Kaplička sv. Anny ve Vlčí Hoře vysvěcena

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Na počátku byl nápad krásnolipských turistů, kterak zachránit výjimečnou lesní dřevěnou kapličku, jejíž stav byl takřka žalostný. Cílem bylo uspět v grantové soutěži ČSOB pomáhá regionům. Nejprve bylo třeba se dostat do finále – to se i s vaší pomocí povedlo. V hlasování jsme postoupili mezi nejlepší čtyři a získali jistotu grantu. Jeho výši pak ovlivnila částka, kterou jsme vybírali od dobrovolných dárců. Kdo z finálové čtyřky více vybral, ten dostal větší grant. I zde jsme uspěli, když jsme od mnoha lidí nakonec dostali celkem 70 358 Kč a k nim jako vítězové soutěže grant v hodnotě 50 000 Kč. Celkem jsme tedy získali 120 358 Kč na obnovu kapličky.

Bylo to více, než kdokoli očekával. Přesto bylo jasné, že ta nejtěžší práce je před námi. Resp. před brigádníky, kteří na kapličce od podzimu do jara odpracovali celkem 460 dobrovolnických hodin na šestnácti sezvaných akcích. Bez nich by peníze jistě nestačily. Jen samotná střecha stála 20 000 Kč. Další peníze spolykal materiál na zbytek stavby, renovaci vnitřního vybavení, původního oltáře, kování, výstavbu lavičky atd.  Zbývající peníze (přesnou částku zatím nemáme, dosud nebylo vyúčtováno všechno) budou převedeny do dalších záchranných projektů KČT Krásná Lípa.

Všechny práce byly provedeny pod odborným dohledem a své si k tomu řeklo i město a také památkáři. Nakonec se vše podařilo; 11. května 2017 proběhla poslední brigáda a dílo oficiálně prohlášeno za dokončené. Pro představu atmosféry toho dne si dovoluji citovat paní Ilonu Řechtáčkovou:

„I přepadovky mají své úžasné kouzlo – včera mne večer oslovil Mikša (Mikuláš Peterka, organizátor projektu kapličky – pozn. autora), jak jsme na tom s časem, že by potřeboval brigádu na kapličce. No proč ne, vždycky jsme nakloněni pomoci dobré věci. Tak jsme se v domluvenou dobu scukli v Krásné Lípě na náměstí ještě s Petrem Zámišem (umělecký truhlář, který pracoval na kapličce a jejím vnitřním vybavení – pozn. autora) a vyrazili jsme směr kaplička. Že tam tím autem a tím terénem (poučena, že bývalo podstatně hůř) dorazíme, jsem moc nedoufala. A pak to přišlo: najednou tu byla, skoro jakoby na náměstíčku a svítila pěkně do toho konečně rozzářeného jarního dne plného svěží zeleně a švitořících ptáčků, které se snažil nějaký ptačí radista přeťukat.

Z auta se vyklubalo nepochopitelně mnoho kyblíků, pikslí, košťat, štafle, žebřík, lavice, obraz… no a my. Vrhli jsme se do práce, zvenku dostala kaplička nový ochranný kabátek, mezitím se bíle lakovalo uvnitř, poté vytřena podlaha a nalakované lavice. Pěkně pofukovalo, akorát na schnutí, tak jsme prostoj využili k přestávce se svačinkou. Opatrně jsme kapličku nastěhovali a kochali se tím pěkným výsledkem. Škoda, že u toho nemohli být i ti, kteří tam odvedli desítky hodin práce a lopoty od samého počátku. Ale určitě proběhne nějaká příjemná kolaudace.

Aby to mělo nějakou příjemnou tečku, vypravili jsme se ještě na kopec k opatrovateli kapličky p. Novákovi. Nad výhledem a klidem toho prostředí člověk až oněmí. Ne ale nadlouho, protože pan Novák se pustí do vypravování a je to čipera a pamatovák opravdu „na všech frontách“. Chvíli jsme poseděli a pak se vypravili k domovu.

Jsem opravdu ráda, že jsem si aspoň na samý závěr mohla čuchnout k tak pěkné akci, byla to sice brigáda, ale hlavně radost a dobrý pocit, že je tu něco krásného. Kapličce přeju, aby se jí vyhnul veškerý vandalismus a nějaké pohromy a ať si v ní lidé rozjímají, spočinou v klidu na výletě a vnímají u ní i krásu jejího okolí“.

Jako vrchol a takovou tečku za celou akcí považuji svěcení kapličky ze dne 28. října 2017. Byl to výjimečný den – na akci se sešlo mnoho lidí; přátel, brigádníků i mecenášů – všichni ve společném zájmu. Dámy z KČT připravily pohoštění, panovala výborná nálada. Lidé si povídali, vyprávěli, fotili… Kaplička opravdu spojila spoustu zájemců o lokální historii, příběhy, kulturu a památky v krajině.

Pro všechen ten zájem lidí nejen z našeho regionu opět stojí kaple sv. Anny prakticky v původní kráse. Přes nový kabát je v ní uložena moudrost věků. Dál bude lákat poutníky, turisty i náhodné kolemjdoucí odpočinout znavenému tělu a podpořit na duchu. I díky vám, kteří jste pomohli třeba jen sdílením článku, lajkem, jakýmkoli příspěvkem nebo podpořili vlastní prací může kaplička stát i nadále v kouzelné krajině v původním vzhledu další desetiletí. A vlastně – proč ne i staletí? Záleží jen na nás…

Roman Němec

Zdroje fotografií: KČT Krásná Lípa

Fotografie:

1 – 4: Práce začínají, odhaluje se skutečný stav, nahrazují se staré uhnilé části novými.

5 – 7: Štukuje se, maluje a lakuje.

8: Staré nahrazuje nové

9 – 11: Udělala se masívní, velmi pohodlná i lavička.

12 – 17: Cesta ke kapličce není pro auto zrovna snadná. Dovezlo se renovované vnitřní vybavení a může se pomalu „kolaudovat“.

18 – 22: Svěcení kapličky a pohodová nálada všech zúčastněných.

23 – 24: Tentýž den se světily i další, v režii města Krásná Lípa nedávno renovované kapličky v blízkém okolí.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nejsem věřící ale krásná práce.Ať slouží

Super ;-)

Fandím všem,kterým není historie lhostejná ;-) Paráda.

Nádhera, zase jedna zachráněná památka, přeji všem aby sloužila nadále k užitku, vzpomínkám, zábavě i ochraně pocestných v nouzi. Díky za vaši užitečnou práci a sponzorům za dary. Konečně jedna dobrá zpráva z našich končin. ;-) :-) :-D Opět se mi bude ráno lépe vstávat, ještě jsou mezi námi skvělí a pracovití lidé. ;-)

super akce

Naprostá PARÁDA :-O

...neskutečná nádhera...paráda... :-O ;-)

,,...svěcení kapličky ze dne 28. října 2017. Byl to výjimečný den ...,,Dnes máme 9.10.2017
:-), holt stali jsme se zemí, ...kde zítra již znamená včera... :-)
Ale jinak pěkná akce, držím palce.

fany1: Hezky ty! To je neuvěřitelný, že si toho nikdo doteď nevšiml, včetně autora - tedy mě :-) Máš u mě čokošku nebo pivo, dle vlastních preferencí :-D

No to je nádhera,paráda,kéž by se takových podobných záměrů povedlo v budoucnu mnohem víc :-) ;-)

Dobrá práce. :-) :-) :-)

Tak to palec nahoru :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru