Hledají nacistické bomby na jihu Anglie

Kategorie: Druhá světová válka

Nacistické bomby hledá archeologický tým s detektory kovu v lese nedaleko Ashfordu na jihu Anglie. Právě tam se řada střel namířených na Londýn zastavila. Už našli pozůstatky známé V1, kterou řídil jednoduchý autopilot. Šlo o první používanou střelu s plochou dráhou na světě. Hitlerova armáda jich vypustila okolo dvaceti tisíc.

Bomba, kterou archeologové našli, spadla do lesa v roce 1944. „V posledních dvou letech války nacisté vypálili ze základny v Holandsku směrem na Velkou Británii téměř deset tisíc střel,“ poznamenal vedoucí hledačského týmu Colin Welch.

Nalezenou V1 sestřelilo protiletadlové dělostřelectvo, které takto bránilo Londýn před nepřátelskými útoky, jejichž cílem bylo nahnat strach civilnímu obyvatelstvu. Piloti stíhacích letounů každý den operovali ve vzduchu, aby zachránili co nejvíce lidských životů. Mnoho bomb ale bohužel dopadlo na nacistické cíle. V Británii bylo takto zabito přes šest tisíc lidí, další desetitisíce v důsledku bombardování utrpěly zranění. Bomby také způsobily rozsáhlé škody na majetku, často hořely celé domy.

V1 měla motor o délce 3,6 metru a „rozpětí křídel“ přes pět metrů. Nesla sebou hlavici o váze 850 kilogramů a ve vzduchu se pohybovala rychlostí až 640 km/h. „Charakterizovali ji bzučivý zvuk, který byl postrachem obyvatel na jihovýchodě Britského ostrova.

V1 byla odpalovaná pomocí pneumatických katapultů. Počáteční udělená rychlost střely se pohybovala okolo 320 km. Maximální rychlosti cca. 560 km pak střela dosáhla pomocí pulsního motoru, takzvané Argusovy roury (označní bylo podle výrobce motoru). Motor byl poháněný 80 oktanovým benzínem. Dolet střely byl až 360 km, vzdálenost dopadu pak byla regulovaná pomocí vrtulky na přídi střely, která po odpočítání zvolené vzdálenosti uzavřela přívod paliva.

Hitler tenkrát uvedl, že V1 byly použity v reakci na ničivé bombové útoky spojeneckých lodí v německých městech jako například v Hamburku, kde bylo v roce 1943 zabito přes 35 tisíc lidí. Spojenečtí stíhací piloti a protiletadlové dělostřelectvo se však záhy naučilo V1 zlikvidovat.

V1 sestřelil polský pilot

Odborníkům se dokonce podařilo zjistit, kdo nalezenou V1 sestřelil. Byl to polský pilot seržant Józef Donocik, a to přesně 6. srpna 1944. Letěl v americké stíhačce P-51 Mustang. Šlo o jeden z neúspěšnějších stíhacích letounů, který během druhé světové války sloužil spojencům. Většinou doprovázel bombardéry při náletech na Německo a pomáhal získat převahu ve vzduchu. Armáda tento jednomístný stíhací letoun využívala také k bojům proti Japonsku v Tichomoří.

Colin Welch a jeho bratr Sean založili malý archeologický tým, se kterým už uskutečnili několik projektů týkajících se války. Zaměřují se na oblast hrabství Kent, kde se nachází i les, kde nyní hledají pozůstatky bomb. Tato část Anglie totiž leží nejblíže Francii i zemím Beneluxu, které nacisté ovládli. „Nedávno jsme například dokončili tříletý výzkum poblíž Sittingbourne, kde jsme našli části V2,“ přiblížil Colin Welch.

Raket V2 vypustili Němci přes tisíc, v Británii zabily přes 2200 lidí. Dalších 20 tisíc zemřelo během výroby. „Naším cílem je posbírat co nejvíce částí raket, která přežila explozi. Nejhůře jsou na tom ty z hliníku, na nich se podepsala vlhká půda. Chceme vytvořit online muzeum výbušných zbraní, které by zahrnovalo 3D modely obnovených artefaktů a historické informace o V1 a V2,“ vysvětlit Colin Welch, co chce se svým týmem docílit.

Zdroj: www.livescience.com, www.kentonline.co.uk, http://ocmhz.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Polníčku , stejně jako lidé v Berlíně a třeba v Drářďanech , peklo zažívali lidé po celém světě kde se vedla válka.

A vem si Hamburg a rok 1943 , spojenecké náley měli za obět 50000 civilních obětí , takže nejen v Anglii bylo peklo.

teda ne že bych chtěl být hnidopich - ale sestřelilo tu V-1 dělostřelectvo nebo polák? A bombu poháněl stlačený vzduch? fíha to jsou mi novinky...

Werre: no co je na tom divneho? Ten Polak se jmenoval baron Praschil. V1 letela, Polak ve svem Mustangu taky...do toho strilelo delostrelectvo. Polsky pilot si vsiml ze delostrelecky granat miji cil. Proto do granatu tuknul kridlem a tak ho spravne nasmeroval na raketu. No a stlaceny vzduch - to je jeste porad TOP SECRET ;-) Nicmene clanek se mi libil i tak.

:) ale jo, článek dobrej. mě akorát štve že je to taková odborná úroveň a la novinky.cz

Werre: neni kazdy den posviceni ;-) Hele ale klidne napis nejaky clanek sam a hod ho sem. V tom by nemel byt problem a ja si ho pak rad prectu. Vsechny tydle veci ohledne valky a vseobecne historie, jsou pro me zajimave ;-)

Tak Viky je prostě holka a vzduch a plyn jí bude trochu zplívat. Tak ji to jdu opravit ;-) Co se týče těch sestřelů. Když nad blokem B17 začala hořet 109tka tak se o ní taky hlasilo 20 střelců. Pak z toho holt spojencům vycházeli neskutečná čísla sestřelů ;-)

Tak jsem ji to vylepšil ;-)

Viky dík za článek ;-)

Díky za čtení ;-)

dost dobrý

oprava kvitována s povděkem, článek dobrý :)

Mnoho bomb ale bohužel dopadlo na nacistické cíle.
to bych taky opravil....

Elmara počet sestřelů nárokovanejch a uznanejch byl ovšem rozdíl..

Zajímavé jako vždy. :-)

V1 byly použity v reakci na ničivé bombové útoky spojeneckých lodí v německých městech jako například v Hamburku

to bych taky opravil... :-D

To MichalNey: tak tady bych se tedy opradu hádal. ;-)

Já se hádat nebudu, nejsem expert na USAF a ani nevlastním studii o nárokování sestřelů, vlivu zpravodajskýho důstojníka, svědků a hlavně fotokulometu..
+ potaz nadsazenejch sestřelů, který se pouštěly do světa kvůli propagandě, což dělaly všechny bojující strany.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru