Markomania 2024 - Dobřichov, Pičhora

Kategorie: Pozvánky

Před časem se zde objevila pozvánka na historickou akci Markomania, která proběhla dne 18. 5. 2024 již třetím ročníkem v lokalitě významného germánského pohřebiště z doby římské Dobřichov - Pičhora. Akce zaměřená na dějiny našich germánských předků proběhla za podpory Středočeského kraje a Ústavu archeologické a památkové péče středních Čech.
 
  Každý rok se snažíme zaměřit tematiku našeho malého germánského festivalu trochu jiným směrem. Letos byla hlavní přednáška "našeho" archeologa Mgr. Zdenka Beneše zaměřena na roli a postavení žen v někdejším Barbariku. Jako každý předchozí ročník uspořádal Mgr. Zdeněk Beneš pro návštěvníky komentované prohlídky lokality zakončené příchodem do germánského ležení, kde následovaly přednášky a ukázky ostatních účastníků a to např. na téma výzbroje a stylu boje germánských válečníků, nebo oděvů a šperků germánských žen. Po celý den probíhaly ukázky řemesel a návštěvníci si mohli doslova osahat řadu funkčních dobových replik archeologických nálezů a na cokoliv se přeptat příslušnic a příslušníků naší barbarské hordy. Celá akce odpoledne vyvrcholila výše zmíněnou hlavní přednáškou archeologa a následovala divadelní scénka se zápletkou, na jejímž závěru jsme si k radosti diváků dali navzájem po čuni a vybili se navzájem.
  Tím končil program pro diváky a následoval program čistě pro účastníky, jehož zlatým hřebem byla germánská svatba našich dvou přátel a následná dobová žranice, při které pivo, medovina i drahé víno z římského importu tekly proudem.
 
Víc asi nemá smysl popisovat slovy a vykreslení celkové atmosféry nechám spíš na fotografiích.
 
foto: Wulfaswaiut, Petr Prouza a archiv ÚAPPSČ
 
archeolog a volnočasový Germán Mgr. Zdeněk Beneš během přednášky pro návštěvníky Markomanie
 
bojovníci Wulfaswaiut - vlevo a vpravo horizont markomanských válek, uprostřed Germán ze závěru 4. stol. n. l..jpg
 
germánský pár z období 1. stol. n. l.
 
dělám chytrého při dotazech návštěvníků
 
spony doby římské
 
krvavá oběť bohům
 
funkční replika bronzového vědra nalezeného na pohřebišti Dobřichov - Pičhora
 
z přednášky o výzbroji germánských bojovníků
 
z přednášky o výzbroji germánských bojovníků
 
ukázky germánského vybavení, vpravo římská kořistní přilba, jejíž fragment byl nalezen v germánské osadě u Mušova
 
vystavené zboží římského obchodníka
 
ukázka dobového vybavení
 
ukázka dobového vybavení
 
divadelní scénka - příchod náčelníka a jeho družiny k věštkyni
 
závěrečná řežba
 
závěrečná řežba
 
večerní barbarská hostina pro účastníky akce

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Parádní, jste si to hezky užili.
A krvavá oběť bohům pobavila, paní vědma je asi drsoňka. Má manžela nebo také nepřežil? :-D :-D :-D

A když jo, tak alespoň ví co ho může potkat :-) (když nebude poslouchat ) ;-)

Parádní fotky. A mimochodem, když jdete na ten kopeček, páč ono to má jen 232 m, tak jdete do hory, anebo jinam? ;-)

Ta ženská, co podřízla chlapa jak vovci to nezahrála nijak valně, Bohdalka z ní určitě nebude.
Ale ten obětovaný mužik a jeho opravdový, dramatický prožitek je velice důvěryhodný a jestli to není minimálně divadelní ochotník, tak ten člověk má skutečný talent. Tomu věřím naprosto vše (vyřídit prosím) ;-)

Super fotky. Germánský pár taktéž velmi autentický.

zubar1 - její zákonný manžel je ten, co krvácí do lavóru :-D
namor - díky, vyřídím, on bude rád ;-) Jinak ono těch podřezávacích fotek je asi osm, nebo deset, bralo se to rychlospouští a máme i krátké videjko, kde obětovaný krvácí, hroutí se a kráááásně chroptí.
fany1 - díky, a jdeme na kopeček a podle situace a příp. přítomnosti samiček v ležení i jinam, než do hory :-D

Markoman - 👍

Skvělá akce, pěkně jste si zařádili! Bohužel jsem zase makal. Tou dobou, kdy se tam řežete hlava nehlava jsem dělal klempířinu kolem střešního okna... :-/ Tak snad příště už to vyjde. Apropo: Příště bude kdy?

Argill - přesný termín se bude vědět asi až v lednu - únoru příštího roku. Bude to určitě květen, ale to, který víkend to bude se rozhoduje až na základě termínů jiných akcí, aby se to nekrylo. Někteří z nás dělají i do raného středověku, já a ještě jeden pro změnu zase do bronzu a taky se bere v potaz, jestli není v okolí nějaká jiná veřejná akce, která by nám stáhla návštěvníky. Ale ten květen bude platit, nejspíš jeho druhá polovina.

Ok, tak to je času dost. Ja myslel, jestli si to letos nestřihnete ještě jednou. :-)

Argill - letos ne, ono je toho celkově dost i jinde. Už proběhlo Březno u Loun a Jenštejn, v červnu Zliv, v létě pak menší víkendové akce na Mušově, kde je pro celé léto zapůjčená z Rakous římská říční válečná veslice - na tu se hodně těším - na konci srpna pak velký Mušov a na podzim se určitě ještě něco vyloupne - min. z bronzu určitě, bude podzimní sraz na Březně a ještě čekám, že si nás, jako loni přizvou na Mezinárodní den archeologie. A to nepočítám akce za hranicema, kam někteří jezdí, jako Rakousko, Německo a Itálie. S bronzem nás letos tahali i do Skandinávie, což by bylo super, ale nechtělo se jim hradit cesťáky a abych někam jel před půl Evropy něco předvádět a ještě si hradil cestu, na to se jim můžu ein zwei.

Pěkně nabitej program!👍 Na Pičhoru to mám nejblíž, tak proto sonduju. Ale Březno a Jenštejn by se taky dali... Díky! ;-)

Pěkná akce i fotky

pigi - děkujeme

Super. :-) :-) :-)

To je prostě paráda 🤷‍♂️👍👍👍....

Herr Gott, Cement šerifom, tuhle jsem jel přes ves 55km/h mám se stydět, nebo rovnou do basy?
:-D :-D :-D

😁 Tož díval jsem sa do tej databáze přestupků za rychlost 🙈 no závodit s Francouzskou jizdní policii 🤷‍♂️ to nebyl moc dobrý nápad a kor když tam byla povolená enom třicítka 😁 🤭

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru