Jak založit spolek – Postřehy z praxe

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory

Jak založit spolek? Toť otázka. Když před nedávnem na LP vyšel článek popisující jak registrovat spolek, nevěnoval jsem tomu moc pozornost. Pak jsme o tom ale hodili řeč mezi klukama tady u nás na severu a myšlenka založit vlastní spolek byla na světě. S realizací to bylo ale horší, nakonec se zadařilo, a jelikož to mám ještě v hlavě, předkládám tento návod včetně příloh. Třeba to pomůže dalším a dáme dohromady těch 50 spolků, které by mohly již něco znamenat pro budoucnost našeho koníčku.

Prvně je potřeba si uvědomit, jak bude váš spolek fungovat. Zda vše bude na bedrech předsedy a tudíž individuální statutární orgán, anebo kolektivní, kdy bude mít vše na starostí výbor. My volili kolektivní orgán spolku. Dopředu říkám, že nejsem nějaký expert v zakládání spolků, čerpal jsem z internetu a z článku na LP plus vlastní zkušenosti s korespondencí se soudem, a z toho vychází můj návod.

Pro založení spolku potřebujete tři oběti, na které se to vše zaregistruje, tak volte rozumě ať zbytečně nezásobujete soud neustálými změnami v orgánech spolku .

⦁    Návrh na zápis zapsaných údajů do registru spolku

Na adrese https://or.justice.cz/ias/iform/index.html najdete formulář, který je potřeba vyplnit. Je důležité si poznamenat návratový kód, který bude potřeba, když budete neustále něco opravovat dle přání úřadů. A teď co se vše vyplňuje:


 
Dle obrázku si vyberete PRVOZÁPIS a SPOLEK, pak stačí kliknout na vytvořit návrh. Po odkliknutí se v horní zelené liště objeví návratový kód, který si někam poznamenejte. Na úvodní stránce je potřeba zadat soud kam budete návrh posílat a druh podání: Návrh.

Na úvodní stránce se bude vyplňovat předmětná a závěrečná část.

Jak vyplnit předmětnou část:

Systém orgánů společnosti: Kolektivní (pozor musí být definováno i ve stanovách!)
Název: Nazev spolku z.s. (Všude musí být stejný název pozor na to.)
Sídlo:  Existující adresa, kde bude sídlit spolek, bude potřeba souhlas majitele.
Účelem spolku je…:
Nějaký popis proč vlastně spolek zakládáte, nějaké variace například na toto:  „Účelem spolku je sdružovat občany, kteří se chtějí podílet na záchraně a ochraně historických artefaktů, nálezů a památek. Mají zájem spolupracovat s příslušnými státními i obecními organizacemi, zejména muzei a archeologickými institucemi a to na záchranném archeologickém výzkumu a průzkumu za pomoci detektoru kovů.“

Předměty vedlejší hospodářské činnosti: nevyplňoval jsem
Název nejvyššího orgánu: Členská schůze
Statutární orgán – nechat výbor a přidat 3 fyzické osoby.
Já jsem zadal pro každého člena jednu funkci např.: předseda, místopředseda a člen výboru
Den vzniku zápisu a členství uveďte dnem zápisu.
Počet členů statutárního orgánu: 3
Způsob jednání: Předseda nebo pověřený člen výboru předsedou.
Pak stačí uložit tuto část formuláře.

Jak vyplnit závěrečnou část?

Navrhovatel: Seznam navrhovatelů
Zde jsem uvedl všechny tři členy budoucího výboru, stačí kliknout na vybrat osobu ze subjektu a tam postupně vyberete všechny tři členy.

Datum provedení zápisu: v zákonem stanovené lhůtě.
Tento návrh podává za navrhovatele: Tady by mělo být jméno a příjmení toho, kdo bude celý dokument na konci podepisovat, to znamená jeden z těch tří.

Přílohy: Já tam mám toto


 
Na konci stačí vyplnit místo kde a datum. Datum jsem dával po ustavující schůzi, která by měla prvním počinem při vzniku spolku.

Na co si dát pozor: Hlavně trvalé bydliště musí být v pořádku u každého člena statutárního orgánu, soud si to kontroluje křížem ve svém registru (mě to jednou kvůli špatně uvedené adrese trvalého bydliště vrátili.  A hlavně co je ve stanovách, musí být i v tomto návrhu na zápis.
Až budete mít dokument vyplněný a bez chyb, můžete ho vygenerovat a vytisknout. Na poště podepíše ten, kdo podává tento návrh (Tento návrh podává za navrhovatele). Podpis musí být úředně ověřen (30,- Kč).

⦁    Stanovy spolku

Jako přílohu přikládám naše stanovy, podle potřeby se dají upravit, hlavně pozor ať máte všude stejný název spolku, správně definován statutární orgán (kolektivní) a způsob jednání statutárního orgánu (musí korespondovat s návrhem) což je čl.7 odst.8. Ve stanovách se třeba definuje výše členského poplatku, my zvolili bez poplatku a prošlo to, takže na pohodu.
Stanovy jsem nechal s datumem ustanovující schůze. Stanovy stačí jen podepsat tím, kdo je vyhotovil.

⦁    Zápisu z ustanovující schůze spolku

Důležitý dokument vše musí opět sedět, to znamená pozor na jména, adresy nebo datumy. Přikládám náš zápis, podle potřeby si upravte. Zápis podepisuje ten, kdo ho pořídil a druhý podpis je člen který zápis ověřil. Oba podpisy opět na poště ověřit. (2x30,- Kč). Součástí zápisu je i listina přítomných, kde uveďte členy, kteří se zúčastnili schůze, minimálně musí být tři a opět stačí jen jejich podpis bez ověření. Naopak ověřený podpis je potřeba toho, kdo tento list vypracoval a ověřil (30,- Kč).
Z tohoto zápisu, až budete mít všechny podpisy ověřené, si nechte na poště udělat ještě ověřenou kopii. Ta se poté bude zasílat na soud (90,- Kč).

⦁    Čestné prohlášení, souhlas osoby zapisované do spolkového rejstříku a podpisový vzor

Každý ze tří členů statutárního orgánu by měl vyplnit tento dokument a na poště zase nechat ověřit podpis. Každý zvlášť, tedy budete mít 3 dokumenty, každý pro jednoho člena výboru (3x30,-Kč).

⦁    Souhlas majitele nemovitosti s umístěním sídla spolku

ento dokument vyplňuje majitel nemovitosti, kde bude nahlášeno sídlo spolku, zase vše musí souhlasit jak ve stanovách, návrhu tak i zápisu z ustanovující schůze. Podpis musí být ověřeny na poště (2x30,- Kč).

⦁    Průvodní dopis

Tady se představíte a napíšete co vlastně chcete, vzor přikládám, já ho psal třikrát, protože mi to dvakrát vrátili, takže kreativitě se meze nekladou.
Poté co budete mít všechny dokumenty pohromadě tak stačí odeslat na adresu soudu, která je v hlavičce návrhu který jste si vygeneroval na stránkách. Já poslal vše v originále, kromě zápisu tam jsem poslal ověřenou kopii. Originál jsem si založil.
Pokud vše klapne do cca 7 dnů obdržíte odpověď, že spolek byl zapsán, pokud ne, obdržíte dopis, kde vám sdělí co, máte špatně, a že máte 20 dnů na nápravu. Myslím, že se to dá zvládnout celkem v klidu a není to žádná věda.
Kdyby byl problém, rád poradím, pokud budu vědět.
Za pomoc s registrací spolku děkuji Jirkovi Litrfree Vavřinovi.

MDC Šluknovsko - Logi

Ke stažení:Jak to viděl Litrfree

Logi se se mnou spojil skoro hned, když vyšel článek na Lovci, který v textu připomněl, že jsem v jednom parném létě napsal tu příručku Jak založit spolek. Společně jsme tedy oslavili na Fejsbůk chatu Silvestra. A po novém roce se do toho pustili. Oceňuji, že si Logi tu příručku opravdu přečetl, a produmal to, byl připravenej. Jeho dotazy byly někdy pekelné, jako třeba ohledně podpisů a ověřování, ale odpustil jsem mu, neboť to následovníkům po lopatě sepsal výše v článku. Od ledna jsme tedy tvrdě pracovali.

Logi v praxi ověřil co doporučuju pochopit a nezanedbat, tedy pokud je něco uvedeno ve stanovách, musí to být stejně v návrhu. Borci si zvolili komplikovanější cestu řízení a vedení spolku, a to kolektivním orgánem. Já jsem ji nedoporučoval, neboť v krizích to stejně, jak je zřejmé z historie odedře všechno jeden tahoun. Na to nezapomínejte, šéf první invazní vlny musí být skutečně osobnost. Ale což, možné to je, ta úprava, jak mají kluci. Druhá věc je svolení majitele sídla spolku. Třetí soulad osobních dokladů a skutečného stavu, myslím tím u bydliště, které uvádíte. Problém může nastat i s propadlou občankou, i to se může stát.

Tak nám hezky po večerech na fejsbůku plynul leden, Logi se seznámil s většinou úřednic rejstříkového soudu, jak mu to vracely, neztrácel nervy, a v půlce února je udolal a složil všechny. To je právě znak té osobnosti, schopnost vytrvale dosáhnout cíle, jít za tím, i když se nedaří, nebo nechce. Sem hrdej, že to dokázali, gratuluju z celýho srdce klukum. Když jsem teď teda něco jako jejich Kmotr.

Litrfree
Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super práce tento článek. A zdravím Jiřího.

Logi76 je vytrvalej a dobrej, zakousne se, nepustí. Mám radost, hoši! Vítej, MDC Šluknovsko.

No já už jen ověřit pár tech podpisů a poslat. Tak jsem zvědav. Hlavní rady posílal Seveřan (sallyk) a také právě i MDC Šluknovsko (Logi76). Ale dával jsem tam také své poznatky ;-) , tak uvidíme jak to projde :-)

Tak tomu říkám super návod :-) Děkuji

Taky mě hodně pomohlo totok zde:
http://frankbold.org/poradna/kategorie/obcanska-sdruzeni-zalozeni-fungovani-cinnost/rada/jak-spravne-zalozit-obcanske-sdr

Logi je dobrej taky je předseda :-) :-) :-)

A našemu Kmotru taky děkujeme že měl trpělivost. :-)

Logi76, smekám před Tebou (vámi) jak polopatě a věcně jsi napsal tento návod. (soudím dle mých zkušeností se založením SVJ v domě). Mnohým toto skvěle poslouží. ;-)

Jak koukám, tak už mi některý věci vypadli z hlavy. Nedávno jsem nad tím přemýšlel, že byto chtělo opravdu přehledný a jednoduchý návod na založení spolku a jak koukám, už se toho někdo chopil. Jen mám pocit, že jsem platil 1000,-Kč za kolek na vložení do rejstříku (jenže to bylo v roce2014) a teď už může bejt všechno jinak. Přeju všem co se do toho pustí hodně zdaru a po zdárné registraci doporučuji i když už s archeologem spolupracujete, napsat oficiální dopis s nabídkou spolupráce aby případná spolupráce byla posvěcena i úředním šimlem.

Ano a k tomu bude potřeba pěkné razítko 8-), že sallyk ;-)

Děkuji za chválu :) no navod sem psal tak jak bych ho potřeboval já kdybych to měl podstupovat znovu :) tak snad to někomu pomuže a nebude muset neustále něco opravovat :) pač to stojí čas a peníze minimálně za poštu a další podpisy. Zřízení je zdarma. Takže at se daří :)

Navod hezky zpracovany nemel jsem ani tucha o tom kolik je s tim pripadnych starosti atd. Zakladat hledacsky spolek, ale zatim postrada smysl.

Ko-jot: Když myslíš :,-( Ale třeba z mého pohledu né ;-) o:-)

Pikec nemyslim to vubec zle. Je to podle me strasna zodpovednost, protoze pokad nekdo spolek pospini je v haji cely. Preferuju individualni spolupraci s archeo. Chapu ze ne kazdemu se to povede. Pokud, ale funguje vzajemna duvera je to prinosem jak pro obohaceni depozitaru, tak i hledac ziska spoustu zajimavych informaci o danem nalezu obdobi atd. V podstate rozviji dva velmi zajimave konicky.

Ko-jot: ok 8-) Ale nám to právě umožní hledat a být pozváni na spolupráci větších rozsahů. I obyčejný papír s razítkem prý dělá obrovské divy :-O :-D

Taky dle mě je lepší jednat s jedním pověřeným člověkem, než třeba s 10. Je to pro archeologa dle mě i časově náročné. To pošpinění to je věc, která se může stát, ale věřím, že se to vždy vysvětlí. o:-)

Moc pěkný návod. U nás hledáču jak máku ale všichni děsně inkognito a pokus založit klub vyhořel hned v základu. Asi nějaká totalitní deformace a strach být někde zapsán. Jaká škoda.

Tak v pátek doručeno poštou a dnes v pondělí schváleno přes datovou schránku. Tomu říkám fofr. Dle všeho do 30 dni bude spolek zapsán i na stránkách ministerstva spravedlnosti. Tímto ještě jednou díky za pomoc Sallyk a Logi76. o:-)

Super je fajn ze je tu vic lidí co uz v tom umějí trochu chodit, gratulka.

Děkuji za skvělý článek, moc mi pomohl. Jen se chci ještě zeptat... nic se zde nepíše o kolcích. Jaké mám koupit - v jaké hodnotě. Zakládáme spolek agility pro děti i dospělé. Moc děkuji za odpověď.

Zdravím, mám pocit že jsem nikde nic neplatil protože založení spolku bylo osvobozeno od poplatku (2018), ale jak je to ted nevim... ale asi se to moc nezměnilo..

Během víkendu se mi sešli na toto téma 3 dotazy. Což tedy opravdu není obvyklé, tak jsme oprášili tento starší článek. Pokud narazíte při registraci na změny, dejte vědět. ;-)

Třeba je to kvůli ČHS :-).... Jinak my už máme náš spolek Kozel dlouho, ale je takový neoficiální :-)

Já mám radší spolek Plzeň, to je taky takový neoficiální spolek přátel tanku. :-)

Jak praví staré české přísloví, spolek je krásná věc ale dva už jsou moc.
Není to tak dlouho, co se zde houfně zakládaly spolky a jak to dopadlo. Kolik jich funguje do dnešního dne? Ono vést takový spolek třeba jen po administrativní stránce chce správné nadšení a udržet kolektiv společníků pohromadě ještě větší. Dnes je špatná doba, lidi jsou nervózní, podráždění a při prvním konfliktu chytají na první našlápnutí.

Aby Mára nenapsal, že zase kecám do věcí kterým nerozumím, tak jeden takový spolek vedu. Jsem 17 let starostou dobrovolných hasičů.
Tím nikoho nezrazuji, jen názor z druhé strany řeky ;-)

Cituji jednoho modrého pidimužíka ,,Nemám rád birokracii" :-( :-/

Měl jsme sdružení, už jsme to na spolek nepřeváděl.

To Namor: jak 17 let? Vždyť píšeš, že všechny skončí a nic nemá smysl. Každopádně s těch co vznikli za nějaké naší podpory nezanikl myslím žádný. Tedy nejsem si jistý HHB? Ale to byla spíše taková Jirkova věc, ne LP. Problém je spíše v prezentaci akci. Kombinace narůstajícího počtu dětí a lenosti všech členů spolku něco po akcích vypotit, způsobuje absolutní nesebeprezentaci. ;-) Která tedy vlastně nikomu nevadí, jelikož jsme rádi, že se vůbec dostaneme ven ;-)

Mára - nepíšu, že nic nemá smysl jen píšu, jak to dopadlo. A těch nefungujících spolků zde je víc.
Sbor dobrovolných hasičů je trochu jiný kafe. Členové se znají velmi osobně do pátého kolene na rozdíl od lovců ve spolcích se organizující. Proto může být u SDH nasazeno tvrdší a pevnější vedení. A tak fungujeme od r. 1903 ;-)

To Mára:” Kombinace narůstajícího počtu dětí a lenosti všech členů spolku něco po akcích vypotit” to bylo pořád udělejte si děti :-D A k tý lenosti,akce dohaduje předseda a ten se poslední dobou množí nejvíc ;-)

To Křema: Je to pravda a z kuloárů jsem zaslechl, že rozhodně nekončí. :) To nové Berlingo nakonec nebude tak velký auto :-)

P.S: v neděli bude hledání v ikonickém... "hvězdném" místě, pokud tedy zase nezasněží ;-)

To Elmara: No a bude vůbec nějaká akce Lovce pokladů - tedy v dohledné době ?

Dobrý den chtěl bych vám poděkovat za informace potřebné k založení spolku.Hned se pustíme do vyřizování a dáme vědět jak jsme pořídili.

Cobra: Ahoj. Hele planovali jsme toho vlastně docela hodně. Z nějakého důvodu jsem věřil, že to bude do podzima pryč. Ale teď fakt nevím co bude :(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru