Jak dostat offline mapu do mobilu a používat telefon jako GPS

Kategorie: Mapy a GPS

Když mi odešel poslední klasický telefon a vyměnil jsem ho za nový „chytrý“, tak mě okamžitě zaujala možnost jeho využití jako GPS.
Vyzkoušel jsem všechny možné programy, které jsem našel. Většina chtěla online připojení, takže jsem si zaplatil internet a zkoušel dále. Nakonec jsem zjistil, že tudy cesta nepovede. Připojení bylo (a je) nekvalitní, pomalé a relativně drahé, navíc má sklon vypadávat přesně v momentu, kdy ho člověk nejvíce potřebuje. I když na omluvu operátorům – tam, kde nejraději chodíme (les, zářezy potoků, cest …) ani slunce nezasvitne, natož nějaký signál z vysílače.

Začal jsem hledat kombinaci programu a offline map. Nakonec jsem zůstal u programu Locus a podkladové mapy si vyrábím v programu MOBAC (MOBile Atlas Creator). Jako základ pro rychlou a spolehlivou orientaci používám vektorovou mapu, která se dá stáhnout pod názvem czech-republic-20120218.map Je rychlá a jak jsem si ověřil i poměrně přesná. Zatím mě nezklamala a to ji používám i při cestách po ČR jako GPS – zatím mě nehnala nikam do pole jako nejnovější mapa od nejmenovaného značkového výrobce GPS, kterou mám v autě.

Nemá cenu tady oba programy popisovat, na internetu jsou rozsáhlé diskuze a návody.

Návod na výrobu mapy v MOBAC pro Locus najdete tady: http://www.geocaching.cz/forum/viewthread.php?forum_id=7&thread_id=21539
Hned na začátku stránky máte odkaz na stažení programu MOBAC včetně stažení mnoha podkladových map (včetně ortomap a turistických), ze kterých si snad vybere každý. Co jsem tam nenašel, jsou mapy, které nás zajímají – II a III vojenské mapování a historická ortofotomapa z Cenie.

Takže si dovolím popsat jednu možnost, jak tyto mapy dostat do mobilu offline. Nejsem profesionální kartograf, ani programátor a ani žádný expert na mobilní aplikace. Možná někdo máte lepší nebo jednodušší postup, ale tohle jsem vyzkoušel a funguje.

Co potřebujeme:
1.    „Chytrý mobilní telefon“ s GPS a Androidem
2.    MOBAC
3.    Locus
4.    Počítač s připojením na internet
5.    Čas a trpělivost

Přidání zdroje map do MOBAC – II. a III. vojenské mapování.

Programátoři a lidé jinak věci znalí si mohou napsat vlastní xml kód pro připojení WMS vrstvy. My ostatní si vybereme nějaký hotový kód (z adresáře mapsources), a dáme se do úprav metodou pokus/omyl. Když se nám požadovaná mapa objeví v MOBAC, můžeme se pustit do výroby mapy.
Jenom technická poznámka – Locus prý špatně pracuje s mapou, která má víc jak 2 GB. Je tedy lepší udělat si víc map po menších celcích, rozhodně asi nemá cenu pokoušet se udělat celou ČR v zoom 16. Pro informaci a představu – Jihočeský kraj, III. vojenské,  zoom 8-15 má cca 1GB a mapa se v MOBAC tvořila asi čtyři hodiny.

Mě se povedlo vytvořit následující připojení pro II. a III. vojenské mapování.

Kód stačí nakopírovat do poznámkového bloku (nebo jiného textového editoru, který to uloží jako čistý text) a uložit pod vybraným jménem s příponou xml do složky mapsources programu MOBAC. Program nesmí být spuštěný. Po nakopírování a spuštění programu by se vám zdroj měl objevit ve výběru map pod jménem, které je uvedeno v části . Jméno vlastního souboru, pod kterým jste to uložili do adresáře MOBAC ignoruje.

Kód pro II. vojenské mapování: 
  II_VOJENSKE
  8
  16
 
  PNG
 
  1.1.1
 
  0
 
http://mapserver.ujep.cz/ArcGIS/services/Geolab/IIVM_WMS/MapServer/WMSServer?
 
  EPSG:4326
 
  &Styles=
  #000000


Zvýrazněné (upravené části):

  II_VOJENSKE
Pod tímto jménem se mi objeví v programu. Pokud se neobjeví, je někde chyba. Buď jsem něco umazal, nebo přepsal, popř. mi to editor uložil s nějakou další příponou (např. II_vojenske.xml.txt).

  8
Při tomto zvětšení vidím na obrazovce celou mapu.

  16
Větší rozlišení nemá cenu, i těch 16 je s otazníkem, pro orientaci myslím, že stačí 15.

http://mapserver.ujep.cz/ArcGIS/services/Geolab/IIVM_WMS/MapServer/WMSServer?
Adresa na WMS server obsahující požadovaná data. Různé WMS servery se dají najít přes Google, a pak už jenom experimentovat ….

Kód pro III. vojenské mapování: 
  III_VOJENSKE
  8
  16
 
  PNG
 
  1.1.1
 
  0
 
  http://geoportal.gov.cz/ArcGIS/services/CENIA/cenia_rt_III_vojenske_mapovani/MapServer/WMSServer?
 
  EPSG:4326
 
  &Styles=
  #000000

A jak dostat do mobilu historickou ortofotomapu?

Určitě všichni znáte stránky kontaminace.cenia.cz s krásnou historickou ortofotomapou z 50. let.
U ní už to nejde tak jednoduše, protože tuto mapu Cenia nesmí na základě licenčních podmínek poskytovat formou WMS služeb (nedávno jsem si to ověřoval. Mapu používám v práci, kde ji máme
uloženou na mapovém serveru a občas bych ji potřeboval při jednáních mimo pracoviště. Vznesl jsem dotaz na Cenii a dostal tuto odpověď).

Ale určitý výřez se dá do navigace dostat poměrně jednoduše:

Potřebujeme nějaký program, který umí kalibrovat (georeferencovat, nastavit …) obrázky. Nejčastěji je doporučován MAPC2MAPC. Je to shareware, takže si plnou verzi musíte koupit za 10 GBP, jinak výstup dopadne takto:

Mapy pro hledače s detektory kovů

10 GBP je při současném kurzu nějakých +- 300 Kč. Pokud je to někomu moc, nebo nechce platit někomu přes internet, dá se použít freewarový program OkMap:

Postup:
1.    Najdete, stáhnete a nainstalujete OkMap. (http://www.okmap.org/en_download.asp), je tam i návod.
2.    Na stránkách kontaminace.cenia.cz si najedete na požadovanou oblast - já jsem zvolil pro ukázku střed Jílového u Prahy – z úcty k lovcům .
3.    Vybraný výřez uložíte přes tlačítko Export mapy. Nabídne vám to jméno km bez přípony – takže si to změňte na požadované jméno a přidejte příponu png (Jilove.png).
4.    Stránky si necháme otevřené, za chvíli je budeme potřebovat pro kalibraci. Spustíme program OkMap.
5.    Z menu vybereme File – New – Raster map. Otevře se klasické okno pro procházení, najdeme si náš obrázek – Jilove.png
6.    Obrázek se načte a zároveň se objeví okno pro kalibraci. Aby výstup k něčemu vypadal, chce to alespoň 4 body co nejblíže k rohům obrázku. Čím více bodů, tím lepší kalibrace.
7.    Já jsem si zvolil 4 body (něco trochu výrazného, co se dá najít na původní mapě). Pak už je to jednoduché – nastavím kalibrační bod v OkMap na požadované místo, přejdu na stránky kontaminace, na to samé místo kliknu a v okně souřadnice se mi objeví WGS souřadnice tohoto místa, nakopíruju do schránky, překliknu na OkMap, vložím souřadnici a pozor – nezapomeňte přepsat desetinou tečku na čárku (pokud máte CZ wokna).
8.    Když mám dostatek bodů, kliknu na Accept a obrázek se mi objeví jako zkalibrovaný. Pak už jen obrázek uložím: File – Save map.
9.    Dalším krokem je převod získané mapy do formátu, kterému rozumí Locus – v tomto případě je to formát KMZ.
10.    V menu Utilities vyberu Map tiling / Garmin custom maps.
11.    Otevře se nové okno, v levém horním rohu si otevřu uložený soubor Jilove.okm a uložím jako KMZ (přes tlačítko Generate – pyramida vpravo).
12.    Vytvoření KMZ si mohu otestovat např. v Google Earth – viz obrázek – na rozhraní výřezu historické mapy a současného orta je vidět, že ulice dobře navazují, takže se kalibrace docela povedla
13.    Pokud jsem s ním spokojen, nahraji si ho na mobil do adresáře Locus\mapItems. Mapu mohu zapínat na záložce Mapy – Položky

Kalibrace mapy v OkMap:

Mapy pro hledače s detektory kovů

Export mapy do KMZ:

Mapy pro hledače s detektory kovů

Test v Google Earth:

Mapy pro hledače s detektory kovů

Zapnutí mapy v Locus a její zobrazení:

Mapy pro hledače s detektory kovů

Mapy pro hledače s detektory kovů

Co na závěr?

Používám telefon Sony XPERIA NeoV, což je řekněme nějaká střední třída. GPS používám jenom přes satelity (a mám ověřeno, že je to zadarmo) a přesnost zaměření na poli je cca 3-5 m, v lese podle situace, ale často se dá dostat do 10 m. To je myslím více než dostatečné k tomu, abych místo opět našel.

Nejsem propagátorem žádného z uvedených programů a nejsem nijak propojený s jeho poskytovateli. Je to jen moje rada pro někoho, koho třeba napadlo vytvořit si něco podobného, nebo nechce tahat další přístroj.

Použité programy a data jsou veřejně přístupná, takže se domnívám, že pokud nebudete výše uvedené postupy používat ke komerční činnosti, ale jen pro svou potřebu, tak se nedopustíte porušení licenčních podmínek. Takže vše zadarmo a legálně.

Mivl

A když už budete mít mapu v mobilu, nezapomeňte doma svůj detektor kovů.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěkný příspěvek, osobně ke stejnému účelu používám v mobilu aplikaci RMaps, ale vždy jsem stahoval pouze malé výřezy. Takže děkuji za to XML. :-)
Jinak pokud někomu nevadí nutnost stahovat mapy z internetu tak 2.voj.map. je k dispozici přes aplikaci Mapy od Seznamu.

Pěkná práce já to taky kdysi zkoušel,ale vzdal jsem to po tomhle článku to možná zas zkusím.

Zkoušel někdo GPS Logger? Je to podstatně levnější řešení, jak kupovat GPS. Článek jsem nečetl, ale je to nejčastější chyba, takže na to raděju upozorním - podle mého odhadu 90 % mobilů nemá klasickou GPS, ale tzv. GPS-A - tedy asistovanou, na jejíž provoz potřebujete ještě internet. Pokud tedy nemáte připojení k internetu, GPS nepoběží. Další otázkou je citlivost...proto se mi jako mnohem lepší řešení zdá Logger, který mohu připojit k jakémukoliv mobilu s bluetooth, je citlivější, levnější, šetří baterii. Protože na kvalitní GPS prostě nemám a logger stojí kolem 1000 - takže - máte někdo zkušenost? :-)

To petr_Czech1: tak myslím, že tady je dost velký posun a většina těch dnes prodávaných naopak má GPS. U všeho co jsme testovali se na satelity čekalo jako u klasické GPS.

A teď ten logger: nechal jsem si ho poslat před minulými vánocemi. Mám ho tedy již více rok. Testoval jsem ho asi měsíc a mám k tomuto zařízení opravdu hodně výhrad a určitě bych ho nikomu nemohl doporučit. Ta hlavní je, že přístroj velice často ztrácel příjem signálu a stačilo mu k tomu dostat se mezi domy. Což je u přístroje který byl vymyšlený na to aby se "opilec" dostal domů dost blbý. Obecně, cena odpovídá kvalitě a zlatá navigace na telefonu. :-D

děkuju za reakci - jinak taky o GPS přemýšlím, konečně jsem si přečetl článek a je to zmíněno, co jsem říkal, ale i přes to - při koupi telefonu trvejte na tom, že jde o klasikou GPS, nikoliv A-GPS (A = asistovaná, na provoz potřebuje internet, jak jsem zjistil o víkendovém testu tak na bratrově smartphonu naprosto nepoužiletná) - čili opravdu co se týče GPS, tak zde zřejmě levnější řešení neexistuje, nicméně mnohé ze zde popsaného se hodí i pro práci offline, tímto tedy autorovi mnohokrát děkuji! :-)

To Petr Cze: A-GPS se da v mobilu vypnout, slouzi jen pro rychlejsi fixaci satelitu. Viz zde: http://navigovat.mobilmania.cz/clanky/poradek-ve-zkratkach-co-znamena-a-gps/sc-3-a-1314495
A jinak jsem taky drive laboroval s offline mapami do mobilu, Trekbudy, Vlk gps atd.... Ale je to moc prace:-) Pak jsem si koupil obyc turistickej Garmin a bylo po problemu.

Dobrá práce :-) :-)

Já osobně natahuji mapy do turistiké navigace od Garmina a jede to úplně bez problémů!

Ja si frčím na PDA ASUS prg. OziExplorer 2, mám tam stiahnutú vojenskú mapu z 1985 a som s ňou celkom spokojný . 8-)

Hezkej návod !
Jen mi nějak není jasné, když na té cenii při tvormě výřezu dám zoom 1:300, to už je tam rozumně něco vidět, tak to bude strašně malej výřez ca. 1kmx2km, kdyby to šlo alespoň tak 10x10 km.
Nebo dělám něco špatně? :-P

... nebo kdyby tam v tom okamapu šlo poskládat vícero těch výřezů.

:-D :-D :-D
tak po kontrole v googleearth jsem skončil v Jemenu. :-) :-)

JEDNODUCHY NAVOD JAK DOSTAT SVOJI MAPU DO Google Earth TAM ZAMERIT A ULOZIT DO NAVIGACE JE TO HOTOVE CCA 1MIN.
http://mojemapy.garmin.cz/
Účelem této stránky je velmi jednoduchým způsobem vysvětlit způsob a postup dohrání vlastních map na displej kompatibilních GPS navigací značky Garmin.

Asi jsem úplný.... kdyz to nechápu podle toho návodu... ale nechápu kde vemu ty mapy a kam je do toho programu mám dát??? aby se mi zobrazila v tom programu... a mohl udělat ten výřez najde se někdo kdo mi to vysvětlí???? :,-( :,-( :,-(

Tak to já se dostál dál. Vzal jsem výřez, přejmenoval a mám v programu.Chci udělat ty body, ale není popsáno jak. Tak zmáčknu new georef point udělám jeden bod a konec. Dál popis také není úplně jasný.

Tak sem na ty body přišel. musí se zmáčknout Add, ale stejně nevím co dál.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru