Hledači pokladů našli tunel pod sídlem Göringa

Kategorie: Nacistické poklady

Mohlo by se zdát, že když od konce druhé světové války uplynulo přes sedmdesát let, neexistuje už mnoho zajímavých neprobádaných míst. Opak je však pravdou. Nedávnou například spojil síly známý hledač artefaktů Yaron Svoray s investigativním novinářem Conorem Woodmanem. Prohledávají okolí vesnického sídla Hermanna Göringa.

Ten byl známým fanouškem umění, který vlastnil rozsáhlou sbírku různých děl. Po válce se spojenečtí vojáci pokoušeli ztracená plátna a další vzácné předměty najít. Vybádali ale jen zlomek ze sbírek Göringa. Svoray s Woodmanem se proto vypravili k místu, kde stálo venkovské sídlo tohoto známého nacisty. Nacházelo se v Carinhall u lesa Schorfheide poblíž Berlína. Samotná budova byla před koncem války zničena.

Přímo na místě, kde stála budova, našla dvojice hledačů rozsáhlý bunkr. Vlezli do něho úzkým otvorem a vše nahráli na kameru. Podle Svoraye tudy mohli nacisté vzácná díla odnést pryč. „Tato myšlenka se přímo nabízí. Tento tunel je pro pašování uměleckých děl jako dělaný,“ poznamenal hledač. Tunel nadále prohledávají, chtějí si být jistí, jestli tam nejsou ukryté nějaké artefakty.  

Video z tunelu najdete zde: Nazi-bunker

Majetek z Křišťálové noci

Po okolnostech příběhu loveckého domku Göringa pátrá Svoray už bezmála deset let. Před deseti lety dokonce díky tomuto pátrání našel u Berlína skládku věcí. Posléze se zjistilo, že šlo o majetek, který v listopadu 1938 fašisté zabavili Židům během takzvané Křišťálové noci. Vzácné předměty tam pravděpodobně převezli vlakem a následně zahrabali. „Na skládku mě upozornil jeden místní lesník. Během bádání se snažím vyzpovídat co nejvíce zdejších lidí. Někteří ještě druhou světovou válku pamatují nebo jim o těch hrůzách vyprávěli jejich rodiče a prarodiče. A právě zmiňovaný lesník válku zažil ještě jako dítě,“ zavzpomínal pětašedesátiletý Svoray, jak se k informaci o skládce dostal.

První předmět našel po dvou hodinách. Během hledání ho dokonce musela střežit ochranka, někdo mu vyhrožoval smrtí.

Svoray je sám Žid a jeho rodiče přežili holocaust. Je bývalým izraelským policistou a známý je bojem proti neonacismu. Vydával se za australského neonacistu Rona Fureye, aby se „na oko“ mohl připojit k německým neonacistům. Přispěl k zatčení německého válečného zločince Ericha Priebkeho, který  nesl vinu vinu za usmrcení více než tří set civilistů v  Ardeatinských jeskyních u Říma 24. března 1944. Jeho dopadení trvalo padesát let. Veřejnost pobudil způsob jakým byl vězněný. Po Římě se totiž mohl pohybovat úplně volně. Při nákupech, procházkách či v restauracích byl pouze doprovázen ochrankou.

V roce 2013 začal také Svoray a jeho tým hledat osmnáct beden plných nacistického zlata a platiny, které údajně na konci druhé světové války hodili do braniborského jezera Stolpsee polští vězni z koncentráku. Poklad má prý hodnotu okolo jedné miliardy eur. Tento projekt dokumentuje National Geographic.

Zdroj: www.dailystar.co.uk, www.independent.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc hezky clanek, dekuju ;-)

No vědělo se že ten dům měl velké sklepy hlavně na největší sbírku chlastu a hlavně tam byl kryt.Ale že se to dochová i po vyhození do vzduchu to je mazec.

Po válce se spojenečtí vojáci pokoušeli ztracená plátna a další vzácné předměty najít. Vybádali ale jen zlomek ze sbírek Göringa.

Zlomek? Vždyť většinu pláten se podařilo najít už v r 1945..(Altaussee).

Zajímavé jako vždy. :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru