Detektorista našel velmi vzácnou 3 000 let starou obřadní sekeru

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Peter Jensen hledal s pověřením archeologů na poli zbytky letounu Royal Air Force Stirling, který byl nad oblastí sestřelen německými bombardéry 4. listopadu 1943. K jeho velkému překvapení však namísto další z hliníkových částí letounu našel a částečně vykopal zajímavý masívní bronzový artefakt. Rychle proto přivolal přítomné archeology, kteří v předmětu odhalili bronzovou sošku muže s přilbou a rohy.

Soška představuje tzv. oboustranný dánský Janus a pochází z doby bronzové. Každá z tváří má své vlastní rohy. Jeden byl nalezen v půdě odlomený. Podobné rohové přilby jsou známé ze švédských petroglyfů, z rytin v Pyrenejských horách či na malých bronzových figurkách ze Sardinie. V Dánsku se jedná o první nález tohoto typu vůbec. Soška byla záměrně zhotovena jako umělecké dílo pro slavnostní účely.

V blízkosti odlomeného rohu byla záhy nalezena asi 30 cm veliká ceremoniální sekera. V tu chvíli archeologové přestali s pracemi a rozhodli se vyzvednout celý blok zeminy i s předměty v jejich původní poloze pro zkoumání v laboratorních podmínkách muzea Moesgaard. CT sken odhalil přesný tvar a umístění sekery, dále přítomnost dvou figurek s hadími těly a koňskými hlavami - oblíbeným motivem doby bronzové. Po třech dnech pečlivé dokumentační práce byly objekty z bloku vyjmuty, dále byly stabilizovány a konzervovány.

Obřadní sekera byla ve své době mistrovským dílem metalurgie. Ceremoniální sekery z doby bronzové patří mezi velmi vzácné nálezy. Takto veliké se vidí málokdy. Díky specifickým ikonografickým tvarům a zdobení je svého druhu jedinou nalezenou v Dánsku. Nález bude zřejmě příštím rokem vystaven v nově zrekonstruovaném výstavním prostoru muzea Thy.

Roman Němec

Zdroje: archaeologynewsnetwork.blogspot.com, archealogy.org, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Snový nález. Tohle se najde jednou za život :)

Tak to je neskutečná nádhera! :-O

Nádhera. Oko mi zvlhlo. Nález ze říše snů.

Jednou za život? ;-) No, jak kdo :-D. Neuvěřitelně krásné věci!!!

Tak to je pecka super nalez
;-)

To bych taky ....hmhmhm :-D

Nádherná záležitost 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru