jakž takž stačí ale CS6 ta teda ani náhodou.Pokud potřebujete opravdu skvělou separaci tak zkuste nasadit sondu WSS 25X13 a budete příjemně překvapeni co tato sonda dokáže při zachování velmi slušného dosahu.Já jsem vždy tvrdil,že Tejon není detík pro každěho "hledače" a tato diskuse to plně potvrdila.

Vetesník: Ten detektor je Tejon. A to víš, jsou jich mezi hledači stovky, tak občas nějaký na bazaru skončí, když se jede třeba do E-Tracu nebo CTX. Jinak měnit nemá moc smysl. Hodnotíš ale detektor s kterým nechodíš a tak se nemůžeš divit, že tím ty co ho používají zvedneš se židle když píšeš takové blbosti. :-P

To Vetesník: Jirko já jednom doufám, že se někde potkáme na akci LP nebo Ořechově atd. A bude možnost ti ukázat co se tímhle detektorem opradu dokáže dělat. Reakci se nediv, ono když pod článkem který je věnovaný nastavení detektoru po ty co detektor používají čteš podobné věci, asi se ozvat musíš když si myslíš že je to přesně opačně. ;-)

To all: kdo si pořídí Tejon a je alespoň trochu zdatný, tak ví proč! No comment!!! ;-)

"To vetesnik: doufám, že tady zareaguje ještě více hledačů co Tejona opravdu používají" Tak reaguji. Já ho opravdu dvě sezony používal... Je to detektor který v základu - tedy se základní cívkou má podprůměrný dosah. S cívkou s kterou ho tady na Lovcích "razíte", tedy s Ultimátkou, je to nevyvážená, na čumák padající těžká hůlka, jejíž rozlišovací schopnost není oproti jiným detektorům dobrá. Přidáte li, diskriminaci, tak výrazně klesá dosah na drobé stříbrné mince. Když diskr uberete - vzroste sice dosah na malinké, tolik žádané štříbrňáčky, ale budete kopat a kopat a kopat. To co tady popisuju - mohu předvést. Nejde jen o drobné stříbrné mince, ale třeba i o malé křížky, spony a drobné bonzové věcičky. Mohu popsat (skoro) libovolné, běžně hledané předměty, jak na ně Tejon reaguje. Pokračování budu zveřejňovat postupně, podle mého uvážení.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru