Detektor Tejón (Jezevec) - excelentní hloubkař

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy , Detektor kovů Tesoro Tejon

Tesoro Tejón, v doslovném překladu Tejón znamená – Jezevec. Toto jméno je opravdu příznačné a nebylo zvoleno jen tak náhodně, protože by se snad americkému výrobci toto zvíře toulalo po dvorku, ale Jezevec je známý tím, že velice zdatně hrabe velmi hluboké nory. Hloubka je to, co oba dva zástupce věrně spojuje. Já jsem po většinu doby své hledačské existence využíval především služeb minelabů, od Explorera, přes Etraka a nyní CTX3030 v kombinaci s Gpx 4000 a později 4500, ale první bližší seznámení s Tejonem se datuje zhruba do roku 2010, kdy jsem s Liborem (Warcentrum Český Rudolec) začal častěji trávit svůj volný čas, pobíháním po luzích a lesích.

Libor ačkoliv je o pár let starší a trpící strašnou chorobou, zvanou „prokrastinace“ (bohužel léčba je doposud neznámá a asi se to nějak přeneslo i na mě, že Liborku) je tím motorem, který se i přes svůj mírně „pokročilý věk“(promiň, Libore, ale to máš za toho cucáka;-)) nezastaví před nějakou překážkou a hledá, dokud mu nedojdou baterky, nebo nepadne vyčerpáním. Někdy už se Vám fakt nechce, jste vycuclí, nachození, promočení, zmrzlí a nejraději by jste se na to vysrali, ale když vidíte, jak ten starší pán furt máchá tím klackem a kope, tak přeci nebudete za padavku a nevzdáte to, protože jste tvrdší a mladší a…. . Je to velmi zkušený hledač, který má Tejona doslova a do písmene dokonale v malíčku. Zprvu jsem si z něj vždycky dělal legraci ať si koupí pořádný klacek a nedělá ostudu, ale postupem času se nějak ta karta obrátila o celých 360 stupňů. A já, ačkoliv mám detektor pomalu 4x dražší než on, jsem se nestačil divit, z jakých hloubek tahá třeba drobné mincičky, něco neskutečného. Proto jsem se začal blíže seznamovat s tím jeho Jezevcem a tímto se omlouvám za ten „klacek“, protože Tejón opravdu umí.

Detektor kovů Tesoro Tejon
 
Ovládání Tejona není nijak záludné, či složité odladíte zemní efekt, nastavíte citlivost, spodní diskriminaci na Iron a vrchní na Foil a jdete na věc. S Tejonem jsem začal více koketovat, samozřejmě jsem rady nejprve tahal z Libora (protože teď, co si přečte ten článek, mně už žádnou radu ohledně Tejóna nedá), občas jsem si ho od Libora půjčil a láska byla na světě.

Tejóna jsem si také samozřejmě jako správný prodejce porovnával s ostatními detektory, zkoušel jsem všechno možné od separace, diskriminace až po hloubku. Moje výhoda je zjevná, že jako prodejce se dostanu k většině detektorů, takže porovnávat je s čím a navíc máme v lese kousek od prodejny udělaný hloubkový polygon. Nejmělčeji uložený cíl je klasika v podobě soc. koruny v 25 cm a následuje socka v 30 cm a v 35 cm, dalším cílem je 1Euro ve 40 cm a posledním cílem je omnia víčko, průměr 7 cm v 52 cm. Valná většina detektorů končí na druhém cíli (tj. socka ve 30), ti nejméně zdatní začínají a zároveň umírají už na prvním cíli, ono i ten první cíl (soc. koruna) v 25 cm je docela slušný výkon, jen opravdu a doslova pár borců dá všechny cíle, samozřejmě za označení cíle nepovažuju nějaké to praskání v tresholdu a podobné prskance, ale musí to být kopatelný zvuk, jasná pravidelná odezva, bez nějakých známek pochybností, zda je to hluboké železo, nebo barva, prostě signál, který by jste při běžném procházení po lese kopali.

Můžete hádat, který z detektorů dává bez ztráty kytičky všechny cíle, no nebudu Vás napínat (stejně odpověď znáte), je to Tesoro Tejón s cívkou Ultimate 33 cm, ale musím zmínit i ostatní borce ať to není tak jednostranné, dalším detektorem, který pravidelně označil všechny cíle, byl Detech EDS a Nokta Velox One, tím výčet borců končí. Vážným konkurentem byl Golden Mask 4 a Tesoro Cortes.

Známky nalezené detektorem kovů Tejon Nálezy detektorem kovů Tesoro Tejon

Nálezy Tejonem s přelomu roku. Více v článku na War Centru Rudolec

Tesoro Tejón s ultimátkou, není jenom bezkonkurenční hloubkař, ale umí i velmi malou droboť, je to dáno jeho vyšší pracovní frekvencí 17,5 kHz, opravdu je to velmi zajímavá kombinace vlastností detektoru. Ta hloubka, jak předpokládám, je dána vysokým vrcholovým napětím na oscilátoru a velmi silným elektromagnetickým polem pod cívkou. Tejón jako čistokrevný analog nepřekvapí i svou okamžitou rekcí na kovový předmět pod cívkou, opravdu žádné zpomalení, odezva na cíl je okamžitá. Za zmínku také stojí diskriminace, Tejón i tady nabízí věc docela nevídanou a tím jsou dva na sobě nezávislé diskriminátory ED 180, mezi kterými rychle přepínáte Triger switchem pod ručkou. Jde o třípolohový přepínač ALL-METAL – Disc1 – Disc2.

Dva diskriminátory umožňují nastavit dvě na sobě nezávislé diskriminace, protože jak víme i vysoká diskriminace ovlivňuje dosah detektoru, proto na spodní diskriminaci nastavuju většinou Iron a vrchní nastavím do polohy Foil a pokud si nejsem stoprocentně jistý, zda je opravdu pod sondou železo, tak jedním pohybem prstu se přepnu do horní diskriminace a mám jasno. Na poli spíš kvůli své pohodlnosti nastavuju už spodní diskriminaci na hranici foil a všude přítomné železa jsou rázem fuč a pořád mám skvělou citlivost na drobné stříbrné mincičky, ovšem na úkor dosahu, ale rozdíl je velmi maličký a na poli mi ten centimetr na dosahu stojí za tu pohodu, no ne. Tvarově zajímavá a velká železa se vám mohou ozvat jako barevný cíl s nádechem železa, tak jako u většiny detektorů, já tuto situaci řeším tzv. prokřižováním, najedu na cíl jakoby ze všech světových stran, udělám prostě takový kříž a většinou se z jedné strany ozve praskání železa a je jasno. I když co si budeme povídat tvarově zajímavá a větší železa, já raději kopnu, co kdyby, znáte ten pocit sami. Kolikrát si řeknu větší železo to je jasné, a jdu dál, ale svědomí hlodá a po dvou krocích se zase vrátím, abych ho vykopal, i když předem už vím, že to bude zase kus pluhu, nebo urvaný čep z traktoru, ale červíček ta svině hlodá v mozku.

Protože Tejón má perfektní modulaci zvukové odpovědi a tím Vám dává najevo, jak hluboko se asi předmět nachází, je hodně důležité používat sluchátka (na rozdíl od Cortése), aby jste ty slabé, ale pravidelné signály nepřešli. Někomu to nemusí zpočátku vyhovovat, já byl jeden z nich, protože i na Minelabech už roky cpu gain Rx(zesílení slabých signálů) do plna i za cenu prozvuků, ale Tejón prostě moduluje jinak a to podle hloubky cíle, ale časem se to poddá a vy máte v ruce dokonalý stroj. Já jsem se tedy rozhodl, že Tejón v Březnu zakotví v mé flotile natrvalo a bude pro mě suchozemec číslo jedna a CTX3030 si nechám na problematické půdy a samozřejmě pod vodu, protože v moři je nepřekonatelný, to jsme si několikrát ověřili.

Hába – Moravia Detect
Autor článku je zkušený hledač s mnohaletou praxi
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Souhlas. Kdo nekope mince přes třicet je podezřelej.... ;-) A hlavně to je supr zábavnej strojek.

Půl roku jsem vybíral a málem jsem přebral.No a stačilo se zeptat že jo ;-)Neměl jsem možnost porovnávat,teda kromně garett 250 ale neměnil bych.Aspon ne dobrovolně :-)Je to milášek o:-)

Seznamování nám trvalo dýl (chtěl jsem ho i vyměnit), ale s čistým svědomím můžu říci byla by to chyba číslo jedna. Těd jsme nejlepší kámoši a těšíme se na každou naší procházku.
P.S. super článek :-P

Jojo,Libor na něj nedá dopustit,a jak je uvedeno výše,je to prostě dravej znalec.Zdravím všechny :)

Jo,jo take mam jezevce uz par let a spokojenost nadevse. A kdo se s nim skamaradi tak nelituje, najde vse. ;-) :-D

S čistým svědomím, musím konstatovat, že Tejón s Ultimátkou je prostě bomba, je potřeba si ´Tejóna nachodit, naposlouchat, zvyknout si na něj a pak není co řešit. ;-)

Tak tak i ja jsem se stal fanda tejona,a co se tady piše mužu jen potvrdit.

Hezkej, povedenej článek.Někomu to jistě pomůže při rozhodování ;-)

Tak tak pěkný článek ;-)

Taky mám tento detektor a jsem s ním spokojený je to opravdu jezevec. ;-)

Je velký rozdíl mezi sondou 2D HOT 30x25 cm a tou Ultimate 33 cm ? dokázal by je někdo porovnat ?

To George: mírný rozdíl v dosahu tam je, ta Ultimate Tejonovi prostě sedla. No, ale vidím lokalita Děčín, takže čedič, tak nevím zda hotka nebude stabilnější.
To Efendi: Težko soudit možná jsi opravdu měl smůlu na špatný kus, jestli jsi měl nový kus, nebo v záruce, tak jsi reklamoval, nebo to byl nějaký starší kousek? Mluvíš asi o odladění zemního efektu, jestli dobře rozumím. Ono u odladění hraje proti několik okolností, přílišná mineralizace, kovový předmět pod cívkou, příliš hlasitý, či stažený treshold, velikost použité cívky a její případné poškození, silné interference z prostředí, slabé baterie při použití velké sondy, nebo vlhkost v el. jednotce, či její závada atd.. . Těch faktorů je více, ale to už teď téžko rozřešíme. Stát se může cokoliv, je to přeci jenom jemná elektronika. ;-)

To Haba: já jsem ten efendiho Tejon nikdy neviděl, ale několikrát jsem to s ním řešil po emailech. Škoda, pokud tam byla nějaká závada vše se dá opravit. Takto se toho moc dělat nedá.....Na druhou stranu, Tejon je v TOP 10 nejméně poruchových detektorů na LP. A když už se něco pokazí tak to jsou páčky nebo potenciometry, v podstatě nikdy nic jiného neodešlo. Závadu na desce tady máme za celou dobu jednu jedinou a to ulomený stabilizátor napětí ;-).

Co se týče čedičů, Tejon není žádný jejich milovník a 2D sonda se na nich chová lépe než koncentrika. Ona je otázka který detektor to na opravdu čedičové lokalitě zvládá. Asi nejvíce testů na čedičích dělal Habán. Tejon v nich dopadl slušně, ale nejlepší nebyl. Čedičových lokalit tady je jenom pár a mnoho lidí si to plete s obyčejnou zvýšenou mineralizaci. To je něco jiného a pro tenhle detektor samozřejmě bez problému. 8-)

Zdarec chlapy,
jedna otázka, jak vysoko ladíte treshold ?

Aha, takže zřejmě starší stroj z druhé ruky, když nebyla reklamace. To jsou pak velké otazníky, jak se k němu předchozí majitel choval, hold riziko koupě použitého detektoru. :,-(

To : Pajka - Asi jak kdo. Já ho po odlazení mám naplno. Ale musím říct, že Tejón je opravdu vysavač hlavně na ty malé cíle hluboko v zemi. jsem velice spokojen s tímto strojem :-)

Nějaké videa od Dana(habána) a od Máry(LP)+ pana Koláře, na youtube a streamu jich má Tejón bezpočet.
https://www.youtube.com/watch?v=3tf4gBSL7F4
http://www.stream.cz/uservideo/386883-habanov-zive-hledani-s-tesoro-tejon
http://www.stream.cz/uservideo/274636-jak-na-tesoro-tejon
http://www.stream.cz/uservideo/291033-tesoro-tejon-ukazka-diskriminace-modulace-a-dosahu
https://www.youtube.com/watch?v=st_6UV5LHCo
https://www.youtube.com/watch?v=aMaphf413Pw

Všiml jsem si že dosah Tejona záleží i na použitých bateriích.Při použití alkalických se chová lépe.Je to jen můj dojem?Nebo to někdo potvrdí.

Měl jsem ho dva roky a byl jsem velice spokojen. Ve srovnání s Cortesem, který mám taky vycházel líp. Před třemi týdny mi ho ale někdo vykradl auto. Rozhodl jsem se pro XP goldmaxx, tak jsem zvědav, za jak dlouho si budu drbat hlavu. Zatím se učím poslouchat. Stejně si ale tejona koupím znova a pak se uvidí, co je lepší stroj. :-)

To mambo: Dobrá alkalická baterie je vždy asi to nejlepší. U těch dobíjecích je potřeba, aby to byl tvrdý zdroj. Pak je vše ok a žádný rozdíl se neprojeví. Platí to pro všechny citlivé kvalitní detektory, jsou tady přístroje, které se na slabší dobíjecí baterie ani nerozeběhnou :-D

Je to moc dobrý detektor ale musí se s ním člověk naučit chodit ( naposlouchat ho). Někomu nesedne a to jen proto že se ho nenaučí naposlouchat. Proto teď chodím XP. Ale nemůžu tvrdit že XP je lepší, jen jsem se s Tejonem nenaučil ;-) Jo špatný sluch je svinstvo :-D

Zajímalo by mě, na jakou výšku tónu jsi chodil ? Já to měl asi mezi jednou a druhou hodinou.

Většina chodí mezi 2 a 3 hodinou. Já jsme vždy používal VCO nebo nastavení úplně doprava. :-)

Já vím, že je to doporučené, já ale codil současně s Cortesem a nepoužívám sluchátka, tak jsem chtěl, aby to znělo podobně a u toho už jsem nějak zůstal. :-D

to Hába: budu mít dotaz trochu z jiného soudku. Jak píšeš, že jsi používal Explorera, tak by mĕ zajímalo, jakých výsledků jsi s ním dosahoval na svém hloubkovém polygonu a jesli ho Tejon překonává, co se týče hloubky o hodnĕ? Mám totiž Explorer II, kámoš má Tejona, ale hloubkovej test jsme zatím nedĕlali, tak bych chtĕl slyšet názor nĕkoho, kdo má zkušenosti s obĕma mašinama.

to Hába: budu mít dotaz trochu z jiného soudku. Jak píšeš, že jsi používal Explorera, tak by mĕ zajímalo, jakých výsledků jsi s ním dosahoval na svém hloubkovém polygonu a jesli ho Tejon překonává, co se týče hloubky o hodnĕ? Mám totiž Explorer II, kámoš má Tejona, ale hloubkovej test jsme zatím nedĕlali, tak bych chtĕl slyšet názor nĕkoho, kdo má zkušenosti s obĕma mašinama.

Pěkné počteníčko.....Plně souhlasim s haba...Když Tesoro,tak jednoznačně Tejón...Je to povedená mašinka....

To Permon: škoda, že nejsi zdejší, Praha je daleko, mohl by sis explorera otestovat na našem polygonu. Bohužel Explorer na hloubkovém polygonu nedopadl moc dobře, hranice dosahu na korunu je kolem 30 cm(na neutrální půdě), těch 35 cm a 1Euro ve 40 prostě nedá, i s citlivostí na max, gain také max, audio long, (detektor je pak absolutně nestabilní) ale bohužel, explorer má zase jiné přednost(diskriminace, nevadí vysoká mineralizace)i, ale hloubka a rychlost odezvy nepatří mezi jeho přednosti.

Já chci jen potvrdit , že na čedič není Tejon zrovna nejvhodnější detektor. Čedič jako takový samozřejmě na Tejonu zemí odladíte , ale stratí dosah jako většina detektorů. Největším problémem u čedičů je když obsahují slinutou rudu , s tou si neporadí skoro nic a musím konstatovat , že i třeba Minelab GPX si sice jako pulzák z čediče nic nedělá ale pokud obsahuje hodně rudy tak ho slyšíte ale jinak než cíle. O čediči a hledání na něm chystám článek , jen čekám až bude lepší počasí abych vzal pár detíků a natočil ve středohoří video , aby bylo lépe pochopitelné o čem je řeč ;-)
K Tejonu jen dodám , že je to určitě detektor který se nachází na prvních místech pomyslného žebříčku. Určitě ho mám rád v naší výbavě se sondou Ultimate. Jen se chce s ním a s jeho diskriminací zžít , hlavně když méně znamená více (železo je lepší slyšet a vědět o něm) :-D

to Hába: díky, no myslel jsem si, že Explorer nebude kdovíjaké hloubkařské dĕlo, ale kupoval jsem si ho hlavnĕ z důvodů, že jsem chtĕl slušnej digitál s dobrým diskriminátorem, automatickým groundem a i, že se rád učím složitým vĕcem a tyhle požadavky splňuje dostatečnĕ. Když jsem ale u kámoše před lety vidĕl Tejona, tak od té doby uvažuju, že rozšířím svou detektorovou flotilu.:-)

to Hába: díky, no myslel jsem si, že Explorer nebude kdovíjaké hloubkařské dĕlo, ale kupoval jsem si ho hlavnĕ z důvodů, že jsem chtĕl slušnej digitál s dobrým diskriminátorem, automatickým groundem a i, že se rád učím složitým vĕcem a tyhle požadavky splňuje dostatečnĕ. Když jsem ale u kámoše před lety vidĕl Tejona, tak od té doby uvažuju, že rozšířím svou detektorovou flotilu.:-)

to haba: Zajímalo by mě, jestli to 1euro ve 40cm Tejon chytne se standardní, tzn. dodávanou cívkou od výrobce? 8-)

to Permon: Na druhou stranu s Tejónem musíš kopat v podstatě každou barvu. Třeba mám lokality, kde je velké množství mosazných nábojnic. A právě tam si vybírám podle zvuku zajímavé cíle. To dokáže jenom multiton, což Tejon není.

To Tomísek: pokud je ta barva hlouběji, stejně ji vykopeš ať je to multiton nebo ne. A pokud ne, přecházíš velké množství drobných Ag. Pro hodně hledačů včetně mě, je pak velice příjemná jednoznačnost odpovědi Tejona.
Nevýhody Tejona jsou tak jedine v separaci, to se prostě musí naposlouchat pokud chceš kopat barvy hodně blízko železa. Když chceš poznat, že to není velké prskající železo, ale mincička ležící blízko většího železa.

O multitónovou odpověď se dá slušně opřít do určité hloubky a také s určitým detektorem. Velice dobře na tom jsou v tomto ohledu detektory jako jsou E-Trac nebo CTX 3030. Tam bych dokonce řekl žee pravdivost odpovědi je nejlepší s toho co je na trhu. Velice slušně dokáže separovat odpady také C.Scope CS6MXi atd.

Výjmečných detektorů je dnes na trhu několik, Tejon mezi ně určtě patří, ale není tady sám. Pokud beru ale v úvahu cenu / užitnou hodnotou je v absolutní špičce:-)

To Tomisek: Jednou takhle na jedné lokalitě šel kluk s E-tracem a nad jednim cílem v multitonu a v číslech povídá: Zase kus kamen , už jsem dneska kopnul dva. A šel dál... Jeho kolega a kamarád začátečník s jednotonem nepoznal na tom signálu nic , ale vykopal ho. Byla to zrezlá bedna od mouky a v ní 3,5 kg šperků ;-) Ne vždy stejný tón a stejné ID číslo znamená stejný cíl....

to habán: hezky se to čte :-D :-D :-D :-D :-D :-D

to afas: jo, život je... boj. Ale krásnej. Tejon je prostě soupeř, podlehne zase jen Tejonu. ;-) I když FBS miluju, to je nářez zase jinak... ;-) Pořád se bavíme o citlivém, tvrdě a těžce vymakaném hloubkaři, že, kdyby něco... 8-)

to Elmara: jak říkáš, podle tónu se do určité hloubky/mineralizace/zabordelení, nechá docela slušně odhadnout, co by mohlo být pod cívkou - jeslti vysocekonduktivní/masivní předmět nebo něco nízkokunduktivního - fólie nebo malý stříbrňáček. Člověk se na to musí dívat jako na pomůcku, takový bonus, nic víc nic míň. Záleží na hledači, jestli bude kopat nebo ne. S jednotonem kopeš vždycky a nemáš ani potuchy, co tam je. Jenom víš, že to asi bude barva. Jasně, můžeš si pohrát s diskriminací,ale to je všechno. Čtyři roky jsem chodil s ML Advantage, takže vím, o čem jednotón je. 8-)

to habán: jeden kamarád říká: You will never know unless you dig it!
Nemá to nic společného s jednotónem, prostě ten s Etracem byl buď nezkušený hledač nebo se mu už nechtělo kopat. Když se na to podíváš logicky, Etrac je schopen rozlišit 50x35=1600 kombinací FE a CO. To prostě ani omylem nemůže postihnout variace předmětů, které se v zemi nacházejí, nehledě k úhlům uložení, hloubce, stupni mineralizace atd. Jen blázen by tomu věřil na 100%.

Těch bláznů co tomu věří jsem viděl dost ;-) I můj kamarád si nedá vymluvit , že ID67 nejsou jen patrony..
Apropó nebylo to myšleno o jednotonu ale právě o tom vyhodnocení..

To Tomísek a Habán: u těch FBS od Minelabu se o to dá docela slušně opřít :-) Ale samozřejmě nic není 100%, to by taky už nebyla žádná legrace. Detektory co se tady probírají jsou špička v oboru, těžko se ale porovnávají, jelikož asi ani nemůžou být odlišnější. Přístup Jacka Giforda a Bruce Kendyho (Šef. inženýři Tesoro a Minelab) je prostě úplně odlišný. Což je super, je s čeho vybírat :-P

Pekny clanok aj ta debata pod nim. Ja ho mam rok s cievkou 12x10 beriem ho na luky a ciestejsie polia dosah je excelent mal som aj explorera XS ale asi sa to neda porovnat ani v odozve ani v hlbke no neviem mozno mi len XS nesadol na mna bol pomaly. Ja mam len problem ked ho dlhsie nechodim a chodim s digitalom dostat jeho zvuk do ucha potom laborujem aj 2hod. ci vco ci ine nastavenie stale sa ucim. Este na tie dobijacie baterie pozor mal som v sade dve slabe a myslel som ze je detektor v skrate ak blbne detektor nelaborovat ale skusit nove alkalicke. Prajem pekny relax pri hladani.

A co použít tyhle baterie místo 1.2v ????????

http://obchod.mmpaper.cz/Pure-Energy/PURE-ENERGY-baterie-RAM-AA-1-5V-2000mAh-4pck-BAL_g1001554.html

Ahoj, stale se rozhoduju mezi Tejonem a R1, mate nejake zkusenosti jak funguje Tejon s ultimatkou 33cm na zricenine hradu plny kamenu? dik

Hába: Pěkný článek Oldo

Teď jsi mi zase nasadil ale brouka do hlavy, zda vyměnit GM 4 za Tejón....

Pavel z Pv o:-)

Srovná ní Tejónu a GM 4 by bylo dost zajímavé... Už se tu o tom pár lidí zmínilo a na nějaký výsledek jsem zatím nenarazil... Oba dva prý berou drobné stříbrné mince z velkých hloubek ale chtělo by to porovnat na konkrétní minci. A taky by mne zajímalo porovnání u větších bronzových, nebo měděných předmětů...

Řekl bych, že Tejon se sondou Ultimate nebo teď s novu 12x10 H.O.T bude o chlup lepší. Výsledek bude ale těsný ;-)

Musím jen souhlasit.

Musím jen souhlasit.

Elmaro! Mám Cortese, ale když to tady tak čtu, tak mám sto chutí jít a koupit Tejona. Myslíš, že bych udělal dobře???

To kmeen: to je dost individuální, jelikož ty detektory jsou opravdu hodně odlišné a Cortes je skvělý přístroj. Jde o to, aby ti pak nechybělo vyhodnocení na LCD a také audio diskriminace ;-)

kmenn:No, jestli můžu svůj postřeh za sebe, tak neváhej a měň! Já měl taky cortése a teď jsem měl na pár dní půjčeného tejona s ultimatkou a je to úplně jiná káva. Ale jak píše Elmara, zaleží, jak moc jsi zvyklý hledět na displej a jak moc ti stačí vlastní uši. ;-)

Páni máte niekto skúsenosť so zlatom pri Téjone?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru