Detektorista objevil zlatý pohřební prsten; byl prohlášen za poklad

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Zachovalý zlatý prsten objevil na poli u Walton-on-Trent za pomoci detektoru kovů pan John Startin-Taylor v roce 2021. Skrze PAS nález ohlásil a ve čtvrtek 5. ledna byl koronerem oficiálně klasifikován jako poklad. Jedná se o smuteční prsten, jaké byly věnovány pozůstalým. Pochází z konce 17. stol., patřil významnému šerifovi a šlechtici, členu parlamentu.

Podle Meghan Kingové, styčné důstojnice pro Derbyshire a Nottinghamshire, byl prsten vyroben v klasickém provedení. Na vnější straně prstenu je podrobný vzor s iniciálami STP uvnitř malého štítu. Vnitřní část prstenu zobrazuje rytinu s nápisem „Sir Tho: Gresly obyt 5 June 99“, který odkazuje na vrchního šerifa z Derbyshire, sira Thomase Gresleyho, 2. baroneta z Drakelow Hall, narozeného roku 1629 a zemřelého 5. června 1699.

Thomas Gresley pocházel z velmi starobylého normanského rodu, který lze mapovat až do období Vikingů. Byl váženým a prvním z následujících pěti generací Gresleyů – vrchních šerifů v oblasti Staffordshire, kteří v úřadu z otce na syna působili až do roku 1780 a po více než stoleté pauze i začátkem 20. století. Podle záznamů byl Thomasův pohřeb velkolepý a proběhl se všemi poctami.

Gresleyovi patřili k nejmocnějším rodinám v Anglii. Drakelowe vlastnili už v 11. století. Pozemky a vládu nad oblastí si nepřetržitě udrželi přes 900 let, celých 28 generací až do roku 1934, kdy Drakelow Hall opustil poslední z jeho obyvatel – sir Nigel Gresley. Sídlo muselo ustoupit uhelné elektrárně.

Dle zákona o pokladech z roku 1996 musí být všechny artefakty, o nichž se předpokládá, že jsou starší než 300 let a že jsou vyrobeny nejméně z 10 % zlata nebo stříbra, nahlášeny k posouzení, zda se jedná o poklad. Po krátkém slyšení asistentka koronera Louise Pinderová dospěla k závěru, že prsten náležitosti zákona o pokladech splňuje.

Po oznámení výsledku slyšení pan Startin-Taylor řekl: „Děkuji, bylo to skutečně vzrušující. Bylo by krásné, kdybych mohl jít na stejné pole a najít prsten oslavující jeho narození,“ přál si s tím, že by chtěl prsten zachovat v oblasti nálezu. Ze zákona mají muzea možnost poklad zakoupit jako první, přičemž výtěžek bude rozdělen mezi vlastníka pozemku a nálezce. Derby Museum o prsten zájem projevilo a tak se zřejmě nálezci alespoň jedno přání splní...

Roman Němec

Zdroje: itv.com, derbytelegraph.co.uk, ground.news, wikitree.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru