Nález stříbrného pokladu z konce 13. stol.

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Odevzdané archeologické nálezy na LP

Listopad roku 2011. Mrazivá rána se střídala s rozblácenými poledny, kdy noha ve filcákách uvízla až po kotníky v lepivé těžké břečce. Přesto jsem dál pokračoval ve zkoumání okolí povrchovým sběrem. Běžné nálezy jako střepy z hnojné kultury se střídaly se skutečným středověkem, při troše štěstí skončil v kapse i kousek pravěku. Občas dokonce i nějaká ta štípačka nebo broušená.
    Při jedné z takovýchto povrchových prospekcí jsem narazil kromě středověké keramiky i na podivný plíšek. Z bláta ho koukal jen kousek. Celkem bez zájmu jsem ho sebral v domnění , že se jedná o trhací víčko. Ovšem když po setření v dlaních na mě vykoukla hlava lva a posléze i tělo, tvar mince charakteristický pro brakteátové ražby, srdce se prudce rozbušilo a navzdory soumraku, který se blížil velmi rychle, jsem intenzivně pokračoval v prospekci. Břečka se opět měnila v kámen a do prstů štípal mráz. Poslední sluneční paprsek však zazářil v odrazu stříbra. Adrenalin opět vystoupal a nedočkavě jsem promnul mince v prstech. Toto ovšem nebyl brakteát! Snad nějaký denár? Dvě mince nalezené pouze očima? V hlavě začínalo pomalu šrotovat, co by se mohlo teprve skrývat pod zemí.
Druhý den jsem kontaktoval archeologické pracoviště v Hradci Králové. Moji domněnku o možnosti depotu vzali vážně a na lokalitu jsem se vrátil již vybaven papírem, kde bylo stvrzeno, že daná osoba provádí pod odborným dohledem povrchovou prospekci na daném katastru. V tuto chvíli přišel na řadu detektor. Počasí slibovalo poslední slunečné dny, a tak místo školy jsem strávil několik dní v terénu.
    Přijedu na místo, zapnu detektor a vracím se k místu, kde byly první dvě mince. Barva, barva, barva. První kop, druhý, třetí. Tahám brakteát, projedu místo, ze stěny vylupuji další a další. Občas se na mě místo brakteátu usměje z denáru Přemysl Otakar II. Nabušen adrenalinem plním sáček za sáčkem. Odhadem mám v kapse víc jak 100 kusů stříbra. Druhý den v maratonu pokračuji. Stříbrné plíšky jsou doplněny o slitek stříbra. Těžba pokračovala ještě několik dní, bohužel se sestupnou tendencí. A skončila ve chvíli, kdy naplno udeřila zima.
    Archeologové neskrývali své nadšení. Cinkot sypajícího se stříbra má své kouzlo. Během několika dní bylo zjištěno, že se jedná o depot z konce 13. století. Je tvořen převážně brakteáty Přemysla Otakara II., Václava II., několika kusy pravděpodobně malých moravských brakteátů a 100 kusy denárové ražby Přemysla Otakara II.
    Únor 2012. Společně s archeology ihned po rozmrznutí půdy rozdělujeme lokalitu na čtverce 10×10m. Den na to na plochu nastupují kolegové ze sdružení Archeo LP 2010. Začínáme sběrem keramiky bez detektorů. Pečlivě každý kousek ukládáme do sáčku k příslušmu čtverci. Na řadu přicházejí detektory. Bohužel rozblácené pole vydalo již jen několik kusů koleček.
    S dokončenou dohledávkou žádám krajský úřad v Hradci Králové o nálezné. S tím se spouští řada dalších věcí, jako například vyjádření archeologického pracoviště, které provádělo výzkum, znalecký posudek a další. Vzhledem k nabitému létu jsem se o věc začal zajímat až v září. Postup kraje se mi zdál poněkud dlouhý.  Po mých urgencích byl nakonec případ zdárně vyřešen a v listopadu 2012 došlo k vyplacení nálezného. A prozatím končí příběh tohoto pokladu. Tímto článkem jsem chtěl poukázat, že spolupráce s archeology má smysl. A může být výhodná pro obě strany.

Hodně štěstí slušným hledačům přeje Azaz

Nálezy detektorem kovů


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhera

pekna prace, a preji mnoho dalsich takovych uspechu
by me zajimalo z ceho se vypocitava cena nalezneho,
10procent z ceho ? vaha a momentalni cena stribra ?

Krásná práce Azaz :-)

Parádní

Azazi tak tohle je paráda ze všech stran !!! I když to zní kontroverzně,přejícná závist... 8-)

Parádní !!! To blacks myslím , že Azaz dostal v tomto případě daleko víc než je 10% z ceny kovu ;-)

Sen :-P

Tak ten Tvůj báječný pocit Ti závidím ! Ještě, že vyšla ta odměna ! ;-)

Gratuluji k mimořádnému nálezu a také k ukázkovému postupu i spolupráci s archeology. Jak píšeš v podstatě i s úřady kraje. Musím za sebe přiznat, jak docela dost pamatuji, čte se to jako pohádka s dobrým koncem! A o tom to je!!! :-O

no to je luxusní práce :-)

Parádní nález, výborný čtení-gratulka!

Parádní, gratuluji, jen by mne zajímalo, což mi nenapíšeš kolik ti vyplatili nálezné, jak se nedávno chvástali v TV ohledně toho stříbrného pokladu ---- jak psali že by dostal daleko víc, za hystorickou cenu, ale vím že dávají jen deset procent z ceny kovu-- takže hovno--- takže se nedivme že to nálezci neodevzdávají :-D :-D ;-) :-) :-) :-) :-)

krása ;-)

Tak to musela BÝT TEDA PARÁDA ! Taky by mne zajímala výše nálezného - ne pro závist ale pro utvoření jak si cení poctivého nálezce ! Jestli jde jen o to zavří hubu - nebo jako skutečné poděkování .....

Tento příběh patří do TV, jako protipól nedávné zrávě o rozprodání nalezeného pokladu z našich končin Boskovicka.... Je smůla, že týpek nepřinesl džbán plný zlaťáků místnímu archeologovi. Jeho výraz by byl asi k nezaplacení :) Jinak budu se opakovat, ale s muzeem Boskovice a jejich archeologem je spolupráce OK.
Tento nález je bomba :), a přístup všech stran je na 1 * . Azazi z tvého přístupu by si mohlo vzít ponaučení mnoho lidí, kteří " pod vidinou peněz zlikvidují historii nás všech " .

Pěkná práce,pěknej přístup,super nález..... 8-)

Tady je odbornější verze článku, která by měla odpovědět na zbytek dotazů:
http://www.nume.cz/zpravodaj/post/show/388

Nutno dodat, že s archeology spolupracuji několik let. Řešení takovéto záležitosti je pak mnohem jednodušší a rychlejší.

Díky Azaz163 - informace vyčerpávající a nález byl skutečně odměněn ! Hluboce smekám a přidávám 100 palců za svědomitý přístup ! ;-)

Jako protipól tomu nálezu z Blanenska je to úžasné. Teď již vím, že nálezné 10% z ceny kovu by tedy ten maník nedostal, ale počítalo by se to opravdu z hist. hodnoty. Byl jsem chvilku v rozpacích, zda bych takto (odevzdat) postupoval taktéž při větším nálezu mincí (myslím více jak jeden, dva kusy samotné na políčku, či v lese) a tohle mě přesvědčilo, že není o čem pochybovat. Jinak zelené věci a sem tam nalezený středověk dávám archeologům automaticky bez nároku na nálezné, protože tomu nerozumím a oni jsou vždy potěšeni a někde to pokoutně prodávat, nebo měnit není můj styl. Navíc chvilková návštěva u nich je vždy min. na 2 hodiny, protože rozeberem jejich nejnovější výzkumy a kde bych to měl s detíkem ještě proběhnout a dát zprávu o tom, co tam vše ještě je... ;-)

Gratulace :) můžu jen říct, že tady mám taky štěstí na archeology a kvalitní spolupráci :). Stejně jako na oficiální spolupráci na základě smlouvy na povrchovou prospekci. :)

Je to nádhera, vzrušující :-) Věřím, že nálezce do druhého dne jistě nezavřel oko,než na to vlítl s odborníky.
Ale jak je to tedy opravdu s tím nálezném ? Ještě jsem nikde nečetla, že někdo opravdu něco dostal a kolik to opravdu je.Četla jsem i jiné příspěvky tady na foru a mám z toho dojem,že Vám v muzeu sotva poděkují a o nálezném si můžete nechat zdát.Je mi jasné, že tohle nikdo pro mamon nedělá /nehledá,ale snaha by se ocenit měla.V minulém článku , kde hledač yetan píše o svém nálezu,byl článek v novinách- nestál muzeu ani za děkuju.Kdyby zmínili jeho čestný přístup, určitě by tím uděli službu slušným hledačům a ukázali veřejnosti, že to jde i jinak.Články od Azaz super, těším se na další a přeji hodně úspěchů.

Jenom pro zajímavost,dostal tady někdo někdy odměnu z historické hodnoty nálezu?Třeba se mýlím,ale co vím,tak odměna byla u drahých kovů jako stříbro stanovena nejvíc 10procent z ceny kovu nebo tržní hodnoty ,třeba se mýlím,ale můžete sem dát paragraf,kde se píše přímo o nálezném z historické hodnoty,v roce 2010 kdy ten poklad našel se určitě nálezné z historické hodnoty neurčovalo.Na závěr je tady nějaký hledač,který dostal opravdu vysoké nálezné.

Kdybyste četli diskusi tak najdete odkaz na zprávu, kde je výše nálezného,... A z toho jde usoudit, že cena kovu to určitě nebude :) To by musel vykopat tech stříbrňáků mnohem víc :).
Odkaz : http://www.nume.cz/zpravodaj/post/show/388

Lidi vždy vzrušují více negativní zprávy, viz televize Nova... Rozhodně nejsem jediný, kdo dostal zasloužené nálezné. Nálezné určuje znalec, je pak na kraji zda nálezné vyplatí, protože v zákonu je uvedeno "až do výše 10%". U nás to pokud je mi známo kraj vždy dodržel. A negativní komentáře drtivé většiny diskutujících jsou založeny z velké části na "jedna paní povídala" a ne na osobní zkušenosti. Právě kvůli tomu jsem publikoval tento nález. Muzeu jsem věnoval značné množství drobných artefaktů, takže komunikace při takovémto nálezu je mnohem jednodušší.

150.000,- Kč.
Raději takto než odkaz, který si někteří nejsou schopni najít ;-)

Krásný příklad toho, že to jde ;-)

Odvedl jsi dobrou práci. ;-)

SUPER :-O :-O :-O :-) :-) :-D :-D

Gratuluji! :-) Pěkně se to četlo a je to s perfektním koncem, tak to má být!

Parádní. Ještě by se mi líbilo, kdyby mi k náleznému dali od každého druhu jeden kousek do sbírky... ;-)

Paráda ;-)

Bohužel za situace, jaká panuje na krajských úřadech v posledních letech je důležité narazit taky na normální úředníky. Jsou totiž kraje, kde dříve bylo prakticky nemožné nálezné uplatnit a dostat. Za vše samozřejmě může nejednoznačný výklad zákona, kde je pak velmi snadné jet po lajně 10% z ceny kovu a nebo (což je ještě horší) nepřiznat nálezné vůbec, protože šlo o nález detektorem a nikoliv náhodný ve smyslu onoho zákona. Hodně patrné to bylo v letech "oranžové revoluce", v poslední době se to naopak dost zlepšuje a Krajský úřad v Hradci Králové by zasloužil v tomto smyslu ocenění.

Pavel102:přečti si co tam píšu o nálezném.Jinak co mě vadí je to, že se napíše někde že se nálezné určuje z historické hodnoty(což je pravděpodobně nesmysl)a tady tomu hned někdo věří a když se zeptám kde to je napsaný, tady jsem to nenašel(třeba jsem to přehlídl) že se nálezné určuje z historické hodnot,tak mě nikdo neodpoví.Co se týká toho odkazu,to je moje blbost,ale zas tam píšou historická hodnota nevyčíslitelná, co znamená že se nálezné sní nepočítalo.Na závěr bych chtěl napsat že v tomto směru si nemá cenu nic nalhávat,zákon o památkové péči je o nás,ale přemýšlet reálně.

Gratuluji ! Moc pěkný nález i nálezné ujde - se mnou by to asi seklo hned :-D

Nezaměňovat pojmy - nálezné se určuje z tzv. kulturně-historické hodnoty nebo z hodnoty materiálu, je-li nález z drahého kovu. Tato úprava je tam bohužel pořád a vede k občasným nejednotným stanoviskům úředníků - prostě někteří by raději dávali jen hodnotu drahého kovu a ne procenta z kulturně-historické, protože to přece jen vyjde levněji. Hodnota historická je jaksi vyjádření toho, jak moc cenný je předmět nebo nález pro historii (místa, národa, lidstva ...) a proto je obvykle uváděna jako nevyčíslitelná, protože to opravdu objektivně moc nejde. Nálezné se z ní tak těžko může počítat. Jinak je to paragraf 23, odstavec 4 památkového zákona - " ....má nálezce právo na odměnu, kterou mu poskytne krajský úřad, a to do výše ceny materiálu; je-li archeologický nález zhotoven z drahých kovů nebo jiných cenných materiálů, v ostatních případech až do výše deseti procent kulturně historické hodnoty archeologického nálezu určené na základě odborného posudku."

Pekna prace.Akorat je smutny,ze clovek neco najde,odnese to na urad a pak se musi jeste pripominat..Aspon ze to dopadlo dobre :-)modrey

super))

Na Novu se nedívejte! To je bulvár, nikoliv seriózní Informace. A z jakéhokoliv neštěstí mají radost. Navíc při jakékoliv katastrofě u zpráv sedí Lucie a Rey. I když by tam ten den být neměli. Na konci dávají zvířátka aby česká ovce zblblá politikou nakonec řekla, že to bylo dobré. Chtěl bych se dožít dne, kdy zruší zprávy, protože se ve světě nic vážné nestalo. Jednoduše pak nebudou mít co vysílat.
S Muzeem Boskovicka je spolupráce dobrá, též jim tam nosím nálezy. I když nemají vůbec hodnotu, ukazují je návštěvníkům. Občas tam mívají zajímavé přednášky:
http://mysticsmile.rajce.idnes.cz/Pohrbena_historie._Vyvoj_mecu_od_praveku_po_novovek._Muzeum_Boskovicka_20._brezna_2012./
http://mysticsmile.rajce.idnes.cz/Pohled_do_davne_historie_-_Keltove_na_nasem_uzemi._Muzeum_Boskovicka_6._brezna_2012/
http://mysticsmile.rajce.idnes.cz/Trilogie_prednasek_Pohrbena_historie._Detektory_a_archeologie_-_jak_pomoci_a_neublizit_13._3._2012/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru