Jak to probíhá na puncovním úřadu

Kategorie: Návody na hledání

V ČR nachází hned několik poboček puncovního úřadu, takže nemusíte nutně do Prahy jako v mém případě. Každopádně poskytované služby by měly být na všech pobočkách stejné. Seznam poboček puncovního úřadu, poskytované služby, ceníky a další informace najdete na stránkách puncovního úřadu: https://www.puncovniurad.cz/cz/

Zvolil jsem pro sebe nejdostupnější pobočku v Praze v Kozí ulici, nechtěl jsem nic natáčet uvnitř, tak zkusím alespoň pro ostatní popsat průběh návštěvy. Na návštěvu puncovního úřadu v provozních hodinách se není nutné objednávat, ale je možné termín návštěvy rezervovat online.

Příjem

Sám jsem přišel hned z rána v pátek cca. 10 minut po otevření a v baťůžku mě tížilo kilo mého přepracovaného stříbra viz. minulý článek: Jak připravit nahledané černé stříbro z vody pro další zpracování

V čekárně bylo 5 lidí z toho 2 šli na výdej a zbytek včetně mě šel na příjem. Co mě, ale trochu zarazilo je, že součástí čekárny je i okénko, kde seděla paní s kterou jsem všechno řešil. Celá čekárna je poměrně malá a řekl bych, že více jak 10-15 lidí se tam pohodlně nevejde. Takže ostatní zákazníci slyší naprosto všechno, co říkáte.

Tady bych očekával více diskrétnosti. V mém případě jsem tam přinesl "pouze" kilo stříbra, což není žádná astronomická hodnota ,ale jít tam třeba s 1/2 kilem zlata, tak by mně vůbec nebylo příjemné to tam řešit v blízkosti cizích osob.

Po předložení materiálu se vás paní na přepážce zeptá, co s doneseným materiálem chcete dělat a dále si vyžádá OP a zanese vás do systému. Materiál přebere a zkontroluje (u mě zkoušela mé tavené cihličky magnetem, zda neobsahují železné části) a zváží na přesné váze a následně vystaví dokumentaci (příjmová boleta), které obsahuje údaje o váze, druhu kovu, co se s materiálem má dělat a cenu za vybranou službu. Co mě, ale překvapilo tak nikdo nechtěl nic zaplatit dopředu, platí se prý až při výdeji.

Dále vás paní na přepážce informuje, kdy bude vše hotové a kdy je možné se pro hotový slitek zastavit, na což má PÚ 10dní.

Výdej

Po uplynutí lhůty jsem se opět dostavil na PÚ, ale tentokrát v  pondělí ráno. Obsazenost byla cca podobná, ale tentokrát jsem šel do dveří pro výdej, takže jsem nečekal déle než cca 10m. Výdej už zde probíhá naprosto diskrétně za zavřenými dveřmi. Paní na přepážce předložíte dokumenty a OP a ona vám vaše drahé kovy vydá společně se všemi náležitými dokumenty.

Zde také zaplatíte za provedené služby (já platil hotově), ale zahlédl jsem i terminál na karty. Poté co podepíšete převzetí a zaplatíte, tak si můžete materiál v klidu uklidit ve výdejové místnosti a vydat se směrem domů.

Zajímavosti

Materiál jsem donesl 26.1 (v pátek) a datum vyzvednutí bylo stanoveno na 5.2. Nicméně slitek byl reálně hotový již za pár dní, protože na protokolu je datum 31.1. Takže je dost možné, že pokud na PÚ zavoláte a zeptáte se, tak si bude možné si zboží vyzvednout dříve.

Takto to bylo i v případě 3 zlatých šperků kde jsem nechával zjistit ryzost a lhůta byla 30 dní, ale bylo to hotové už když jsem si přebíral cihličku (10dní).

10g materiálu mně bylo vráceno z důvodu obsahu jedovatého kadmia (Cd) -byla to část těch kontaktů z jističů, proto je výsledná váha 985g. Všechen mnou přepracovaný materiál byl v pořádku přijat a váhová ztráta po tavbě byla cca 3g na 1kg po odečtení navráceného materiálů. 

Další služby PÚ

PÚ nabízí bezpočet služeb v oblasti drahých kovů, takže jsem nechával i zjišťovat ryzost u 3 zlatých šperků oražených (mně neznámou značkou). Cena za tuto službu je krásných 60kč a na konci dostanete protokol se zjištěnou ryzostí. Pokud předložený šperk vyhoví naší legislativě, tak vám ho i za drobný poplatek opuncují.

Pokud by v budoucnu došlo na prodej tohoto investičního slitku, tak kdokoliv by se vám snažil nabídnout méně nebo zpochybňoval ryzost, tak od toho rychle pryč a rozhodně svůj investiční slitek prodat jinde. Nicméně společnosti, které se zabývají výkupem drahých kovů jsou registrovány na puncovním úřadě. Takže si myslím, že mají i povinnost údaje od puncovního úřadu akceptovat.

Jestli obchodník s drahými kovy u kterého chcete slitek prodat je registrován na puncovním úřadě, tak zjistíte snadno na stránkách puncovního úřadu, nejlépe zadáním IČ a to zde: https://www.puncovniurad.cz/cz/zlatnici.aspx

Výňatek ze stránek puncovního úřadu:

Jaká je platnost úředních nálezů o ryzosti a hmotnosti slitků vystavených Puncovním úřadem? Úřední nález připojený k slitku podle ust. § 33 odst. 1 puncovního zákona je podle ust. § 8 odst. 2 zákona ČNR č. 19/1993 Sb. veřejnou listinou.

To znamená, že údaje na tomto nálezu jsou považovány za správné a pro každého závazné, ledaže by se prokázal opak. Povinnost prokázat, že nález obsahuje nesprávné údaje, je na straně toho, kdo jej zpochybňuje. Do doby učinění tohoto průkazu se údaje v nálezu považují za správné.

Proto není možné výsledky zkoušek uvedené v nálezu dále svévolně upravovat např. srážkami ze stanovené ryzosti nebo hmotnosti. To samozřejmě platí pouze pro stav, kdy je zatavený bezpečnostní plastový sáček neporušen.

Jak a co má být na slitku zpracovaném a vydaném Puncovním úřadem?

Slitky z drahých kovů se označují:

1) úředním znakem na slitky (velkým nebo malým)
2) číslem slitku, tj. zkráceným číslem bolety
3) ryzostí.
4) hmotností.

Slitky o hmotnosti do 50g se označují pouze znakem na slitky. Slitky o hmotnosti nad 50g do 1500g se označují úředním znakem na slitky a číslem slitku. Od 1500g se slitky označují úředním znakem na slitky, číslem slitku, ryzostí a hmotností.

Malý znak na slitky se používá pouze tehdy, když vzhledem k velikosti a tvaru slitku je použití velkého znaku nemožné. Slitky drahých kovů se úředně zatavují do PE sáčků s ochranným potiskem zadní strany. Do úředního sáčku je vložen vedle slitku také sáček se zbytky vzorku po analýze.

Úřední sáček je zataven spolu s úředním nálezem, který též obsahuje identifikační údaje slitku.+ odkaz na zobrazení úředního slitku. Zobrazení úředních znaků je http://www.puncovniurad.cz/cz/znacky.aspx

Závěr

Každý hledač, co už hledá nějakou delší dobu a z šuplíku jistě vysype hromádku pokroucených víček od hodinek, lžiček, a mincí, co prošly žárem a další zlomkové stříbro.

Toto je oficiální způsob, jak lze takovéto nevzhledné hromádce dát alespoň nějaký řád a uchovat ji jako hodnotu. Celkově v obou případech byla paní moc příjemná a nikde jsem dlouho nečekal. Takže pokud chcete v budoucnu využít služeb PÚ, nemusíte se ničeho obávat, je to státní instituce a je tu pro vás.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Inspirující a přínosný článek 👍

Škoda , že není tady možnost si dát článek mezi položku "oblíbené" nebo tak něco. Takhle to půjde do mých záložek, kterých mám mrtě :-D

Super článek. Děkuji za zajímavé informace. Za pár let hledání možná také využiji. 😉

Moc pěkně jsi nám tu anabázu popsal 👍👍👍
Kdo ví jak to funguje , když bys chtěl ryzí stříbro 999/1000 , to as s tím jít do Safiny oni ho asi vykoupí a pak ti prodají rafinované , vč DPH 🤷‍♂️ Na zlato myslím DPH není 🤔

jaccob díky že ses podělil.
Dobrá práce.👍

Vše pěkně vysvětlené 8-)👍 díky za článek 👍👍👍 8-)

Zajímavé informace, na takovou cihličku budu muset přidat v hledání a recyklaci.

Rikal jsem si ze to tema neni jeste nikde popsane a hledacum se hodi😉.Navic jsem tomu sam potreboval dat nejaky rad.
Cement…u Ag je prave problem to DPH ,to u zlata neni…
Kazdopadne jde to vycistit na 999 i v domacich podminkach, mam nejakou soc. knizku o zkatnictvi a tam je celej postup popsanej, ale nejak jsem se nechtel otravit tou chemii tak jsem to nechal takto🤣

Jj no právě , že to vlastně svépomocí doma vyčistit jde , ale ty chemikálie jsou asi problém, páč se asi koupit volně bez nějaké licence nedají 🤔 taky bych do toho nešel 😁👍

Jaccob: ahoj, kdyby jsi přidal kontakty s kadmiem do tebou vytvořených slitků, co myslíš, že by se stalo? Mě zajímá, jestli Cd zůstává ve stříbře i po roztavení, ppř jestli se změní nějak obsah toho prvku. Určitě ve slitině s ostatními zlomky a šperky ano, ale jaká je třeba norma (rozmezí) obsahu kadmia.
Asi se ptám, jak jitrnice, ale docela mě to zajímá. Snad mi rozumíš. Dík za odpověď. Čus.

Machyc- kdybych to tenkrát tavnul do těch cihel tak by to asi prošlo.(bylo by tam toho stopové množství) .. Takhle jak to bylo v těch kontaktech tak to asi ten kdo to sléval viděl a rozhodnul se to z toho vybrat - ale to jen některé kusy, vrátili cca 1/2 a to i hmotnostně to sedí.

Každopádně kadmium se dřív přidávalo i do pájky na Au a pravděpodobně i Ag- snižuje bod tání o cca 10-15%
Dostal jsem tomu papír že podle nějaké nové směrnice EU nemůže být ve špercích hmotnostní podíl více jak 1% jedovatého kadmia.

Díky moc za vysvětlení. Měj se :-)

Moc pěkně napsané a poučné, jen to stříbro mi chybí 😉

Zdravím,
takže jestli dobře chápu...dokáží roztavit a udělat cihličku?
díky za odpověď

Spudd-ano doneseze material (alespon trochu vycisteny) a oni ho roztavi a vrati vam cihlicku s protokolem zatavenou v bezpecnostnim obalu….

V clanku je odkaz i na predchozi clanek kde je videt jaky material jsem tam donesl

Tady nerozumím. Vidím odlité válečky, které jsi na PÚ přinesl, ale píšeš, že ti vrátili část kontaktů z jističů. Takže kromě těch válečků jsi odevzdal i další zlomkové Ag? Mohu tedy na PÚ přinést všechno ve zlomcích /příbory, šperky, kontakty i zlomkové Ag bez puncu/ aniž bych to musel doma tavit? Dík za odpověď.

A to vše jen za 60,- Kč?

Tony52, Podívej se pozorně na oba články....Tam je vidět co tam přesně bylo.
Dával jsem tam cihličky co jsem tavil sám viz příspěvek:
www.lovecpokladu.cz/klub/a/ukonceni-vodni-sezony-16717
Dále ještě ty válečky + pár řetízků a dalších zlomků vč. mincí (čistých)+ ty kontakty.

Vzali všechno jen ty kontakty vrátili ( jen část).
Poplatek za tavbu vč. protokolu je 600 do 1000g hmotnosti.

Přinést tam můžeš asi cokoli ale můsí to být čisté - to černé Ag z vody by asi nevzali, protože by jim to za***lo ten tavící tyglík bordelem...

Poplatek 60 kč byl za zjištění ryzosti Au přívesku (platí se 60kč/ks).

pěkně napsáno,taky mam něco bordýlku,ale kilo to nedá :-D :-D ....dík za článek ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru