KAUZA BRAKTEÁTY ANEB JAK TO VLASTNĚ DOPADLO

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Jak již většina z vás dobře ví, začátkem září 2020 jsem 200 m od svého domu při večerní procházce se psem nalezl na čerstvě uvláčeném poli brakteát Přemysla Otakara II. Vývoj v následujících dnech není třeba připomínat, v klubových příspěvcích jsem tomu věnoval nadstandardní péči. Tento příspěvek je tady proto, abyste se dozvěděli, co probíhalo od uveřejnění v následujících týdnech a měsících.

Předem musím podotknout, že opojen cinkotem stříbra jsem si na nálezné od kraje věřil a svou energii jsem také k vyplacení nálezného směřoval. Cesta však byla trnitější, než jsem si mohl svým laickým pohledem představit.

První metou, kterou jsem si vytyčil, bylo získání protokolu o předání nálezu. Mnozí z vás již znají můj akurátní pohled na svět a vzhledem k tomu, že jsem ze své práce i osobního života zvyklý své úkoly plnit okamžitě a s veškerým nasazením, nemohl jsem pochopit prodlevu s vypsáním půl stránky A4 ze strany muzea. Chudák Tomáš Hiltscher si se mnou vytrpěl své, neboť někdy (no, spíše často) bývám dosti urputný. A tak jsem ho žádostí o zaslání protokolu bombardoval každý měsíc. Ano, každý měsíc, neboť říjen se rychle přehoupl v listopad a listopad v prosinec a já stále protokol neměl. Čas je však relativní a v muzeu plyne pomaleji.

To jsem ale ještě nevěděl, že se tým archeologů z Prácheňského muzea chystá začátkem ledna 2021 na kraj do Českých Budějovic, aby tam lobovali za vyplacení mimořádné odměny za příkladné odevzdání brakteátového depotu. Zlatí kluci to jsou, ovšem úřední šiml z odboru kultury a památkové péče Jihočeského kraje nemá detektoráře příliš v lásce a zarytě se drží staré, zaprděné legislativy z roku 1987, která absolutně nereflektuje na dnešní moderní dobu.

Ono zákon o státní památkové péči je sice obrostlý mechem, ale v některých krajích nejsou pracovníci památkových úřadů až tak zaprdění. Známe případy z Pardubického či z Královéhradeckého kraje, kde úředník zodpovědný za vyřízení požadavku našel s poctivým nálezcem společnou řeč. To však není případ vedoucího úředníka z Českých Budějovic a tak byl s Píseckou delegací brzy a nekompromisně hotov.

Na mou adresu bylo vzkázáno: Pokud bude nálezce tak opovážlivý, že požádá o nálezné a prokáže se, že vlastní či vlastnil detektor, bude případ předán Policii ČR k prošetření nálezu. Pokud bude policií prokázáno, že nález byl uskutečněn pomocí detektoru kovů, bude žádost považována za podvod a bude podán návrh na zahájení trestního stíhání. Tečka…

Vzhledem k tomu, že jsem nikdy svou příslušnost k cechu hledačskému netajil, neměl by pan „ouředník“ s dohledáním informace, zda vlastním detektor, velkou práci a vykonavatelé zákona s kolty proklatě nízko by brzy tloukli na vrata. Nic nepomohlo tvrzení zástupců Prácheňského muzea, že některé mince byly skutečně zemědělským strojem na povrch vyvláčeny. Verdikt byl již vynesen.

Musím říci, že přístup ze strany archeologů z Práchně k mé osobě byl vždy přátelsky otevřený a zvláště Tomáš Hiltscher byl se mnou od první chvíle v blízkém kontaktu a o každém svém  kroku mě vždy informoval. Proto i informaci, o celém vývoji na kraji, mi popsal právě on.

Je na čase to pomalu zakončit a napsat, jak to celé dopadlo.                                                           Původně jsem byl ze stanoviska vedoucího úředníka značně rozmrzelý a rozhodnutý jít čelem proti zdi za každou cenu a to i za cenu zatáhnutí novinářů do celé kauzy. Tomáše jsem o svém úmyslu informoval a s adrenalinem v krvi kontaktoval památkový úřad. Chtěl jsem si sám otipovat, co za člověka stojí proti mně. Odpověď byla nečekaně rychlá a krátká, cituji: Dobrý den, věc jsem předal k vyřízení své kolegyni, můj názor na celou věc Vám byl jistě ze strany pracovníka Prácheňského muzea tlumočen. Jméno, tečka..                                                                                                Neznám tě ale jsi syčák a virtuální cejch byl již vypálen.

V tu ránu mi bylo vše jasno. Pokud bych uspěl v boji s větrnými mlýny, čekala by mě dle vyjádření maximálně cena váhy stříbra obsaženého v nalezených mincích. Vzhledem k tomu, že váha mince je někde kolem 0.5g, jednalo by se o několik tisícikorun.  

Své rozhodnutí jsem položil na misky vah a počkal na ráno moudřejší nad večerem.            Jsem obyčejný venkovský člověk a celý svůj život jsem se živil poctivě.  Stojí mi můj několika denní plat za to, abych se nechal nahánět a vyšetřovat policií, případně vláčet po soudech? Detektor vlastním a tak je verdikt předem dán. Jinak jsem nález prostě uskutečnit nemohl, v tom má úředník z Budějovic jasno od začátku. Co na tom, že jsem věnoval státu zdarma a z vlastní vůle majetek v hodnotě několika milionů. Jak říká jedno hezké české přísloví : Dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

A tak jsem vážení kolegové z anabáze o nálezném vycouval, kauzu brakteáty z mé strany kompletně zakončil a s trpkou pachutí v ústech, ale s klidem v duši hodil vše i se zaprděným ouřadou za hlavu. Udělal jsem pro sebe to nejlepší, co jsem mohl. Dokud nebude zákon o památkové péči novelizován a na úřadech nebudou sedět pracovníci se svěžím, moderním pohledem na svět, zůstanou pomyslné nůžky mezi archeology a detektoristy otevřeny a na internetu budou dále prezentovány zkazky o divokých prasatech a kořenech do akvária.

Snad jsem vás nenudil a s familiárním pozdravem Hledu zdar - Roman.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Je to smutek.... :,-(

Jak jsem ale již mnohokrát napsal a stojím si za tím. Archeologové, pracující v terénu, jsou s poctivími hledači na jedné lodi. Sám jsem ze stejného důvodu nikdy o žádné nálezné nepožádal. Systém, který nutí lidi lhát.... to prostě nedávám.

P.S: včera jsem na netflixu skouknul jeden velice hezký film. Jmenuje se to "Vykopávky" a vřele ti ho Romane doporučuji. Myslím, že tě to pohladí po duši. Pokud netflix nemáš, určitě to bude někde ke stažení... měl by jsi to vidět. A možná že všichni hledači, pro které je hledání více než nalézání.

Tak tohle je opravdu smutný.
Pokud se mohu vyjádřit, já bych si jako čtenář rád prohlédl posudky, vyjádření a taky znal ta jména. Na základě čeho by tě měla police popohánět? Našel jsi, odevzdal. Splněno. Pokud to není archeologicky významná lokalita, tak nevidím problém.

Romane, tohle je špatný. Já Ti to nálezné moc přál. Kdyby to našel někdo, kdo to nepřizná, vytřískal by postupně během několika let na aukru pěkné prachy. Já říkám, že tady vládne hovadismus. Měj se. :,-(

Toho vyhrožování se neboj a že vlastníš detektor nic neznamená. Oni by ti museli prokázat, že jsi to s ním našel. A jak by to tak mohli udělat? No ale kdyby byli fakt ultra k**** a získali domovní prohlídku (velmi nepravděpodobné, ale prachy jsou prachy), je asi lepší mít sbirku jinde.

I ty noviny jsou fajn, můžeš úředníkovi aspoň zatopit. Jinou motivaci dělat dobrou práci, než že je někdo otravuje, nemají.

Ale tak je to prostě přetrvávající komunismus a odpor k soukromému vlastnictví a právům i radosti jednotlivce. Něco neodevzdat pak není nemorální, je to jenom obrana proti nemorálnímu, vyvlastňovacímu zákonu. Ztracených informací je pak škoda.

Jen čumím s otevřenou hubou, tady už nejde o detektor, odměnu nebo zákony, tohle je fakt doslova výsměch normální lidské slušnosti a tohle by si fakt asi zasloužilo nějakou investigativní reportáž. Smutný, moc smutný. :-(
Ale zase na druhou stranu ty máš Romane svědomí čistý a můžeš se ráno zase podívat s klidem do zrcadla. 👍
P.S. - Podrbej za mě pesana za uchem. :-)

To je smutný... Takový nádherný nález, je dle mě jedno jestli s detektorem nebo bez... Ale nevím co je neuvěřitelného na tom najít to bez detektoru, takové množství roztahane po x metrech, tak je jasné že budou i viditelné kousky i okem....
Je smutný jaký lidí jsou na takových pozicích a rozhodují o takových věcech... Spíš je udivující že stačí jen jeden člověk a je po veškerých nadějích...

Sledoval jsem tvé příspěvky od začátku a představoval si jaký to musí být nádherný pocit a vše kolem toho... A potom stačí jeden vul a z toho nejúžasnějšího co se může při hledání objevit je tohle a všechny tyto kladné pocity jsou v háji... :-( opravdu smutný jak to u nás bohužel funguje... Z poctivého člověka by udělali pomalu zločince kterého by nejradši pověsili...
Tak se drz a nenech si to zkazit takovým blbcem... Nech si jen to krásný co se při objevu a následném dohledávání událo a tohle hod prostě za hlavu... Bohužel nic moc jiného nezbývá a nechat se vláčet po soudech za nic nestojí :-(

Jo tvl... :-O
Myslím že tento archeolog už od nikoho nic nedostane, až se to rozkřikne...
Smutný přístup, jako by ty peníze rozdával že svého...

Ahoj, neznámé se, ale je mi líto, když se někdo chová slušně a podle zdravého lidského rozumu, a dostane za to ještě přes prsty. Ale tohle je naše republika. Tady jako jedinec bez vlivu nejsi nic. Jituska našla taky pěkný poklad a nikdy ani nezazadala o nalezené. Ne že bychom ty peníze potrebovali, vyděláme si na živobytí sami v pohodě, ale třeba to mohla udělat pro to, že spoustu vlastních peněz dává do dětí, aby je mohla učit herectví a zpěvu. A i těch pár tisíc, které pro ty děti jsou strašně užitečné je šíleně těžké sehnat. Ale to je mimo mísu, chtěl bych tento rok trochu zapracovat na zviditelnění dobrých detektoraru a zkusit něco udělat s tím zastaralým zákonem. Tady je velký potenciál jak detektor využít a my to víme. Ví to i spousta archeologů, kteří si myslím, že by nás i podpořili. Jen je potřeba trochu politického vlivu. Pokud to bude možné (koronavir) chci udělat sraz detektoraru a archeologů, kteří by nám udělali pár zajímavých přednášek a domluvil jsem nějaké pozemky v okolí srazu, kam bychom mohli jít společně zahledat. Ale hlavně bych chtěl, aby tam přijeli nováčci, které to může spoustu naučit a nasměrovat správnou cestou. Tak pokud budeš mít chuť, tak se můžeš připojit a můžeme třeba i pokecat co se dá udelat s tím hloupým zákonem. Pokud jsem se moc rozepsal a vyblil moc, tak se omlouvám.

HAMLET: Být nebo nebýt – to je otázka: je důstojnější zapřít se a snášet surovost osudu a jeho rány, anebo se vzepřít moři trápení a skoncovat to navždy?

Škoda no, jak by řekl Švejk: ’ A co se týká tý poctivosti, je to vždy moc hezká věc, poněvadž s ní člověk vždycky nejdál dojde. Jako když jsou ty závody v chůzi. Jak začne fixlovat a běžet, už je distancovanej. To se stalo mýmu bratranci. Poctivej člověk je všude váženej, ctěnej, spokojenej sám se sebou a cítí se jako znovuzrozenej, když jde ležet a může říct: ,Dneska jsem byl zase poctivej.’„ ;-)

Namor vím že se moc nemusíme ale upřímně.Nálezný jsem ti přál spíše jsem byl přesvědčen že ho dostaneš. To co si právě popsal je neuvěřitelný svinstvo kterého je plný tenhle stát. Já jsem tohle nikdy nezažil odevzdal jsem desitky předmětů ale nikdy pro sebe nálezný nežádal. Spíše ale z důvodu že mnou odevzdaný věci nebyly v uvozovkách takový historicky i finančně výrazný nález jako ten tvůj. To je mi fakt líto a nejen vůči tobě protože si myslím že příště se spousta lidí rozmyslí jak se v takové situaci zachovat. A popravdě ani se nebudu divit a těžko někoho soudit když... Po tomhle jednání opravdu ne!!! Vím že podobný případ byl kdysi na DW tam to tenkrát rozmázly všichni zúčastnění a nakonec ta slečna dostala to co měla ale byli to opravdu peripetie. Popravdě ani bych něco podobného po tomto najít nechtěl a stát před rozhodnutím jestli.......a nebo...
Ať se ti daří nejen v hledání
Blondy

Wladislav: Tak otázka jestli... je doufám pro nás všechny naprosto jasná. Jen je potřeba dělat něco s tím, co má následovat. Mě třeba vůbec nejde o peníze, ale o princip. Protože ne každý má možnost si v tomto státě vydělat slušné peníze a právě proto by aspoň něco mělo být jako odměna. Nemusí přece být finanční, ale musí být adekvátní.

SirMaik, archeolog pro výplatu nálezného udělal co mohl, a nevidím důvod mu nálezy neodevzdávat ! Už nějaký čas s archeology z Prácheňského muzea spolupracuji a děkuji za jejich vstřícnost. Ale na úředního šimla jsou krátcí a obzvláště pokud je šiml kovanej. Jinak namore to nálezné ti dát měli, a z toho plyne ponaučení chodit s pesanem jen tam kde se neoře. ;-) ;-) :-)

Myslí, že Tvá zkušenost a jednání úředního šimla odradí nejednoho poctivého nálezce od odevzdání nálezu na příslušná místa. Je to smutné. :,-(

;-) Aneb, "s poctivostí leda pojdeš.".

Je smutné, že chyba jednoho úředníka je mozna rozpoutat zásadní otázku, kterou by měl mít každý slušný člověk pevně zarytou. Vím že těch chyb již bylo spousta, ale to je teď na nás, abychom se snažili udělat něco pro změnu a ne si stěžovat. Zákon je zákon, ať je jaký je, ale dá se změnit, pokud k tomu bude vůle.

Tato věc se už řeší desetiletí... A výsledek nikde Jak je vidět z výše uvedeného.. A rozhodně se mi nelíbí definice slušný člověk rovná se blbec s jitrnici na čele. Jak se nejen v tomhle případě snaží státní aparát udělat ze slušného člověka....

:-D :-D musím se smát... To dělají a zkouší všichni úředníci stejně, věř mi něco o tom vím. Vždy tě takto zastraši. To je jejich práce, ne spolupracovat s detektorarema, nikdy nebude úředník s nama spolupracovat, nikdy :-( Pokud je to jak říkáš a opravdu jsi našel první mincí očima, tak si Vem právníka a jedem. Hlavně se neboj... Právník a atcheilogove už rozjedou hru o neskutečných stavech mincí, které nebyli nikdy v oběhu, v mediich to bylo, tam ti nevyplatí hodnotu stříbra ale historickou hodnotu panc to bylo v neuvěřitelných stavech ty mince. Bude to trvat, ale neboj se soudit. Píšu z mobilu tak sorry.

Na tohle se nedá nic už ani napsat :-( Ale alespoň máš jednu jistotu,že mince skončili na správném místě.a bude jim poskytnuta veškerá dostupná péče. Kdežto moje spona co jsem přesně před rokem předal muzeu je pořád stejně.. s prominutím zasraná,jak byla a muzeum mi již neodpovídá na měli a ani nebere telefony. Jo a detektor to mě chtěli vzít také.Ale co mě nejvíc sere je to, že oni kur.a ani tu nádhernou sponu nedokázali za celý rok očistit. Takže tam teď někde v depozitu leží,tak jak jsem ji vytahl že země :-( www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/jak-jsem-sel-na-kameny-do-skalky-a-221071/

Ještě jim přineses pod hubu sponu, která nebyla na našem území nikdy zdokumentovaná a oni ji ani neočistí za celý rok. Archeolozku jsem svým autem vozil na dohledání 40km. a ona ti po půl roce do telefonu řekne, jestli si to nechci zaplatit sám tu očistu :-D tak kde jsme?????

Kraje mají striktně nařízeno šetřit, takže ani do budoucna nikdo s ničím takovým, jako je nalezne nepočítejte. Vaše peníze sežral covid

Co dodat: :,-( :,-( :,-( všichni kdo po celou dobu sledovali Tvoje luxusní zpravodajství od začátku nálezu,až po závěrečné zakonzervování místa činu museli být přesvědčeni stejně jako já,že vzhledem k Tvému naprosto profesionálnímu přístupu nemůže být pochyb o tom,že nějaké nálezné tě nemůže minout.
Proslovy archeologů v televizy,články v tisku vše bylo naprosto jasné a slova plná chvály na Tvoji adresu z úst povolaných a pak................................
:,-( :,-( :,-(
No hlavní teď bude se z toho nepo...t 8-) Může tě hřát pocit,že jsi se zachoval naprosto příkladně i když pro mnohé jak bylo vidět z příspěvků pod Tvými články,,nepochopitelně''vytáhl jsi na světlo neskutečný depot schovaný stovky let a spoustě lidem ukázal jak se zachovat v případě podobných nálezů.
To že je ůřední šiml ,,blb'' :-P :-P asi spoustu lidí opět odradí při možném odevzdávání nálezů,ale s tím už nic nenaděláš.
Tak hlavu vzhůru ;-) ;-) ;-) mapy do ruky ;-) ;-) ;-) detektor do druhý ;-) ;-) ;-) a hurá za dalším depotem,ať má šiml co ,,žrát''

Tak ono už je to tady a já si venku povídám s drůbeží :-D

Děkuji všem za vaše vyjádření a osobní postoj. Vezmu to popořadě:

Elmara - dík za uveřejnění Máro. Netflix nemám, ale snad to někde najdu.

Roman GM - žádné posudky a vyjádření nemám, pouze protokol o předání a kompletní emailovou komunikaci. To jsem sem dávat nechtěl, nehodí se to ale protokol samozřejmě připnu pod nález. Jména - tomu jsem se záměrně vyhnul. Dneska jsme ze všech stran bombardováni GDPR a tak člověk netuší, jak to je ve skutečnosti se zveřejňováním jmen.
Pokud bude kdokoliv chtít znát jména, pošlu mu je ve zprávě a na zmíněném úřadu je to k dohledání.

Hledámcomůžu - řeknu ti kolegáčku, byl jsem z toho hodně znechucen. Tady nešlo o vyplácení milionů, spokojil bych se s jedním měsíčním platem vedoucího úředníka. Prostě takové poděkování za odevzdaný nález.To také byla poslední věta, kterou jsem ouřadovi napsal, cituji: Na venkově obecně platí, že když někomu něco zadarmo dám, sluší se alespoň poděkovat.

Dom - já jsem to tomu joudovi i napsal, že detektor mám a nepotřebuji nic skrývat či popírat. Vždyť jsem se svým detektorem pomáhal vyzvednout depot. Jedna z vět, kterou jsem mu napsal byla, cituji: Jsem přesvědčen o tom, že bych celou kauzu vyhrál, ale handrkovat se s vámi nebudu. No a domovní prohlídku mohou u mne provádět kdykoliv budou chtít. Nic cenného totiž nemám, neboť první nalezenou cennou věc jsem celou odevzdal státu.

Kapsa - máš pravdu, tohle je výsměch lidské slušnosti. Když jsem se to dozvěděl, byl jsem tak „našláplej“, že jsem to chtěl rozmáznout a s ouřadou začít bojovat. Pak jsem se z toho vyspal a viděl jsem to jinak. K vůli pár tisícovkám za cenu z váhy stříbra to za ty nervy nestojí.

strejda - napsal jsem na kraj, že poté, co jsem nalezl náhodně mince na strništi jsem došel pro detektor a tak teprve zjistil, že pode mnou jsou v zemi desítky barevných cílů. Nebýt detektoru, nikdy se nález na světlo boží nedostal a zemědělská technika by ho postupem let zdevastovala. To samé slyšel i z úst Tomáše Hiltschera a absolutní nezájem.

SirMaik - archeologové se opravdu snažili. Ale protože nejsi hloupý a už to nějaký rok děláš, dokážeš si domyslet všechny podrobnosti. Jedno malé ALE, ve větru skutečně visí.

Ladek - co udělat s 34 let starým zákonem v této „demokratické“ republice nevím :-(

Wladyslav - je to přesně tak, jak píšeš. Mnoho lidí bude přemýšlet, jak se v takové situaci zachovat. Na tenhle web chodí mnoho archeologů a i proto tady ten článek je.

Chresta - vem si právníka a jedem... To je hezké a jistě bych to s ním dokázal.
A až bychom spor s krajem vyhráli a dostali nálezné vypočítané s váhy stříbra, kdo právníka zaplatí? To nálezné by totiž nestačilo ani na benzín.
Já mám úplně jiný starosti, než platit desetitisíce za právníka. Na jaře budu předělávat střechu na stodole a minulý týden jsem ji ve stavebninách platil. Takže asi tak :-D

Rychard - tak to je také síla. Ne všude zřejmě sedí ti správní lidé, příště asi teta nedostane nic :-)

Jinak závěrem bych rád napsal, že jsem se z toho oklepal poměrně dost rychle. Až bude v Písku vystavena expozice s „mými“ brakteátky, hrdě se na ně půjdu podívat. Vždyť jsem jejich tatínek :-D :-D

bonsai - člověk míní, pán bůh mění. I když v tomto případě bude bůh mimo hru :-D

Ahoj Romane,tak tohle jsem nečekal.Je teda pravda že když jsem koncem minulého roku mluvil s Tomášem a odevzdával mu nějaké věci tak mě už varoval.Prej už po nich jdou(moc odevzdaných nálezů a tím pádem i občasná žádost o nálezné) a kraj za žádnou cenu nechce platit nálezné.Kdybych prý něco nalezl tak ať to hlavně nahlásí někdo jiný.Už i někdo z rodiny by způsobil že ten blbec co o tom rozhoduje by začal dělat problémy.Je to fakt smutné že to takhle dopadlo.Zároveň tím ouřada defakto říká ať se ty větší a cennější nálezy raději ani "nenajdou".Doufám že si tím podřízl větev na který seděl u koryta.Ať se ti daří a blbci vyhýbají ;-)

jiva - díky za reakci Jirko. Nemají to jednoduché a z tohoto případu má Tomáš hlavu „v pejru“. Napsal mi, že díky jednomu ignorantovi to teď vrhá špatné světlo v podstatě na ně.
Ale vždyť ho znáš, je to slušný člověk.

kalich - mám známého, který obchoduje s historickými nálezy. Tenkrát mi říkal, že nedostanu ani pětník a ještě budu za vola. Když jsem mu presentoval výsledek, povídal: No neříkal jsem ti to ty blbče! :-/
Poslední Tvoje věta je důležitá. Měj se a díky

Protokol vložen:
www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/denar-presne-nevim-243619/

Namor je to smutné , přes jisté názorové neshody a některé menší popichovačky sem ti přál aby si z toho pár peněz měl, mrzí mne že to dopadlo takto..... :-(

J.Deeer - mě to popichování s tebou baví ;-)
TucoSalamanca - nikdy jsem své koníčky nepřepočítával na palivo, vybavení a peníze.

Jak říká moje žena s poctivostí leda pojdeš. A divím se ze to tady nikomu nedochází. Dělají z nás akorát cu.... a samy se na tom obohacují to je můj názor. Je to zblití :-)

Romane možná ještě dovětek 8-) 8-) Ty jsi mohl mít v lepším případě třeba na jednu paletu nových tašek na střechu.
Šimla poplácali po rameni jak ušetřil-dostal nějakou tu odměnu,za kterou pojede na hory.V dnešní době se bude škrábat na sjezdovku pěšky s lyžema na ramenou 8-) 8-) cestou dolů si ty lyže zláme na nějaký ledový plotně,namlátí si jak nikdy.Až se doplahočí dolů dostane pokutu protože porušil vládní nařízení a až půjde do nemocnice nechat si ošetřit bolístky dostane ,,covid'' 8-) 8-)
Tak kdo je na tom ve finále líp o:-) o:-)

Zveřejnil to Mára a za jeho neutrální postoj si ho vážím
Nejenom, že nabádá a svými činy napomáhá k odevzdávání historických artefaktů do muzeí ale nebojí se zveřejnit článek, který může vést k tomu, že se mnozí „zabejčí“ a přestanou s odborníky spolupracovat. To jako klobou dolu.

bonsai - :-D :-D :-D teď jsi mě fakt pobavil :-D

To je tedy hodně smutné čtení. Tak úžasný nález příkladně zpracovaný a odevzdaný si zasloužil odmněnu. Přeji ti aby se to ještě hnulo nějakým správným směrem.

A pak, kdo je tady zloděj. :,-(

Pejr - díky.
Článek značně rozjitřil emoce a nějaké cesta se již rýsuje. Uvidíme, co se z toho vyvine.

Tatu - to je přece stará vesta, že většinou zloděj křičí - chyťte zloděje ;-)

Ve Francii na dvoře Ludvíka XIII. působil duchovní pod jménem Armand-Jean du Plessis de Richelieu a ten je znám svým výrokem ‘‘ Všechno je jen otázkou peněz ‘‘

No, pokud tento postup ze strany úředníků, co sedí na teplém místečku a žijí o 20 let zpátky, má motivovat nálezce k odevzdání vzácných historických nálezů, tak se podle mne dost míjí účinkem, bohužel ...

Jina tobě velké 👍 a klobouček, většině úřednictva :-( hanba ...

Je to smutne ,zvlast kdyz jsem se jeste podilel na dohledavce.
Ja osobne bych asi na ne byl trosku tvrdsi,zvlast kdyz pulka republiky v televizi videla ze se to naslo, tak by taky meli vedet jak to cele dopadlo.

Trochu me stve ze kdyz se nekde neco rozkrade tak se jasne ukaze prstem na detektorare,kdyz se ale neco najde a odevzda tak to vykopalo prase nebo pes. Tendle system tim v podstate nuti lidi podvadet a lhat.

Logicky to pak muze v ocich laicke verejnosti vypadat ze co hledac to zlodej.O to hur v dobe Covidu kdy se v lidech opet probudila touha vsechny nepravosti okamzite hlasit.

Malou utechou a zaplatou za nalezne ti muze byt pekne umisteni v mesicni soutezi a vyhrany Vanquish.Za par dni zacne jeste finalni soutez za rok 2020 o Valkyrii ,muj hlas mas jistej😉Verim ze ji u tebe bude dobre

Elmara - tak Vykopávky (2021) jsou na Ulož.to. Díky za tip.
Skrabka - tenhle zpátečník je zpátky o víc jak o dvacet.

Tak to je smutné 😢 doufám, že nedopadnu stejně. Se mnou aspoň Středočeský kraj sepsal protokol o výši odměny, až po ohodnocením numis matematikem.

jaccob - však já si nálezného od týmu LP také patřičně považuji a Mára mi vyplatil nálezné hned tenkrát v neděli 6.září a to bez papíru a prověřování :-D :-D (Profind 25)

Jinak jsem se s tím fakt smířil a mám čistou hlavu. Užil jsem si to tenkrát s vámi na plný pecky a budu na to dlouho vzpomínat.

cobralav - jak jsem napsal, není kraj jako kraj. Ale vzhledem k tomu, že od podání žádosti má kraj 1 rok na vyřešení nálezného, tak u tebe už je to víc jak 2 roky. Jestli se nepletu.

Kdyby každý makal jak státní úředníci, nemáme co žrát.

Máš pravdu.
Korona to všechno zdržuje nedávno jsem dostal informaci, že teprve si mince přebral numismatik.
Jak dlouho na tom bude pracovat nevím, ale jelikož každá mine bila jiná tak asi dlouho. :-D

Tak hlavně, že to mají na co svést :-D Tak hlavně, ať to slušně dopadne.

Kluci nebuďte na úředníky takový :,-( :,-( :,-( koukněte jak makaj,aby byli co nejdříve naočkovaní a mohli dohlížet na chod státu bez obav z nakažení nějakou spodinou,která je neustále obtěžuje nějakými žádostmi,tefonáty a maily. 8-) 8-) 8-) 8-)

Škoda, že žijeme zrovna v blbé době :

1.) v časech pandemie má většina obyvatel jiné starosti
2.) kdo a s jakou arogancí nám dnes vládne (určuje obecnou morálku)
3.) absolutní nepochopení a zpátečnický přístup všemocného úřednictva

Protože zrovna u téhle kauzi, perfektně zdokumentované, probrané i v médiích včetně televize, by stálo za to zabojovat a ukázat, že je třeba se pobavit o změně zákona či alespoň přístupu k detektoringu. Že většina světa je v tomhle směru už podstatně jinde (severské země, Anglie etc) a že je třeba si historického bohatsví ku*va vážit a ocenit a motivovat (když ne finančně, alespoň pochvalně) ty, kteří se zachovají poctivě a ne "šup na aukro a ebay" ...

I když se neznáme, Namore, tak rozumím tvým pocitům a hlavně se i neskutečně stydím za úřady v tomhle státě, jak s tebou zametli. A zde nejde primárně o nějaké všimné, ale o přístup a opravdu moc pěkné "poděkování" za nahlášení a záchranu úžasného depotu ...

bonsai - díky kolego. Ono to poděkování by potěšilo i v docela obyčejné, lidské formě. Zde bohužel nepadlo ani obyčejné DĚKUJEME :-P :-)

Namor:no to je jasný podle §20/1987Sb.o státní památkové péči,je přeci povinností každého občana nahlásit neprodleně každý takový nález.Tak proč by někdo děkoval. :-P :-P
Archeologové jsou z toho paffff,dělají možné i nemožné aby se nález zdokumentoval,vyčistil a nakonzervoval.O mediální propagaci nemluvě.
A úřední ,,ŠIML'' podle §§§§§ z chytré knihy vyčte NIC NEDOSTANE-SPLNIL OBČANSKOU POVINNOST!!!!
A kdyby přeci jen něco chtěl uděláme bu-bu-bu a to by bylo...........

cobralav - pan doktor Velfl bude zřejmě velice slušný člověk, v protokolu děkuje od shora dolů ;-)

bonsai - bu- bu-bude to mít asi nacvičené a určitě to má do sebe :-D

OBI - já s ním komunikoval pouze elektronicky.
Navíc, na otázku: zda bude vzhledem ke covid-19 chtít moji žádost elektronicky či požaduje osobní návštěvu, mi vůbec neodpověděl. Pouze: moje vyjádření znáte a víc se s vámi o tom bavit nebudu.

namor:no jestli to má do sebe,tak musí dávat hodně dobrý pozor,aby to z něj z druhé strany nevypadlo 8-) 8-) 8-) :-D :-D :-D

Venku je nádherně, jdu se proběhnout se psem.
Zaplať pán bůh, že je venku sníh. Ještě bych mohl zakopnout o něco vzácného a měl bych pak dilema, zda to naservírovat státu a nebo to raději přišlápnout zpátky do země :-D :-D :-D

Přišlápnout :-D :-D :-D 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)

J.J. přesně tak. 8-) 8-) 8-)

OBI: :-D :-D :-D to chce ale hodně velkou a těžkou botu obutou na hodně velký noze 8-) 8-) :-D :-D :-D

Částečně rozumím úředníkovi, který je rád za svůj flek a ví o detektoringu kulový, že "poplave cestou nejmenšího odporu" a zaštítí se platnou legislativou, i když je stará, hloupá a z větší části ještě "komunistická" (!). Ale i tak to mohlo klidně dopadnout třeba takhle : přijde ti dopis hejtmana kraje s poděkováním za tvůj přístup, za úžasný příspěvek do historických sbírek muzea, možná s malinkou finanční odměnou nebo alespoň blbou plaketou města a s doživotní vstupenkou do muzea, kde budou po restaurování brakteáty vystaveny, prostě i s blbým zákonem se dá postupovat lidsky, spravedlivě, s úctou a pochopením. Ale ejhle - Buď rád, pakáži jedna detektorářská, že ti zítra URNA nevyrazí dveře! Smutné ...

To člověk neví jestli se smát nebo brečet, pak chtějí aby jsi s nimi spolupracoval,úřednickej hnus :-/ ale ten tvůj příběh má pro mě pozitivní dopad, pořádně mi otevřel oči. Nenech se otrávit Romane a přeji další pěkné nálezy :-) ;-)

Přesně vidím absurdistán,který se jednoho dne skutečně stane.Půjdeš do lesa na procházku,,skutečně myslím na procházku"a najdeš díru po prasatech v který budou vyhrabaný a rozházený stovky Dukátů.Uděláš pár fotek,nález ohlásíš.Vše bude zdokumentováno příslušným slušným archeologem a na jeho doporučení požádáš o nálezné.
Zasedne úřední šiml a vyjádří se takto,,NÁLEZCEM JE PRASE DIVOKÉ A JEN TO MÁ PODLE § XYZ NÁROK NA NÁLEZNÉ'pokud chtece podíl na nálezném domluvte se s ním :-P :-P :-P

Je to přece úplně jednoduché, kdyby nálezce řekl úředníkovi co rozhoduje o nálezném - jsme přece lidi, můžeme se domluvit, 10,20,30...% z nálezného pro vás, tak žádný takový příspěvek by se vůbec nemusel psát, a vše je dávno vyřešeno k všestranné spokojenosti. Hold žijeme v ČR a některé zásady jednání a chování platí o nepaměti, ať se to někomu líbí nebo ne ...

joe63: to ale nemůžeš myslet vážně :,-( to je stejný jako ,,úplatek nechci zadarmo'' cpát do chřtánu něco někomu,kdo na tom nemá ani za nehet podíl :,-( :,-(

Myslím to vážně, mluvím z vlastní zkušenosti. Můžeš si vybrat 70% pro tebe nebo nic. Kterou variantu volíš? Ok, jestli seš Mirek Dušín, tak tu druhou, já Mirek Dušín nebyl.

Po téhle zkušenosti už ten zbytek slušných hledačů, hlásit a ani ODEVZDÁVAT NEBUDE !!! :,-(

Asi jsem ,,blb,,ale podporovat nějakýho šimla nebudu,takže NIC.Pro mne je to koníček a pro prachy to nedělám,takže pokud by mi je někdy někdo nabídnul sám,tak si je samozřejmě vezmu,ale jinak když já nic tak šiml taky utře hubu.

No je to fakt smutný a ten zbytek poctivců co žije v tomhle absurdistánu se příště vybodne na patriotismus a zachování historie pro další generace 😞 Se..u nám na hlavu již delší dobu, ale ono odsaď podsaď, místo poděkování a úctu za poctivý přístup bič na tebe. Já jsem v podstatě kliďas, ale ty zm..y co si říkají zástupci lidu bych vyházel z oken jako tenkját 🤪 Romane Tobě ještě jednou díky za odevzdání a super přístup 👍 Já se považuji za patriota ale upřímně po Tvé zkušenosti až jednou narazím na něco peckovního budu se asi dlouho rozmýšlet 🤔

Většinou nerad vstupuji do těchto tipů diskuzí, protože bývám ihned bombardován ze všech stran za jiný názor.
Dělám tento koníček něco přes 4 roky, což je prd oproti většině z Vás ale za tu dobu jsem potkal spoustu názorů, polopravd a hromadu milných informací.
Zkusím to za sebe tedy shrnout, celou tuhle republikovou problematiku.
Prosím všechny o shovívavost, je to jen můj názor, jiným jejich nevyvracím a nechci ani budit nějakou revoltu.
Takže:

1) Nesmyslný památkový zákon = z mého pohledu blbost, přežitá a nedomyšlená ale jasně
daná a závazná (a to do toho nechci tahat Maltskou konvenci) věc, kterou se musíme chtě-nechtě řídit. Nejsem právník, proto si ten zákon vykládám třeba blbě po svém, ale vyplývá mi z něho, že hledám protizákonně i když výklad, co už je a co ještě není vykopávka je zavádějící.
Každopádně je to o lidech, když bude ouřada blb, má jasně pravdu, když nebude blb může být benevolentní ( Tato věta se bude bohužel opakovat v každém bodě)
2)Když už něco "nelegálně" najdeme a nahlásíme, většina archeologů je ráda, pokud se s tím šetrně zachází od vyzvednutí až po odevzdání.
Tento bod je hodně ošemetný, na otázku,co mám nosit a co je nezajímá, mi nikdo nedokáže odpovědět už jen proto, že nejsem archeolog a nemám znalosti. Pro někoho ohnutý drátek je pro jiného tisíce let stará spona. Mince je jedna taková a druhá maková. Jeden archeolog vidí v sockačce přínos pro místní muzeum, druhý ji po mě mrskne ihned přes stůl.
Sumasumárum od toho jsou tu právě archeologové, kteří mi řeknou, co je potřeba odevzdat a co ne a ruku na srdce, jste všichni ochotni odevzdávat všechno, co najdete nebo jen to, co se vám nehodí??? Podle příspěvků, že byste ihned museli schovávat sbírky asi nee. Vaše věc a chápu, že některé nálezy je zbytečné odevzdávat a že nemají žádnou výpovědní hodnotu, že budou ležet v depozitáři a že je nikdy nikdo neuvidí. U vás doma je uvidíte alespoň vy že?
Ne tohle nechci dál rozpitvávat a být za to uštěpačné vyjadřování kamenován, opravdu každého věc. Opět platí vrchní závorka a to protože normální osvětový archeolog je hrozně rád i za málo,c o mu kdo donese a blb bude kokat nevraživě na cokoliv.
3)Našel jsem, odevzdal jsem a pořád se bojím, že mi zbytek příjde sebrat URNA s beranidlem. Úzce to souvisí s bodem 2. Když odevzdáváte vše, nemají vám co vzít, když jen vámi vybrané kousky, není to úplně košér a obavy jsou oprávněné. A zase platí závorka.
4)Kdo z vá si vyhledá majitele všech pozemků, kde jste chodili hledat a žádal o souhlas. Opět je to o lidech.
Ano je to zbytečné, protože hledat stejně „nesmíme“ ale máte vždy ten souhlas? Za mě určitě ne, já ho sám ve většině případů nemám a doufám, že se slušností nejdál dojdu a nelezu vyloženě, kam nemám. Když majitel přiletí a vyhodí mě, okamžitě se omluvím, nedebatuji a odcházím, protože není o čem.
5)Je to koníček a nemá se dělat pro výdělek. Většina z vás to pro prachy stejně nedělá ale, když už to sakra tím detektorem jednou nenajdu a opravdu náhodou to leží někde viditelně a je to NÁHODNÝ nález, tak proč bych ty prašule nemohl dostat? Protože za mě: neodevzdávám všechno, nemám povolení majitele pozemku, nesmím dělat archeologický průzkum a dělám to jako Relax.
Takže když už to jednou takto najdu a odevzdám a dopadne to jinak, než jsem si představoval, nechám svět plynout dál a jedu si dál svojí vysněnou cestou.
Mnoho z vás určitě namítne, že klasická česká zkur…á povaha, vždycky sklopit oči a poslechnout ale mezi námi, my jsme v tomhle duchu vychováváni už od od od nepaměti. Pořád nám někdo rval do hlavy svoje názory, představy a sny, když ne tak zabít nebo vystěhovat, strach je nejmocnější stimulant lidí a funguje. Dokud tady budou sedět lidi tohoto typu, ukřivdění a nenávistní k minulosti, tak mladí s tím nic neudělají. Opravdu to berte jako MŮJ názor, jsem otevřený jakékoliv diskuzi i přijmout jiný názor, není to tak, že to co jsem teď napsal je pravda a musíme se jí řídit ale zamysleme se prosím. Názorů je tu napsáno hodně, jen se mi zdá, že všichni útočí, jakoby byli v právu ve 100% případů, takže jsem napsal jeden proti, ale každopádně Namorovi i Vám všem přeji jen a jen zábavu u detektoringu a těchto špatných zkušeností minimum.


1) Nesmyslný památkový zákon = z mého pohledu blbost, přežitá a nedomyšlená ale jasně
daná a závazná (a to do toho nechci tahat Maltskou konvenci) věc, kterou se musíme chtě-nechtě řídit. Nejsem právník, proto si ten zákon vykládam třeba blbě po svém ale vyplývá mi z něho, že hledám protizákonně i když výklad, co už je a co ještě není vykopávka je zavádějící.
Každopádně je to o lidech, když bude ouřada blb, má jasně pravdu, když nebude blb může být benevolentní ( Tato věta se bude bohužel opakovat v každém bodě)
2)Když už něco "nelegálně" najdeme a nahlásíme, většina archeologů je ráda, pokud se s tím šetrně zachází od vyzvednutí až po odevzdání.
Tento bod je hodně ošemetný, na otázku,co mám nosit a co je nezajímá, mi nikdo nedokáže odpovědět už jen proto, že nejsem archeolog a nemám znalosti. Pro někoho ohnutý drátek je pro jiného tisíce let stará spona. Mince je jedna taková a druhá maková. Jeden archeolog vidí v sockačce přínos pro místní muzeum, druhý ji po mě mrskne ihned přes stůl.
Sumasumárum od toho jsou tu právě archeologové, kteří mi řeknou, co je potřeba odevzdat a co ne a ruku na srdce, jste všichni ochotni odevzdávat všechno, co najdete nebo jen to, co se vám nehodí??? Podle příspěvků, že byste ihned museli schovávat sbírky asi nee. Vaše věc a chápu, že některé nálezy je zbytečné odevzdávat a že nemají žádnou výpovědní hodnotu, že budou ležet v depozitáři a že je nikdy nikdo neuvidí. U vás doma je uvidíte alespoň vy že?
Ne tohle nechci dál rozpitvávat a být za to uštěpačné vyjadřování kamenován, opravdu každého věc. Opět platí vrchní závorka a to protože normální osvětový archeolog je hrozně rád i za málo,c o mu kdo donese a blb bude kokat nevraživě na cokoliv.


Nechápu proč se to zkopčilo 2x sorry jako ;-)

Smutné čtení ale jak píšeš: Dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. :,-(

Úředník: "Takže vy jste to našel jen tak na zemi?"
Detektorář: "Ano, prostě se to tam válelo."
Úředník: "A nemáte náhodou detektor kovu?"
Detektorář: "Ano, mám, ale při nálezu jsem ho nepoužil."
Úředník: "Ahaaaa, takže nedovolený archeologický průzkum..."
Detektorář: "Teď jsem Vám řekl, že jsem ho nepoužil!"
Úředník: "To vůbec nevadí, stačí že máte vybavení."
Detektorář: "Tak to mě rovnou zavřete za znásilnění!!!"
Úředník: "Proboha!!! Vy jste někoho znásilnil?"
Detektorář: "Samozřejmě že ne, ale vybavení na to mám a to podle Vás stačí..."

Dlouho jsem váhal co k tomu napsat, ale Cement to napsal za mne. Teda alespoň částečně. Na druhou stranu sis užil pár okamžiku slávy. Všechny ty média co se motaly kolem. Přehršel profesionálních pracovníků. Komu z nás, vobyčejnejch vokurek co nikdy nic nenašli, se tohle poštěstí. Hlavně až budeš kupovat lístky do můůuzea abys ukázal rodině historii regionu, tak jim neříkej žes tohle našel. :-D

Zrovna tenhle nález (množství., stav, hodnota, postup, přístup, medializace) by měl šanci nastartovat diskuzi o úpravě a pravidlech detektoringu tak, aby se trošku přiblížily moderní Evropě a nezastavily se v roce 1987. Bohužel se to netrefilo do doby (pandemie) a aktuálního stavu zákonodárců (arogance moci) ...

Skrabka - ano, takhle by to mělo vypadat. K odlišnému přístupu stačí přece tak malinko, jen chtít. Kdyby kraj nechal vyhotovit hodinky s nápisem: Za Vaši poctivost a přístup s úctou..., tak jsem jak sluníčko :-D
joe63 - z mé strany neexistuje, nepřípustné.
Cement - flaškou po palici :-)
Gimli, Teajay - díky kolegové
Czertík - uff, to si musím přečíst ještě jednou
Vykopator - asi tak nějak :-)

waffen - no jasně... Tohle jsem chtěl zažít od svých deseti let, o něčem podobném jsem snil s knížkou v ruce snad tisíckrát. To, že jsem to zažil považuji za něco naprosto výjimečného a od první chvilky to nepovažuji za náhodu. Ale nasral mě :-D
Obi - :-D :-D
Skrabka - tenhle případ je jako stvořený proto, pohnout soukolím dějin kupředu. Musíme s tím něco udělat, jinak velká část hledačů kašle na spolupráci. Začíná se o tom přemýšlet.
Snad se tu vyjádří někdo z odborné veřejnosti.

Jeden zdejší novinář už zájem o celou věc projevil a komunikaci k podpoře celé „kauzy“ mám schovanou ;-)

Včera jsem se účastnil jedné archeologické prospekce, dohledávačky bronzových artefaktů a při hledání na nás narazili 2 kolemjdoucí, kteří byli fajn a jen tak jak přicházeli k nám, tak povídali: "Chlapi narovinu, to jste se všichni dívali na Slunečnou a zkoušíte štěstí nebo tu opravdu děláte průzkum?"
Takže medializování probíhá ale mám pocit, že spíš komerční než osvětové. To, že jsme pro mnoho lidí blázni mi nevadí, já rybáře taky nechápu ale dělat z nás zlatokopy snad nemusí ne. :-)

Je naprosty nesmysl, aby Ti dokazala policie, ze prave tento nalez jsi vytahl s detikem, tim by mne fakt nezastrasili,

Cement - ne tebe, vždyť víš.
Myokard - máš pravdu.Ono se jim to hodně hodilo do krámu, že jsem se lekl problémů a nálezné hodil za hlavu. Podpora vás hledačů přišla obrovská nejenom v diskusi pod článkem ale hlavně v soukromých zprávách. Takže počkám na ráno moudřejší večera a pak myslím, že třeba to ČT24 by měla krásný případ k vysílání :-D

Elmara - úžasný film Marku a chápu, proč si mi jej doporučil. Mnohé věty jsou jak vytaženy z našeho příběhu.

Detektoráři se taky s detektorářkama vošmudlávaj. Možná i detektoráři s detektorářema :-D

Detektoráři se mydlí klackama přeci, OBIku já taky nevím o co jde a neviděl jsem ani minutu ale bylo mi vysvětleno kolegy. Každopádně kdyby šlo o podporu, dejte vědět, já taky dojedu na protest.

Namor... A bude to tedy v médiích?

Ještě nevím jak se to bude vyvíjet a neznám názor zúčastněných.
A nevím co bude ráno, já bez rána moudřejšího večera nejdu ani pro rohlíky. Jsem jak děda Lebeda :-D
https://www.youtube.com/watch?v=B9Tle3vNaNE (od 1:00)

V naší "banánové" republice po této kauze bude detektor na "zbroják". Aby úředník nemusel přemýšlet!!! Určitě je mnoho "odborníků v oboru" kteří za to budou urputně bojovat. o:-) :-(

OBI - tak ten příspěvek v druhém odkazu jsem neviděl.

Pokud Ti kraj nechce dát odměnu, zkus se domluvit s muzeem, existují i jiné způsoby, jak alespoň nějakou menší finanční odměnu získat.

kacuro - už jenom to, že musím státní instituci přemlouvat a žebrat o poděkování v jakékoliv formě je ostuda a smutná záležitost. Nejrychlejší cesta bude asi skutečně nechat to zveřejnit.

To Kalt: Nemyslím si že by odborníci byli nakloněni se za detektoráře postavit ! Taky jsem myslel že to tak bude ale nestalo se tak - krom jednoho jediného a tím je archeolog z muzea v Čelákovicích.

cobra: Taky jsem to napsal v uvozovkách...ironicky ;-) detík koupíš pouze na nákupní povolení - to nám hrozí!

Tomuhle státu bych neodevzdal ani rezavej hřebík.

Bohužel výsledek celého naivního snažení je v prdeli.
I přesto že si vážím Vás hledačů, nutno podotknout že životní lekce, když člověk oplývá naivitou a důvěrou v instituce, jsou někdy kruté a působí jako studená sprcha.
Ve vší úctě k tobě , buď rád že jsi to prožil (přežil) bez vyšetřování a tahanic po fízlech a soudech.....
A přji ti aby jsi se brzo probral z naivního snu o nějaké společensko institucionální spolupráci....
Byla to lekce a příště budeš chytřejsí.
Kdosi řekl: "poznání jde přes utrpení". Jinými slovy, mohl jsi to mít schované a buď ty nebo tvé deti nebo tví vnuci mohli s odstupem let vše zužitkovat,. Teď už to nejde.....
Osud ti hodil obrovskou šanci, a někdo ti ji zahodil......
Přeji brzké probuzení ze špatného snu...... a z naivity.... - vše ve vší uctě.

je mozne,ze sa ta ten uradnik snazi zastrasit a odradit.ak nepodas ziadost o nalezne,nemusi nic riesit.na tvojom mieste by som si nechal niekym studovanym napisat ziadost o nalezne s prilohami ,ktore dosvedcuju nahodny nalez.ak mas nan podla zakona narok,tak ju dostanes.uradnik sa ma drzat litery zakona a nie svojimi emociami.

To NAMOR . Hele, ještě by jsi mohl zkusit jednu věc. V Dolních Dunajovicích je jistý pan archeolog, je to fakt velké zvíře a má konexe a ví co a jak.
Je dost známý tím, že propaguje spolupráci archeologů a detektorářů. Jméno asi psát nemusím, zná ho každý.
Osobně jsem se s ním setkal a i když sám říká, že nelze řešit všechny blbosti a dávat nálezné za každý hřebík a každému vypisovat papíry. Tak na druhou stranu řekl a za tím si stojím, že velké nálezy si to zaslouží.
A osobně by mě zajímal jeho názor a to zda by byl ochotný pomoct. protože je to právě on co se snaží tohle propagovat. Být tebou zkusil bych ho oslovit. A pak dej vědět. ;-)

Obi.... Já myslel jestli se toho chopí noviny teď když to tak dopadlo.
Info o nálezu z loňska nešlo v médiích přehlédnout... Skoro jako když se našel svatý hřebík nedaleko.... Ten cirkus okolo tomu asi taky nepřispěl... Holt kdyby to náhodou našel jezevčík nějakého penzisty při sběru hub bylo by asi vše jinak......

Romane, je mi to upřímně líto! Příkladná komoušská arogance moci. Spousta lidí právě udělala ve svém přesvědčení obrat o 180°. Výborně pane vedoucí, výborně! :,-(

Argill - došla ke mě informace od člověka, který měl negativní osobní zkušenost s panem vedoucím odboru. Arogantní člověk, který hledače přímo nesnáší a odmítá jakýkoliv ústupek.

Znovu děkuji všem za osobní vyjádření k článku a pokud s tím dokážeme pohnout jiným směrem, budu informovat.

Přeji všem plodný pracovní týden :-D

Tohle je velká chyba, takhle to nemělo dopadnout a doufám, to snad neskončili a Roman dostane zaslouženou odměnu Plno lidí se snaží získat hledače pro spolupráci s muzeem a tohle je věc, která může veškerou snahu zmařit. Namor ukázal vzorový příklad jak spolupracovat s archeology, našel, ať už jakkoliv, významný depot mincí, takový depot se nemusí zase léta najít, podílel se na záchraně mincí, a měla by mu být vyplacena pořádná odměna v řádu statisíců. Nejsem zastánce anglického modelu ale tohle je případ, který je tak odlišný od průměrných mincovních nálezů, že musí dostat pořádnou odměnu. Teď , pokusd někdo najde něco podobného tak si mince nechá. Doufám, že svůj boj s úřady ještě vyhraješ. Tady bych uvažoval i o právní službě.

Odyseus, myslím že právník moc nepomůže pokud úředník postupuje podle platného zákona....... Vysoudil by hodnotu kovů...

Namore, určitě ti patří velké díky za odevzdání takového nálezu a v podstatě zabránění jeho zničení. Osobně jsem toho odevzdal již mnoho, ale nálezné jsem žádal pouze za první bronzový depot, za ostatní už nic, ale vrátilo se mi to 100x jinak, hlavně díky tomu, že jsem mohl najít spousty krásných věcí, které by jsem jinak znal jen z obrázků...
No, ale to nemění nic na tom, že v tvém případě by mě naštval hlavně postup úředníka a hnal by jsem to tak říkajíc víš. Možná jeho nadřízení, by si alespoň mohly uvědomit, že je lepší pár korun vyplatit (třeba jen jako uznání díku bez řešení posudku) a ukázat mediálně přívětivou tvář, ale chápu, že to zachází už dost daleko a podobná varianta by teď vyznívala spíš komicky než vznešeně a rozumně...
Přeji ať ta lapálie dobře pokračuje! Jednu věc už ti nikdo nesebere (to nejcennější) ten pocit při nálezu, veškerou radost, která byla hned na začátku po nálezu a hlavně uznání od všech lidí, kteří mají na rozdíl od úředníka trochu rozum ;-)

Neskutečná diskuze. Včera jsem se k tomu nedostal, neb jsem se věnoval rodině. Ale že tady bude 120 příspěvků. I když se tady na to neustále naráží, většinu hledačů co chodí s archeology to neovlivní, jelikož 99,99% všech nálezů je odevzdaných bez nároku na jakoukoli odměnu.

Chtěl bych pak všechny poprosit, aby pokud mají v LH odevzdaný nějaký předmět a nemají tam vyplněné muzeum, udělejte to. A to samé platí i provšechny nově vložené předměty.

To johnDeeere: on nepostupuje podle platného zákona, ale podle jeho/jejich výkladu toho zákona. Vykládat si nějak zákon, může opradu každý. Tohle ostatně jde napříč obory. Tím jak neustále přibívá úředníků (a stačí se podívat na počty za Kalouka a kolik jich je dnes) roste i jejich seběvědomí. Služební zákon vše dokonale zabetonoval a je to jenom horší a horší.
Bohužel, na většinu lidí stačí zadupat, postrašit a normální český človíček je rád že už z kanclu vypadnul a má to za sebou. Jaká je to pak změna, když za tebe začne jednat někdo, kdo se opravdu v zákonech vyzná.

Ahoj, je mi z toho do pláče. Marku nedokázal bys založit nějakou sbírku mezi námi hledači kam bysme mohli přispět volitelnou částkou a předal bys to nálezci oficiálně? Je nás desetitisíce a kdyby se to nějak zmedializovalo tak by se třeba něco vybralo. Rád přispěju za přístup. Tohle je křivda jak sviňa. Kuba

Pak se mohou divit nadávat že někdo něco neodevzdá :,-( Kvůli takovým rádoby úředníkům dopadnou jako na Slovensku. Tyhle případy přímo odstrašují cokoliv odevzdat a jako obvykle budou chudáci jen ti slušní (archeologové i hledači ) . Tohle chce pevné nervy já bych už vybuchl a příště neodevzdal ani šroubek :,-( :,-( :,-(

Pracuji v oddělení konzervace sbírek v oblasti konzervování a restaurování. Bez finanční podpory Ministerstva kultury nelze vlastně nic restaurovat naše vybavení je čím dál dražší konzervace jsou náročnější a jakákoliv vyplácená finanční částka nám bude bohužel chybět ,v podobě investic do nových moderních zařízení jen pro tento rok jsem žádal
o plazmochemicko aparaturu,spektrometr,rentgen.
Je smutné že tolik hledačů(vykradačů),vlastně svůj koníček děla jenom z důvodu obohacení se !
Kdyť to co najdeme máme zachráněné pro naše potomky pro naší budoucnost .Ničíme rozprodáváme zde naší historii .Nikomu zde nevadí přeplňené aukce historického zboží ,přičemž by měla být největší část těchto věcí právě pod ochranou státu .A ne v rukou bohatých podnikateků ,doktorů a překupníků.
Tento boj na dosažení a záchrany odevzdání nálezů
Je špatně nastavený a bohužel na jakékoliv nálezné nejsou nebo se špatně hledají peníze .Toť vše co jsem Vám při pondělku chtěl sdělit a naznačit situaci kolem

Childe : ty jsi ale vlastně napal proč je zde tolik vykradačů :-( Pokud to najde mimo archeo lokalitu atd. a odevzdá tak zachránil hodnoty pro stát a měl by dostat odměnu (potom by nebylo tolik vykradačů). On detektor a čas stojí taky peníze ...spousta archeologu kope na polí a krom brigádníků ne zadarmo. Takže já to podle toho co píšeš vidím takhle: hledači co odevzdávají to dělají zadarmo a z dobrého pocitu protože to je jejich koníček (na čas a investice do přístrojů nehledět). No archeology a restaurátory asi většinou práce taky baví , takže je to jejich koníček a tak by mohly taky pracovat zdarma na záchraně státního bohatství (tudíž našeho neboť stát jsme my všichni ne vláda ne politici). Tak by se ušetřilo na přístroje a chemikálie. Vždyť první archeologové (krom těch co vykrádali ve velkém) pracovaly taky zdarma ;-) Ono i archeolog byl v minulostí často vlastně zloděj, a často prodával aby mohl třeba i investovat další peníze do nových nalezu!!! a upřímně detektorem se většinou vydělat nedá (krom některých zlodějů ) to víc vydělá právě ten archeolog (bohužel). :,-( :,-( :,-( Ono by stačilo i dluhopis a vyplaceni většího nálezného třeba po splátkách (vždyť na tom stát stejně vydělá oproti keramickým střepům které se vyplácí podle staří a tak převýší cenu kovu (laicky řečeno).

Jediná možnost je rozsekat jim prdele přes právníka. Estébák, který místo odměny a pochvaly za přístup bude vyhrožovat trestním stíháním si nic jiného nezaslouží. Svojí práci dělá špatně a měl by být odvolán pro nekompetentnost, protože historii pouze škodí. Takový precedenc by tu smradlavou, stojatou vodu zajisté pěkně rozhýbal, protože ostatní šimlové by ze strachu o křesílko museli začít fungovat.
Když na ulici najdu peněženku s půl milionem a odevzdám jí, mám jako odměnu očekávat opovržení a vyhrožování? Vždyť to je naprosto absurdní!

Namorův nález se hlavně neměl řešit v nějakém zaplivaném kanclu na KU v Budejcich. Tohle už já památka na národní úrovni a mělo ji resit příslušné ministerstvo. V tomhle státě už nejsoupenize na nic. Archeologie je jen jedním z mnoha. Před lety padl návrh, že by lidé mohli ovládat směřování části svých daní. I kdyby to bylo jedno procento, tak by v archeologii a na podobné případy bylo peněz dost.

To childe: teď jsem to zrovna napsal kámošovi. "Co se dá změnit v zemi, kde hnacím motorem je závist". Tech několik desítek případů, kdy hledači dostali nálezné způsobilo, že nemáš dobře vybavenou laborku? To je taková demagogie, že je mi z toho už špatně. Miliardy korun tady letí pryč na naprosto nesmyslné projekty o ničem. Stát tady zaměstnává tisíce naprosto zbytečných lidí a ty nemáš dobře vybavenou laborku proto, že někdo dostal pár tisícovek nálezného....?

Co dodat. Tedy snad jenom to, že se nepovažuji za vykrádače. Z archeology spolupracuji více jak 15 let a za tu dobu jsem myslím našel a odevzdal řadu nevšedních předmětů a podílel se na stovkách archeologických akcí. Stejně tak celá parta kluků kolem archeo a tisíce lidí tady na LP. Asi by jsi se tak měl omluvit.

Navíc, jelikož tuhle doslova sračku občas někdo jako Abušinov vytáhne. Kdyby jsi se měl hledáním živit, tak prostě chcípneš hlady. A většina lidí to nedělá pro žádný zisk, ale proto, že chtějí vypadnou z baráku a něco dělat vlastníma rukama. Už si o tom nechtějí jenom číst, navíc v zemi, kde vlastně takřka nic nevychází a ty co publikují jsou často za ty největší nepřátele, jelikož prostě něco dělají a ruší tak zaběhnutou "pohodu"!

Přesně nemá vybavenou laboratoř kvůli tomu že museli někomu vyplatit nálezné? To už je fakt hodně mimo mísu :-/to sice brečíte hezky ale na špatném místě Childe...
A pan A.. ten se musí někde teď tetelit blahem. Ani bych se nedivil kdyby on nebo někdo jemu podobný lobboval i v tomhle případě o:-)
Předevčírem v noci dávali nějaký pořad o archeologii z Anglie. Byl to nějaký nález vikingského pokladů učiněný amaterským hledačem pokladů. Nemá cenu psát v nějakém nálezný a tak dále to každý ví ale třeba tenhle jeho nález přepsal historii toho kraje (historii o které nikdo neměl ani páru) kde byl učiněn. A takových nálezu je vícero i na našem území díky nímž se mění pohled na dobu z které nález pochází. Jsou to většinou nálezy v místech kde by je nikdo nikdy nenašel nebýt detektorařů.A mnohokráte právě střípky co naleznou detektoraři dají dohromady mozaiku o situaci,osídlení atd.o které by dalších stovky let neměl nikdo ani páru.

A nazvat detektoráře vykradači..no vzhledem k případu výše uvedeném z Litoměřic nebo co to bylo kdysi?Točník? Už se přesně nepamatuji ..je trochu kontroverzní tvrzení... ;-)

https://www.denik.cz/z_domova/nku-muzejni-sbirky2020.html

To-Wladyslav-on pan Childe nemá zřejmě ani za mák představu o místní komunitě.Nejdříve by si měl řádně prohlédnout věškeré nálezy odevzdané do muzeí a zamyslet se nad svými výroky.Píše že nemají prostředky na vybavení a další potřebné věci k restaurování ,ale vlastě si neuvědomuje,že pokud nebudou dektoráři,,dle jeho slov vykradači'' své nálezy odevzdávat tak jeho posice v muzeu se stane zbytečnou a on už žádné nové vybavení nebude potřebovat.
Když pominu ,,Namorův''depot,který byl vytažen z části zemědělskou technikou a zaměřím se na spousty ODEVZDANÝCH depotů z doby bronzové.které se tady objevily třeba v loňském roce,pak ať mi pan Childe vysvětlí slova o vykradačích-bez toho človíčka s detektorem by takové nálezy nikdy už nespatřily světlo světa a muzea by se nemohla chlubit novými nálezy starými tisíce let-nemluvě o historicko-kulturním bohatstvím našeho státu.

A přesně pro takové jako je Childe a jim podobným - budeme vždycky jen (vykradači)...... :-/

Tak já nevím ale četl jsem si to znova dvakrát a nechápu to jako ty... Asi jsi jediný z nás tady kdo to chápe co napsal...a jakákoliv vyplácená finanční částka nám bude bohužel chybět ,v podobě investic do nových... Mě prostě příjde jako... nemůže vám dávat nic sami máme málo... A když Vám dáme nebudeme mít mikroskop.. ale tohle by přece neměla být starost poctivého nálezce ten by měl dostat nálezné popřípadě odměnu od kraje který určitě na laboratoř výše uvedeného pána nepřispívá.A tak by se příjem pro jeho laboratoř nesnížil...

Docela by mě zajímalo kolik archeologických předmětů ročně projde přes ti jejich špatně vybavené laboratoře. Nebýt Nás! tak jsou bez práce.

Jenže pak by zase mohl brečet kraj že nemá na plynovou přípojku protože musel vyplatit odměnu poctivému nálezci 🤔

Tohle není o tom kdo krade a kdo ne. Jestli kradou víc detektorari nebo správci sbírek. Tohle je absolutní selhání systému. Archeologům se seškrtá rozpočet že nemají ani na benzín do aut. Zakázky se zadávají soukromým společnostem které v mnoha případech zprasí na co přijdou. Restauratoři jsou v uplny prdeli protože ty jsou až posledni na řadě. A není to o vyplacení nalezeného. Stado blbu projebe státní prachy za nesmysl jako je třeba čínskej brouk. Na výzkum na jednom pražským náměstí nebyly prachy ani na auto aby odvezlo nálezy do ústavu. Tam lítal archeolog s kolečkem jako blbec. Ale o dva dny později se rozjela monstrakce na jednom pražským krchově aby se našla baba Mašínovic. Na to se na magistrátu našlo šest milionů jako nic. Srát na bateriový pece pět metrů pod dlažbou Staromaku. Prekopat hřbitov je potřeba. A když už se tady zmiňuje nějakej pan A. Zjistěte si co všechno tenhle jedinec napachal třeba na Točníku. Jak mu někdo může vůbec naslouchat. Tohle všechno je systémová záležitost. Chodím pomáhat archeologům a pokaždé vidím jak jsou vyplašený. Aby někdo nežaloval že si berou na pomoc detektoráře, ty gaunery a vykradače. A moji podmínkou je, že nikde nebude nikdy moje jméno a fotka. Ani v žádné publikaci.
Tady se dohadujeme o archacich detektorarich. Ten problém je ale někde úplně jinde. Nabubřelej státní aparát trafiky pro kamarády, to všechno sežere mraky peněz, který pak logicky někde chybí.
Roman se svého práva domůže i klidnou cestou. Ten ouřada má nadřízeného, kraj má hejtmana. Čím víc se do toho budou montovat média tím víc to bude horší. A nejen v případě Sepekov. Už chodím s klackem mraky let a z vlastní zkušenosti vím, že se stává situace naprosto neudrzitelnou. Detektor je módní doplněk a moderní způsob volnočasových aktivit. Nasraný jsou už i majitelé pozemků. Domnívám se, že bod zlomu se blíží. Je jen otázka jak bude vypadat.

Waffen to pan kolega Carpathian nemůže vědět to předpokládám ještě ani nevěděl co je detektor když pan A střílel na všechny strany bohužel i do svých řad. Určitě víš o čem mluvím...
A ten případ kdy díky medializaci ta dívka dostala vyplacený nálezné. Ale to už je taky hodně let zpátky ale dá se to dohledat na druhém webu
;-) ;-)

Ještě poznámka tak nějak pro všechny.

Byl bych opravdu nerad, aby se tahle diskuze zvrhla nějak proti archeologům. Oni ty nálezy do muzeí nosí stejně jako zdejší parta. A často jsou to neskutečný srdcaři.

Je pravda, že mě trochu dopálil pán z laborky, ale chce to zůstat trochu nad věcí. A hlavně, je to laborka... x případů tady uvedených, nějací pocemové z muzeí, kterým někdo svěřil klíče. Sami chceme, aby nikdo neházel všechny do jednoho pytle, tak to taky pojďme nedělat ;-)

Teda napsat o hledání ostatků odbojářky Zdeny Mašínové (manželky hrdiny odboje mjr.Mašína) tohle : " Ale o dva dny později se rozjela monstrakce na jednom pražským krchově aby se našla baba Mašínovic. Na to se na magistrátu našlo šest milionů jako nic" - je naprosto neskutečný hulvátství!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zdena_Ma%C5%A1%C3%ADnov%C3%A1_star%C5%A1%C3%AD

To samozřejmě ne protože z 90% je spolupráce s archeology naprosto bezproblémová a prospěšná a oni za tuhle situaci která vznikla nemůžou. A nebýt pana A a jemu podobných a jeho činnosti před 10 lety a aktivit typu toho jeho pamfletu mohla být ta spolupráce dnes už na úplně jiné úrovni. Takhle je ta spolupráce furt tak nějak na hraně nebudeme si namlouvat že to tak není. Mohlo být všechno už dávno jinak.

To Elmara: Naprostý souhlas drtivá většina terénních Archeologů jsou pohodový lidé a mám je rád. Otázka ale vyvztává - platí to i opačně ? Na FB jsem byl ve skupině Archeologie a jsem neskutečně rád že už tam nejsem. Takové nenávisti ze strany určitých jedinců (Archeologů) jsem snad nikdy nezažil !!! :-/

Zdravím všechny.
Omlouvám se, že jsem nereagoval na všechny ty krásné a zajímavé příspěvky ale lítal jsem od rána jak honící pes.Takže bych to rád napravil.

Je neuvěřitelné, jak liknavost a arogance jednoho ouřady vyburcovala a spojila velkou část zde aktivních „lovců“. Neuvěřitelná soudržnost a podpora, které si fakt vážím. Od včerejšího dne chodila jedna soukromá zpráva za druhou a každý nabízel radu či pomocnou ruku. Je vidět, že v národu českém se probouzí kdysi ztracená, stará válečná krev. Máme zkrátka těch vyžírků plné zuby.

O téhle bouřlivé debatě již mnoho ze zúčastněných či oslovených archeologů ví. Článek byl, bez mého přičinění, přeposlán p.Chvojkovi, panu Johnovi a já kontakoval Tomáše Hiltschera. Myslím si, že na kraji už to četli také, tohle se šíří rychle.Jediný, kdo odpověděl a já si toho vážím je p.laborant Childe.
Napsal to podle svého nejlepšího svědomí a také to tak určitě cítí.A cítí to stejně jistě mnozí další z oboru a detektoráře skutečně vidí jako zloděje a vykradače.

Jak napsal Mára, nejsou všichni stejní a neházejme je proto do stejného pytle. Ale mnozí z nich a není jich málo, jsou většími zloději a vykradači českého dědictví. Díky tomuto webu a velkou zásluhou Marka se odevzdalo tisíce nálezů a pouze zásluhou nadšenců s detektory se zachovaly pro další generace a nebyly zničeny moderními těžkými stroji.

Jinak já rozhodně na spolupráci s odborníky nezanevřel, mám teď s jedním archeologem a velkým odborníkem otevřenu jednu záležitost ale na to přijde čas až se zlepší počasí.

Teď k reakcím:
Trxík - pane kolego, klobouk dolů, ty musíš být strašně hodný člověk. Ale tohle není to správné řešení situace a já bych to nikdy nepřijal. Mám co jíst, mám kde bydlet a mám zdravé ruce - na milodary není ta správná chvíle. Ale neskutečně si toho vážím a děkuji ti.

Sander - taktéž děkuji kolego. Já sám na boj proti ignorantovi z kraje náboje neměl ale ozval se mi novinář a zároveň hledač, který nabídl pomoc. A tak jsem chytil druhý dech.
Nejdříve bych rád oslovil státní zástupce. Poslední hejtmankou Jihočeského kraje byla p.Stránská z Milevska, teď je pan Kuba, kterého sice neznám ale jeho náměstkem je pan Hroch, z 15 km vzdálené vesnice. Pohodový, obyčejný chlap. Pokud to bude málo, půjde do ven. Nebudu žádat o nálezné v pravém slova smyslu, pouze o spravedlnost.

Místo uznání bejkovec, to je do nebe volající.
Necháme tomu čas řekněme do příštího pondělka. Pokud se toho někdo z odborné veřejnosti chytí sám, může to být bez ostudy. Díky všem ;-)

Já myslím, že Childe to nenapsal úplně špatně. Ale pokud platí, že když Namor za nález dostane peníze tak nebude na muzea, tak je to katastrofální vizitka hospodaření tohoto státu. Bohužel má pravdu, a potvrzuje to i Waffen,. A je to skutečně tak. Situace je už tak daleko, že nejenže není na benzín ale už ani na destilku do muzeí. Není na vybavení pro terénní práce, každé muzeum má tabulkově na dva archeology o třetího se bojuje. Projektům na rozšíření nebo modernizaci se vám na kraji rovnou vysmějí. V muzeích nejsou restaurátoři, takže se to dělá na koleně nebo se to složitě přes žádanky posílá z muzea do muzea.
Celý sektor je dlouhodobě podhodnocen a platy archeologů a zaměstnanců muzea jsou směšné.
Bylo by dobré přestat hodnotit , že je v republice 50 000 detektorářů ale přijmout to konečně jako fakt a něco z toho vytěžit.
Je úplně jedno jak Roman poklad našel. Tohle mohl být příklad, kdy by všichni byli za hrdiny od Romana, přes archeology, restaurátory až po úředníky a politiky. Kladný příklad, který by posunul spolupráci lidí, které zajímá historie dál. A místo toho je zase jen ostuda. :-(

Pro kolegu namor " Vždy jsem vybočoval ze stáda bečících ovcí a jiné už to nebude."

kalich - depot bude vystaven v Prácheňském muzeu, to vím od začátku. Archeologové píseckého muzea jsou v pohodě a slušní chlapi. Musím připomenout, že celá nevole je způsobena krajským úředníkem, nikým jiným.

Smekám klobouk Namore a co se tyče novely zákona, mám neblahé tušení že by dopadla špatně pro nás.

karpaťan - přesně tak.
Otevření expozice mělo být v lednu ale k vůli covidu se to posunulo neznámo kam. Mince jsou již zpracovány, teď se čeká na uvolnění zákazů. Na knize se pracuje, Tomáš mi o ní psal. O publikaci svým pohledem mluvil i Honza John, taktéž velice slušný a empatický člověk.

Písecký muzeum je moje srdcovka. Krásný prostory a nádherně udělaný expozice. Tam je vidět, že to dělaji s láskou a báví je to.

waffen - pravdu díš. Byl jsem tam mnohokrát, hlavně když byly ještě děti menší.
Je tam k vidění strašně věcí: dějiny regionu, počátky Písku jako města a hradu, nerostné sbírky, fauna a flora, pravěk, doba slovanská, chov ryb a rybníkářství atd. atd.
Stojí to za návštěvu.

kalich - tedy hodně čerstvé :-D

Carpathian ano pan A tenkrát zašel s tou svojí demagogií tak daleko že to málem odnesli i sami archeologové kteří s detektoráři spolupracovali.Pak se dlouho báli navázat zase starý styky obě strany.To měl ten pán ještě nějakou moc a bombardoval ministerstvo kultury naštěstí i tomu došla trpělivost a nakonec pana A poslalo do pr..Pak se to postupně začalo vracet do určité roviny spolupráce ale je to pořád málo i přesto že zájem spolupracovat je z obou stran.Po panu A zbyl naštěstí už jen ten jeho slavný web kde moc pěkně navadí k bonzování,mává paragrafy a občas píše něco asi když nebyl při smyslech.Njn pan Točník :-P :-P

opr.pan A já nevím co mám furt s tím Točníkem :-D :-D ;-) :-P

Tomy1 - všechno je možné. Dík

po letech jsem otevřel ty jeho stránky...a tohle mě docela rosekalo.
Tak trochu na odlehčení :-D :-D

Omluva Čtyřlístku
19.8.2016

Oblíbený dětský časopis Čtyřlístek přinesl v čísle 606 / 2016 příběh s názvem „Tajná chodba“, v němž kreslení hrdinové hledají poklad pomocí detektoru kovů, a to dokonce v prostorách starého hradu (památkového objektu). Na upozornění iniciativy No-detector redakce časopisu uznala svůj omyl a v následujícím vydání otiskla patřičnou omluvu.

:-D :-D :-D :-

Taková to mohla být úžasná příležitost ukázat na tomhle vzorovém příkladu "detektorář-archeolog-muzeum-úřednictvo-úžasný zachráněnný nález v muzeu", že to jde, když se chce a když všichni zúčastnění používají zdravý rozum a vzájemné pochopení :-( Obávám se, že všemocný úředníček vyhraje a čím víc se bude tlačit na pilu, tím víc se všemocný ouřad najust šprajcne. Ve svém věku a se spoustou "zážitků" s úřady obecně silně pochybuji, že nahoře se do toho nějaký "Mirek Dušín" pustí. Spíš se to vrátí jako bumerang, a v dnešní době, kdy je teplé účednické místečko něco jako výhra v loterii, si "žádný kapřík rybníček nevypustí" ...

Carpathian jj Mišpulín prý dostal 3 na 6 a Bobík 4 na 2.Takže Myšpulín je pořád ještě v podmínce :-D :-D :-D

Nejvíc mu přítižila věta...na hledání pokladů jedině s detektorem kovu na str.3 :-D :-D :-D :-D

Wladyslave on ještě funguje. Tohle si přečti.
https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/zemeraj-je-svetove-uznavanym-archeologickym-muzeem-v-prirode-20190619.html

Čtu Abušinov a chce se mi BLEJT velebnosti.... :-/

A tak já mu to přeji samozřejmě jen doufám že pro ty děti není povinná četba stránek
no-detector....Abych to vysvětlil má averze vůči němu je čistě soukromá.Totiž ublížil jistým způsobem osobě mě blízké .Ale tak třeba to je lidumil a rovina chlap to jen já měl celý roky z něj špatný pocit.

https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/archeologicky-pruzkum-jizni-cechy-premysl-otakar-poklad-mince.A200915_102159_budejovice-zpravy_jbr

Tady sem se dočetl nejdříve že archeologové objevili vzácné mince,.. A potom v článku upřesnění že mince na poli objevil amatérský hledač, tak kdoví jestli ůředník nečetl tenhle článek ( co asi dělal amatérský hledač na poli?)
Novináři všechno prekroutí a pokroutí a nadelají kolikrát v honbě za senzací víc škody než užitku :-O

namor.....kolego Romane,pouze díky takovým lidem jako jsi ty a tobě podobní,je naše historie bohatší o tyto úžasné a jedinečné nálezy a měli by si tě za tvůj přístup vážit,nosit na ramenou a všude vychvalovat do nebes.Jsi pro mně obyčejného hledače veliký vzor a odevzdat takovy depot brakteatu si zaslouží velikou úctu,proto mně velice zklamalo jak se k tobě zachovali.Odmena za tvou poctivost měla vydat minimálně na novou střechu co opravuješ ale vidím že ti státní aparát nedokázal ani patřičně poděkovat,což opravdu nedávám.Presto všechno jsi to pouze ty Romane a nikdo jiný,kdo depot nalezl a odevzdal,ty jsi se zachoval správně,bohužel úředník který to měl posoudit ti nesahá svym rozhodnutim ani po kotniky.Buď na sebe po právu za tvuj přístup hrdý,vím že je to slabá útěcha ale takovych lidí jako jsi ty je opravdu málo a pevně věřím,že budeš za svůj přístup dříve nebo později po zásluze odměněn.Diky za tvůj příspěvek a ať se ti ve všem daří, zdraví Jednorukey

J.Deeer - máš pravdu, článků s touto informací bylo více. Tomáš Hiltscher je potom obtelefonovával, proč píší takové bludy, když jim nikdo tuto informaci neposkytl. Mnozí to přepsali, někteří nechali.

Jednorukey - moc děkuji kolego za úžasnou reakci. Vážně, díky, strašně potěšila.

Jak by řekl K. Kryl ,,Už zase ryjeme držkou v zemi,,. A v tom se my hledači přece cejtíme úplně nejlíp. Hlavu vzhůru Namor ! Podle mě si odvedl dobrou práci ! ;-)

Děkuji ti.

To Namor: Když jsem sledoval celé to dění okolo nálezu a následném vyzvedávání mincí se spoustou odborníků, techniky a tolika detektorářů, byl jsem neskutečně unešen. Chtěl bych to taky někdy zažít a tajně v to doufám. A ani ve snu by mne nenapadlo že nějakej BLB rozhodne tak jak bylo již popsáno... Zkrátka tohle je zářný příklad pro všechny instituce jak by to vše mělo vypadat - spolupráce, důvěra, vstřícnost, radost z nálezu a obrovský přínos pro historii a to nejen regionální. Takže odměna je víc než JASNÁ. Když jsem si pak znovu a znovu pročítal ten verdikt onoho "páprdy" a ještě umocněno vyhrožováním Policií, neskutečně mě to NASRALO a SERE pořád. (Omlouvám se za tvrdá slova - ale čeština je krásná řeč a toto vyjádření jasně vystihuje co si o tom myslím). Média mají obrovskou moc a váhu a určitě bych se jednou rád podíval, nebo alespoň dočetl, že konečně někdo vzal rozum do hrsti a tvůj ČIN náležitě ocenil a tento TVŮJ přístup změnil celý pohled na detektoráře kteří se třeba v budoucnu zachovají stejně jako ty sám. Držím všechny pěsti v parávo spravedlnosti a SATISFAKCE ! ;-)

Cobra - tohle nikdo nečekal a bylo to jak ledová sprcha. Nečekali to ani archeologové, když šli žádat o mimořádnou odměnu pro mne a už vůbec nečekali, že si o ně ten d.b.tek vypucuje boty. Mě vůbec nemrzí ty peníze a nešlo mi o statisíce, mrzí mě přístup a výsledek.
Ale celkově, když to shrnu, je to pro mne stále úžasný a nezapomenutelný zážitek.
Díky za srdečnou reakci a podporu!

Cement - bohužel, tohle zřízení je od začátku 90.- tých let až dosud jeden velký tunel.
Však oni si to do hrobu nevezmou.

Čtu tady celé dny velice pečlivě veškeré příspěvky a trochu jsem se začal bát že se to zvrhne v nějakou otevřenou válku proti archeologům a dalším SLUŠNÝM pracovníkům muzeí a dalších expozic. No naštěstí ne,tak tedy já naposledy k celému vyvrcholení tohoto neskutečného nálezu.
Jak už tady psal ,,jaccob"brzy bude vyhlášení,,nejkrásnějšího nálezu roku 2020"a pro mne je vítěz naprosto jasný ;-)
Tak i když budu zřejmě kamenován chtěl bych tímto vyzvat všechny kdo se podíleli na této debatě i všechny další ostatní kteří budou hlasovat,,DEJME JEDNOMYSLNĚ HLAS "nálezci ,,namorovi" a ukažme že se alespoň jednomyslně dokážeme postavit za někoho,kdo se při nálezu zachoval naprosto příkladně a že narozdíl od nějakého úředního šimla dokážeme ocenit nejen nález ,ale hlavně poctivého nálezce. ;-)
Díky všem!!!!!

bonsai - jsi hrozně hodný a vážím si toho, ale já si myslím, že každý by měl hlasovat podle svého uvážení a dát hlas nálezu, který se mu líbí ze všech nejvíc. A že je tam spoustu nádherných věcí. Protekce je stejně smradlavá jak chování toho ouřady ;-)
Ale dík, vím, že jsi to myslel dobře.

To Bonsai: Zítra to bude na webu, Strážce akorát dodělal plachtu :)

Smutný příběh, tu odměnu jsem ti Namore přál, krásnej depot. Snad to ještě dopadne dobře.

Díky kolego. Budu se držet prozatím Dalajlámy a jeho citátu:
To, že nedostanete vždy co chcete, je někdy obrovské štěstí :-D :-D

namore seš moc uspěchaný, prosím tě,ty chceš vatu po 4 měsících?díval ses po jaké době dostaly nálezné popřípadě odměnu naší kolegové? nejmíň rok a půl,2,3roky,,,tak vydrž je to hrozného schvalování, papírování atd. 8-)

To je možný, já už jsem takový divoch. Dvacetiletý kluky uštvu tak, že jim půjde pěna od huby. ;-)

aha,tak vydrž,už ti počítají✔

Mám podobnou zkušenost. Protokol mám, kraj mi za víc než dva roky nenapsal ani písmeno, přitom králický depot je ze stejného roku a je to prakticky vyřešené, i když odměnu přiznali mizernou.

Mají zákonnou lhůtu 1 rok, kterou by měli dodržet. Jak jsem již napsal, kdyby všichni makali jak ouřadové, nemáme co do huby.

Pro všechny

Kluci včera jsem celou situaci probral hned s několika archeology. Věřte, že jsou s toho nešťastnější více, než všichni tady dohromady. Problém je, že ten úřad je v podstatě jim nadřízený. Zřizovatele jsou kraje a kdo tam sedí na kultuře ten rozhoduje.

V současném stavu nevěřím, že se s tím dá něco udělat (myšleno obecně). Navíc se už nyní na krajích začalo škrtat a kdo se alespoň okrajově zajímá o tom kam spěje státní rozpočet.... není moc co rozvádět.

Je to nespravedlivé? Ano a jako prase. Přesto, pro lidi co milují historii a archeologii to neznamená nic. Nikdo to pro peníze nedělá a nikdy nedělal.

Elmara: jo je to smutné-Roman už mi to psal včera :,-( :,-( :,-( rozpočet je bohužel ta stinná stránka věci, přes kterou nepůjde žádný úředník neboť by si pod sebou podříznul větev a tu teplou boudu by obratem nahradil jiný více štěkající pes.
Bohužel tohle asi odnese většina archeologů protože spousta neznalých si toto spojí právě s nimi. Zase na druhou stranu, spoustu hledačů kteří chodí s cílem,, něco najdu a dostanu tu vytouženou odměnu" tohle třeba odradí a začnou přemýšlet jinak.

Mára už to napsal, tak se připojím s vyjádřením i já.
Nerad bych, aby si někdo myslel, že jsme z toho vycouvali ze strachu či vlastní pohodlnosti. Od té doby, co tu byl článek vyvěšen to jelo na všechny strany a telegraf cvakal abecedu kamarádství a soudržnosti. Dostal jsem kontakty na takové lidi, že skutečně nebyl problém to rozmáznout do éteru hodně efektivně.

Mě už v podstatě o nic nešlo, jen plácnout ouředního šimla pěkně za slecha. Ale některým do zpěvu skutečně není, neb krajský uředník je krom toho všeho i mstivý. A když nemůže na mě, chladí si žáhu jinde. Píšu to na rovinu a upřímně a na rovinu píšu, že jen k vůli tomu jsem to celé stopnul.
Mnohým udělám radost a mnohé jistě zklamu, ale teď už nejde ani o mne, ani o peníze ani o mstu.

Všem ještě děkuji za interes o celý případ. Vaše podpora a kamarádství pro mě byla stejně úžasná jako samotný nález. To jsou pravé hodnoty, peníze ještě nikomu štěstí nepřinesly - ani tomu, co je tehdy zakopal ;-) Jaro se blíží, tak krásné nálezy všem.

Použil si detektor,podle zákona nemáš nárok a uředník postupoval v souladu s ním.Není o čem diskutovat. :-)

Deva : čti prosím pořádně .....jestli jsi četl tak jsi zjistil že první nálezy byly na povrchu až dohledávka byla detektorem :,-( Takhle ji za tupce jak ten úředník :-D

haidrich,tomu sám nevěříš,aby si detektorák na čerstvě povláčené pole vzal místo detektoru psa a navíc po tmě zahlédl brakteáty,ten ůředník není uplný de-il,postupoval správně.Mě naopak udivuje,jak může někdo,kdo veřejně používá detektor něco takového zkoušet. ;-)

Deva - vzhledem k tomu, že jste se milý pane čerstvě přihlásil jen proto, abyste nám sdělil svůj názor, tak bez komentáře.

Deva: Nejste Vy ten ouředníček?? :-D :-D

To Deva: pls dej nám sem prosím paragraf, kde je napsáno, že pokud něco najdeš něco detektorem tak nemáš nárok na odměnu.

Žádný takový není a ty pouze vycházíš z chybného výladu, že pokud se něco najde detektorem, není to již náhodné. Což je naprosto komické, jelikož každý hledač ví, že to náhoda je a takový nález jako je tento, byla super náhoda. To že nějaký úředník, který nechce vylatit odměnu, zákon takto ohne, neznamená že je to pravda.

Zajímavé čtení do samého konce a ještě bude až výjde soutěž 12 TOP nálezů z minulého roku už se na to určitě všichni těšíme .

Deva: Dvakrát denně chodím se psem na vycházku po cestě, která vede cca dva kilometry mezi dvěma poli. Ještě nikdy jsem si s sebou nevzal detektor, přestože mám doma tři permanentně nabitý mašiny. Znamená to tedy, že když jdu se psem, je vyloučeno, abych něco našel? Takhle se smýšlí na druhé straně barikády? Navíc, jak zmínil Marek je naprosto irelevantní, jestli Namor detektor měl, nebo ne. Důležité je, jak se zachoval. Kdyby to byl "opovážlivý detektorák", jak nám ve svých kruzích říkáte, brakteáty by pod rouškou noci vytěžil a při ceně 2000,-/kus by si přišel na milion, nebo víc. Místo toho povolal profesionály a mohl se rozjet seriózní výzkum. Z vlastní kapsy a iniciativy povolal těžkou techniku, denně se podílel na výzkumu, po večerech hlídkoval, aby poklad neznehodnotili nighthawkeři... Vážně si nezaslouží ani pozvání na kafe? Protože má doma opřený detektor? Co je to za argument? Neskutečný...

Argille, hezky napsáno.

Trnka: už to zpracovávám. Snad to večer bude na webu :)

Argill: Znamená to tedy, že když jdu se psem, je vyloučeno, abych něco našel? Vyloučené to není jen je vyloučené že za to dostaneš nálezné, neb jsi použil oči které krom jiného jsou určeny k vyhledávání a identifikaci ztracených předmětů a navíc jsi sebou měl psa stopaře tudíž bylo obého použito v rozporu se zákonem. ;-) :-)

To Náčelník: Vyhledáváni s detektorem kovů je jedna z metod archeologického výzkumu a podle zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči je tuto oprávněn provádět pouze Archeologický ústav Akademie věd České republiky nebo taky ministerstvo kultury může na žádost v odůvodněných případech po dohodě s Akademií věd České republiky povolit provádění archeologických výzkumů vysokým školám, pokud je provádějí při plnění svých vědeckých nebo pedagogických úkolů, muzeím nebo jiným organizacím, popřípadě fyzické osobě, které mají pro odborné provádění archeologických výzkumů potřebné předpoklady (dále jen "oprávněná organizace").

Výplata odměny za poklad nalezený s detektorem kovů bez povolení,by byla v rozporu s výše citovaným zákonem,bohužel takový je a dokud se lidi nezmění i bude.

V myslivecké terminologii se toto nazývá : vylákání škodné na újeď.

To Deva: najdi mi tam detektor kovů. Jelikož tam nic takového není, dávám sem ten odkaz. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1987-20

Naopak velice zajímavý je paragraf § 23

Archeologické nálezy

(1) Archeologickým nálezem je věc (soubor věcí), která je dokladem nebo pozůstatkem života člověka a jeho činnosti od počátku jeho vývoje do novověku a zachovala se zpravidla pod zemí.

(2) O archeologickém nálezu, který nebyl učiněn při provádění archeologických výzkumů, musí být učiněno oznámení Archeologickému ústavu nebo nejbližšímu muzeu buď přímo nebo prostřednictvím obce, v jejímž územním obvodu k archeologickému nálezu došlo. Oznámení o archeologickém nálezu je povinen učinit nálezce nebo osoba odpovědná za provádění prací, při nichž došlo k archeologickému nálezu, a to nejpozději druhého dne po archeologickém nálezu nebo potom, kdy se o archeologickém nálezu dověděl.

(3) Archeologický nález i naleziště musí být ponechány beze změny až do prohlídky Archeologickým ústavem nebo muzeem, nejméně však po dobu pěti pracovních dnů po učiněném oznámení. Archeologický ústav nebo oprávněná organizace učiní na nalezišti všechna opatření nezbytná pro okamžitou záchranu archeologického nálezu, zejména před jeho poškozením, zničením nebo odcizením.

(4) Jde-li o archeologický nález uvedený v odstavci 2, má nálezce právo na odměnu, kterou mu poskytne krajský úřad, a to do výše ceny materiálu; je-li archeologický nález zhotoven z drahých kovů nebo jiných cenných materiálů, v ostatních případech až do výše deseti procent kulturně historické hodnoty archeologického nálezu určené na základě odborného posudku. Nálezce má právo na náhradu nutných nákladů, které mu vznikly v souvislosti s archeologickým nálezem. O náhradě rozhodne a náhradu poskytne krajský úřad. Podrobnosti o podmínkách pro poskytování odměny a náhrady nálezci stanoví obecně závazný právní předpis.

(5) O archeologických nálezech, k nimž dojde v souvislosti s přípravou nebo prováděním stavby, platí zvláštní předpisy.1)

To Elmara: jasně,že není,to by pak museli sebrat každého kdo s ním hledá např.klíče od auta,mobil ve sněhu,svůj snubák atd.
A tím archeologickým nálezem,který nebyl učiněn při provádění archeologického výzkumu je myšlen např.ten který byl vyorán pluhem,při stavebních,výkopových pracích,ve vývratu stromu atd

Dobře Marku :-)

Deva - jak bude nahlíženo na nález, který byl zcela náhodně nalezen při hledání klíčů od auta? Bylo by dobré to vědět, báchorky s divočáky už jsou ohrané.

To namor,to by se ti při hledání klíčů nemohlo stát,klíče přece netřeba kopat ;-)

To Deva: jsi na omylu,když si pomatený traktorista vysype klíče z kapsy přímo pod pluh-bez kopání je přeci nikdy nenajdeš :-P :-P :-P

Vo co tu FURT KURVA DE ??? Prostě našel pár kousků, zalarmoval archeology a společně s dalšími detektoráři a odborníky se podařilo nalézt a PŘEDEVŠÍM zachránit stovky kusů !!!! KDO Z NÁS by na to měl NÁTURU ??? NIKDO NIC NEDOSTANE DNES ZADARMO a namor to ohlásil téměř okamžitě a určitě dopředu nepočítal s tím že něco dostane. Ale jelikož se zachoval naprosto BRAVŮRNĚ tak zkusil požádat o nálezné ! A čeho tím dosáhl ? Toho že mu nějakej KRETÉN z ouřadu vyhrožuje policií do PRDELE KDE TO TEDA KURVA už jsme ?????? :-/ :-/ :-/ :-/

Když mi David (archeolog) povídá o tom jak na nás v zahraničí koukají - zkrze nálezy při chytání rybiček do akvárka, trhání stromků na skalku, šmejdění po tom co žraly divoký prasata a dalších jetelovinách tak jen kroutí nechápavě hlavama - TOHLE JE SPRÁVNĚ ????? :-/

bonsai,nepravděpodobné

Chlapi, kašlete na něj.
O své pravdě je přesvědčen, jak jehovista o své víře. Už ráno jsem věděl, odkud vítr fouká a proto jsem odmítal zapojit se do diskuse. Tohle by umořilo i vola.

Už jsem byl přesvědčený že se dále nebudu vyjadřovat a vše jsem už napsal ale:
Celé a konečné resumé tohoto tady zcela jasně napsal ,,Elmara" a hlavní aktér ,,namor" není vlastně o čem dál debatovat.Místo toho aby se tu v závěru objevovaly příspěvky,,jsi pašák",,stojíme za Tebou" ,,obdivujeme Tvůj přístup"tak se tu necháme prudit nějakými provokatéry viz,,Childe,Deva"kteří chtějí evidentně vyprovokovat další negativní reakce!!!!
Nechme je ať se plácají po ramenou někde v koutku teplé kanceláře a přestaňme reagovat na jejich neefektivní, provokativní a neprofesionální kecy!!!

https://www.youtube.com/watch?v=HbSiyzKUCzk

namor: :-D :-D :-D :-D to je přece on,jako živej :-D :-D :-D :-D

je :-D

Deva-nebudu psát co si o tobě myslím ale budeš se divit že to co psal bonsai je dost pravděpodobné!!!je to tak dva tři měsíce co kamarád bagrista skončil s prací zamkl bagr ale zjistil že nemá klíče od auta.Ty fakt nebyli na povrchu.Cca čtyři roky zpět to byl zase vypadlej telefon z traktoru když měl otevřené dveře.Věděl přesně kde to bylo jen už to nebylo na povrchu.Šlo mu jen o simku a paměťovku telefon byl kaput.Je vidět že toho moc nevíš tak nepiš nesmysly.

Ještě že se neprojevil takto 8-) 8-)
https://www.youtube.com/watch?v=oco2NCu_X5Q

Minulý rok Lenka dohledala v lese klíče od auta. Byli na povrchu jenom pod listím, ale bez detektoru by jsi si neškrtnul. O tom, co je pravděpodobné víš prd, odborníku! ;-)

jiva, Argill - teoretik, proto to tak vypadá.

namor. neměl si říkat,že si to našel na procházce se psem,jinak si udělal vše jak si měl,odměnu si zasloužíš a dostaneš 8-)

Cémo, ty umíš pobavit :-) :-)
Když jsi zmínil tu perličku. Dovedeš si představit ten průser, kdybych napsal, že minci vyhrabala perlička? Na kraji by se přišlo na to, že perlička nepatří mezi hrabavou drůbež a já bych měl mezi chovateli ostudu jak vrata 8-)

Na mě to platilo :-D
Jsem obyčejný vesnický balík, vychován po staru k poctivosti. Celý život se dřu jako mezek, abych si mohl v 45-ti letech na hypotéku koupit starý barák a do něj v rekonstrukci utopit svoje celoživotní úspory. Když najdu první cennou věc, odevzdám ji bez mrknutí oka státu, protože kdybych si ji ukradl pro sebe, žralo by mě svědomí jak žebrácká veš.

Nikdy ve svém životě jsem neměl problém se zákonem. Mám jediný škraloupek, když jsem v 21 letech ožralej naboural svého Wartburga, kterého jsem koupil 1/2 r. předtím za 4.000Kč. Jinak zařezávám a držím hubu a krok.

No a pak naběhne týpek v sáčku, který je živ z tvých daní a vzkáže ti, že jestli vystrčíš čumák, poštve na tě ruku zákona a soudy. V tu ránu si na kolenou, protože Policii Čr jsi viděl naposledy v seriálu televize Prima - Policie v akci.

Ale nedovedeš si ani představit, jak já jsem rád na světě :-D :-D :-D
Na světě je totiž strašně krásně (moje motto)

Přesně Romane, ať si to nabouchají ;-) Nás nenaserou, my jsme na chudobu zvyklí :-D

No jasná věc kamaráde :-D :-D

Mě už NASRALI a na HODNĚ DLOUHO !!! :-/

cobra - já byl nasranej ten první den, když mi Tomáš psal výsledek jejich návštěvy na kraji.
To mi šla krev vobráceně.

Namor stojim za tvou pravdou,a proto máš můj hlas.Tak jak si se zachoval by se zachoval malokdo.Per aspera ad astra. ;-)

císař - já ti děkuji a přidám jednu příhodu.
Už jsem to tady psal, jak jsem koupil zmíněnou nemovitost od staré paní. Když všechny televize vysílaly zprávu o nalezeném depotu středověkých mincí, jednu z reportáží viděla i bývalá majitelka mého domu. Říkala synovi - no prosím tě, to se snad našlo nad naší chalupou. Zhruba po týdnu jí to nedalo a vyrazili z nedalekého Písku na výlet do rodné obce na nějaký ten drb, co a jak.

Bylo to v neděli dopoledne a já právě poklízel hospodářství. Když v tom zastavilo na silnici auto a z něj na mě někdo volá. Popojdu kousek a hle - paní bývalá majitelka. A hned spustila: pane Romane, my jsme viděli v televizi ve zprávách, že nad chalupou na poli někdo našel a odevzdal archeologům poklad. Nevíte, kdo to byl a jak se to stalo?

Jářku.., tomu nebudete věřit paní, našel jsem to já.
Ježíšmarjá, opravdu? No to jsem tak ráda, že jste to našel vy, ani nevíte jak. Totiž, aby jste věděl - místní by to určitě ukradli.
Stalo se do písmene:-D :-D :-D

Já myslím, že nejsem rozhodně první, na koho vycenili zuby. Umí v tom prostě plavat a ví, co platí na takové blbce jako jsem já.
Jednou však narazí kosa na kámen, neb boží mlýny melou pomalu ale jistě.
Prozatím tedy, ať jdou :-D :-D

Cémo, jdu do peří, už jsem měl 25 min.zařezávat ;-)

To Deva: stále tady píšeš pouze "svoje" výklady. Nic s toho co tvrdíš zákon neobsahuje a tudíž by to ve skutečnosti u soudu naprosto neobstálo. Mohl bych k tomu napsat o hodně více, ale nechci tady dávat nikomu návod. Pro mě i pro všechny archeology co znám jsou tyhle případy doslova tragédie. Ničí mnoho let budované přátelské vztahy a spolupráci, která je prospěšná jak pro obě strany tak pro naší zemi.

Vice nez 10 tisic shlednuti. To bude asi na LP rekord :-)

Možná jednou. Ale jsou tady články, které mají více jak 100 000. Jenom je to ale za několik let. ;-)

Tak to mi uniklo. :-) ale i tak je to hodne.

kalich - teď jsi mne tedy vážně odzbrojil.
Polykám na sucho a přemýšlím, co na tak upřímná slova říct. Já ti Martine děkuji a moc si toho vážím. Souhrn těchto slov slyším/čtu v životě poprvé a jsem vážně překvapen, hodně překvapen.

To namor: Jestli bude letos Mistr Hledač platím za tebe rundu panáků, poznávací znamení Palladium na čepici ;-) 8-)

cobra - to je slušná nabídka a výzva :-D
Na akci MH jsem ještě nikdy nebyl, já jsem v podstatě samotář. Je to zvyk z ryb.
Hodně času trávím na Orlíku a k vůli lufťákům jsem se naučil zalézt vždy někam mezi skalní rozsedlinu a nepozorován (neotravován) si užívat klidu a rozjímání. Proto se ze zvyku neúčastním žádných velkých akcí tohoto typu, i když jsem velice družný člověk :-D :-D

Jo brachu, ani za poplácání po ramenou jsem krajskému úředníkovi nestál, to za prvé.
A za druhé musím zopakovat, že válečné tažení proti úředníkovi bylo rozjeté ale zastavil jsem jej k vůli archeologům, kteří za to, že stáli při mě, teď mají se svým zaměstnavatelem a zřizovatelem problémy. Jen proto jsem to stopnul a vysral se na to.Ty peníze za to nestojí.

To je naposledy co to zde píšu, ale díky, že jsi se vyjádřil na rovinu jako správný chlap.

S tím nelze než souhlasit.
A jak si již napsal, je jich už 480 000 a číslo každý rok nekontrolovatelně roste. Divíš se, že půjdeme do důchodu v pětašedesáti? Já ne, někdo tu lúzu živit musí :-D :-D

Takže jsem byl odmítnut jo ? :-D :-D :-D

cobra - mnoo, jak to kulantně napsat :-D :-D

Tak to jsem dopadl.... ženská mě už žádná nechce a už ani na panáka nikoho nezdolám :,-( 8-) :-D :-P

Já myslím, že se někdo najde a že za mě tu rundu klidně zaplatit můžeš 8-) :-D

Pšššš - kurfa nedá se to smazat...... :-D :-D :-D

Jóó, Céma, ten přijde na všechno.
Nikdy bych neřekl, jak inteligentní člověk se může schovávat za pytlem cementu :-D :-D

Kalich-já v boha(toho na kříži) nevěřím(to že Boží mlýny melou pomalu ale jistě uznávám stejně tak jako že na každou svini se vaří voda).Jsem pokřtěn a když jsem byl malej tak jsem do kostela chodil s babi.Jsem rád že mě kontaktovalo Prácheňské muzeum abych pomohl s dohledávkou brakteátů.Byl to nejsilnější zážitek za několik let co spolupracuji(jinak jsem samotář jako namor)a navíc jsem rád že jsem tam potkal Romana a další kluky.Každý nalezený kousek jsem si užil a odevzdal protože jsem byl rád že jsem mohl být u toho(a pomoci nálezci).Táta rekonstruoval Prácheňské muzeum a tak jsem byl vždy rád když jsem toto muzeum mohl navštívit natož do něj i přispívat.S archeology jsem už dá se říct kamarád a v rámci jejich možností dostávám dary(knihy,volný vstup do muzea,repliky mincí,vidím výstavy dřív než veřejnost ale hlavně se dostanu i tam kde bych si sám nikdy mávat detektorem nedovolil.).Je mi z tohoto případu moc smutno ale o to víc si vážím obyčejných lidí a začínám o to víc pohrdat státním aparátem.Několik let jsem pracoval a žil v zahraničí(různé státy,ostrovy) ale vždy jsem se rád vracel domů.Naší zemi miluju ale přestávám chápat ty co rozhodují za nás.To nejsou vlastenci ale paraziti.

Kalich-doufám že rabovat a kráct se nebude.Nebo minimálně se to nezhorší.To by byla chyba.Jen se prostě už žádnej podobnej depot atd. nenajde detektorem,při procházce se psem,ve vývratů,na sbírání kamenů do skalky atd.Teď bude fungovat-Šel jsem si zaběhat,čuměl jsem při tom do telefonu,zakopl jsem/uklouzl po nějakým starým bordelu.Poškrabal si svoje chytrý hodinky,prasknul displej na telefonu a tak jsem to neštěstí hned poslal mím vyrtuálním kamarádům.Ty mi řekli že věc o kterou jsem zakopl je starší než tlačítkovej mobil tak jsem kontaktoval muzeum.

Tak dneska se mi podruhé za celou dobu nálezu vaří krev.
Byl jsem upozorněn, že carpatian na svém kanálu komentuje nález brakteátů. Tohle tedy chlapec přehnal. Jdu raději něco dělat, nebo mi rupne cévka.
Moje odpověď je pod videem: https://m.youtube.com/watch?v=f4wILdA2PxI od 00:53 min.

No ty voe...

Namore ty vole domluvím se s Cementem a vobtisknem tvůj čumák do písku. Céma to pak vodleje z bronzu. Uděláme sbírku a u Sepekova ti spichneme kapličku a ten bronzovej gesicht tam vystavíme. Kalich by tam mohl mít každej rok na výročí nálezu nějakej proslov. Carpathian by to mohl dát do nejakyho toho kanálu. Lidi by na to chodili až z Budějc. Možná i ten ouředník by vyrazil. Celou cestu by se mohl bičovat důtkama, kde by na konci provázků byly ty brakteáty. Před muzeem v Písku by se mohl někdo z toho procesí na protest upálit. Vidím to v barvách. To bude krása.

Vozím dříví, chčije mi za krk ale to není nic proti tomu, když se mi někdo snaží chcát na paty. Omlouvám se všem za tak expresivní výrazy, ale ono krásně k sobě váže.

Karpaťane, já rozumím mluvenému slovu dobře:
- člověk by měl hned kontaktovat archeologa...
- místo archeologů kontaktoval lidi z eshopu...
- vy zavoláte někomu, kdo to rozhlásí po médiích, nebo to sami rozhlásíte...
- někdo pozná to místo z fotografií a hned večer tam poběží atd.

A když jsi si bohužel zapnul ty notifikace, tak si je zase vypni.To je to nejjednodušší, co můžeš pro sebe a pro nás udělat. Nazdar


waffen - to by šlo.
Sepekov je poutní místo, v září jsou tam poutě, tak při té příležitosti zářijového nálezu by jsme to otevřeli. Pokud je tady nějaký hostinský, mohl by si otevřít stánek a prodávat studený párky a teplý pivo. Z reproduktoru by se nesl husitský chorál a babky by se, klekaje, modlily k zázraku nalezení Ag. Vidím to poměrně živě :-D

Kousek vedle v Milevsku se našel ještě ten hřeb z Ježíšovo kříže. Ukecáme ještě Kvasaka aby nám spichnul nějaký krováky. Mohl by tam být s nima stánek.

Kvasákův stánek u kostela :-D
Co kachle, už na tom děláš?

No vidíš to mě ani nenapadlo. Uplacam nějaký kachle z Milevský hlíny. A stánek budu mít hned vedle Kvasaka. Jo a kolega Deva by tam mohl mít přednášky o škodlivosti používání detektoru a o významu bolševického zákona z roku 1987 v neobolševické společnosti

já doufám že ten Namor dostane ještě místo poděkování pár ran VUMLem na záda aby si příště rozmyslel dráždit úřednického šimla :-D :-D :-D
hele Romane zajímal se vůbec někdo také o to jestli má nárok na odměnu ten majitel pozemku? 8-)

podle mně by měl majitel pozemku měl nárok na odškodnění jen pokud by měl poškozeny pozemek nebo úrodu .......každý to přece zná : Policie najde na pozemku zakopaný poklad - či je poklad ,no přece státu ! Policie najde na pozemku zakopané kilo heroinu - či je heroin , no přece majitele pozemku ! (sranda ale bohužel i pravda ). ;-)

Tam patří skorem vše premonstrátům, a ti mají jistě peněz dost,... Dokonce tolik že skladují svaté hřebíky a zlato ve sklepě :-) 8-)

waffen - :-D :-D :-D v neobolševické společnosti...
Tohle tesat do kamene, ať tu po nás zůstanou kromě hmotných statků i názory. LP bude jednou předmětem zkoumání vědců z Cambridge.

loner - jsem stejného názoru, pár jelit přes hřbet v rámci gumoléčby nemůže rozhodně škodit. Naopak.
Jestli má nárok majitel? Tak teď jsi mě skutečně rozesmál :-D :-)

Tedy dnešní hledání v dešti a sněho bylo docela síla. Ale tady to taky žije :)

Dnes mi Tomáš poslal svoje vyjádření k celé "kauze" a pak sem si tedy trochu poplakali po telefonu. Tak tady to je:

V minulých dnech se na lovcích pokladů rozběhla široká diskuze ohledně dění kolem výjimečného nálezu depotu brakteátů u Sepekova. Některé věci nebyly úplně pravdivé a často docházelo k soudům bez výpovědi druhé strany. Po delším zvažování jsem se jako zúčastněná a v diskusi několikrát zmiňovaná osoba rozhodl k celé věci vyjádřit. Ne všechny výroky a názory, které mi byly připisovány, se zakládají na pravdě.

Především se chci ohradit proti, někdy opravdu drsným, osobním útokům na hlavu krajského úředníka, který má kompetenci vyplácení nálezného. On o jeho vyplácení nerozhoduje, jedná se o „náhradu“ na kterou vzniká nárok ze zákona. A v případě pochybností, že byly podmínky stanovené zákonem naplněné a že se skutečně jednalo o NÁHODNÝ nález, je pochopitelné že by měla celou věc prověřit policie. Protože jako každý úředník i on musí s veřejnými financemi nakládat s péčí řádného hospodáře a zároveň nemá žádnou jinou možnost pochyby ověřit. A pokud je někdo členem skupiny zabývající se vyhledáváním archeologických artefaktů, jsou tyto pochyby zcela na místě. Určitě se nejednalo o žádnou formu zastrašování. Další věcí je výše nálezného, která je v zákoně jasně stanovená jako ekvivalent váhy drahého kovu. Takže odpovědný úředník se k té věci postavil, tak jak mu ukládají platné zákony. Bohužel zde dochází k deformování veřejného mínění tím, že v některých případech je vyplácena odměna v rozporu se zákony.

Přestože to není samozřejmostí, tak Roman se po svém nálezu zachoval tak jak mu ukládá zákon a dodržel svojí povinnost. Jeho přístupu si opravdu vážím. Můj vděk je bohužel umocněn tím, že ve spoustě případů dochází k ignorování předpisů a nálezy jsou ukládány do soukromých sbírek, v horším případě je s nimi obchodováno. Depot byl navíc již vytržen ze svého původního uložení, rozvláčen v ornici a docházelo k postupnému ničení mincí zemědělskou technikou. Po zvážení těchto okolností jsme s kolegou navrhli udělení mimořádné odměny. Mimořádná odměna je na rozdíl od nálezného nenároková a je určená pro odměňování za příkladné činy. To, že návrh nebyl přijat, nebylo mířeno proti Romanovi, nelze odměňovat každý dobrý skutek. Ale neznamená to, že se nejedná o příkladný čin.

S tím souvisí morální hledisko celé věci. Tak jako my se zříkáme práva na odměnu, byť bychom učili nález zcela náhodou, tak musíme to samé vyžadovat od našich spolupracovníků. Jakékoliv vyhledávání archeologických nálezů jinou než oprávněnou osobou (archeologem), je u nás nezákonné. Jedinou legální cestou jak hledat nálezy pomocí detektoru kovů je účastnit se oficiálních archeologických výzkumů. Za nález při archeologickém výzkumu pochopitelně není možné vyplatit jakékoliv nálezné. Pokud by se stalo standardem vyplácení odměn za nálezy učiněné mimo výzkum, budou odměňováni lidé, kteří pravidla nedodržují a ti kteří se jich drží ne. V době, kdy byl princip nálezného uveden do zákona, se nepředpokládalo s masivním rozšířením detektorů kovů, které udělalo z vyhledávání archeologických nálezů snadnou a dostupnou záležitost. Právě díky tomu podle mého názoru nálezné zcela ztratilo smysl. Každá vyplacená odměna (byť i oprávněně) svým způsobem otevírá otázku úplného zákazu hledání detektorem kovů.

Pokud mám věřit mnoha vašim příspěvkům, tak stejně jako já považujete za nejdůležitější poznání naší minulosti a záchranu věcí, které o ní vypovídají. Ne vždy je vyzvednutí artefaktu jeho záchrana. Člověk, který i třeba v dobré víře chodí s detektorem kovů a počítá s tím, že případný nález odevzdá do správných rukou, může nevědomky způsobit velké škody. Řešením je pouze úzká spolupráce s archeology a opravdový zájem o problematiku. I my chceme spolupracovat s lidmi, na které nejen, že se můžeme spolehnout, ale kterým zároveň můžeme i něco předat, protože my naší práci neděláme pro sebe, naše kolegy nebo muzea, ale především pro veřejnost. Pokud jsme opravdu na jedné lodi, musíme ctít stejná pravidla.
Jsem si téměř jistý, že vyhrocená diskuse pramení hlavně z nepochopení, některé z vás znám a vím, že jste rozumní a čestní lidé. Pokusme se místo nápadní, pochopit druhou stranu. Věřím, že potom společně dokážeme velký kus naší historie zachránit a uchovat pro další generace.
Tomáš Hiltscher Prácheňské muzeum v Písku

Já bych zůstal u tý kapličky a Romanovo sochy v Sepekově. To je alespoň trochu srozumitelný.

To Elmara: Určitě znění stanoviska p.Hiltschera stojí za hlubší zauvažování 8-). Pravdu se bohužel stejně nikdy nedozvíme.......

Tedy, Tomáš se rozepsal a je to dobře.
Nicméně, v jedné věci musím jemu i kraji oponovat a tím je skutečně přístup úředníka.
Kdyby mi bylo vzkázáno, lidsky a rozumně, sejdeme se spolu, promluvíme si v klidu o tom, tak k tomuhle „napadání“ skutečně nemuselo dojít.
Tohle ovšem nezaznělo, já ten mail mám :-D Jasně bylo řečeno: pokud zažádá o nálezné, bude případ předán policii. Hotovo, dvacet.

Je hloupé se stále motat v kruhu a omílat to dokola jak flašinet písničku ale když jsme jednou tedy ti spolupracovníci, tak tím tónem mělo být se mnou jednáno. Přes to nejede vlak a krajský úředník zcela jasně pochybil.

Díky Máro, že jsi to sem dal.

waffen - Drápalíka naplaveninu by Sepekáři nerozdýchali. Jedině posmrtnou masku :-D

Je to těžké. Každopádně se nyní rodí určitá možnost zcela legální spolupráce. Vše bychom měli dát na stránky po 1. dubnu. Opravdu bych strašně nerad, aby to šlo k ledu. A samozřejmě to nechtějí ani archeologové.

Čistě lidsky, je to nespravedlnost se vším všudy. Roman se zachoval jak měl a nedostane nic. Taková česká pohádka. Úředník, se zase bojí něco podepsat, když jejich výklad zákona je takový jaký je (detektorem=nejedná se o náhodný nález). Těžko říci, třeba by to po něm pak někdo vymáhal. U nás je možné vše.

S Tomášem jsem dnes o všem mluvil snad hodinu, je to kluk stejný jako polovina hledačů tady. Na všem podstatném se okamžitě shodneme a i on doufal, že tam ta odměna bude. Chtěl bych tady tak jenom připomenout, že když archeolog podobnou věc dělá, nese tak trochu svojí kůži na trh. Zatím co pro nás je to koníček a nikoho to neživí, oni si nějakým malérem mohou snadno poškodit jméno na mnoho let. Oni občas stačí různé pomluvy, však to většina zná, jak to tady v té naší zaprděné dirce chodí.

Zajímavé je že nálezné ztratilo smysl a každá odměna otvírá otázku zákazu detektorů, zajímavý názor... Takový archeologický :-)
Ale na druhou stranu vím že třeba v našem kraji mají archeologové jiný názor

Ano s tím souhlasím, poslední odstavec je pravda pravdoucí.
Nemají to lehké, je to jejich živobytí a hlavně jejich životní vášeň. Za vším je píle a dřina a celý kolektiv z Práchně jsou hrozně fajn lidi. Obyčejní, nic ze sebe nedělají a celá spolupráce byla z jejich strany moc příjemná.

Je to tak, jak jsi napsal hned na začátku Marku, oni se snaží a jsou na jedné lodi.Tihle terénní archeologové nemají se slušnými hledači zcela žádný problém a jednají na rovinu.

Tím bych to asi ukončil, nemá cenu se v tom dále matlat. Budiž to ponaučením všem, nejenom hledačům ale třeba i právě tomu úředníkovi z kraje. Bylo to velice poučné a jak jsem již napsal - já skutečně žádnou zášť necítím a dávno jsem to hodil za hlavu. I tomu ouřadovi jsem již odpustil, že mne nepozval na kafíčko a štrůdl.
Je v bibli psáno: Nedopusť, ať slunce zapadne nad hněvem tvým.

A až najdu další takový pěkný nález a já ho najdu :-D, rád ho klukům odevzdám :-D

J.Deer - jiný kraj, jiný mrav 8-)

Pravda, je čas to uzavřít. Lásku a nezištnou úctu k historii jsi prokázal nade vší pochybnost, respekt a obdiv tobě! To, že detektor jsi při nálezu neměl, ale detektorář jsi a tak s tebou bylo i jednáno holt musíme brát jako společenské stigma, týkající se nás všech. Teď už vím, že tento cejch nás neopouští ani např. Cestou do práce, na procházce, při venčení psa... Detektorář se svého stroje evidentně nevzdává ani cestou na wc.
Škoda, že nikoho nenapadlo, že jenom díky tomuto koníčku a aktivnímu zájmu o historii jsi věděl, jak dále a správně postupovat a tento vyjímečný poklad skončil tam, kde má. Upřímně doufám, že se za odměnu vyhneš alespoň tomu trestnímu stíhání...

Cement - nejsem žádný spolupracovník Cémo.
Však si pamatuješ, jak jsem to s nevolí komentoval, když popotahovali kolegu Jednorukeyho.
Tak jak chodím volně a kdykoliv na ryby, chci se nadále pohybovat i s detektorem.

Argill - přesně jsi to napsal.
No a vzhledem k tomu, že já s protokolem v ruce nikde o nic nežádal, tak to trestní stíhání a případné doživotí by mne mohlo minout 8-)

Céma - https://www.youtube.com/watch?v=-E-LwE2B73w :-D :-D

To jo, budeš muset udělat raznici :-D
Přebytek metálů prodáš s Kvasákem a waffenem na pouti v Sepekově 8-)

Mně z toho furt vylejza nějaká bejkarna. My tě proskolime, sepiseme lejstro o spolupraci. Pak tě budeme zvát na společné akce a bude to super. Až potud je všechno cajk. Pak se budeš motat někde po louce a sbírat shnily méďáky a někdo na tebe pošle rameno zákona. A hele. On je proskolenej a zná dokonce znění husakova zákona z roku 87. Tak už to nebude jenom bububu. To už je trestnej čin. Možná to vidím v temných barvách a úmysly odborníků jsou čiré a voňavé jako duha jednorožce. Ale žijeme v tyhle zemi kde je možný úplně všechno.
Cemente a nečerpej inspiraci na metal u Římanů. Aby z toho nevylezlo něco falickýho. :-D

:-D

Waffen: Nejsi jediný, kdo z toho cítí levotu. Buď budeš kopáč a podržtaška dvakrát za rok na archeo akci, nebo vykradač a recidivista sám za sebe. Soumrak hledání nastává...

U mně je to bohužel jasné :-( Dvakrát za rok nedám to je málo už teď mam depku a to je teprve 4tyden co nechodím kvůli sněhu :-( Také na mně bohužel zbyde ta druha možnost :-( :-( :-D

Haidrich: Rozumím, to by neuspokojilo nikoho. Bohužel nejde nevidět, jakým směrem se doba zřetelně ubírá. Co bylo včera normální a samozřejmé je dnes skandál a anarchie hodná exemplárního potrestání. Takový moderní, totalitní výklad svobody. Nerad otevírám toto téma, ale je to trochu jako s tím očkováním. My tě nenutíme se nechat očkovat. Máme svobodu, takže se rozhodni sám. Když se ale očkovat nenecháš, tak tě zaevidujeme mezi odpírače (konspirátory, ultrapravicové extrémisty), odevzdáš pas, protože za čáru se už nikdy nepodíváš a zítra už nechoď do práce... Ale v klidu a hlavně svobodně se rozhodni, je to jen a jen na tobě ;-)
Totéž v našem případě. Můžeš legálně hledat pod dohledem odborníků. Dostaneš i papír s hlavičkou muzea, že jsi nepostradatelný článek v řetězci odkrývání historie. Dvakrát za rok, na pár hodin na předem vybrané lokalitě. Když půjdeš někam jinam, jindy a sám za sebe, spolupráce končí, jdeš na blacklist a do správního řízení. Tam dostaneš třeba 50 tisíc pokutu, pak znovu s podmínkou a po třetí už radši zůstaneš doma, protože by to byl trestný čin. Problém vyřešen. V očích veřejnosti ti nikdo hledání nezakázal, naopak jsi dostal možnost makat s profíky a navíc se ke spolupráci zcela svobodně rozhodnout. Jelikož máš ale potřebu hledat třikrát týdně, jsi do morku kostí zkažený zločinec a zasluhuješ přísný postih. Svoboda ani demokracie neutrpěla, spravedlnosti bylo učiněno za dost, rozzuřený dav jásá...
Snad je to jen přehnaná vize apokalyptické budoucnosti. Denně sleduji, jak snadno lze s lidmi manipulovat, zkrátit je na právech, poštvat proti sobě...
I přes jisté obavy doufám, že nás nic podobného nečeká. ;-)

Argill: popsal jsi naprosto přesně moje myšlenky a pocity. Tohle je budoucnost. Až z toho jde hrůza. A když se nad tím zamysliš tak je to logika dnešního systému a společnosti.

Argill, dobře napsáno kamaráde... Chci hledat sám za sebe a ne být otrok systému....

Waffen: Jedna věc mi ale pořád vrtá hlavou: Když tohle dochází mě-tupý lopatě, co neumí do pěti počítat, jak to, že mnohem chytřejší lidé tomu ve stoje aplaudují? Jsou vážně tak zoufalý, že si se svobodou nevědí rady? o:-)

Můj příběh zde: Mám smlouvu a mohu tedy detektorovat pod dohledem archeologa legálně, (loni jsem se zůčastnil 4x prospekce z 9-ti + 1 neplánovaně ale s Archeoložkou) 4x jsem nemohl - protože je to vždy v pracovní den a musím tedy čerpat dovolenou a 1x se na mě vybodli). Zbytek roku chodím převážně víkendy a dny volna tedy cca 120 dní kdy aktivně lítám s detektorem (zahrnuta i letní dovolená). Tedy shrnuto a podtrženo 5 dnů z roku jsem sobliga externí spolupracovník a cca 110 vyvrhel a zřejmě i zloděj a vykradač.... Nálezy odevzdané při ofiko prospekci cca do 6 ks, nálezy rabovače ve svém volnu a odevzdané do nejrůznějších institucí (tedy chodím jen pole) něco málo kolem 30 ks. Je čas se na to opravdu vykašlat..... :-/

Až zde bude nastolen slovenský model, to pak bude paráda. Neboť už Adam věděl, že zakázané ovoce nejvíce chutná ;-)

Kamarádi, nestahujte kalhoty - brod je ještě daleko.

To namor: Již se brodíme - tohle je KONEC již v samém počátku.... a bude hůř a nespraví to ani Britský model: PAS :,-(

Tak to aby Mára přidal do e-shopu hejkala.

Britský model potřebuje zem se silnou ekonomikou a legislativu na vysoké úrovni. To Anglie má. My nemáme ani jedno a vůbec ne to druhý.

Cobra: Vykašlat se na to? Dobře, a co dál? Vždyť ty ústrky neznají hranic. Takhle už jsem se vykašlal na hledání trilobitů. Vášeň, kterou jsem pěstoval dvacet let a přede mnou stovky let jiní. Dnes zakázáno. A tak je to úplně se vším. Šikana, kam oko dohlédne. Jako silný kuřák jsem byl kvůli nehorázným cenám nucen omezit spotřebu. Pak začali do cigár dávat nějaký samozhášecí sajrajt, takže všechny cigára chutnají stejně odporně. Pak represe ohledně užití cigarety, zákazy na zastávkách, na ulici, v práci, v hospodách... Tak jsem si řekl: Srát na ně! Celkem rychle jsem přešel na elektronickou cigaretu. Ta mi nejen zcela nahrazuje klasické cigáro, ale mnohem lépe chutná, finančně a zdravotně je naprosto jinde, nikoho tím neobtěžuji ani neohrožuji, protože produktem je vodní pára. Nesmrdí mi ruce, hadry, auto, byt... Prostě samá výhoda a dokonalý kompromis. Jenže státu nechčijou penízky a to je sakra problém. Do tabákový daně spadat nemůže, protože s tabákem nemá nic společného, takže už vymýšlejí, jak elektronickou cigaretu udělat na předpis. Při mojí spotřebě nebude mít cenu ani vylézat z ordinace.
Ať už jako kuřák, řidič, lovec pokladů, trilobitů... kam oko dohlédne, všude jenom buzerace a zákazy! Nebýt zločinec je už veliký oříšek :-/

cobra - zajímalo by mne, jak to vidí odborníci - vycházky v on a off režimu.

Tak to je klasika, jinde to jde, ale v Čechách je zase problém. Namor poctivě odevzdá úžasný depot, který by postupně ničila zemědělská technika a místo odměny je mu vyhrožováno policií. Opravdu motivační pro ostatní.
Zajímalo by mně, kdy si archeologové všimnou, že už pár let se tady na polích rozmáhají drtiče kamene z Holandska. Drtí to na malou frakci vše do hloubky odhadem 20-30cm a drť to sype do řádek, příští rok hluboká orba a znova drtička. Na takovém poli už kopu jenom úlomky, rozseká to i hellery. To se ale proberou až zase za dvacet let.
Jsem zvědavý, kdo první půjde do Příbramského muzea žádat o proškolení a spolupráci. Pak si o něm přečteme v Brdském spoji v rubrice černá kronika ;-).
Alespoň zatím nikdo neprudí u rýžování, ale to asi také přijde.

To Agrill: On ten český (klon) PASu už měl být dávno (tedy minimálně se o tom mluvilo loňské Jaro). Jenomže do toho zasáhnul čínskej dobrodruh s biologickou zbraní zvanou Covid a tak to celé nějak zakrnělo... Ekonomika je jasná věc o tom žádná a jak tak ten náš státeček pozoruji tak to zřejmě dopadně podobně jako s KOČKOPSEM, vlastně PSEM co vytvořila naše vládnoucí NENAŽRANÁ garnitura. Tedy může se stát že z toho vznikne paskvil jako ze PSA kterej nikdy neštěkal ale spíš jen kňučel a to jen z toho důvodu že nemá fenku.... Dnes je záliba a nebo hobby buď o dosti penězích, nebo hranici zákona jinak už to ani nevnímám. Koupíš si plynovku (s tou je minimální možný úraz - tedy pokud člověk není úplný debil) a musíš jí přihlásit. Flobertku si můžeš koupit a nic hlásit nemusíš (no a s tou máš zaručený úraz ikdyž je člověk Debilní jen malinko). Tady v tomhle státě a celé podělané EU už nechápu vůbec nic. 8-) A opět opakuji odborníci - nás NIKDY nebudou brát jako platné spolupracovníky. :-/

Jak píše Argill, taky jsem se vykašlal na trilobity, když začali všude zákazy. Začal jsem chodit z detektorem a potom i rýžovat. Teď budou prudit detektoráře, potom zlatokopy, zběrače minerálů a nakonec třeba i zahrádkáře, včelaře atd. Stačí se podívat kdo a jak to tu vede a je jasný že líp asi nebude, proto to nechce ustupovat, budete vyhrožovat poctivému nálezci, tak příště prostě nasrat. Archeologové mohli už přes 20 let lobovat o změnu zákona, ale to ne, jim tenhle stav vyhovuje. Jsem zvědavej až se začnou dělat v muzeích pořádné inventury a bude se třeba kontrolovat jestli je mince opravdu ta ražba, která tam má být, to budeme ještě valit bulvy.

Když už se to tady nakouslo:

K PASu máme od Honzy první data. Než ale cokoli zveřejníme, ještě si někde dáme kafe a vše podrobně probereme. Nechci udělat nějakou botu a pak to muset dementovat.

První verzi jsem viděl někdy v lednu minulého roku. Ono se to zdá docela dlouho, ale není. Pokud se to i testovalo.... normální.

Elmara, co je prosím PAS? :-) a jaký Honza ho vynalézá?, to mi asi něco uniklo, a Google mlčí, díky ;-)

Nespíš : Mgr. jan Mařík Ph.D. (ředitel ARUP) ;-)

PAS = Portable Antiquities Scheme ;-)

Čím víc se tady do toho bude šťourat tím dřív bude dohledané , nečtou to tady jen ti co chodí s klackem :-(

Cobra, díky ale nešlo by to nějak polopaticky vysvětlit, řeč neznám a nevím o nic víc než předtím :-) ;-)

Taky už vím od loňského jara o tom Pasu co psal Marek.Mě o tom řekli na nějaké přednášce v muzeu v ČB.Zatím to bylo jen zkoušeno ale letos by to mělo už fungovat.Jak atd. zatím nemohli říct.Naposled jsem se o tom bavil s Tomášem někdy v listopadu a tipoval spuštění na jaře.

J.Deer - jeden můj kamarád z Děčína kdysi řekl: Nemusíš vědět všechno ale musíš vědět, kde to najít :-D

Program Portable Antiquities Scheme je provozován Britským muzeem a Národním muzeem ve Walesu za účelem podpory záznamu archeologických předmětů nalezených členy veřejnosti v Anglii a Walesu.

Cement - aneb historie se opakuje.

Namor díky moc, tak to se nás stredocechu netkne.... Neznám nikoho kdo jezdí hledat do Anglie a Walesu :-P :-)

Není vůbec zač :-D

Já bych ten anglickej PAS nespojoval s tím co možná vzniká v Čechách. Tam je totiž i možné aby nelezeny artefakt byl u nálezce ve sbírce. Samozřejmě s vědomím odborníka který má tohle na starosti. Slovem tam, je myšlena samozřejmě Anglie. Tady možná vznikne tak kočkoPAS. Nedovedu si představit že by výše zmíněné pracoviště v čele s panem ředitelem něco takového akceptovalo.

Nikdy jsem na to netrpěl, ale začínám z toho všeho být v "deprézy." :,-( :-O

PAS=ponech archeo státu :-) :-)

Johndeere: PAS - Portál amatérských spolupracovníků a evidence samostatných nálezů

Diky elmarovi jsem zase o něco moudřejší. Holt my odkojeni azbukou angličtiny neznali tapem.

Elmara díky :-)

To cisar: tohle je ale česky :)

Elmara
PAS = Portable Antiquitie Scheme viz.cobra

Cisar: já si to myslel taky jako ty. To by mělo smysl. Jenže v tyhle kotlině to je jinak. Za bolsevika chodili s páskama PS VB. TEĎ budou mit PAS AU. On takovej aktivní, proskolenej a uvedomnelej člověk bude ve svém pocitu jedinečnosti a výjimečnosti obcházet okolí svého bydliště a hlídat a fotit a podavat hlášení. Ostatně to je národní sport. Nemáš roušku - napráskat, máš otevřenou hospodu- napráskat. No tak proč ne že máš v ruce detektor.?

To jako budu muset někde v muzeu podepsat spolupráci? , na detektor dostanu SPZ ( možná i tu pásku na rukáv)... Pokaždý když vyrazím na lágr tak budu muset nahlásit souřadnice kde budu hledat.... A všechny nálezy v sáčcích s GPS odnést do muzea k posouzení a oni mi za měsíc ( možná) vrátí shnilý kropenáč s tím že ho milostvě mohu mít ve sbírce?

To waffen a JohnDeeere : To rozhodně ne - jde o databázi a přístup do ní, ale jak psal Elmara, zatím není mic jasného a přesné znění ani já osobně neznám. Rozhodně to ale není žádné udávání ! Prostě kdo spolupracuje - bude mu nabídnut vstup do databáze (za jakých podmínek přesně - nevím). No a prostě pokud detektorář neco najde a nebude si vědět rady s určením (a myslí si že by to mohlo být zajímavé pro Archeologii) - nahraje fotky do databáze s určením místa nálezu. Příslušné odborné pracoviště tak by si mělo vytřídit nálezy do kterých spadá jejich region a pokračuje nějaký postup (zatím nevím jaký). Do databáze se samozřejmě nahrávají i předměty které jsou nálezci známé. Určitě ale budou nějaká jasně daná pravidla které bude třeba dodržovat při přidávání do databáze. Jinak (co mi bylo vysvětleno) pokud přidám souřadnice - vidím je jen já a nadřízený správce (myslím tedy odborníci). Souřadnice jiných nálezů a někoho jiného JÁ jakožto detektorář neuvidím a stejně tak i ostatní detektoráři. Ale píšu tady o něčem k čemu nemám žádné kompetence, tedy bych to nechal až na officiální oznámení lidmi jenž na tom pracují. ;-) Osobně si myslím že to (POKUD TO BUDE SKUTEČNĚ DOTAŽENÉ) nemuselo být vůbec špatné. :-)

cobra-Přesně takhle mi to bylo také podáno.Ale protože o tom vím jen útržky a i sám archeolog mi říkal že k tomu zatím moc neví/nechce říct(nebylo to ve finální verzi jen to pár lidí testovalo) tak jsem nic nepsal.Mělo by to být tak že koukneš třeba na databázi nálezů z okresu ale kde to bylo nalezeno už neuvidíš(jen archeolog,správce atd. Jak píšeš).Mě třeba archeolog říká kde co bylo v okrese nalezeno+mi to ukáže ale vím většinou jen obec.Ale i kdybych věděl které pole/les tak tam pokud nejedeme na dohledávku sám nepojedu.Mě se stačí motat na dohled kostelní věže :-D

Já myslím, že páska na rukáv nebude. Sice to tady má tradici, od okupace až k lidovým milicím. Ale asi by se to už nechytlo. Je tedy pravda, že je tady dost občanů, co se jim po takové době stýská.... byl klid na práci, za údávání se platilo... Vlastně si nemusel nic umět ani znát a pouhá loajalita režimu zajistila pohodlný život.

Bohužel, tohle ale PAS opravdu není. Je to pro srdcaře, co chtějí objevovat. A takových nás je opravdu hodně ;-)

Hlavně aby to vše bylo na bázi dobrovolnosti, abychom mi hledači co archeo nehledáme ale chodíme na válku a lágry nemuseli nikam vstupovat a nikde se registrovat..... Nic proti spolupráci, je to správná věc... Ale není to pro každého, někdo na tyhle věci není... Já se. Nejradši hrabu v ruské zemljance :-)

I když zatím Vám zkušenějším nesahám ani po kotníky, přesto mám poprvé potřebu se vyjádřit a k tématu mám pár výhrad. V první řadě velká podpora, chvála a obdiv Namorovi. Jeho přístupu, odvaze i trpělivosti, se kterou snáší „odměnu za jeho příkladný přístup k věci v mezích zákona“. Za další k panu archeologovi Tomáši Hiltscherovi. Při vší úctě k Vaší práci, odhodlání a vášni, se kterou se snažíte chránit historii pro naše děti a další generace včetně – také velký obdiv a v mnoha věcech souhlas, nicméně (pouze můj názor po dlouholetých pracovních zkušeností s úřední mocí) zde máte pravdu pouze částečně. Úředník má povinnost ale i právo rozhodovat o věci v mezích zákona jeho pozici daných tzn: od – do. V tomto případě, kdy se nálezce zachoval přesně a příkladně jak vyžaduje litera zákona a vše navíc bylo podepřeno z Vaší strany, kdy žádost o vyplacení mimořádné odměny podáváte vlastně Vy (jako ústav) s argumentací záchranného archeologického průzkumu a dohledání věci mimořádné hodnoty před úplným zničením neměl nejmenší důvod toto zamítnout. Může vyjádřit pochyby o způsobu nálezu a předat věc k prošetření policii ale tím vlastně říká, že nálezce lže a pokouší se o podvod což je v tomto případě a s touto hodnotou trestný čin. Zároveň se tím však vystavuje po neprokázání pokusu o podvod protižalobě za způsobenou újmu na jméně a jiných náhrad. Je to dost tenký led a obecně se k tématu přistupuje s tím, že nálezce (pokud není právnickou osobou) se hájit nebude z finančních a časových důvodů. Jeho způsob komunikace a přístup k nálezci je však na pováženou s dobrými mravy. Argument „dobrého hospodáře“ nemá nic společného s osočováním ze lži a nepřímými výhrůžkami a zde je dle mého názoru naprosto lichý. Vše se dá vyřešit jinak. Není to dobře a není dobrý zákon, který toto rozhoduje a který jsi deformuje naopak úředník. Nikde není přesně definováno jakými prostředky je a není prováděn archeologický průzkum a co je a není náhoda. Dalo by se najít spoustu precedentů pro a proti. Jak jste sám uvedl při tvorbě zákona a jeho paragrafů se nepředpokládalo, že dojde k vývoji technologií a rozmachu tohoto typu hledání a průzkumu. Svědčí to jen a pouze o tom, že stát, zákonodárci a lidé do tématu zapojeni opět zaspali dobu. Nej jednoduší je zakazovat než řešit. Místo abychom si hýčkali a vážili lidí typu Namora a jemu podobných a byli rádi z nálezů z lokalit, na které byste sami nikdy nevyrazili „otvíráte absolutně zpátečnickou otázku úplného zákazu“. Nesmysl, kterému sám (doufám, protože to je opravdu stará škola) nevěříte. Sami si zavíráte dveře spolupráci s poctivými nálezci. Přirovnal bych to k chystanému zákazu zbraní. Pokud bude někdo chtít někoho zabít, tak si ji sežene ať jsou zakázané nebo ne. Já sám již mám za sebou kontakt s archeologem po několika nálezech drobností a byl velice vstřícný, i když jak již to bývá, tak nějak „do ztracena“. Na nikoho neútočím a práce Vaší i poctivých nálezců si velice vážím.

Dobře napsáno, díky za rozbor.

Tohle že je smutny???Tohhle je přimo k nasraní v tomhle zlodejskym statu!!!Je na čase se semknout a vyhlasit celoroční zakaz všech achrch. nalezu na celem uzemí čr!!...Ač spolupracuji s muzejnikama a archeologama nekolik let jsme stejne tak znechucen nekolika kauzama z meho okoli..Chteli valku budou ji mit... :-/ :-/ :-(

To marczus: Ani nevíš jak MOC ti rozumím :,-(

Tak sem to hodinu louskal,občas se zasmál,občas se vstekal a občas bych zaplakal.Někdy v osumdesátým osmým,jsem poslouchal svobodnou evropu a tam nějakej disident říkal že máme úředníků pro osumdesáti milionvej stát.Pak to zaznělo i z Melantrichu na balkóně a jak oni stím zatočí a do dnešního dne se jim ten počet podařilo ztrojnásobit.Většina úředníků nepracuje pro občana,ale vytváří papíry pro jiného úředníka. :-DJinak ti moc pčeju,ať to aspoň nějak dopadne.Člpvěk by se už asi spokojil i z diplomem za účast :-D :-D :-DA kluci,žádnej stánek v čechách mít nebud,já su rád když sjedu u nás dolů na náměstí. :-D :-D

přátelé znepokojení a nasraní, řeknu vám, jakej z toho mám pocit.....
- čím víc těch handrkování, čím víc frasnění a dožadování se čehokoli, čím víc napadání vrchnosti a dávání najevo opovrhování a nespokojenost ústící až v nenávist, tím víc se šprajcnou a nepovolí, MY -bohužel- nejsme v pozici, kdy si můžeme diktovat, MY můžeme tak maximálně držet hubu a krok a být rádi, že sme rádi - proč by se s náma stále otravovali - jsme pro ně otravnej hmyz, co krade, plundruje a lže - není tedy pro ně jednodušší to hledání "na hraně", jednoho krásnýho dne, ukončit??
- si vemte těch pár případů, co proběhly - viz kolega Jednorukej - co udělal?? - NIC, jen si šel úplně normálně zahledat a udělali z něj zločince, když se to stalo jemu, počítejte s tím, že se to bude stávat i ostatním, nejsme zrovna v oblibě, ničeho se nedovoláme, nikdo nám nepomůže
- nikdy to tu nebude lepší, ale jen a jen horší a tydle kauzy tomu dopomohou - hledač se musí smířit s tím, že hledá pro radost a né pro peníze - pokud tedy odevzdá, hrdě sdělí, že to našel detektorem a že odměna by ho urazila - takhle to mám i já
- a názor, že odměnu už jen z principu?? - "tady přece nejde o peníze, ale o princip" - to je jako bajka o zakleté panne vo váhu a divném jankovi
- principy bych se oháněl někde jinde, peníze a princip, to je jak bílá černá /tím nemyslím bílá a černá/
- buďme rádi, že nás -zatím- tolerují a snáší......zatím

ještě něco - amorální imperativ

- prrravda a láska si né vždy dokáže porrradit s lží a nenávistí

Dovolim si souhlasit s mistrem Lukegossem.

Mysím, že diskuze se dostala už dost mimo realitu a tímto toto vlákno ukončuji. Od relativně zajímavé debaty, se vše posunulo k vyhrožování. Komu a čemu pánové? Ty archeologové s kterýma pracujeme, tady žádné zákony nepsali a pokud si chcete na někom vylít vztek, tak na tom poslanci, co jste si zvolili. Jelikož tady ale poslední volby dopadají tak, že si národ volí čim dal tím větší žvanili, co jsou ochotní naslibovat vlastně cokoli. Různé zaručené vůdce, kteří mají rychlý a jednoduchý recept na cokoli, tak to tady nyní vypadá jak to vypadá. A věřte, že čím více tady bude "vůdců" tím více tahle země půjde do ...... . To je totiž mnohokrát osvědčená a potvrzená přímá úměrnost. Tak přestaňte házet bláto na srdcaře v terénu, ty za to nemůžou.

To Namor, zase jsem tu chvíli nebyl a koukám co se semlelo. Když jsi psal že požádáš o nálezný, musím říct že jsem ke kladnému výsledku byl velmi skeptický. Naprosto tě chápu a i kdyby to nebyly peníze ale úředník tě fakt poplácal po ramenou a řekl - Romane moc děkujeme a bla bla bla, určitě by tě to potěšilo. Nic méně jsem ve skrytu duše doufal, že to dopadne dobře neb jsem si myslel , že od doby mého nálezu se toho hodně změnilo a vstřícnost bude na místě. No jak jsem byl naivní !!! nic méně budiž ti útěchou alespoň poděkování od Archeologů, neb mě se nedostalo ani toho natož slíbené publikace. Je mi to líto že ti to nedopadlo. Ale máš mou velkou úctu za to jak si se zachoval.
Přeji ti víc takových nálezů. :-)

Missel - ahoj, je to tak. Tohle celé mohlo tedy spíše mělo dopadnout úplně jinak. Místo vyhrožování mělo přijít obyčejné lidské poděkování. Mohli jsme si s krajským úředníkem a s archeology z Práchně sednout, probrat celou věc v klidu a nemuselo k tomuhle dojít. Psal jsem to Markovi i do Prácheňského muzea - mě nešlo o statisíce. Ale co následovalo mě dost rozhodilo.

Už se k tomu nechci vracet, sám vidíš co to přineslo za rozbroje a protože už to Marek zavřel, tak to ber jen jako vyjádření pro tebe. Dnes můžu za sebe říct, čert vem posraný brakteáty. Tenkrát před těmi 750-ti lety krádež mincí někdo zaplatil kejhákem a já to jako nálezce málem odnesl teď.

Ať se ti daří a díky za reakci.

Romane na který měsíc máš v plánu tu střechu.Já že bych si odčinil co jsi mi dopřál.Kdyžtak to ber ode mne jako nálezný.Pár střech už jsem udělal.A navíc si s tebou dlužím panáka.To pak neřídím ale spím u sebe v plechový garsonce :-D.PS-jsem lempl a povolenku zatím nemám.A už se vidím že to letos zase nestihnu :,-(

Jirko ahoj. Teda, teď jsi mě dostal, to jsem fakt nečekal, uff.. :-O :-O
Jsi hrozně fajn člověk a vážím si Tvé nabídky. Ale myslím, že budu mít lidí dost. Pokud by si však na tom trval, tak rozhodně se dvě poctivý ruce uživí. Plná penze z mé strany je samozřejmostí :-D

8-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru