Jedna bitva slezkých válek

Kategorie: Roky válečné a revoluční

Dne 30. září 1745 se nedaleko Trutnova odehrála jedna z bitev slezských válek. Střetla se zde armáda Rakousko-Saská o síle 38000 až 42000 mužů (dle různých zdrojů), pod velením Karla Lotrinského s armádou Pruska o síle 18000 až 22000 mužů (dle různých zdrojů), pod velením Fridricha II .
Rakušané chtěli napadnout Prusy přímo v jejich táboře kde se připravovali k pochodu do svých zimovišť ve Slezsku. Svým váháním se však Karel Lotrinský připravil o výhodu momentu překvapení a dal Fridrichu II čas k seskupení jednotek a zahájení útoku proti rakouským jednotkám rozmístěným v souvislé linii po okolních kopcích.

franz_von_der_trenck friedrich_veliky Karel-lotrinsky

I přez velkou početní převahu nepřítele prusové dobili vrch na rakouském levém křídle, ukořistili jejich děla a donutili rakušany k ústupu do okolních lesů. Poté zahájili útok na rakouský střed a opět uspěli. Záhadou však zůstává proč rakouské pravé křídlo zůstalo ve svých pozicích a jen sledovalo boj aniž by se do něj nějak pokusilo zasáhnout, navíc když se jednalo většinou o jízdní jednotky. Další ránu pod pás zasadil Karlu Lotrinskému baron Trenck který se se svými pandury místo napadení pruských jednotek ze zadu a zvrácení vývoje bitvy, věnoval plenění pruského tábora a nechal bitvu bitvou. Bitva skončila vítězstvím Fridricha II a rakušané utrpěli ostudnou porážku i přesto že měli dvojnásobnou početní převahu. Na bitevním poli zůstalo 8500 až 12000 mrtvých (dle různých zdrojů) .......

Smutné na tom je že o téhle bitvě naše historie spíš mlčí a ví o ní jen málo lidí. Dnes už nikdo neví kde leží ty tisíce chlapů a nikde není ani pomníček který by tuhle bitvu připoměl......  Chodím v těch místech s několika kamarády hledači a snažíme se určit místa posledního odpočinku těch padlých abychom jim tam mohli postavit alespoň nějaké křížky nebo pomníčky, ale zatím se moc nedaří. Nevýhodou hlavně je že ve stejných místech proběhla i jedna z bitev války 1866 a z té je tam pomníků, hrobů a artefaktů mraky......
Proto bych chtěl požádat kolegy hledače kteří se v těto lokalitě pohybují a mají nějaké informace nebo nálezy týkající se téhle bitvy, popřípadě by se k nám chtěli připojit a přispět vědomostmi, radou nebo konzultací ať se mi ozvou ........

Díky a ať se daří, VOSA64
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ahoj,tato doba mě dost zajímá,ještě jsem v oblasti nehledal,ale tatka byl okolo Olimberka s Dobrodějem,ten se také hodně zajímá o tuto bitvu.Rádi se na jaře případně ukážeme.Yetan&Tatka 8-)

ahoj pokud budete něco organizovat rád se přidám

Díky kluci, právě s Dobrodějem se o to snažíme ...... kdyžtak mi písněte na mail a nějak se domluvíme :-) ivosvosicka@seznam.cz

na tu stranu se nedostanu,,,,,ale preji vam at na to konecne narazite,moc zajimave pocteni,charlie68

Bitva 30.9.1745 probíhala hlavně v oblasti mezi Horním Žďárem, Studencem u Hajnice a Střítěží. Terén je hodně členitý. Žádné válečné artefakty, vztahující se k této bitvě a období, jsem tam nenašel.
Podle historiků množství padlých bylo uloženo v několika vrstvách do bývalých strží a zahrnuto. Dřevěné kříže ztrouchnivěly a pamětníci vymřeli. Zajímavé informace měly být ve starých německých kronikách, ale ty byly většinou zničeny po odsunu Němců v roce 1945.
Podrobnější informace k této bitvě by měly být uloženy ve vojenském archivu ve Vídni: Österreichisches Staatsarchiv-Kriegsarchiv, Nottendorfer Gasse 2, Wien A-1030
Přeji úspěšné hledání.

Kloss ..... díky, ten archiv je dobrej nápad, to stojí za zkoušku :-)

:-) Doporučuji Státní oblastní archiv v Zámrsku .
Nevím zda-li se tam zrovna k této problematice něco najde, ale písnul bych tam http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/zeptejtese/.
Já sám jsem tam už dohledal dost k jiným událostem (r.1900 až 1968).
Také bych oslovil Muzeum Podkrkonoší v Trutnově pana Vlastimila Málka ředitele.
Je velice ochotný, komunikativní a dá se s ním o všem mluvit. ;-)

Ahoj , před několika lety jsem se v těch místech potuloval a nešel jsem tam celkem velký dřevěný kříž s letopočtem 1745 ( mám ještě někde fotku v mobilu ) a bylo to celkem hluboko v lese.

Kobliha ..... mohl bys mi poslat tu fotku na mail ??? .....díky

Ahoj u slona to znám,párkrát jsem tam byl na políčku ale je to tam dost vyzobaný:-) Občas na mě koukla kule ale nic moc :-(Rád bych tam do těch lesů zašel zase a vzal kamaráda,tak když budete chtít,tak nás tam může vyrazit více...Uděláme si mapku nálezů a budeme zase o trošku chytřejší....Mám tam jednu parádní lokalitku kousek odtamtud...:-)

Ahoj u slona to znám,párkrát jsem tam byl na políčku ale je to tam dost vyzobaný:-) Občas na mě koukla kule ale nic moc :-(Rád bych tam do těch lesů zašel zase a vzal kamaráda,tak když budete chtít,tak nás tam může vyrazit více...Uděláme si mapku nálezů a budeme zase o trošku chytřejší....Mám tam jednu parádní lokalitku kousek odtamtud...:-)

schatzlar dík ...leonidas písni mi na mail a domluvíme se ....

joo, na policka ke "slonoj" jsme jednu dobu jezdili kazdy vikend, a i kdyz to tam uz je dost vysbirane, tak kuli se vzdycky najde hafo a sem tam i nejaky ten stribrnacek.... Kamarad tam kousek od solne stezky (urcite vite, ktera cesta to je) dokonce nasel naprosto vystavni prazak Vaclava II.... Rad bych se tam nekdy "nostalgicky" vratil, kdyztak se muzeme dohodnout. ;-)

petecz....tak dej vědět, mail mám nahoře ....

Zdravím všechny kdo zareagoval.Jesti můžete a nebude vám vadit dát dohromady než skončí zima fotodokumentaci nálezů z bitvy 1745 s poznámkou míst kde to bylo nalezeno.Pomohlo by to ke zmapování průběhu bitvy.A možná by se z toho dal udělat materiál k připomenutí této bitvy.Se vším se obracejte na Ivoše-VOSA64,ať je to všechno na jednom místě.A možná že se podaří změnit název zapomenutá bitva.Všem děkuji.DOBRODĚJ.

Pro Kobliha:Moc prosím o fotku toho kříže,před několika lety jsem totiž chodil s klubem VH a k jednomu výročí jsem vyráběl kříž,který jsme umístili asi 30 metrů od lesní cesty.Před pár lety zmizel.Děkuju
Email.adresa Deererh@centrum.cz

Kovovej kříž u cesty (KVH) je pořád.

Dnes jsem nad tím celý den přemýšlel...Rád bych se zůčastnil takového projektu...Není problém nechat vyrobit u kamaráda dubový kříž s jakýmkoli nápisem...V Hajnici mám kamaráda a traktor s podvalem na popř beton na zabetonováni by taky nebyl problém...Rád bych jednou ukázal vnoučatům,že tato zapomenutá bitva,vyznačujicí se pouze křížkem na historické mapě,již zapomenutá není díky lidem jež historii milují a není jim lhostejná...

Není ten článek doupravenej ? Nedávno tam bylo napsáno i kde to je já v tý Hajnici mám strejce včera jsem tam byl a podle vyprávění pamětníků je okolí hodně zajímaví.

Boban .... článek doupravený není, kde to je napsal do komentáře Kloss ......když se ti bude chtít tak se mi ozvi na mail ...

Nojo máš pravdu proto jsem to znova nenašel :-D

Od ledna,co jsem si přečet článek a komentáře se tam chystám.Je to moje parketa a ten nápad se mi líbí.Plánoval jsem to na květen,ale počasí pořád nanic.Když tam něco hrábnu,ozvu se.

Rok a půl je pryč a žádný nový příspěvek. Od té doby jsem tam byl třikrát, ale až naposledy jsem trefil to správné místo. Jenže jen samá kulička a možná část rukojeti šavle.Jinak náboj do těžkého kulometu a železný kýbl. Ale to patří jinam. Poznal jsem ale, že někdo tam byl chvíli předemnou.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru