Koutek filosofie: Zavážky, smeťáky, nezahrabané jámy. Naše ostuda, naše pohroma, jeden pytel pro vše

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Po nějaké době opět článek k zamyšlení. Překopávané smetáky hyzdí krajinu, trýzní každého milovníka přírody, poštvávají obyčejné „civilisty“ proti všem hledačům – ty slušné nevyjímaje. Co si o smeťácích a hledání na nich myslíte?

Mnohokrát jsem v lese potkal člověka, jinak vzezření solidního, který spatřiv mě s detektorem, počal se ihned durdit a rozčilovat, co jsme to za chátru a sběř, že děláme jen bordel, poctivé zaměstnání si nenajdeme a jen hledíme, jak se obohatit a ze smeťáku v lese udělat ještě větší bordel. Marné vysvětlování,že smeťákům se zdaleka vyhýbám, díry zahrabávám a podívejte se pane kolem sebe, tyhle metrové jámy a koleje udělal harvestor a Vy mě chcete plísnit za můj malinký rejček?

Asi to znáte taky. Snažíte se to těm lidem vysvětlovat? Já už kolikrát ani nemám sílu, především, když je ten člověk rozčilený. nenechá si nic vysvětlit a slepě všechny hází do jednoho pytle. Pak raději mlčky odcházím, přičemž mám zase o několik stupňů horší náladu a v hlavě myšlenky, jak toto napravit. Co třeba článkem, říkám si? A tak jej právě čtete...

Kopání smeťáků detektorem kovů

Smeťáky detektorem kovů
Demonstrace opakovaně se odkrývající díry, která vždy zčásti zaroste a opětovně je během krátké doby někým znovu překopaná. Nikdy nekončící příběh...

Kde se vzaly v lese smeťáky?

Od narození žiji v oblasti Záhvozdu, kde takovýchto smeťáků po odsunu původních obyvatel je obrovské množství. Není kousek lesa v blízkosti vesnic a měst, kde by nebyla zavážka, dnes již samozřejmě několikrát a opakovaně mnohými překopaná. Vznik prakticky všech „našich“ zavážek můžeme nejčastěji datovat právě do období po 2. světové válce.

S odsunem a následným příchodem nových obyvatel končí celá staletí trvající etapa kulturního vývoje a přichází nová, zcela odlišná doba. Ta sebou nese výdobytky moderního života. Mění se zažitá pravidla a nároky na životní podmínky stoupají. Lidé již nechtějí bydlet na samotách, netouží těžce pracovat na statcích, rádi by co nejblíže k centru obcí, k pohodlnějšímu městskému životu. Sudety zdaleka nejsou dobydlené v původním počtu dřívějších obyvatel. Domy mimo oblast zájmu se rabují, vybydlují, ničí, chátrají. Co je staré, německé, nemoderní nebo připomíná válku či doby předcházející, letí z domu.

Samozřejmě neexistovaly žádné sběrny odpadu, nejezdili popeláři, odpad se vyvážel jednoduše na nejbližší „vhodné“ místo. Vysypával se třeba se svahu u cesty nebo do nejbližší díry, zaniklého lomu, případně se rovnou vyhazoval do opuštěného či zbořeného domu. Skoro všechny v 50. a 60. letech shozené domy v Sudetech, mají sklepy a základy plné odpadu (tento zvyk se „udržel s úspěchem“ až dodnes, jak je někde opuštěný chátrající dům, brzy je naplněn odpadky až prasknutí).

Často v lese natrefím na místo o průměru od jednotek až po desítky metrů, které se hemží keramickými a skleněnými střepy, zbytky rezavých plechů, drátů, plechovek, hrnců, lahví či jiných odpadků. Tato změť bývá vidět na velkou vzdálenost. Vypadá to otřesně, odpudivě, tragicky. Většinou je tento bordel také kolem a to až několik metrů od „epicentra“, poházen, jak to přišlo pod ruku hrabáčovu. Ohyzdně otevřená rána vprostřed krásného lesa jakoby nemohla sama sebe nikdy zacelit. Pořád je totiž jitřena novými a dalšími nájezdníky.

Co se hledá na smeťákách pomocí detektorů kovů
Bohužel, někdy se stane, že nově vyhrabaná, avšak stará zavážka začne lákat, přičemž se z dobové stává skládka novodobá
 

Co na zavážky láká?

Smeťáky slibují zpravidla jistotu nějakého nálezu. Narozdíl od klasického detektoringu, není zavážka tolik o náhodě, ale o hodinách se shrbenými zády, přehrabování se ve změti střepů, popela, železného odpadu. Výsledky nějaké jsou, ale za jakou cenu? V případě smeťáků nejde o nálezové okolnosti, nejde o historii, stěží může nález o něčem vypovídat.

V čem je problém

Osobně znám několik smeťákářů - specialistů. Jsou to také detektoristi, ale mnohem více času tráví na zavážkách. Mají slušné nálezy, někteří je dokonce prodávají. Není možné je za to nějak odsuzovat, proč taky? Co jednou bylo vyhozeno, proč by se nemohlo dostat zpět na světlo světa, tím spíše, dostane-li se takový předmět do sběratelovi sbírky a defacto se tím zachrání jako svědek doby i pro další generace? V tomto ohledu není co vytknout.

Za velký problém ale považuji především nepořádek. Nedělejme si iluze, neuklízí po sobě skoro nikdo. Z těch několika lidí, kteří smeťáky hrabou a které znám, skutečně po sobě uklízí tak dva, o kterých to vím bezpečně. U ostatních zase vím, že po sobě neuklidí, ačkoli oni mi tvrdí, že ano. A to jsem v lesích potkal hromadu dalších lidí, které neznám, ale bordel kolem nich byl neskutečný. Samozřejmě se všichni dušovali, že oni jsou těmi, co uklízí. Protože zpravidla chodím na svá oblíbená místa opakovaně, kolem těch zavážek procházím a vídím je stále otevřené, pokaždé nově přehrabané, nikdy však neuklizené.

Můj vztah k zavážkám

Na mě zavážky působí depresivně a odcházím znechuceně pryč, jakmile na nějakou narazím. Vše, co jsem kdy našel, bylo mimo zavážky, nikdy na nich nehledám. Všichni, co mě znají, toto mohou potvrdit. Jedinkrát jsem našel něco na zavážce, ale to jen kvůli zmíněnému kamarádovi, který chtěl vidět, co dovede nejmenší sonda pro GM4 na smeťáku – jde o tuto svátostku. Jinak smeťáky naprosto opovrhuji.

Ptáte se proč? Jednak mi vadí ten bordel, nic romantického a dobrodružného na hrabání se v odpadu nevidím, jednak mi nejde o samotný nález, ale o to zážitky a objevitelské hledání venku s detektorem a pak to vzrušující pátrání po historii nalezeného artefaktu: Jak se dostal na místo nálezu, kdo jej asi ztratil, atd. To ovšem na smeťáku nemá význam vůbec řešit, nálezové okolnosti na smetáků jsou nicneříkající.

Jak z toho ven?

Nepředpokládám, že lidé přestanou kopat smeťáky. Častý argument smetákáře, totiž že: „Ten smeťák už tady byl“, je bohužel pravdivý. Ten bordel v těch lesích prostě je a těžko jej někdo všechen uklidí. Je toho mraky, přitom peníze, lidi a vůle na úklid nejsou. Ale co by se mohlo změnit, je přístup mnoha smeťákářů, at již jde o „profíky“, co hrabou denně nebo o detektoristy „občasné“ smeťákáře, bylo by fajn, kdyby po sobě každý zahladil všechny stopy své činnosti.

Každý si v tom svém hledání volí svou vlastní cestu, pro někoho je to krajina a relax s detektorem, pro jiného zavážka, která „dává“. Pro jednoho je cílem samotné hledání, pro druhého je důležitější nález. Těžko soudit, proto každému, co jeho jest. Ale na co bychom měli tlačit a kam bychom měli směřovat, je přinejmenším zahlazení smeťáků v lesích. A k tomu mají nejblíže právě smeťákáři. Pomůže to všem. Jednak nebude tolik očiidného bordelu v lesích, jednak se snad změní obecný názor veřejnosti na nás, slušné a nepořádek nečinící a po sobě zahrabávající detektoristy a jednak si sami smeťákáři uchrání tu „svou“ zavážku před jinými, pokud si ji po sobě vždy dobře uklidí, tedy zamaskují. A co vy, hledači, chodíte na smeťáky? Uklízíte po sobě? Co si o tom myslíte?

Zdraví GM4PRO – Roman

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Smutná realita :-(

Čau. Podle mě je to o lidech. Nátura. Nemaj ale maj popelnice. Táta mě vždy říkal Jak se chováš k přírodě tak ta příroda ti to pak vrátí. Chováme se jak prasata. Jsem bejvalej Zastávečak u Brna. A lesy směr Zbraslav :,-( :,-( :,. Dojede banda na gample a jak vystoupí z auta už to lítá. Mam na videu ale videem přírodě nepomůžu. Je to o nátuře. Jestli Píšu bláboly tak se nezlobte. ;-)

Mě stačí ten bordel na polích co taky kopu. A hrabat se v tom dobrovolně ve smetišti... :-/

pokud to svědí , tak to neškrabte - řešme to osobně mezi sebou ;-) o:-)

Lágr? Vězení? Koncentrák?

Neříkejte, že článek ještě nečetl nikdo, kdo nikdy nehrabal na smeťáku :-) Jen pro korekci dodám, že nadpis se asi nevešel celý, konec nadpisu zněl: Jeden pytel pro všechny. A ještě drobnost: Odkaz na zmíněnou svátostku najdete zde: www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/ag-svatosta-22040 nějak se tam nezobrazil :-)

A to jsi ještě neviděl smeták ve vejprtech v severních cechach.to o čem pises je ještě pohádka mládí.vidět to tam tak by te odvezli.....

marczus: Tahle dirka je jen ilustrativni, jsou u nas smetaky na svazich, v kazdem opustenem lomu, v kazde dire. Znam smetaky, kde je to 3 metry do hloubky a jama na delku 50 m, ale to uz je ode mne dal a ja nemel cas tam zajet nafotit. Kdybych mel ale fotit smetaky, co jsou za kazdou vesnici, bylo by to veledilo, zrejme :(

Ke to věčný boj.já smetaky taky nechodim.pac nemám trpelivost :-/.ale jedno vim jiste .jakmile se otevře nějaký smeták kde jsou hrubší věci jako cihly hrnce apod.je problém to dat do původního stavu.jediný řešení je na skládat na to drny.ale to udělá tak maximálně 1 z 10 hledačů. :,-(asi nejlepší by bylo to ani neotvirat.ale pokušení je větší když člověk ví co za poklady tam onehdy jsou :-O

Jen pro info
50m je jen takový větší smetak.tam co myslím já,je min.300krat 300m 1.5m hloubka :-/

Loni jsem jel do lesa na houby nad Lovečkovice.30 m kraje lesa přeoraná stará skládka.Byl jsem fakt nasranej.

mám smeťáky rád .a vždy ho rád projedu, ale u nás někdo řádí jen mujde o kov. vše porcelánové co bylo jakž takž celé rozbije.je to škoda v době kvalitních lepidel se dá dost krásných věci zachránit.

For waffen.na smetakach zdaleka není jen ww2.je tam prakticky vše.dokonce je jeden nejmenovaný smeták u jednoho zámku kde bývaly majitel cozámek vyhořel.odvezl celou zbirku včetně pronzovej nálezů.kde byli náramky sekery atd.ted už to tam hlidaj cajti.PAC si lidi stěžovali ze tam hledaci delaj bordel..
:-/

Já se veřejně přiznávám. Smeťáky kopu vlastně od začátku,to je cca před 12 lety. Detektor jsem si kupoval až později, za zájem o koníček vděčím právě smeťákům. Sbírám staré lahve a válku, takže smeťák je pro mne ideální působiště. Úplně nesouhlasím s tím, že věci ze smeťáku nemají vypovídající hodnotu a není to ten "echt pocit" z nálezu. Pro mě je to naopak. Když na mne vypadne hezká věc ze smeťáčku, je to pro mne artefakt spojený s místem, u kterého se smeťák nachází. Ten pocit, když na mne vypadne známka ze smeťáku na lágru je super (už se to dlouho nestalo..). Najít smeťáček nedotčený jiným kopáčem je čím dál složitější ale je to pro mne super pocit. Je to důvod k tomu, navštívit to místo x krát. Poté ale nastává problém. Já rozhodně nepatřím mezi ty, kteří si po dopokání nanosí pytle a odpad napytlují a odnesou,nebudeme si lhát, nikoho takového neznám. Po dokopání bordel naházím do jam a zahrabu, díru ještě zaházím klestím. To s čistým svědomím píšu. Než ale smeťáček dokopu, je třeba 2 měsíce otevřený a to není,uznávám, hezký pohled.Ikdyž při každém odjezdu místo zamaskuji (kvůli jiným hledačům),vidět to trochu je. Jednou jsem zažil, kdy jsme ve spolupráci s revírníkem uklízeli na valník smeťáky na jednom lágru,zahrnovali velké odpadní prokopané jámy. Pár měsíců byl klid, poté to zase někdo rozkopal...(ono si to sedne,zaroste,a je vymalováno..). Řešení to nemá. Kopat se to nepřestane. Jsou jedinci, kteří jezdí jenom na smeťáky a dolují tam cíleně jámy jako na mamuta s tím, že je to pro ně pro mne nepochopitelný bysnis. Vzpomeňte si všichni, jak na jiném webu většina osazenstva obdivně hltá příspěvky od uživatele Šakalík a to je v podstatě smeťákový démon. Nikdo mu nenapíše, že je to čuně, které to bere lopatou přes kátrovačku. Je to celé o lidské slušnosti jedince. Jakmile dokopu, zamaskuji to nejlépe, jak se na daném místě dá,to je jediná cesta..

Voldemort:mám to stejně
;-)

Voldemort.přesně.jediný řešení je vyvézt je postupne všechny na nejblizsi pole a tam to můžeme separovat detektorem par sezon :-D.a les bude čistý.dokud budou v lese nikdy tohle dylema neskonci :-(

Kamarad rika: Kdyby to nekdo dotahl do extremu, tak si zavazklu necha otvezt na valniku domu, tam to bude rok tridit a vybirat,. pak se to odveze na patricnou skladku. Nahrabe si, udela pritom dobrej skutek. Mno, ale to je samozrejme utopie. Hledani v lagrech to je pro me dalsi extrem, ktery pri mem vztahu k valkam, nasili a nepravostem nepochopim uz vubec.

Si to moc všechno Beres.takovej je holt život..

GM4PRO : Chápu Váš přístup k věci. Můj je trochu jiný. Rozhodně nepatřím mezi ty, kteří se cíleně pachtí za hákovým křížem a je to to jediné, co chtějí. Ani ty válečné artefakty nejsou tím jediným,co hledám. Co já vlastně hledám ? Ten předmět ? No, určitě, ale ne jako předmět ale jako odkaz doby, odkaz na člověka, co jej vlastnil,používal, měl k němu vztah,byl pro něj důležitý,osobně jej nosil,za něco to dostal,...fascinuje mě příběh,minulost dané věci. To přemýšlení nad tím korunované občas tím, že se něco konkrétního opravdu podaří zjistit nebo s velkou dávkou pravděpodobnosti domyslet. Válka je hrozná věc, ale velká. Jsou to miliony osudů,miliony příběhů. Dobrých,horších i špatných. Každopádně dechberoucích. To je to, co mě na válečných artefaktech fascinuje. Jsou z velké doby. Špatné, ale velké. Doby tak překotných událostí, že jejich odkaz je citelný dodnes. Jsem z pohraničí. Díky válce jsem tady. Moji předkové jsou čtyřech různých nárosností, kteří by neměli v podstatě jakoukoli šanci se potkat na jednou místě, kdyby neosidlovali Sudety. Já sám jsem v podstatě,jako většina příslušníků mé porevoluční generace ze stejných oblastí, vzdáleným odkazem válečných událostí. Tohle je důvod, proč hledám věci z války, věci po německy mluvících obyvatelých kraje, ve kterém žiju. Válečné věci jsou pro mne nádherným odkazem doby, na kterou je třeba koukat s pokorou k jejím obětem na všech stranách.

Tak takhle to přesně cejtim i já.mate to dost podobný.
Pod tohle se podepisu.lip bych to nenapsal.klobouk dolu Voldemort ;-)

Ahoj všem ! Při výletu s detíkem, vidím smetiště, čelem vzad - znechuceně odcházím. :,-( . Jsem rád, že jsem neseděl doma, svítilo sluníčko, viděl jsem srny, lišku, dokonce jelena. Jsem spokojen, nálezy knoflíků, nějaký měďák také, někdy i odznáček. Třeba někdy najdu nějaké vzdálené místo, kde není bordel, ale dávná historie tudy prošla. Mnohdy najdu i nějaký zajímavý kámen, pěkný minerál a zase je z čeho se radovat. Pořád je to lepší než na Ukrajině a dále na východě. Když nic nenajdu, nic se nestalo. Snad příště. Budu zase rád, že jsem nezůstal sedět doma na zadku. Všem přeji pěkné nálezy a hodně zdraví k tomu. ;-)

Voldemort: To, o čem mluvíte v poslední zatím odpovědi, je nám společné. Jednak historii objevujeme asi stejně, v příbězích a lidských osudech. jednak i já žiji v Sudetech a jsem její krajinou a historickým vývojem samozřejmě ovlivněn. Akorát si to své každý nacházíme na jiných místech. Nadále trvám na tom, že příběh na smeťáku ovšem nenajdete. Obecně známou historii ano, konkrétní lidský příběh stěží. Tedy, pokud nemá daný předmět vyloženě něco k identifikaci (jako ID známka třeba) pak jeho osud a ten lidský konkrétní příběh nenajdete. Ohledně válečných artefaktů jsem se rozepsal v jiném mém článku, lze jej najít v mém profilu, není třeba se opakovat zde. Článkem o smeťácích nesoudím tamní hledače za to, že tam hledají, ale odsuzuji ten bordel, co po nich zůstává. A potom i ty argumenty o příběhu třeba válečných artefaktů nebo jiných úžasných pokladů na smeťáku jsou v poměru k tomu bordelu okolo naprosto nevyvážené. Proto mě na smeťáku neuvidíte. Zeptejte se kohokoli, kdo mě zná, zdejší uživatelé, např.: Webros (mistr smeťáků, jak mu říkám) by Vám potvrdil, že mě na zavážku nedostane, přesvědčoval mě stokrát. I když vím, co vše mu tam "padá". jak krásný nálezy odtamtud má, on je fakt asi největší machr na smeťáky, co znám, ale prostě já na základě vlastních principů na smeťák nejdu. Jak říkám, každý je jiný, každému co jeho jest, ale bordel mi prostě vadí- Vadí mi pak taky, že za ty smeťákáře to třeba odse.u i já, když musím donekonečna chlácholit k infarktovým stavům blížící se dědky, vidící mě s detektorem v lese. Nebaví mě stále dokola vysvětlovat lidem, že nejsme všichni hledači stejní, nekopeme všichni smeťáky a ne každý hledač nechává v zemi díry a bordel. Nelíbí se mi, že se za to musím stydět, lidé na nás pak hledí jako na nějakou lůzu, ne jako na někoho, kdo ví třebas o historii víc, než oni sami a kdo pro tu krajinu, obec nebo kulturu třebas i něco dělá. Prostě tak to je a mně tento stav vadí.

Smeťáky mě neberou a nikdy brát nebudou. Tak z jiného soudku. Když jsem nedávno viděl díry na jednom poli kde jeden kolega a jeho kamarádi nezahrabávali po sobě díry a ještě byly chytrý jak rádio, to zamrzí. Majitele pole znám a toleruje nás na svých pozemcích když mu nechodíme do zasetého a hlavně když po sobě zahrabáváme. Ale bohužel to takovým lidským prasatům nevysvětlíte :,-(. Takže je to vše jen o lidech a hlavně o přístupu jak na smeťáčku, poli nebo v lese.

Naprosto s vámi souhlasím.
I já mám k přírodě velkou úctu a za to, že se hrabu v zemi, tak pokaždé nějakej ten bordýlek taky odnesu.
O lidi mi ani tak nejde, ale cejtím se tak nějak prospěšnější světu, když nasbírám krom mincí i třeba jen půl igelitky bordelu.
Sbírám jen ten, co se dá recyklovat a vyhodit do tříděného odpadu, ale aj to stačí.
Dyť je tam venku krásně.........

Mildas vidím to stejně.
Navíc smeťák mám mimo jiné spojený s mršinama, jedama a nejrůznějším sajrajtem, kterého se lidé zbavili. Nezapomenu na prázdniny na venkově, kdy se do ofiko smeťáku naváželo všechno možné a co všechno jsem na různých smeťákách viděl. Někdy by stačilo se jen "trefit", nadechnout a možná máš nadosmrti o zdravotní komplikace postaráno. Možná to někomu za to stojí.

Kloss: Souhlas, když jsem ještě bydlel v dřívějším domě, měl jsem hned za zahradou velikej smeťák. Chodil tam mj. právě Webros (tam jsme se seznámili) a co chvíli mu vypada z prázdného hrnce zmije nebo hend několik, některé byli sakra aktivní. Trochu ho to asi postrašilo, ale pak tam chodil stejně dál...Mimochopdem, na tom samém smeťáku, když jsem sekal zahradu, jsem kdysi "nachytal" i oba legendární Kajmany :-) Ale ti pípali jen kolem, budiž jim to ku chvále :-)´´

:-D :-D

GM4PRO:Kajmánci dělaji skládky jen z nouze ;-)

ale kazdopadne diky za clanek.kazdopadne to spli ucel ze se nekteri jedinci nad sebou konecne zamysli,vid Tonny69? :-D :,-(

Ve smetaku se taky rad pohrabu, ale nikdy to nenecham rozhrabany.

Článek od Romana jako vždy výborný. Sám mám mezi kamarády řadu kluku co staré směťáky kopou. Znám i lidi co si dokázali uhnat docela nebezpečnou chorobu právě při kopání takových lokalit. Mám pro to ale trochu pochopení jelikož tyhle hromady zdánlivých odpadů obsahují často doslova poklady.

Pak je tady ale pohled také té druhé strany. Daly by se jmenovat místa kde byl jeden a tentýž smeťák vykopaný třeba po sté. Třeba zbytky kuchyně v Rudoleckém lágru se na světlo boží dostanou každý rok určitě několikrát. Místním to samozřejmě vadí a není se čemu divit. Takže je to možná jenom zase o troše soudnosti a taky slušnosti po sobě uklidit a nedělat ostudu všem ostatním hledačům. ;-)

Áá potrefená husa se ozvala viď marczus. Ale nevím jestli se nad sebou zamyslíš :,-(

Teda na mě měl článek asi úplně opačný efekt, než autor zamýšlel. Nikdy mě nenapadlo hledat na smetišti, ale teď to asi zkusím...

Kalmar: Tak v tvym pripade je to zjevne o to vic smutnejsi, ze sis precetl clanek, ktery jasne identifikuje problem a sam k tomu problemu chces nejen aktivne prispet. ale jeste to naferovku napises pod muj clanek, aby jako jooo bylo videt, ze jsi borec Fakt jsi teda frajer, takovi se jen tak nenajdou...

GM4PRO: Sám smeťáčky dělám, vytáhám vše kovové na jednu hromadu, střepy na druhou, nálezy na třetí hromádečku. Všechny kovové předměty nechám třeba u stromu a ty to týdne zmizí ( neviditelní ), ověřeno:-D. Střepy dám zpět, zahrábnu a hotovo. A nikdo ho už detektorem nepípne. Velké smeťáky nedělám na to už bych neměl nerva. A při posledním hledání jsem zjistil že bordel dělají bohužel moji kolegové které znám :-/.

Severak: Znam te z doslechu a asi i vim, koho temi kolegy myslis. Je to treba P. z M.? Ten to jede ve velkym, ale vzdy rikal, jak uklizi. Ale osobne jsem ho na smetaku videl jen jednou, to byl snih a krome te male diry nebylo nic videt. No a pokud to ty delas takhle, je to mozna dobrej navod i pro ostatni, kdyz uz na smetak musej.

To, co píše Severák je docela povedenej návod. Asi to jde jen když ten smeťák není velkej. Pokud se vytahá vše železné, tak smeťák zaroste a je klid. Zůstane-li tam ještě nějáký železo, tak je to koloběh.

GM4PRO: Tak to se omlouvám, ale ani po druhém přečtení jsem v článku nenašel nic proti prohledávání skládek. Pouze proti dělání bordelu a nezahrabávání děr. S tím souhlasím, já všechny díry nejen zahrabuji, ale i odnáším drtivou většinu vykopaného odpadu. S velkými železy se mi obvykle vláčet nechce, to přiznávám. Nevím, jak bych tímhle mohl něco zhoršit...

Kalmar: Tech proti je tam mnoho,.dost se toho napsalo i v komentech. At je to jiz tedy zmineny bordel, dale nejaky to svedomi kazdyho z nas, pak samozrejme mozne problemy, jako hadi, infekce, jedy a pod., no a nasledne efekty z otevrenych zavazek - tedy nasranost obyvatel a z toho plynouci potize pri stretu s nimi, ackoli sam smetaky nechodim, atd. Smetaky mi vadej, ne ze ne. Je to o tobe, o tvym nastaveni, o tvym svedomi...

Prohledávání zavážek je jedna z forem detektoringu. Nebere mě, ale umím si představit, že tam získané nálezy mohou být zajímavé. Pravda je, že osobní zkušenost s žádnou zavážkou, ani se stopami jejího odkrýváním nemám. Možná si tedy nejsem schopen dost dobře představit, jak hrozně taková rozkopaná skládka vypadá, ovšem to, co píše Voldemort mi přijde logické: prohledat takové místo je běh na dlouhou trať a každý den po sobě díru zahrabávat a další den ji znovu odkrývat je nesmysl, takže se dá vše do původního stavu až když se se zavážkou skončí, tzn., že může být delší dobu otevřená. Proto si myslím, že je třeba tolerance, prostě neházet všechny do stejného pytle, a to ani ty co zavážky prohledávají. Jako celek bych tento způsob detektoringu neodsuzoval. Stěžování si místních na odkrytý bordel sice chápu, ale přijde mi to jako jednání ve smyslu „co oči nevidí, to srdce nebolí“. Tím chci říct, že tím, že je skládka ukrytá pod drny neznamená, že neexistuje. Víc, a to tak že opravdu hodně, mi vadí skládky jednoznačně novodobé, tedy televizory, pračky, pneumatiky, obaly všeho druhu apod., a s nimi se setkávám poměrně často. Výjimkou není ani v příkopu pohozená přístrojová deska automobilu nebo třeba zbytky od McDonald’s, když se přitom v blízkosti žádný nenachází. Prostě žeru, jedu, dožeru, otevřu okénko...

Eduard: Vzdy se mi libi, ze tve komenty maji hlavu a patu, je videt, ze o tematech premyslis. Tentokrate se pokusim ti jeste dovysvetlit, pro uceleny obraz, jak to vlastne je: Ony zavazky jsou vetsinou s bordelem kolem dokola a to treba i v radech metru, proste kam se dohodi, co nechci, tam to lezi... Nejde jen o malou dirku v zemi a jinak nic, ale kolikrat jsou ty zavazky na obrovske plose, proste staci nejaka solidnejsi cesta k lesu, svah, sypalo se to vsude. Kdyz uz to je potom videt, slejza se tam kdejaka chamrad, a krom treba tech slusnych, jako Severak, tech tam pak chodi ale minimum. Nehlede na to, ze jak se objevi zavazka, ktera je i dnes autem pristupna, sup a jede se nova skladka. Takze prave to, co se ti nelibi....

Nehazu je do jednoho pytle, naopak, mam mezi nimi kamarady, jeden je teda extra frejer na zavazky, doslova odbornik. Ovsem jeden muj takovy byvaly kamarad je vylozene prase a hovado, jinak to rici nelze. Proto znam rozdily i mezi nimi samotnymi a samozrejme je taky dle toho jednotlive posuzuju. Ono kdyz se pak clovek potka v lese s nekym, kdo vas serve za malou diru, kteoru notabene znovu prihrnete, pak to porovnate s mnozstvym smetaku a zavazek, ktere se odkryvaji denne nove nebo znovu-odkryvaji stare, je to srovnani extremne nepomerne. Proc bych mel ja tolerovat nekomu vyklopanou jamu nebo rozkopany les a neskutecny bordel kolem dokola, kvuli par odznakum a lahvim, kdyz se jinde bavime o tom, jaky je nekdo prase a nezahrabe po sobe diru od rejce? Az nekdy Eduarde prijdes na takovou zavazku, idealne treba v dokonale nadherny krajine, jako je "muj" Zahvozd, uzivas si to, je to skvely a najednou te zchladi ledova spracha hodne smutny reailty smetaku na svahu pod tebou, pochopis to vse najednou a beze slov.

GM4PRO: Sorry, ale tohle nejsou žádné argumenty. S bordelem jsem ti to napsal jasně, já bych pouze prohledal ten již ležící, případně ho drobet zmenšil, ale v žádném případě nezhoršil. Tím padá i argument otevřené skládky. Hadi, to myslíš vážně? Hadi můžou být úplně kdekoliv a i kdyby se na skládkách vyskytovali častěji, stejně je riziko uštknutí těsně nad bodem mrazu. Infekce je diskutabilní, ale já osobně bych určitě směťák neprohledával bez opatrnosti a pořádných rukavic. Jedy nechápu, proto je ponechám bez komentáře. No a nakonec to svědomí. To je přece kámen úrazu. Najít nějaký důvod, proč je to špatné. Potom teprve můžeš uplatnit svědomí, které ti říká, že špatné věci bys neměl dělat. Ale z mého pohledu na prohledávání vyhozených věcí nic špatného není, pokud se dodrží výše zmíněné podmínky. Spousta hledačů si u vesnic vybírá pole, na která se vyvážely jímky. V tom třeba problém nevidíš, že se lidé hrabou v místech, kam se vyvážely fekálie? Protože cokoliv tam nalezené není jenom koše, je to přímo ze záchoda a zcela jistě to bylo v kontaktu s lidskými výkaly... Jde prostě o to, že TY smeťáky rád nemáš a proto by je podle tebe neměl mít rád nikdo...

Kalmare, mas to nejak posunuty, to svedomi. I to vnimani argumentu. Vse jsem jasne popsal, vse bylo receno, jestli to nevidis, nechapes, nema smysl s tebou dal resit.

GM4PRO: Já to cítím naprosto stejně a proto mě trochu mrzí, že mi to nechceš vysvětlit. I mně připadá, že jsem vše napsal jasně a vcelku logicky. Možná se pletu, tak se v tom tedy dál šťourat nebudu...

GM4PRO: P. z M. po sobě uklízí, ale když chceš jed autem z místa na místo a přímo na cestě je díra jak hov..do, kopec bordelu a ještě k tomu 2 nasraný houbaři tak máš zkaženej den kvůli de...vi, kterej není schopnej to dát zpět. Tak jsem se otočil a šel víš kam.

Lidi vždyť to trvá chvilku a je to zakrytý hernajz, to je tak těžký nabo Vám to nedochází??

Severak: To presne je to, o cem pisu - kvuli par blbum to odskace prakticky kazdy, i ten, co se fakt snazi, uklizi a zahrabava. Ono mit takovou peknou licenci na hledani, ktera v pripade prokazani nezahrabavani a vubec pri neadekvatnim chovani solidniho detektoristy se muze zase odebrat, to by bylo neco. Ta predstava, jak nastvanej houbar vola policajty a ja mu s usmevem a srdcem na dlani pujdu ukazat licenci proverenho detektoristy, ktery spolupracuje s archeology, no to by byla krasa :) Viz prave probihajici diskuze na tema archeoologie a detektoring, nova podoba opamatkoveho zakona.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru