Jak na nastavení detektoru kovů Minelab Safari

Kategorie: Detektor kovů Minelab Safari / Quattro

Detektor kovů Minelab Safari podle Elmary

Detektor Safari je svojí jednoduchostí v podstatě unikátní detektor. Těch 6 položek v menu zvládne asi každý, zvláště, když tam v podstatě nejde nic moc změnit k horšímu. Jednotlivé funkce tak popíšu v podstatě krátce, není k nim ostatně nic moc co dodávat. Raději se budeme soustředit na několik docela hezkých triků, které se Vám můžou v terénu hodit.

Není žádným tajemstvím, že jsem předchůdce Minelab Safari, Quattro MP chodil docela slušnou řádku let. V té době bylo Quattro MP možná nejoblíbenější detektor ve střední třídě vůbec. Používal ho doslova každý. Příchodem E-Tracu se to ale trochu změnilo a Safari, i když je to minimálně stejně povedený detektor jako bylo právě Quattro MP, už takové kultovní oblíbenosti nedosáhlo. Přesto tento detektor u nás a na Slovensku používají stovky hledačů a i když je to přístroj velice jednoduchý, třeba se přeci jen něco dozvědí, co zatím netušili.

Menu detektoru kovů Safari

Jak už bylo v úvodu řečeno, je to jenom 6 položek

1. Sensitivity – citlivost: zjednodušeně řečeno, čím vyšší nastavení, tím větší dosah. Detektor má také automatický režim nastavení citlivosti, který mohu doporučit maximálně na první hodiny hledání, pak už jen manuál. Automat má tendenci zbytečně nastavovat nízko. Trik jak mít vždy nastavenou nejvyšší možnou úroveň citlivosti je snadný; nastavte 20 a ujděte s detektorem pár metrů. Pokud máte prozvuky, uberte i jedno číslo a znovu opakujte. Většinou se dá chodit všude minimálně na 15, ale není důvod se okrádat o hloubku.

2. Threshold - prahový tón: nejlepší nastavení je lehce na úrovni slyšitelnosti, což je u každého trochu jinak. Pokud by jsme ale brali nastavení na “repro” bude to kolem čísla 9 až 11, navíc ale v prahovém tónu slyšíte i pauzy od diskriminovaných předmětů, většinou železa, což Vám dává slušnou šanci být stále v obraze o tom, co je pod Vámi i když máte železo vydiskriminované.

3. Noise Cancel: funkce má tlačítko přímo na boxu a je také zopakovaná v menu. Zvednete detektor cca 30 cm nad zem a spustíte funkci. Cca za 20 sekund si detektor zvolí nejméně zarušený pracovní kanál. Funkce je to tak velice užitečná a dosti unikátní. Přesto není lékem na všechno a pokud máte v okolí třeba orezlé izolátory vysokého napětí, které “vysílají” širokopásmově, nepomůže Vám nic.

4. Nastavení hlasitosti: prostě hlasitost

5. Contrast: tovární nastavení je nejlepší a podle mě by tam ani jiné být nemuselo

6. Trash density: zjednodušeně množství železných odpadů v lokalitě. Pokud máte na jedno mávnutí více jak tři železné cíle, nastavte HIGH, lehce tak zlepšíte rychlost obnovy detektoru.

Programy detektoru kovů Safari

Detektor má 4 uložené programy Coin, Coin a Jewellery, Relic a All Metal. Programy nejsou jenom nějakými diskriminačními vzory, ale jejich volba ovlivňuje celkové nastavení detektoru. Ty vpravo Coin a Jewellery pracují v takzvané Conduktivitě. Pro Vás coby uživatele to znamená, že audio odpověď detektoru bude dané povrchovou vodivostí, kdy větší povrchová vodivost znamená vyšší tón. Velká železa tak pískají a ty dobré barevné cíle mají střední tón.

Režimy vlevo Relic a All Metal pracují ve “Ferrous”, kdy odpověď detektoru je daná relativním množstvím železa v předmětu pod sondou. Převedeno do uživatelského jazyka, železa budou bručet a barvy pískat.

Nastavení programu ale není jen o audio odpovědi a navíc se dá pomocí jednoduchých triků hezky s nastavením zamíchat.

Doporučené nastavení

Drobné cíle v železe: Určitě jste si všimli, že každý program má pod sebou (pokud zmáčknete tlačítko dvakrát) druhou volbu. Většina hledačů ho prostě používá pouze jako druhou diskriminaci nebo jako All Metal. Jde ale udělat více.

Vyberte režim Coin a Jewellery, pak zmáčkněte tlačítko Relic a držte. “Vuoala”, do režimu Relik jste si právě přehráli Conduktivitu. Conduktivní čerstvě nahraný program upravte tak, že budete mít vydiskriminovaná čísla do  - 3. Mínus 2 a minus 1 si určitě nechte otevřenou. Zvláště když nechcete přecházet drobounká zlata. Druhý program, který nám zde zůstal, upravte tak, že kompletně vymažte diskriminační vzor. Zmáčknutím můžete ověřovat sporné cíle. Ostatní nastavení je rutina, citlivost co nejvýše, Tresh na HIGH, prahový ton na práh slyšitelnosti a hlavně tlačit na sondu.

Les: Budu předpokládat, že prostě chcete tlačit na dosah a cílů je zde tak, jako v každém slušném lese daleko od civilizace, minimum. Asi nejlepší možností je chodit v All Metalu. Program je ze všech režimu nejhlubší. Nemá smysl si do All metalu přehrávat Conduktivitu, jenom by Vás to mátlo. Ostatní nastavení je znovu rutina: citlivost co nejvýše, Tresh na Low, prahový ton na práh slyšitelnosti a hlavně tlačit na sondu.

Elmara - Admin LP

Detektor kovů Minelab Safari


Safari alá Litrfree

Rovnou k věci. Minelab Safari se nechá ovlivnit v hledacích režimech dost podstatně nastavením, a v kombinaci se sluchátky o minimálně 100 ohmech dokáže i věci jinak v základu nevídané. Tak začnu od citlivosti a sondy. S DeTech ULTIMATE se neztratíte ani na poli, kde se pěkně posunete výkonem. Základní jedenáctka je velmi slušná, a ULTIMATE má na Safari dost co říct taky. Řekl bych, že správně nastavené Safari s touhle sondou je hodně dobré. Citlivost se snažím mít vždycky nad 13, nejlépe kolem 16 ti a dost často to jde i na osmnáct nebo devatenáct, když je potřeba. Noise cancel je třeba provádět pravidelně, na větší sondě už mají interference vliv.

Odlaďuji se sondou nad místem kde nic není. Sondu mám šikmo k zemi, asi tak v půl metru nebo o něco výše, aby to lízalo dosahem kousek povrchu té čisté země. Nepumpuju, držím. Víc je to pak našponované. Treshold mám opravdu na hraně, na osm nebo na devět maximálně. Prahový tón treshold, dokáže sdělovat i to, že jste přešli nad cílem který máte odmítnutý v diskriminaci, a tak poznáte zda nemáte diskriminaci nastavenou moc vysoko. Je totiž ticho, přestane. Snížením tresholdu můžu přidat dílek na citlivosti. Potom je vhodné, když je to nadějné místo, přepnout do některého z all metal nastavení. All metaly mám nastavené dva.

Jeden je ten tovární napravo dole, čili Fe all metal. Na levé straně dole mám v osobním nastavení conductive all metal, čili smažu všechno co bylo nastavené v diskriminaci a uložím čisté okno. Tovární diskriminace nepoužívám, pouze jak jsem řekl Fe all metal nechám beze změny.  Jako osobní nastavení si u něj na druhé funkci na all metalu napravo dole udělám diskriminační vzor na zaneřáděné pole. Vzor se smazaným železem do mínus jedničky a se smazaným posledním dílkem na konci zprava. Abych odfoukl z audia koksy.  Jenže, co když chcete, aby vaše audio v diskriminačním vzoru dávalo informaci o vodivosti cíle, a ne obsahu železa, jak pro tlačítka na pravé straně určili v továrně? Tak si to prostě nastavíte jinak. To znamená, že změníte audio odezvu. Ta metoda pro Minelab Safari se jmenuje Cross Savings a pochází od autora mnoha knih o hledání Andyho Sabische. Vezmete zapnutý detektor, a na levé straně si vyberete jeden z režimů, je jedno který, jestli Coin, nebo Coin/Jewelery. Oba režimy nalevo mají továrně nastavené takzvané conductive audio, čili odezvu tónem podle povrchové vodivosti předmětu pod cívkou. Smažete, postup je v základním návodu, to co nastavili v továrně, a nastavíte diskriminaci do mínus jedna z leva a vyhodíte napravo na konci škály koksy. Zmáčknete třeba tlačítko Relic. Speciálně ho zmáčknete. Relic je nahoře na pravé straně dole vedle displeje, a držíte cca 3-4 sekundy. Nastavení se vám uloží. Nyní máte diskriminační režimy nad sebou dva, pokud jste si už nastavili dole u all metalu Fe diskriminační režim jak popisuji.

Jsou z pohledu odmítaného železa a odpadu stejné, ale jeden s audiem podle obsahu železa, ten u all metalu Fe. A druhý je hned nad ním, s audiem podle vodivosti cíle, čili conductive audio. Ten jste si tam natáhli teď.  Přepínáte jedním dotekem tlačítka. Jak jednoduché. Jak účinné. Tím můžete jít v náročnějších conductive režimech všude,  a s totožným nastavením kontrolovat audiem železo, přepnutím do Fe. Jedním stiskem jednoho tlačítka tam, jedním stiskem jednoho tlačítka zpět. Důležité to je vždy uložit. nezapomeňte na SAVE!

Původní nastavení, které jste přemazali na tlačítku nalevo, vám nezmizí, jenom jsme ho použili jako rámec nastavení, tedy, vzali jsme si jeho audiodezvu. Proto levou stranu nehoře, co je dost drsně nastavené tovární COIN, používám na operativní nastavení, nemám tam nic trvale, nejlíp se to pamatuje, a taky tam nejhůř dosáhnu ukazováčkem, drže detektor. A jde tam nastavit všechno a nepřemazat si nic jiného co je osvědčeně uložené. Odezvu detektoru mám vždy na málo odpadu, tedy na LOW. Citlivost jak jsem řekl vždy ručně. Ideální nastavení detektoru poznám podle drobného cíle. Když se ozve jeho odezva, příjde při správném vytažení citlivosti a dostatečně nízkém tresholdu do sluchátek ještě po hlavním signálu slabounké vysoké echo cíle. A ten většinou je ten, který jsem hledal, taková po očištění bíle lesklá malá kulatá věc.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA


Testy detektoru kovů Safari a Quattro MP

Safari lágr test - rozsáhlý test detektoru Minelab Safari
Recenze Quattro MP - textík od Jojdy
Recenze Quattro MP v Chorvatsku


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky, vyzkouším. Jen malý dotaz. Proč přenastavenou Conductivitu vlevo na režim Relic (či All Metal) přetahovat na Relic napravo? Proč ho nenechám uložený vlevo na Coin & Jewellery? Má to jiný význam než lepší ovládání prstem? :-/

Tak mi to vyhovuje. :-)

Tak jak řekli ....-tak to je !!! ;-) a nedám na tu mašinku dopustit.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru