Fast food v Pompejích

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Kompletní výdejní pult, který byl součástí fast foodu, vykopali archeologové v Pompejích. Našli i pozůstatky šnečího, rybího a vepřového masa. Jde o mimořádně vzácný objev.

Archeologové v minulosti nalezli v Pompejích už osmdesát „fastfoodů“. Poprvé ale narazili na kompletnější pozůstatky podniku, ve kterém se připravovalo i teplé jídlo. Říkalo se mu thermopolium (skládá se z řeckých výrazů thermos – horký a poleo – prodávat). Starý bufet byl zakonzervovaný ve vrstvě popela. Část už archeologové odkryli v roce 2019, o objevu ale informovali teprve před pár dny.

Pozůstatky rychlého občerstvení jsou nyní již zcela odkryté. Archeologové tak mohou zjišťovat, jaké dobroty si obyvatelé Pompejí dopřávali. „V minulosti jsme skutečně nalezli už osmdesát bufetů. Jenže nyní je to poprvé, co jsme vykopali dá se říct kompletní pozůstatky vývařovny, kde se připravovalo teplé jídlo,“ potvrdil Massimo Osanna, který je dlouhodobým šéfem archeologického parku v Pompejích.

Archeologové v roce 2019 našli pozůstatky pultu rychlého občerstvení. Od té doby kopali, než ho celý odhalili. Museli postupovat opatrně, aby pult nepoškodili. Nahoře se nacházejí velké díry, kam se umísťovaly nádoby s teplým jídlem. Několik jich také archeologové našli. Zanalyzovali, co se uvnitř nacházelo. Objevili kachní kost, ale také zbytky šnečího, rybího a vepřového masa.

Na dně jednoho z džbánů pak archeologové našli zbytky rozdrcených fazolových bobů. Ty prý sloužily na dochucení jídla. Výdejní pult je zdobený freskou mořské nymfy na koni. Dále jsou na něm vyobrazená různá zvířata jako kachny divoké. „Pravděpodobně znázorňují potraviny a nápoje, ze kterých připravovaly jídla. Na dně jedné z nádob jsme našli i fava fazole. Ty se například přidávaly do vína kvůli chuti, také zesvětlily barvu vína,“ přiblížila antropoložka Valeria Amoretti.

Objevena byla také bronzová naběračka, devět amfor, které byly v římských dobách oblíbenými nádobami na potraviny, několik baněk a nádoba na keramický olej. Archeologové také objevili kompletní kostru malého psa, který měl na výšku maximálně 25 centimetrů. Podle odborníků to svědčí o selektivním chovu. Na pultu byl sice vyobrazený pes, ale ten byl velký a svalnatý.

Podle archeologů si majitel bufetu našel pro svůj podnik dobré místo. Přímo před restaurací bylo malé náměstí s fontánou, v jejímž okolí bylo další thermopolium.

Zdroje: https://chicago.suntimes.com/, www.mprnews.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Už se těším až se tam znovu podíváme. V Evropě není lepší archeologická lokalita. :-)

Krásný, hlavně ty barvy :-)
jen se mi nezdá tvrzení "Část už archeologové odkryli v roce 2019, o objevu ale informovali teprve před pár dny.", protože jsem o tomto objevu četl už vloni ;-) byla to tehdy jen krátká zpráva bez fotek, ale rozhodně ten objev netajili, jak z té věty trochu vyplývá. Spíše teď ukázali výsledky své práce v plné kráse i na fotkách

Tedy to jsou pěkný malby. Japa dlouho vydrží takhle po odkrytí?

Kfeksa2: na vykopávkách se tam pracuje každý rok. Je to tak možné. ;-)

Prosim jeden big mac :-D :-D

Jako kdyby to tam zabalili včera. Bomba! :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru