Jak na detektor kovů X-Terra PRO

Kategorie: Detektor kovů Minelab X-Terra Pro

Ondra Mlejnský, Mensík z Pepře a X-Terra Pro

Před pár týdny lehce rozbouřil vody světového „detector huntingu“ nový „začátečnický“ detektor Minelab X-Terra PRO. V této kategorii se objevuje pravidelně řada detektorů a díky Minelabům řady Vanquish se i do této cenové třídy dostala multifrekvenční technologie Multi IQ, kterou zná řada hledačů z řady Equinox. Jaký je tedy Minelab X-Terra Pro detektor a proč jsou pár dní po uvedení na trh vyprodané?

Na začátek je potřeba říci, že detektor jsme měli možnost začít testovat od léta 2022, kdy jsme na něm s Petrem hledali případné chybky a obecně dávali dohromady zprávy pro Minelab z testování. Detektor se nám od začátku velice líbil a očekávali jsme cenu někde na úrovni Vanquish 540. Když se pak při oznámení ukázalo, že detektor bude za cenu 7.990 Kč, což je kousek pod Vanquish 440, byli jsme lehce v šoku.

Na detektoru chybí multifrekvence Multi IQ, což je ale v podstatě jediné mínus. Dále se může už jenom chválit a vzhledem k ceně opravdu hodně. Detektor vychází z řady detektorů Equinox a to z nových modelů 700/900. Tomu odpovídá ID odpověď a také možnost použití Deep režimu atd..

Terra velice dobře pracuje v 15 kHz u drobných cílů na polích a také chování v silně zaželezněných lokalitách je slušné. Při frekvenci 10 kHz umí být hezky klidná i ve vysokých nastaveních citlivosti. Navíc, pokud znovu přihlédneme k ceně detektoru a co hledač za svoje peníze dostane, tak poměr cena/výkon dnes na trhu těžko nachází srovnání.

V článku Vám popíšeme jednotlivé funkce detektoru a na konci přidáme nastavení jak pro začátečníky, tak pro hledače, kteří již nějaké zkušenosti mají.

Konstrukce detektoru

Konstrukce ovládací jednotky vychází z řady Equinox. Detektor je díky tomu vodotěsný a to byl asi i prvotní záměr Minelabu mít vodotěsný detektor v této ceně. Vodící tyč je třídílná, čtvercová a velkým plusem je, že samotnou jednotku lze z tyče díky spodnímu úchytu snadno a rychle sundat. Loketka je tedy bohužel uchycená křížovým šroubkem, což neumožňuje rychlou demontáž, ale v podstatě se to dá rychle vyřešit šroubem s nějakou plastovou hlavičkou. Díky tomu je pak možnost velice rychle celý detektor rozložit na „prvočinitele“ a složit ho do opravdu malého báglu.

Ovládání detektoru a doporučená nastavení

Pojďme ale rovnou k tomu, co každého nového majitele X-Terra PRO zajímá a to jsou doporučená nastavení a obecně ovládání detektoru a možnost, které Vám v terénu dává. Jelikož článek píši spíše pro začátečníky a nebo mírně pokročilé, asi bude dobře si zopakovat pár základních věcí, které se týkají správné funkce detektoru.

Jsou funkce, které výkon detektoru ovlivňují zcela zásadně, některé okrajově a další jsou tam pouze pro hledačský komfort. Ty zásadní jsou nastavení citlivosti, diskriminace, odladění vlivu půdy, rychlost obnovy, pracovní režim a v případě Terry PRO také nastavení pracovní frekvence, jelikož detektor nepoužívá multifrekvenční technologii.

Z funkcí, které ovlivňují výkon detektoru méně, je to především prahový tón – threshold a odladění interferencí.

A pak jsou zde další funkce, jako jsou nastavení tónů audia, podsvícení, vibrací atd., které jsou zde pouze pro hledačův komfort. Z podstaty věci se tak budeme soustředit především na ty dvě první kategorie.

Popis ovládání:

Nastavení citlivosti: Je klasickým zvykem všech začátečníků, detektor "osolit" co to dá, což je bohužel špatně. Podobným přístupem nezískáte nic víc, než nestabilní přístroj, se kterým se dá pouze obtížně pracovat.

Nastavení by mělo být vždy takové, aby detektor byl klidný. Osobně tedy preferuji vždy takové nastavení, aby si občas lehce "škytnul", ale pro začátečníka je vždy méně lépe. Optimální nastavení na většině lokalit je od 19 do 22. Na čísle 20 bych asi začínal vždy.

Diskriminace: Každý zkušený hledač Vám řekne to samé. Diskriminací je potřeba šetřit. Jelikož X-Terra používá vícetónovou identifikaci, je to podstatně jednodušší, než tomu bylo třeba u detektorů, které používají pro identifikaci pouze jeden tón. Je klasickou začátečnickou chybou zavřít všechna záporná čísla (železa se hlásí záporný číslem) s tím, že se takto vyhnu veškerému železu.

Bohužel, pak nastává problém s opravdu velkými železnými cíli v hloubce. Hledač, který si takto „vypne kompletně železa“ pak u takových cílů uslyší pouze občasné propípnutí do „barvy“. To ho často vede k myšlence "asi barevný cíl velice hluboko" a kope. Pokud si ale nechá otevřená i železa, pak se mu ozve cíl železným tónem do kterého se lehce muže promíchávat barva. V podstatě se tak rychle naučí, že takové cíle se nekopou.

Doporučené nastavení je tak buď chodit v All Metalu (podkůvka) a nebo maximálně smazat jednu kostičku zleva. Na obrázku jsou zavřená železa kompletně, což je především když začínáte špatně.

Odladění vlivu půdy: Odladění vlivu půdy má zásadní vliv jak na dosah, tak na vyhodnocení detektoru. U X-Terry ho můžete provést manuálně dle návodu nebo automaticky. Z praxe lze říci, že pokud vyjde číslo při odladění pod 30, je lepší chodit v manuálním nastavení. Pokud je číslo vyšší, většinou to znamená, že i mineralizace se bude více měnit a pak je lepší automatické, kdy si detektor vyhodnocuje zem neustále.

To hlavní je vždy na začátku hledání odladit nebo zapnout automat :).

Rychlost obnovy: Rychlost zotavení se nastavuje v závislosti na počtu cílů (železa) v lokalitě. Čím větší je množství, tím vyšší by měla být rychlost zotavení, přičemž Váš pohyb by měl být konstantní, řekněme jako když hodně starý pán seče trávu. Většinou platí, že pole jsou více zaneřáděná odpady a železem než lesy. U Terry tak v lese většinou jde nastavit 1, standartní pole 2 a pokud je lokalita opravdu jedno želízko vedle druhého tak nastavíme 3.

Vyhledávací režimy: Jak je vidíte z popisu u obrázku, jednotlivé programy se od sebe liší jak tím do jakých míst jsou určeny, tak citlivostí, separačními vlastnostmi atd.

To co z toho vyplývá pro hledače u nás? Pokud nějakou chvíli s detektorem chodíte, jistě zjistíte, že ve většině případů je v lese podstatně méně cílů a odpadů než na polích. To je ale takové východoevropské specifikum, jelikož třeba při hledání ve Velké Británii nebo Francii to tak není. Místní sedláci prostě bordel do polí nevyhazují.

Nastavení pracovního programu by mělo odpovídat počtu cílů. Pokud se Vám tak na každé mávnutí ozve několik železných cílů, měli byste zvolit režim Park. Pokud je "ticho" a nedostáváte řadu cílů na každé mávnutí, zvolíte režim "Pole". Platí, že vždy byste měli používat především 1 čkové pracovní režimy.Ty 2jkové mají zvýšenou citlivost, která je určena spíše pro dohledávky menších ploch, kde se soustředíte na ty nejmenší cíle.

Zjednodušeně řečeno, na pole PARK, do lesa POLE. :)

Plážové režimy jsou určeny pro hledání ve slané vodě, na našich rybnících a jezerech použivejte 1 a 2 režimy park a les.

Pracovní frekvence

Jak již bylo naznačeno výše, X-Terra PRO nepoužívá multifrekvenční technologii Multi IQ, což je také její jediné mínus a omezení. Můžete si zde vybrat ze 3 samostatných frekvencí 5, 10 a 15 kHz pro nastavení Pole/Les a 8kHz pro plážové režimy (slaná voda). Platí tudíž klasické poučky pro použití jedné frekvence. Nižší frekvence znamená vyšší průnik půdou a vyšší citlivost na drobné cíle. V praxi pak na „válku“ na 5 kHz nebo 10 kHz, na drobné mince a obecně menší cíle s 15 kHz.

Vyhodnocení pomocí ID čísel: používá již novou Minelab stupnici, kdy pro železa jsou k dispozici záporná ID od -19 po 0 a pro „barevné cíle pak od 1 do 99. Diskriminace pak využívá segmentový řádkový graf nahoře na LCD tak, jak to bylo i u původní řady X-Terra.

Odladění interferencí: jsou dvě věci, které byste měli udělat vždy na začátku hledání. Odladit zem nebo zapnout automat a odladit interference. Detektor si zvolí nejméně zarušený kanál a hledači to umožní si nastavit jak vyšší citlivost, tak především hledat ve větším klidu. Funkce dokáže často odstranit i velice silné interference. Samozřejmě z podstaty věci jsou místa, kde může nebo bude problém vždy (např. hledání kolem trafostanic, sloupy vysokého napětí atd.).

Threshold: Prahový tón je pro řadu hledačů "to bručení na pozadí". Threshold byste měli nastavovat tak, abyste ho lehounce na prahu slyšitelnosti vnímali. Prahový tón zvedá lehce dosah na nejdrobnější cíle a druhou funkcí, která je s ním spojená, je pauza v signálu, když přejedete cíl který diskriminujete.

Threshold byste nikdy neměli nastavovat příliš hlasitě, pak byste naopak o slabě slyšitelné cíle mohli přijít, jelikož je neuslyšíte. Jsou hledači, kterým stálý slabý zvuk na pozadí nevyhovuje. V takovém případě úroveň thresholdu stáhněte až do úrovně, kde ho přestanete vnímat. Určitě bych ale nenastavoval 0.

Nastavení tónové odpovědi: To v jaké audio odpovědi je z velké části věcí osobní preference a nejde tak říci nejlepší je to a nebo tohle. Detektor používá audio odpovědi 1, 2, 5, multitonová a hloubkový režim s VCO. Režimy 1, 2, 5 a multitone se od sebe liší především počtem použitých tónů. Zcela jiný je DP - hloubkový režim.

DP: Hloubkový režim pracuje s VCO, díky tomu lépe slyšíte hloubku uložení předmětu pod sondou a velice dobře se dá použít i v místech s vysokou koncentrací železných odpadů. Režim používá tóny, krátký hluboký nemodulovaný pro železa a vysoký modulovaný pro barevné cíle. Na testování a úpravách tohoto režimu jsme se s Petrem přímo podíleli a sami ho používáme velice často.

Doporučená nastavení

Pokud jste se prokousali popisem nejdůležitějších funkcí až sem, je třeba to ocenit. V následujících řádcích vypíšu naše nastavení pro jednotlivé lokality a typy vyhledávaných cílů s ohledem na to, co hledač má již nachozeno.

Obecné nastavení pro začátečníky a mírně pokročilé: Odladit zem, odladit interference, nastavit All metal (podkůvku) nebo zavřít pouze jednu kostičku zcela vlevo.

Pole s menším množstvím železa: Citlivost na 20, pracovní frekvence 15 kHz, pracovní režim Park, threshold na Vaší úroveň slyšitelnosti, rychlost obnovy 2, audio 5 nebo multitone.

Pole s velkým množstvím železných odpadů: Citlivost 20, pracovní frekvence 15 kHz (pokud nejsou v lokalitě nejdrobnější cíle, mužete klidně zkusit 10kHz), pracovní režim Park, threshold na Vaší úroveň slyšitelnosti, rychlost obnovy 3, audio DP. Pokud se naučíte chodit pomalu, hezky překrývat cívkou jednotlivé řádky, sondou pohybovat max 2 cm na půdou, můžete i v takové lokalitě použít nižší obnovovací rychlost 2. Pokud ale spěcháte, je 3 lepší volba).

Les - malé cíle, malé množství odpadů: Citlivost 22, pracovní frekvence 15 kHz, pracovní režim Pole, threshold na Vaší úroveň slyšitelnosti, rychlost obnovy 1, audio 2 tóny. V takových lokalitách je většinou cílů málo, hledač tak v podstatě stejně vykope každou "barvu" a tak nastavovat nějaké vyšší audio rozlišení nic moc nepřinese.

Les - malé cíle ve větším množství odpadů: Citlivost 20, pracovní frekvence 15 kHz, pracovní režim Pole, threshold na vaší úroveň slyšitelnosti, rychlost obnovy 2, audio DP.

Les - veké cíle/válka: Citlivost 22, pracovní frekvence 5/10kHz, pracovní režim Pole, threshold na Vaší úroveň slyšitelnosti, rychlost obnovy 1, audio 2 tóny nebo DP.

Dohledávky: Ať již na polích nebo v lese, vždy když budete dohledávat nějaký malý prostor, kde se budete snažit vybrat veškerou barvu použijete dvojkové režimy. Detektor je v těchto režimech citlivější a náchylnější k zarušení. Pokud se jedná o malé cíle, použijeme frekvenci 15 kHz, při větších průměrech v hloubce pak lze experimentovat s 5 a 10 kHz, audio na DP.

Rybníky: Citlivost co lokalita dovolí. Nastavení může být klidně nižší 17-18, pracovní frekvence 15 kHz, threshold na úroveň slyšitelnosti, rychlost obnovy s přihlednutím na počet cílů, to je opravdu různé, ale na dvojce se dá začít vždy. Pracovní režim na začátku vždy použijte jedničkový režim s přihlednutím k počtu cílů, až při dohledávce můžete použít dvojkový.

Přeji všem terrařům ať se daří a případné další dotazy pište dolu do článku. Vlákno budeme s Petrem sledovat a průběžně na vše odpovídat.

Text: Elmara
Foto: část nálezů Ondřej Mlejnský

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Za mě úplně nejvíc dobře zpracované ;-)

Jj paráda :-)

Jeldo díky, děla jsem to 3 dny každé odpoledne :)

Ahoj. Chodím citlivost na 25 i na čediči. Jen dám auto vyvažování země. 8-) Méně dávam jen když to opravdu drnčí a to je vyjímečné. ;-)

Ještě......kopnul už někdo xterrou pro Gold Ring. Jaké bylo ID? Hezký večer.

Kaparso: Záležína tom jak je to velký prsten a zda je to bílé zlato a nebo plnotučná žluť. Třeba muj snubak, typ "velice chudý novomanželé" dává ID 22. Joccobův, plno žlutý masák, typ Jeruzalémská zlatnická čtvrť ID 55 :)

Co by mě ale zajímalo, jelikož na to nemám dost testů je ten čedič. Zkoušel jsi jak moc ti to ovlivní v takovém místě dosah? Třeba na 2h RU nabo 1 kčs. Kdy se cíl začne padat do železa a kdy se ztratí uplně. Mě výsledky celé nové řady Terra, EQ 700, EQ 900 velice mile překvapili.

Svůj test mám, ale je to jenom z jedné sice docela drsné lokality, ale lokalit to chce více .)

Pandora: jsem trochu vedle? Co tím mysíš? :)

Ahoj. Rozdíl tam je, tedy docela slušný, pokud tedy poorvnáváme Terku a V540, EQ 600. Přesto hezké :)

Co se týče polygou u Norda, ten je vždy docela drsný. Tudíž to tam detektory jako Terrka mají těžké :)

Elmara děkuji za ID ringů. Tedy cca dvojnásobné ID čislo jako o Equinoxu 600. Také jsem to již zaregistroval. Ta nová stupnice ID je skvělá. Mám radost. :-D.
Čediče chodím ale hloubku na nich jsem nikdy neřešil. Na lokalitách mě známích není moc hluboká kulturní vrstva,dáno kopci a roklemi,porostem. Ale věřím že čedičem překrytý džbánek s mincemi může být problém. :-O Takový to test jsem ještě nezažil :-D Hezký den.

Vše okolo čedičů mě velice zajímá. Jelikož pro mě je to z ruky jezdit testovat na sever a i když to občas uděláme, je něco úplně jiného jít si tam x. krát zahledat a nebo ty čediče chodit jako svoje lokality. :)

Zdravíčko, a jaké jsou od minelabu bluetooth sluchátka pro xTerrku? Mohl bych požádat o doporučení některých? Mám drát a to musim pořád hlídat v lesíku.. předem díky za info
Jinak článek moc příjemné.. díky ;)

Ahoj. Funguji ML 85 a ML 105. V nabídce budu na začátku června.

Zdravím, máme problém s nastavením detektoru X-terra pro. Máme nastavení Park 1 a jsme na poli, ale detektor signalizuje +- stejným tónem jak minci, tak i železo, i když máme diskriminaci železa nastavené, a taky hodně ukazuje displej železo když hledáme, i přes vaše doporučené nastavení. poradil by jste nám s nastavením detektoru či nějáke rady? Hledáme převážně na poli. Díky :-)

To Sachmar: asi to bude chtít změnit z nastavení 1 tón alespoň na 2 tóny :) V pondělí k nám zavolej, nastavení probereme podrobně.

Jelikož se Terra o víkendu docela slušně ukázala na: www.lovecpokladu.cz/home/minelab-sraz-vychodni-morava-27-5-2023-9407

Myslím, že je aktuální připomenout tento článek, který tak nějak shrnuje vše podstatné.

Zdravím a jak tedy dopadla..?? Já tam bohužel nebyl. Děkuji 8-)

Dopadla moc, moc, moc ale opravdu moc dobře :)

:-D :-D já si to myslel :-D :-D

Paráda. Mám radost :-D

Detektor už jsme nastavili a zatím šlape :-D

Pandora - to jako fakt? :-O
Elmara - bude nějaké video kromě toho pána hamouna se sto lupenama od tomboly(v dobrým jako, support se cení, ale co ostatní)
Počasí přálo, účast vypadá že byla hojná 👍🏻🙂

To Nebelix: ne, opravdu tentokrát jsme s Petrem šli doslova z ruky do ruky. Ještě že alespoň Roman udělal pár záběrů, jelikož Petr i já jsme dělali pouze a jenom vyuku a nastavení.

Co se týče výsledků Terrky, opravdu se předvedla. Jako 600 stovka to tedy nechodí, především u drobných věcí to bylo znatelně slabší. Na těch nejhlubších ale předvedla více než přístroje podstatatně, dražší... tedy ne od Minelabu :)

Co mě ale docela dostalo, byl klid provozu. Já tam mezi desítkami detektorů chodil s nastavením citlivosti na 25 a ono se to dalo. Každopádně doporučených je 20-22....:)

Pokud vezmu poměr ceny a užitné hodnoty. Ten detektor by opravdu mohl mít cenu někde jinde .)

Elmara, díky za upřesnění, svatozář za vše co pro tuhle věc se zájmem děláte, někdy se stavím až bude blíže ;-)

Dej předem vědět, abych tady byl já nebo Petr. Přecijenom teď nastanou dovolený a musíme se nějak prostřídat .)

Já myslel nějakou další akci ;-)

Určitě budou dvě na podzim, ty už jsou domluvené. Podrobnosti dáme na LP v průběhu prázdnin. ;-)

Tak po čase Terrky skladem, alespoň na chvíli, jelikož další přijdou až na konci června.

Dobře ty a co nechce se ti udělat testík. Jelikož jsi docela slušně kritická, myslím že by zajímala všechny? :) Samozřejmě ychom ji dali na stránky tak jak ji napíšeš, opravujeme maximálně čj :)

Bulharsko je super, ale ne na pláži v Burgasu. Chce to uplně jinam :) Sondu tady máme, už otestovanou ale to je předvýrobní věc, není to seriovka. Ty snad budou na konci léta. :)

P.S: třeba Loveč je moc hezký město včetně okolí :)

Hmmm... loveč je řím - republika, řím - císařství a pak ještě nějaká ta východořímská :)

Celkově je to takové archeologické "porno". Zvláště od Sofie k moři se každá pořádná vesnice jmenuje mogila..něco :). A ty mohylníky jsou kam se podíváš.:)

Nestalo, ale nepoběží :)

CD - nedetekuje cívku. Psal jsem ti to nahoře.

Je to dlouhý, nemám čas musím toho dnes udělat hodně. Ale ten písek je nádherný, úplně mě polila chuť vyrazit směr Řecko :)

o:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru