Hledání přírodního zlata detektory kovů

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Tenhle můj příspěvek, není o hledání mincí ani militarií. Je o hledání zlata.Toho zlata na který byla příroda na našem území tak štědrá. Zlato se u nás dobývalo už za Keltů a skončilo v roce 1993 uzavřením polymetalického ložiska Zlaté Hory.Přesto že zlatonosné potoky a řeky jsou u nás překopané a pře rýžované pořád se dají najít  zlatinky a při troše štěstí i zlaté nuggety. Já vyrážím za zlatem do oblasti Zlatých Hor,na Bruntálsko a Uničovsko.

Všude tam je zlato. Většinou mi na pánvi zůstanou jen zlatinky velikosti 0,x - 2 mm, ale našel jsem i kousky cca. 5 mm a jeden dokonce 7 mm. Jsou to ale jen zbytky zašlé slávy našich zlatonosných oblastí, zbytky které nám tam nechali starci, nebo zlato ze sedimentů míň na bohacených zlatem, které nebyly rentabilní pro středověkou těžbu. Zlato se dá najít i z deponií (hald), které byli vytěženy ze zlatonosných pásem. Krásné keříčkové zlato velikosti do 1 cm je pověstné ze štoly Mír na Zlatohorsku.Tato štola byla ražena do tzv. "zlatého sloupu".Není to legenda,je to opravdová zlatonosná formace uprostřed Příčné hory s mocností až desítek metrů. Spolu se zrudněním Cu-Zn-Pb v sousedních polohách je to sen kdejaké zahraniční těžební firmy.

Naštěstí naši mocipáni nedali těmto firmám ani povolení k průzkumu, takže tenhle bohem zapomenutý kraj si uchová i dál svoje kouzlo. Když jsem při poslední návštěvě Zlatých Hor zabloudil jen s foťákem na Příčnou horu a dostal jsem se až do Starohoří (oblast s nejstaršími středověkými doly) a viděl jsem staré štoly,haldy, zbytky starých úpraven, cest a jiné lidské činnosti byl jsem tak okouzlen že kdyby se mě v tu chvíli někdo zeptal jestli existují permoníci, skřítci a trollové odpověděl bych mu jestli si dělá srandu že samozřejmě existují. Dávám sem ještě několik fotek přírodního zlata z těchto lokalit. Pro zajímavost - celkově jsem za dvě sezony vykopal a narýžoval celkem 18,5 gramů zlata.(obyčejný zlatý prstýnek váží cca. 1-1,5 g).

Hledání přírodního zlata detektory kovů

Hledání přírodního zlata detektory kovů

Hledání přírodního zlata detektory kovů

Hledání přírodního zlata detektory kovů

Hledání přírodního zlata detektory kovů

Hledání přírodního zlata detektory kovů

Hledání přírodního zlata detektory kovů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavý příspěvek. Chodíš pouze s lopatou a pánví, nebo i s detíkem??

Moje krevní skupina.Díky za hezký článek i fotky... ;-)

Zlatý hory mají svoje kouzlo,ten kopec provrtanej jak ementál,hory se starejma zříceninama.To mám rád.Škoda jen že se všechny starý štoly a šachty postupně likvidují,zaváží a betonují.Do Modré štoly se už snad ani nedá dostat.Dokonce i propadlinu Žebračku chtějí zavízt.Další tunel za 100 miliónů.Jinak já hledám zlato minerály a drahé kameny.Letos jsem si pořídil i detektor.Velleman CS 130.Dosah na desetikorunu tak 10 cm,ale našel jsem s ním pěkný věci.Spoustu koleček z mědi,stříbra i zlata.Na jaře si plánuju ale koupit novej.

Jo to bych musel vědět jak se to dělá.:-)

Parádní článek,moja krevní skupina.Už je to dávno když jsem razil štoly v Kašperkách za účelem zjištění prosperity pro obnovení těžby zlata. 8-)

Pěkné, můj kraj 8-), taky rýžuju, na řece Opavě. Moc pěkný koníček!!

Mooooc zajímavé :-O :-) :-D

Zdravím,
také jsem už trochu na různých lokalitách narýžoval (ale 18g nemám ani zdaleka).
Co se týče hledání zlata detektorem, byl bych v našich podmínkách k tomu asi skeptický. Velikost zlatinek na současných rýžovištích je celkem malá a jejich koncentrace také nic moc. V dávných dobách by patrně bez problémů šlo najít detektorem "to správné rýžoviště", hnízdo zlata.
Velké nugety (známé z divokého západu) se u nás nevyskytují - vznikají v divokých vodách tím, že zlatinky se postupně nabalují a nabouchávají na sebe. Nálezy větších kusů zlata od nás jsou, ale ojediněle.
Můj názor tedy je, řádově větší šance s detektorem bude na nález zlatého prstenu/náušnice než na nález přírodního zlata.

No někdy se stane že dva kousky zlata se "nabouchávají" na sebe,ale dost ojediněle a jsou to vzorky mm velikosti.Není pravda že by koncentrace zlatinek nebyla nikde dost velká.Jsou místa v korytě řeky (já jim říkám pastičky na zlato) kde se zlato zachycuje víc než jinde.stalo se mi že se mi na pánvy objevilo cca. 40 zlatinek,sice velikosti 0,x-1 mm,ale bylo to hezký pokoukání.Jinak velký nugety zlata se u nás vyskytovaly (Zlaté Hory - 1,7 a1,5 kg,Pocheň padesátá léta minulého století hrouda jak golfový míček),nálezy zlata za posledích cca. 20 byly tuším z Jižních Čech nuget 33 g a z Jeseníků 37 g.Jinak jsem viděl centimetrový plíšky letos vyrýžovaný.Jinak na fotce,který jsem sem dal jsou kousky zlata do 7 mm.Ale pořád věřím že starci někde zapomněli jeden nugetek pro mě.Nevím jestli by tohle vzal nějakej detektor,možná super speciál na zlato.A jestli je rentabilnějšípři hledání zlata pánev,nebo detektor?Zkusím malej test:1 g zlata vyrýžuju někdy za dopoledne,někdy za víkend,většinou vůbec.Duhovku jsem našel na úplně hluchým poli za hodinku.Zlata je v našich potocích a řekách všude spousta,zlatých mincí jako šafránu.Ale Kopat zlato,vybírat mrnavý kousky je někdy docele nuda,ale když člověk kopne zlatou minci je to adrenalin,skoro na infarkt!!! :-)

Krásně napsáno ;-).Sice jsem nikdy nerýžoval,ale je to určitě zajímavý relax.Člověk taky projde kus naší krajiny a to je to hlavní,dostat se ven a zamyslet se taky nad něčím jiným.Provětrat hlavu jen tak s detektorem nebo miskou v ruce je pro nás "pacienty" k nezaplacení :-D ;-).Ať se ti daří na obou frontách ;-)

Je to jak chodit na ryby,na houby,s detektorem,nebo překopávat starý haldy.Prostě vypneš,užíváš si to,když najdeš něco většího,nebo větší množství paráda.Jen se víc nakopeš,většinou večer necítím záda.Ale je průser když chytíš zlatou horečku.To není fráze,ani výmysl,to se stává.Mě ta potvora chytla hned když jsem našel svoje první zlato.Pořád jsem přemýšlel jak ho poznám,zkoumal jsem kousky slídy a najednou jsem ho měl na pánvy.To si s ničím jiným nespleteš,je to prostě zlato.A najednou jsem věděl že musím všechno zlato co tu je vykopat,nic tu nenechat,už se na to zlato někdo chystá,někdo mi ho sebere když ho tady nechám,prostě zlatá horečka.Ale jak zjistíš že na gram budeš dřít týden tak tě to pomalu přejde. :-)

Slyšel jsem jak si chlapy rýžovaly zlato v přilbě.A taky jak jim někdo chodil na kýble plný materiálu na rýžování.Dodnes mají podezření na Henryho.To je bejvalej horník a dnešní maskot-zlatokop ZH. :-D

Chtel bych se zeptat kde rýžujete (nemyslím lokalitu). Některé příspěvky ve mě budí dojem, že jde i o primární ložiska (štoly...). Tam je ale potřeba s tím vykopaným šutrem něco dělat, drtit apod., ne?
Já rýžoval vždy materiál z říčních náplav. Problém je, že staré naplaveniny jsou už tisíckrát přerýžované. V současných korytech se dají najít místa, ale ve velkém tam zlato není - den dřiny a ve zkumavce je na dně. Ale samozřejmě jde o relax a vzrušení z toho, co se na dně pánve ukáže.

Ahoj Moon1970,

moc hezky napsáno. Ve Zl.Horách jsem trávíval prázdniny v zářných dobách Rudných Dolů Jeseník. Vždy mě lákalo zkusit vyrýžovat alespoň jednu zlatinku, ale živit bych se tím nechtěl :-).
Neměl bys někdy čas posedět chvilku někde v hospůdce / třeba v Předmostí/ u dobrého čaje,grogu či pivka? Také mám už na co vzpomínat ;-)
Hezký den. fai@volny.cz

Ahoj, pamatuji na Zlatých Horách jednu malinkou oplocenou haldičku. Parkrát jsem ji navštívil. Jako památku si uchovávám jeden kousek křenene s dutinou. A v ní nádherný keř ryzího zlata. Tenkrát to byl pořádný adrenalin, když na nás uspořádali zátah. Naštěstí jsme stačili utéct.
A stejné to bylo i na Rožínce při hledání selenidů....
Jinak, zlatá horečka je nádherná věc. Prožil jsem ji vícekrát na několika lokalitách a chtěl bych ji alespoň jednou ještě prožít. Ta poslední byla na Kladensku při odkrytí dutiny kratochvílitů a kladnoitů a je to hrozně, hrozně dávno.
Pánové, přeji všem mnoho úspěchů při hledání zlata kdekoli. Je ho v zemi stále ještě dost.

Zdravím všechny hledače,
dostal jsem darem detektor kovů Velleman cs 130, a jako nový objevitel jsem vyrazil do terénu(na zahradu svého domu) a jal se zkoušet detík. Nastavil jsem vše podle příručky, rozházel mince po zemi a začal zkoušet co se bude dít. Detektor mi po nastavení pořád houkal, ale jakmile jsem se přiblíži nad minci přestal houkat. Myslel jsem si, že by to mělo být naopak - ticho a po najití něčeho kovového houkání.....Můžete mi prosím někdo poradit co dělám blbě? Tak jsem se těšil, že někam vyrazím, ale asi bych dělal v lese jen kravál....Děkuji předem za všechny rady a postřehy s tímto detektorem. Možná někdo namítne, že mám nějakou levnou hračku, ale "darovanému koni...." Ještě jednou děkuji za případné odpovědi, a jestli jsem vlezl do špatných dveří, omliuvám se.
Pavel
Krnov
Severní Morava

Kdo zlato vytěžil?
Podle studií ho bylo v Rumunsku a v Čechách nejvíce tak kdo ho ukradl?V té době tady nebyla žádná organizovaná skupina,takže to musel vykrádat někdo ještě před příchodem.
Rumunům to všechno ukradli Římani a Čuačesku o tom natočil krásný historický film.Jenže v Čechách je to záhada..zůstal totiž jenom uran stejně jako v Egyptě..uranové pánve a naleziště zlata,jenže v Egyptě se těžil i Uran ve starověku a zlato také.

Hledání zlata detektorem je možné sám jsem se o tom přesvěčil. Jednou jsem vyrazil na již zapomenutou zříceninu hradu s detektorem a našel jsem kromě staré měděné lžíce a jiných ptákovin i dva zlaté nugety jeden měl velikost 1,2cm a druhý 0,9cm. Nemohl jsem věřit svým očím ale bylo to zlato. Zpětně když jsem si začal dávat dohromady historii hradu s nálezem tak musím říct že to do sebe zapadá a bude tam toho víc ale velmi nedostupné. Pochopitelně místo neprozradím. :-)

Hledání zlata detektorem je možné sám jsem se o tom přesvěčil. Jednou jsem vyrazil na již zapomenutou zříceninu hradu s detektorem a našel jsem kromě staré měděné lžíce a jiných ptákovin i dva zlaté nugety jeden měl velikost 1,2cm a druhý 0,9cm. Nemohl jsem věřit svým očím ale bylo to zlato. Zpětně když jsem si začal dávat dohromady historii hradu s nálezem tak musím říct že to do sebe zapadá a bude tam toho víc ale velmi nedostupné. Pochopitelně místo neprozradím. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru