Konference ve Vysokém Mýtě 2014

Kategorie: Pozvánky

Konference o hledání s detektory kovů

Úvodem bych chtěl poděkovat Davidovi Víchovi z muzea ve Vysokém Mýtě za skvělou organizaci. V podstatě je to jediné podobné místo, kde se profesionálové a amatéři mohou takto potkat ve větším počtu a patří mu tak velký dík, že v tradici těchto setkání pokračuje.

K samotnému programu

Na konferenci byla prezentována řada příkladů kvalitní a prospěšné spolupráce mezi profesionálními hledači a amatéry, kde se v podstatě profesionální archeologové postavili za všechny slušné hledače. Vzhledem k přípravě nového památkového zákona pak byla velmi přínosná diskuze s autory zákona. Pro hledače se v novém zákoně nemění v podstatě nic a i když padla řada návrhů, jako byla nějaká forma možnosti certifikace spolupracovníků muzeí, nebo zvýšení nálezného, pokud by bylo dodrženo pravidlo zachování nálezových okolností atd., pak v tomto návrhu se nic podobného zatím neobjeví.

To ale neznamená, že by se v nějaké další novele něco z těchto nápadů objevit nemohlo. Navíc, když jak ze strany archeologů, tak slušných hledačů je o větší formu spolupráce zájem.

S tím souvisí již v minulém roce probíraná školení hledačů. V jistém, řekněme pilotním programu, se tato školení konala v minulém roce na AUAV v Praze. Do jisté míry šlo o to si vůbec otestovat, jak by podobná školení mohla fungovat. Těchto akcí se ale v drtivé většině zúčastnili hledači navázaní na různá občanská sdružení nebo spolky. Nyní by šlo především o hledače z široké detektorářské veřejnosti.

To co je podstatné

Každé takové školení něco stojí. V podstatě z diskuze vyplynulo, že pokud by si hledači takové školení měli platit, v mnoha případech by to snížilo chuť se něčeho podobného zúčastnit. Argumentace tady byla poměrně jednoduchá, chceme po určité skupině, aby se chovala tak jak má, budeme po ní chtít aby plnila určité povinnosti (nálezové zprávy atd), vše budou dělat zdarma a přitom si školení zaplatí. To není úplně komfortní.

Existuje zde možnost na podobné školení získat grant/y. Nedílnou součástí takové žádosti ale musí být minimálně odhad účastníků takových školení. Zda by o takové školení měly zájem desítky, stovky nebo tisíce hledačů. Chtěli bychom tak všechny, kteří by o podobné školení měli zájem, aby nám čistě nezávazně napsali na klub@lovecpokladu.cz, že by o podobné školení zájem měli. Myslím, že pro zjištění počtu úplně postačí, když text emailu bude obsahovat text “Mám zájem o školení pro hledače s detektory kovů” a kraj trvalého/skutečného pobytu (to z důvodu představy kolik institucí do daného projektu zapojit). Výsledný odhad velmi pomůže.

To, jak by přesně takové školení mělo vypadat, není zatím dané. V hrubých rysech by to měl být kurz do 30 hodin výuky, kde by šlo o to získat především maximum praktických informací jak postupovat při nálezu archeologického artefaktu, jak poznat, že se jedná o archeologickou lokalitu atd. Určitě tak není potřeba se bát toho, že by to někdo nezvládl.:-)

Elmara

P.S: Konference jsem se zůčastnil s Pilotem. Shodli jsem se na tom, že nejlepší příspěvek byl o řekněme "nočním i denním životě v Němčicích na Hané". Vše bylo tedy pojaté velice vtipně i když tedy pro hledače to moc hezká vizitka nebyla.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V podstatě takový rybářský svaz.. školeni a dostaneš členský průkaz :-)

Bez napojení na určité muzeum, kdy archeolog ví, jestli dotyčnému může věřit. Je to zbytečné...

To Pavel: spolupráce s nějakou institucí je jasná věc. O tom samozřejmě není žádnéh sporu ;-)

Musím říci, že seminář byl opravdu povedený. Ještě dnes jsem se smál z obrázku děr, kterých dokáží detektoráři vykopat, z dýní a především náletů motorových ptáků ohniváků :-)
Každopádně pro všechny detektoráře je tou nejlepší zprávou to, že všichni co se účastnili byli za jedno s tím, že detektorář pakliže spolupracuje je opravdový přínost pro archeologii.
;-)

diky za informace.

No jsem rád že se zatím pro nás nic nemění.

Popravdě je škoda, že když se tu objevují pozvánky na kdejakou miniakci, tak na tohle setkání nebylo avízo dopředu :-/. Na tohle bych si klidně vzal i dovolenou a dojel...

konference, školení, diskuze vedené profesionály ......
mě táhne na šedesát a dost sem zažil = nakonec bude chodit s detíkem jen hrstka vyvolených která bude organizovaná z vrchu a zbytek hledačů který se nebudou chtít organizovat postupně pochytaj. bude to jako u rybářů, myslivců a podobných spolků který za komunistů stát nahnal do stáda aby je líp ovládal a sledoval.
já sem syn kulaka a nikdy jsem nebyl ve svazarmu, KSČ, SSM nebo u myslivců a ani v budoucnu nehodlám vstupovat do žádné podobné řízené skupiny = jsem tak od rodičů a prarodičů vychovanej.
pokud bude situace natolik nedobrá že se budou hledači který se nenechají nahnat do nějakýho spolku-organizace trestat tak je to konec pro většinu pohodových hledačů včetně mě. já už mám věk ale mladým hledačům do čtyřicítky to co se potichu chystá - NEZÁVIDÍM.
všem rozumným hobby hledačům přeju hodně štěstí, zdraví a radosti při toulkách s detíkem.

To kat71: většina hledačů o to nestojí. Pokud má něco smysl, tak že si pár kluků co hledají pro stejné muzeum udělají spolek který má smysl.

Tak že synu kulaka, nikam vstupovat nemusíš. Tohle není ničí povinost a určitě nikdo s LP nebude nikomu nic nutit nebo nikoho nějak organizovat. Přesto aniž by jsi byl na jediné takové konferenci, školení tady rovnou vše popliveš.

to ELMARA : nechci nikoho poplivat jen varuju z vlastní životní zkušenosti, kam to spěje.
kdo po tom touží ať se organizuje nemám proti tomu NIC, ale nesmí se nikdo zákonem nutit !!
nakonec se může stát že i na vlastním poli nebo ve vlastním lese mě někdo udá, protože nejsem organizovanej a nemám ten správnej průkaz ..........
PS : to už tady jednou bylo a já to ZAŽIL .

kat71 - ;-)

kat71 ;-)

kat71 ;-)

mi se ta idea líbí, historie mě baví .......... a srovnávat kurz archeologie s členstím v KSČ nebo SSM, je dle mě hloupé a ještě jednou hloupé ........

Pro ty co nechtějí s archeology spolupracovat se nic neměni, šlo o to právně upravit činnost těch co spolupracují. Muzea spadají pod kraj a s rostoucím počtem nálezů a žádostí o nálezné jim přibyla práce a od státu nedostali peníze navíc. Byla tam vášnivá debata, kdy za nás hledače orodoval K. Smíšek a hlavně J. Militký, aby kraj vyplácel nálezné min v 1/2 reálné hodnotě nálezů. Archeologové neblokují vyplácení nálezného, bojí se sice vytváření fals a umělých lokalit z importovaných věcí, ale hlavní problém je, že kraj na to nemá peníze, rozhodují o tom úředníci a prostě teď na to peníze nedají. Nekují se tam žádne pikle, že hledání bude pro nějaké vyvolené, to v žádném případě.

pilotk dik za info... ;-)

To Elmara: Dle mého názoru, aby se udělal nějaký slušný spolek který bude spolupracovat s institucemi bude docela časově náročný, jelikož vybudovat si stoprocentní důvěru nějaké instituce nebude ze dne na den.... Jinak konference byla opravdu skvělá a rád jsem se seznámil s tvářemi, které znám jen z obrazovky monitoru osobně ;-) S pozdravem Scorpion

To je fajn. Dík :-)

Důvěra se buduje s jednotlivými archeology s kterýma ty akce děláš. Instituce neeinstituce ;-). Bylo to fajn, tak zase za dva roky ;-)

to PILOTK : asi si nerozumíme a nechci se hádat. já proti spolupráci s archeologama nic nemám, kdo chce jako ty nebo Elmara & spol. ať spolupracuje, ale nemělo by to bejt povinný.
já nechodím s detíkem abych dostal nálezný, já to dělám pro radost a vyplácení náleznýho od krajů který nemaj volný peníze ani opravu silnic s orodováním archeologů Smíšek & Militký fakt neřeším.
já jen chci abych já a mnoho dalších detíkářů bez průkazky, seminářů, školení, registrace mohl chodit s detíkem pro radost i v budoucnu.

to ELMARA : vidím že seš v pohodě člověk ale na důvěře se všecičko postavit nedá. když vyjde ZÁKON že smí hledat pouze archeolog nebo jeho vyškolený pomocník za jeho dohledu s průkazem, pravidelným školením a registrací v předem nahlášeném času-místu, tak mi ostatní jsme mimo zákon !!
a věř že není jen pan Smíšek & pan Militký který jsou v pohodě-lidi, ale je spousta dalších státních úředníků a archeologů který hledače s detektorem i ty slušný kam se i já počítám, prostě nenávidí.

Dobrý den, já spolupracuji s Muzeem Boskovicka (Mgr. Zuzana Jarůšková - předávám jí nálezy), mám přátele mezi renomovanými archeology i v MZM - Archeologickém ústavu Brno (info o nálezech dostává ode mě PhDr. Milan Salaš) a o věcech se průběžně radíme. Určitě by mi řekli dopředu kam nesmím. Posílám jim snímky, data. Vždy předem vědí, kde se budu pohybovat. Nikdo nade mnou nedohlíží. Místo průkazky mi slouží předávací protokoly o nálezech. Kdyby náhodou někdo prudil. Ale zatím jsem to nepoužil. Myslím, že nějaké zvláštní školení nepotřebuji. Ovšem může to být přínosem a určitě to nezatracuji, pokud bude na základě svobodného rozhodnutí a ne nějaké povinné akce. Pokud by něco takového bylo u nás, jistě bych se zúčatnil. Ale někam jezdit (do Prahy atd.) nepřichází v úvahu.

Takhle to dělají všichni kdo spolupracují, je to na dohodě s muzeem kam chodíš, akorát že se začali vyskytovat případy, že Krajský úřad, který muzeum spravuje, dostal anonymní udání, že archeolog přebírá od detektoráře nelegálně získané předměty. Takže archeologové hledají možnost, jak to dělat aby nikdo nemohl popohánět nás, že jim to nosíme, ale i je, že to od nás přebírají. Při některých akcích se to řeší např. smlouvou o dílo.

To kat71: nezlob se, ale otázka je chcete se zúčastnit školení? a veškerá diskuze s tebou je nechci žádný zákon, nechci žádné sdružování. Je to jako když se baví hluchý s němým. Zákon s pohledu hledačů se nijak nemění, tudíž to vše plave na vodě dál jak to bylo. Co se týče jakéhokoli sdružování, osobně věřím pouze na spolky kde spolu chodí pár kluků hledat a přitom spolupracují s místním muzeem nebo muzei. Víc fakt nemám co dodat, nikoho do ničeho nenutím a jediné co by jsem potřebovali pro AUAV zjistit je kolik asi hledačů by mělo zájem projít školením.

pokud nás archeologové nechají dýchat a nechají volný pruběh - výsledky budou ohromující co už myslím jsou i když občasné připomenutí pravidel základních jsou na místě - zásahy archeologu ,omezování. školení a nařízení jsou předurčeny k zániku detektorářu jelikož vše bude na pokyn,směrnic,postupné omezení,tak jak to bývá postupem času u všech kutilu.chovatelu,rybářu,akvaristu atd - zustal bych pouze na výměně zkušeností a vycházet vstříc s možností kompromisu.nechci
se někoho dotknout - proběhlo mi životem několik takových zásahu - jelikož mám více koníčku a pruběhem času jsem pochopil kde vzniká problém a jakým zpusobem se vše krásné nadšení ničí - v jednoduchosti a porozumění je síla :-(

Tak já bych klidně šel, ale je to na vaši zodpovědnost, když u zkoušek prdnu. To potom běda vám :-)

Zkusíme to - zájem mám. Poslán email.

A já sem proškolenej. ;-)

Docela mne mrzí, že jsem to setkání ve Vysokém Mýtě prošvihnul. Nevěděl jsem o tom. Nebo to bylo jenom pro pozvané ?

zkrátka se neplašte zatím vše při starém... ;-)

zkrátka se neplašte zatím vše při starém... ;-)

No nechápu, proč tu třeba kat řeší, že to bude pro vyvolené a ostatní budou mimo zákon. Když teď my všichni, ať chceme nebo ne, jsme mimo zákon. Velká část archáčů se snaží pomoci těm, co chtějí pomoci historii objevovat. Fakt je ten, že detektorářů v posledních letech přibylo mraky. Přibylo samozřejmě i lidí, kterým došlo, že předmět má největší hodnotu v muzeu. Bohužel pořád je tu velké procento těch, kterým to nedošlo. A to je v háji velebnosti. Jednou se probudíme a zjistíme, že historie na kterou bychom měli být náležitě hrdí, leží v šuplících a soukromých sbírkách.

Zeleznik:nebo z 70% v depozitářích?

Netuším, proč jste pořád zaměřeni proti depozitářům :D. Kdokoliv může přijít a nález z depozitáře zkoumat. A ona za 10-20 let přijde doba depozitářů. Kdy se vše bude 3D scanovat a zjišťovat složení. Házet do databází a to jak českých, tak doufám i celoevropských. Podle mě to bude velká revoluce v archeologii. Pokud samozřejmě v depozitech něco bude.

To Slovan: akce je pro pozvané nebo možná i pro ty co se mají chuť zůčastnit. To vlastně nevím, každopádně jsem tam s Pilotem byly za Archeo LP a LP.

To zelezník: elektronické zpracování předmětů je možné již dnes. Pro mě je zklamání že se to z různých důvodů již neděje ve větší míře. Tak jako je tomu třeba u starých tisků.

To Alex: asi jo :-D

Zeleznik:promiň že nemám pro depozit pochopení,

Elmara: To já vím. Jen čekám na tu dobu, kdy každé zaadlé muzeum bude mít svůj 3D scan a spektrometr...
Kim: Mě se neomlouvej :D Bohužel to vidí mnoho detektorářů, jako ty :(

Zeleznik:nevím nemůžu mluvit za jiné detektoráře. má zkušenost je špatná.nebudu rozepisovat....howgh

Kim: Vystavovat se dají jenom nejlepší nálezy - celé předměty atd. 99% návštěvníků muzea, pokud už se v muzeu podívají na archeologii, nezajímá kus ožužlané bronzové sekery z Hornídolní. Ale pro Hornídolní ta sekera význam má. A proto je v depozitáři. A kdo má zájem o historii dané obce, tak si ji v muzeu může nechat z depozitáře přinést. Před 100 lety nikde netušil nic o RFA umožňující určit složení kovu nedestruktivně na povrchu předmětu. Dnes ta možnost je, a to i u předmětů, které se našly před sto lety a dochovaly se v muzeích. Protože nikde jinde se prakticky nedochovaly.
O kolik víc lidí uvidí sekeru u Tebe na krbové římse (ber to jako teoretickohypotetický příklad, nikoliv jako obvinění) než v depozitáři? A je tu jeden zásadní rozdíl. Okolnosti nálezu v depozitáři jsou zaznamenané v přírůstkové knize, v kartotéce, v databázovém programu a v centrální evidenci sbírek na ministertvu. Takže informace okolnostech nálezu (které jsou v zásadě důležitější, než nález samý) si kromě nálezu samého přečte zájemce třeba za sto let. U sekery na krbové římse mají nálezové okolnosti jepičí život. Z pramene pro poznání minulosti se stává lapač prachu. Trochu škoda, ne?

Nebo jinak - zkus navrhnout nejbližší prodejně elektrospotřebičů, aby veškeré zboží dali do výlohy.

KVALT:jak jsem psal nebudu rozepisovat ale jedno vím jistě nemá to co dělat s tím co píšeš.... ;-)

Nikdo tě nenutí odevzdávat do muzea, kde s tebou vyběhli... ;-)

Zeleznik?Howgh

to VŠEM : z toho co tady čtu od pomocníků archeologů nebudu jmenovat, se potichu blíží opravdu doba průkazek, povinných školení, schůzování a registrací.
ZATÍM nikdo nikoho nenutí ale to tvrdil taky Tonda Zápotocký v roce 1953 že měna nebude a v pondělí byla .... docela lituju prodejce detektorů protože až se to spusí tak nebudou mít komu prodávat ( registrovaných pomocníků s průkazem moc nebude ) = bude to jako se zbraněmi, kdo nebude registrován tomu prodejce podle paragrafu XY detík prostě neprodá.
já sem jen hobby hledač-kolečkář a nic jinýho neberu = co je větší než mince NEKOPU-NEVYZVEDÁVÁM.
KIME seš v pohoděchlap ale chce to klid, ať se ti daří !! :-)

kat71: ;-) ja jen doufam ze na tva slova nedojde.at se ti dari

Padly návrhy ohledně "malých archeologických licencí" ale ze strany památková inspekce byla jasná nevole k tomuto kroku. Z toho co řekl Martin Zídek a Michal Tupý vyplývá, že detektorová prospekce patří do "třetí" kategorie výzkumů (záchranný, badatelský) společně s leteckou arch., povrchovým sběrem keramiky a dalšími výzkumy obecně. Tuto činnost mohou provádět pouze oprávněné organizace (tj. muzea, univerzity, AÚP, arch. výkopové firmy) to ale neznamená, že to musí provádět pouze archeolog. Samotný výzkum archeolog vést musí ale koho pověří jeho provedením je věc druhá (osoby, organizace). Nemusí to být jen konkrétní záchranný výzkum ale i vlastně i mapování lokalit na určitém území => pověřená osoba/organizace by prováděla na vymezeném území detektorovou prospekci.

Na druhou stranu detektoráři, povrchovými sběrači provádějí dle slov Zídka a Tupého nelegální arch. výzkum. A z toho plynou sankce viz zákon.

Když to shrnu tak z toho vyplývá, že pokud by chtěl člověk za současných podmínek hledat tak musí obdržet papír od oprávněné organizace, ve kterém bude definováno, že majitel tohoto "glejtu" provádí od/do arch. detektorový výzkum na území *** kraje/okresu/obce pod dohledem a vedením *** muzea.

Tohle vyplývá ze současného zákona a nejspíš to tak i zůstane. Otázka jestli tomu tak bude i v praxi, pochybuji. Spíš to zůstane na současném mrtvém bodě.

Azaz163:Současný mrtvej bod mě vyhovuje.Mám ten koníček rád.Rád se projdu po lese,louce poli.A když padne nějaká ta drobnost co potěší jsem rád dvojnásob.
Nemám rád od dob komunismu potřebu být nesutále někým řízen a posunován jak figurka na šachovnici.
A věřím že to tak má i těch 98% slušnejch hledačů.
Od revoluce a Vstupu do Eu má nějakej ouřada neustále potřebu dbát o mé blaho.
Díky nechci
Dej přírodo ať nám ten koníček ještě dlouho zůstane takovej jakej je.(stejně už je v zemi uplný hovno ;-) :-D )

Neuvěřitelné..dlouhá debata ..hodně názorů a na každém je něco pravdy..za mě taky doufám že nevyhraje žádný z extrémů, ale každý kdo sepovažuje za "slušného hledače" by to měl dát patřičně najevo a to jednou za čas se zůčastnit...je to v podstatě služba pro všechny ostatní hledače, protože tím ukazují veřejnosti že nejsme jenom "zloději"

tak tak

O žádné extrémy nikdo nemá zájem, ale zatím to zůstane při starém. Nový zákon vlastně neřeší nic a je tak spíše na profesionálech a amatérech aby se samo dohodli na co nejlepší spolupráci o což mají dnes vlastně všichni.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru