Hledali ztracenou náušnici, objevili 1 200 let staré vikinské předměty

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Když koncem září rodina Aasvikových hledala na jejich dvorku v norském Jomfrulandu za pomocí detektoru kovů ztracenou zlatou náušnici, objevila náhodně vikinské artefakty z 9. století. Jedná se o první doložený vikinský nález na ostrově, navíc zřejmě o jedinečný ženský pohřeb.

Podle komise kulturního dědictví a rady okresu Vestfoldu a Telemarku objevili přezku ve tvaru mísy a další předmět, o kterém se archeologové domnívají, že mohl pocházet z vikinského pohřbu před 1 200 lety. Mohlo by jít o ženský hrob ležící pod dubem v zahradě rodiny Aasviků. Předpokládá se, že artefakty pocházejí z doby kolem roku 800 našeho letopočtu.

Jomfruland je asi 7,5 x 1 kilometr malý a na půdu neúrodný ostrov u jižního pobřeží Norska. Žije zde trvale 75 obyvatel a mnoho domků je obýváno turisty sezónně. Archeologové již dříve měli informace, že na ostrově muselo být několik starších osídlení, ale konkrétní důkazy získali až ze středověku. Tento objev je považován za první z vikinského období. Podle odborníků spona pochází z období mezi lety 780 až 850.

Archeoložka Vibeke Liaová z Vestfoldu soudí, že jde o neuvěřitelný a vzrušující objev: „Pokud vím, je to první bezpečný nález, který máme z doby Vikingů na Jomfrulandu,“ řekla pro NRK Vestflogtelemark a dodala, že 1 200 let staré artefakty jsou v dobrém stavu. Lia se domnívá, že na místě může více historických artefaktů, ale podle ní je další kopání nevhodné: „Pokud je to hrob, je chráněný. Spíše se pokusíme zjistit více jinými způsoby,“ dodala.

V Norsku jsou jakékoli nálezy z doby před rokem 1537 a mince před rokem 1650 považovány za státní majetek. Rodina proto okamžitě kontaktovala místní úřady, aby svůj nález ohlásila. Poctivý přístup kvitovala rada kulturního dědictví Vestfoldu a okresu Telemark: „Blahopřejeme rodině, která našla první bezpečný nález z doby Vikingů v Jomfrulandu,“ a navíc členy rodiny veřejně pochválili na oficálním facebookovém profilu.

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, globalnews.ca, arkeonews,net


v nehluboké jamce pod stromem ležely 1200 let staré artefakty


nález byl učiněn pod stromem na zahradě - možná je právě zde vikinský ženský hrob


vikinské předměty pocházejí možná z ženského hrobu


rodina aasvikových

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru