Koloseum nabídne pohled, jaký měli gladiátoři

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Přes pět set let bylo římské Koloseum největším amfiteátrem v Římské říši. Konaly se tam gladiátorské souboje, zápasy s divokou zvěří i popravy. Pak ale po staletí chátral. Nyní, téměř dva tisíce let poté, dostane tato kulturní památka novou podlahu. Půjde vlastně o repliku té původní. Hotovo má být do konce roku 2023.

Vizualizaci Kolosea s novou podlahou zveřejnil italský ministr kultury Dario Franceschini. Zakázku v hodnotě 18,5 milionu eur získala firma Milan Ingegneria. Podlahu složí z dřevěných lamel. Její rozloha bude tři tisíce metrů čtverečních. 

„Podlaha bude zatahovací. Budeme tak mít pod kontrolou stav pod ní a zároveň si návštěvníci prohlédnout stav před modernizací. Počítá se s instalací dřevěných lamel, které lze otáčet, aby umožňovaly přirozené světlo a vzduch do podzemních komor,“ uvedl Franceschini.

Cílem rekonstrukce je přiblížit se původní podobě Kolosea. Po otevření dokázalo pojmout až sedmdesát tisíc lidí. Stále se řadí mezi nejvyhledávanější italské památky. Před vypuknutí pandemie koronaviru ji ročně navštívilo přes sedm milionů lidí. „Nová podoba umožní návštěvníkům vidět koloseum z pohledu gladiátorů,“ uvedl ještě Franceschini.

Když bylo Koloseum v roce 80 postaveno, podlaha byla dřevěná a pokrytá pískem. V tehdejší době to bylo špičkové zpracování. Výtahy a kladky zvyšovaly a snižovaly scénu a kulisy a také vyvážely na scénu uvězněná zvířata. „Původní podlaha Kolosea byla vysoce inovativní. Vlastně celá aréna byla symbolem nejmodernější a nejdražší technologie,“ řekl Andreas Steiner, šéfredaktor italského časopisu Archeo. 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru