Mapy a GPS

Podkategorie

Kde se původně hospodařilo na vsi

Kde se původně hospodařilo na vsi

litrfree
35322 13
Při hledání v krajině se často dostáváme před otázku, která je klíčová pro naše další pátrání. Bylo tady vůbec něco? Dalo by se říci, že vždycky bylo?  Sami archeologové se pokusili na tuto otázku nějak obecně odpovědět, a vymezili pojmy „ něco“ a „nic“ následovně........
O hledání detektorem kovů ve městech

O hledání detektorem kovů ve městech

litrfree
19204 11
Hledání ve městech a v jejich okolí je hlavně adrenalinový sport. Spousta signálů, spousta lidí, spousta nejistot. Někdy to nejde ani za dne provozovat. Má cenu slídit na nějakých mizerně osvětlených místech s detektorem ukrytým pod kabátem? Jenže jak takové hledání naplánovat? Jak přemýšlet o městské krajině? Jak hledat souvislosti a nalézat…..
Výběr nejzajímavějších starých map (1. Díl)

Výběr nejzajímavějších starých map (1. Díl)

Viky
33080 6
Starověké mapy jsou natolik ceněné, že se v některých případech považují dokonce za umělecká díla. Jejich prostřednictvím můžeme odhalovat různé historické události nebo pátrat po ztracených pokladech…
Přesné určení místa nálezu

Přesné určení místa nálezu

neznámý
24461 4
Nějaké širší popisování proč je to nutné pro eventuální další archeologický průzkum asi teď není příliš zapotřebí příliš pitvat – je tomu tak prostě pro další možné zkoumání odborníky. Odevzdaný předmět, úlomek čehokoliv, s určením místa nálezu „Česko“, i kdyby bylo zpřesněno na určitý okres, by byl pro archeology prakticky bezcenný.
Historické mapy II.

Historické mapy II.

bobanx
40467 0
V roce 1568 byla vydána mapa Čech vyhotovená Johannem Crigingerem, která obsahuje zákres 224 měst a obcí v přibližném měřítku 1: 683 500. V porovnání s Klaudyánovou mapou znázorňuje podrobněji výškopis, pro jehož vyjádření byla použita tzv. kopečková metoda. Kopie této mapy je archivována ve Strahovském klášteře v Praze, další kopie byla objevena v rakouském Salzburgu.
Historické mapy I.

Historické mapy I.

bobanx
39775 7
Nejstarší dochovanou mapou Čech je Klaudyánova mapa z roku 1518. Její jediná kopie je uložena v arcibiskupské knihovně v Litoměřicích. Mistr Mikuláš Klaudyán, vlastním jménem Kulha, patřil mezi význačné zastánce Jednoty bratrské v Mladé Boleslavi.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru