Muzea jsou žalářem pokladů!

Kategorie: Osobnosti

 Jsem také lovcem pokladů, lovím zkamenělé trilobity, a k nám je zákon slušnější než k amatérským archeologům - my pouze musíme zkamenělinu označit nálezovými okolnostmi (což je dobře) a nesmíme ji vyvézt pez povolení Národního muzea (což je taky dobře).

  Zůstává však zachován princip, že hnacím motorem věd neprodukujících nic praktického jako archeologie či paleontologie zůstávají amatéři a privátní sběratelé. Když tito umřou, většinou bohužel odkážou své sbírky do muzea, kde za nimi zaklapnou dveře depozitářů a už je nikdy nikdo neuvidí. Z těch exemplářů už nebude mít nikdy nikdo radost, nikoho nepotěší, nikoho nepřivedou k myšlenkám nad našimi vlastními kořena, ať už biologickými, či historickými, a už nikdy se u žádného mladého člověka díky těm kamenům nevzbudí zájem o vědu.

   Když vidím na tomto webu hrdé fotografie nálezů, které nálezci s pocitem, že slouží dobré věci, odevzdali do muzea, vždy mě napadne: Kolik z těch krrásných věcí ještě někdy někdo uvidí? Vždyť dnešní muzea nemají šanci zpřístupnit ani procento svých sbírek!

  Takže bych všem, kteří odevzdávají, chtěl položit otázku: zemyslíte, že by ty krásné předměty více posloužily archeologii, zájmu o historii, výchově a rozviji historických věd, kdyby zůstaly v nelegální privátní sbírce, než aby zapadaly prachem na regálou muzejního depozitáře?

     Jiří X. Doležal

neznámý
5699 18

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

I když se dá souhlasit s řadou věcí, ten hlavní důvod proč nálezy odevzdávat, fotit a vystavovat zde není. Jsou to informace, které tyto předměty nesou. Pokud skončí v nějaké soukromé sbírce bez nálezcových okolností, jsou to již jenom zajímavé starožitnosti.

To že depozitáře řady muzeí přetékají a v podstatě žádná z těchto institucí nemá prostor pro vystavování všech nálezu je věc jasná. To že se ale někde vystaví předmět ze soukromé sbírky je myslím šance ještě menší.

Určitě ale souhlasím s tím, že řada českých institucí podceňuje spolupráci s „amatéry“ a v mnoha případech jsou to především neprofesionální hledači, kteří naleznou nové lokality. Pokud ale vyzvednuté předměty nakonec skončí v nějaké soukromé sbírce je to vlastně úplně jedno. O nálezových okolnostech se již většinou nic nedozvíme, nebo s nimi po dlouhé době od nalezení profesionálové nechtějí pracovat a nepovažují je za věrohodné.

Já osobně si myslím,že idea soukromého kustoda není až tak nereálná.Proč by se předmět nemohl ve státní instituci zadokumentovat a umístit v soukromém objektu???
Samozřejmě s dodržením všech nutných opatření k ochraně předmětu.Existují přece už muzea soukromých osob,kde vystavují své sbírky také nemalých hodnot pro veřejnost. Zatím teda ne archeologických nálezů,ale to by se mohlo dát realizovat.
Samozřejmě by byla nutná změna legislativy a přístupu zodpovědných lidí z různých ústavů.
Pokud ale nebude ochota a snaha,tak je toto úvaha o ničem.

Bohužel pro nás a veřejnost. ;-)

Dej nám, Bože, tři dary: smělost, vyrovnanost, rozum. Smělost na to, abychom
změnili věci, které se změnit dají. Vyrovnanost na to, abychom se dokázali
smířit s tím, co změnit nelze. A rozum na to, abychom mezi těmi věcmi dokázali
rozlišovat.

Položme se na otázku :-)
A kde je záruka, že exponáty ze soukromého objektu nezmizí, nebo, že je majitel ve stavu finační nouze třeba neprodá a pak bude tvrdit, že zmizely neznámo jak, nebo že byly odcizeny? Ani soukromý majitel není zárukou kvalitní ochrany určité památky či exponátu. Svalovat vinu jen na muzea také nelze. Ne všechny věci a už vůbec ne všechny věci nalezené a odevzdané detektoráři, nejde vystavit. Zpravidla to musí být v rámci nějakého tématického celku či např. ve stálé expozici, takže ani argument, že to skončí v depozitu, neobstojí. Občas slyším argument, že stát na nás kašle a okrádá nás, takže proč tyhle věci odevzdávat státu. Já bych to se státem zas tak až nespojoval. Bronzové a jiné artefakty, které někdy nacházíme, jsou součástí zejména našeho národního či kulturního dědictví a tím, že takové věci neodevzdáme, okrádáme sami sebe a generace budoucí a škodíme i poznání historie toho kterého regionu. A nic a nikdo nám nedává právo, takové věci neodevzdávat. Všechny argumenty, které jsme schopni vymyslet na obhajobu toho, proč tyto věci neodevzdáváme, jsou jen naše bohapusté výmluvy a svědčí o ne zrovna kvalitních našich morálních vlastnostech.
S ideou soukromých či malých regionálních nebo obecních muzeích naprosto souhlasím, ale s výhradou, že v soukromém muzeu fyzické osoby nemají vykopané či jinak nalezené archeologické artefakty co dělat. Proč by měla všechno shrábnout Praha, Brno nebo jiná velká města?
Ve vedlejší vesnici se buduje obecní muzeum a je dohoda s okresním muzeem, že pokud obecní muzeum bude mít veškeré náležitosti, zabezpečovačku atd, tak okres obci předá exponáty, které se týkají obce a okolí. Takže to jde.
Lovu zdar :-)

Záleží na každém jedinci. Jestli se každý bude ohrazovat proč já bych měl odevzdávat, když on neodevzdává, proč bych nekradl, když krade on, apod. Tímhle způsobem se nikam nedostanem. Jedině lidé, kteří jsou schopný vystoupit z davu a jít proti proudu můžou něco změnit. Je to na každém co si vybere.
Mimochodem osobně zkouším pomalu rozjíždět nějako obecnou prezentačku. V obci jsou pro, jen je problém s prostory, protože nejsou zateplené ale to by se snad mělo časem vyřešit. Spíš bude problém v Muzeu, zkouším to s nimi konzultovat, víceméně se k tomu vyjadřují neurčitě ale ne negativně. Je to jen ve stádiu nápadu ale časem to snad vyjde.
Otázkou taky je, kde začíná a končí "boj s větrnými mlýny" a jak daleko se má smysl hnát.

můj názor je, že soukromé sbírky mají jednu velkou výhodu někoho jsou a ten o ně pečuje, zato státní nepatří nikomu a proto se s nimi tak zachází, není tady odpovědnost vlastníka a co se týče prezentace a publikace, i tam má soukromník větší snahu, protože to mu zvyšuje cenu sbírky, znám třeba sběratele starých motocyklů, který se neustále snaží vystavovat a publikovat
jen státní sbírky by měli mýt předkupní právo na nález, je spoustu nálezů jakoby nezajímavých ale když si dá sběratel tu práci, může sbírka nakonec být dost atraktivní i poučná
Nejlépe by bylo kdyby se k tomu vyjádřil i mistr Jezero ;-)

Elmára-Zeptám se trochu mimo téma.Jak je to daleko s AÚAV ohledně nálezů z Libického hradiště.Kdy bude vernisáž,rád bych tu výstavu zhlédl? Díky a pic.

To Shorty: Nevím, pokusím se zjistit 8-)

No nazdar Doležal. Kontroverzní témata tě, koukám, neopustila.
U nálezu s jasným určením (kvalifikace nálezce?) jsou pro historiky důležité pouze nálezové okolnosti - potom soukromá sbírka. U neurčených nálezů je potřeba kvalifikovaná klasifikace a katalogizace - a to potřebuje zejména čas. Předmět, který není zaznamenaný pro možný další výzkum (bo i vědecké názory se občas mění), je bezcenný.
Vystavovat můžeš soukromě nebo veřejnoprávně, jenom určený věci, protože na akci typu "Zaplaťte 50Kč (nebo přijďte na návštěvu)- my tady máme něco z něčeho", ti nikdo nepřijde (vyjma UFO artefaktů).
Teda, ne že by samostatná výstava neurčitelných předmětů neměla svoje kouzlo.
Dohledávat věci pro výzkum v soukromých sbírkách je fakt martýrium. A je jasný, že při současných možnostech interfernetové techniky mají jak soukromí sběratelé, tak státní instituce vůči veřejnosti docela nepěkný dluh.
PS: Jaký detektor na trilobity ti na "Lovcích" doporučili.
Žabák

Pane Doležale- vy jste- promiňte- vůl.
Doufám, že váš blud bude inspirovat zejména odbornou (podle vaší úvahy zřejmě nepotřebnou) veřejnost, a ti zde vyjádří své pohledy na váš jistě odůvodněný- zde interpretovaný- názor.

To JXD: Vážený pane, za řadu vašich článků a názorů si Vás vážím za jiné nikoliv. To co jste zde napsal je pravda jen z části. Nálezy sice skončí ve fondu muzea, ale jsou následně využívány k výstavám, zapůjčovány do jiných muzeí a hlavně slouží jako podklad pro další výzkum. Bez tohoto výzkumu, dávání věcí do souvislostí a odborných publikací, které z toho vzejdou bychom posléze těžko zjišťovali cože jsme to vlastně našli. A jak zde již zaznělo, důležitější než samotný předmět jsou nálezové okolnosti. Soukromé sbírky zde existovali za první republiky ke spokojenosti všech a bezesporu existují i nyní jen ne oficiálně. Pokud není předmět unikát je možné si ho většinou ponechat. V sekci archeo je unikátních nálezů celá řada. Nový zákon je nutný a nejspíš by měl obsahovat nějaké vyjádření k soukromým sbírkám. Jednoznačná odpověď na Vaši otázku neexistuje.

Vzpomeňme na případ Chebského archivu a bude nám určitě nedobře od žaludku. Při pomyšlení jak se náš rádoby "dobrý správce stát" stará o dědictví "honosně rečeno nás všech".
Více jak 10 let se vše tutlalo a to výrazně napomohlo organizátorům krádeží cenných listin,které už nikdo nikdy neuvidí.
Kde máme brát jistotu a důvěru ve státní instituce? Vždyť celá naše společnost je morálně degradována a zdegradovaná na úroveň republik,podobných Koreji a Číně.
Jak máme tomuto státnímu správci hodnot materiálních i dějinných důvěřovat? Jak???????

Corax - nedávno jsem byl na výstavě soukromé sbírky, v klidu zde byli vystaveny i kamené nástroje, záleží jak si šikovně sbírku pojmenujete :-)

Ach jaj... nad niektorymi nazormi mi zostava rozum stat.
Shorty, archiv vykradol prave degenerovany jedinec, kde potom brat istotu a doveru voci sukromnym zbierkam, ktore budu spravovat jedinci?? Je to uplne to iste len z pohladu druhej strany.
Kolki z tych co tu pisu o muzeach v nich skutocne s nalezmi boli? Kolki spolupracuju s archeologmi? Ti, ktori spolupracuju rozhodne videli, ze to co sa tu pise omuzeach su zvecsa blbosti. Vsetko je limitovane peniazmi. tak to potom vyzera aj v muzeach. Niekde to je lepsie, niekde horsie, ale vecsina ludi pise o veciach o com nema ani sajnu. Hlavne, ze si zdvodni to svoje- Vsetko si necham a kazdeho mozem okaslat!

sbírku můžeš mít jakou chceš ale nesmíš ji obohacovat o nálezy (oficiálně) ;-)

Ano zákon by mohl nařizovat lecos, ale nenařizuje je bohužel takový jaký je a ještě patrně dlouho bude. To tady mi nevyřešíme a s odevzdáváním popř. spoluprací s muzeem to nemá co dělat.

Dlouho jsem si rozmýšlel jestli na tento příspěvek reagovat,protože téma samotné,je příšerně tenký led na který se JXD pustil.No budiž.
S JXD lze určitě souhlasit,že se za některými nalezenými a odevzdanými věcmi zavřou dveře depositářů a už je kromně odborníků nikdo neuvidí a těchto věcí bude drtivá většina.
JXD by preferoval spíše soukromé sbírky,ale položil si otázku,jestli takový sběratel má k dispozici tak velké prostory a zázemí,kde by mohl vystavit vše kdo mu co přinese a nebo by si vybral jen to co je unikát a nebo je ta věc nějakým způsobem zajimavá.Domnívám se,že by to dopadlo stejně jako v muzeích.Jen s tím rozdílem,že už by k těmto věcem neměli odborníci přístup.
Chci se ještě zmínit o takové "maličkosti" jako je nálezová okolnost.Ten kdo viděl archeologickou mapu se zaznamenanými místy nalezených artefaktů pochopí jakou důležitost mají a jak tady bylo psáno,mnohdy mají větší význam nežli artefakt sám.
Co se zákonů týče.Zákon je pro slušné lidi.Gauner se mu vždycky vyhne.
Nejsem odpůrcem soukromých sbírek,ale tito sběratelé by měli spolupracovat s odborníky,aby si mohli věc či věci řádně zdokumentovat. ;-)

Víte v čem je problém, v pěnězích.Sám jsem předal již dříve do okresního muzea několik hodnotných nálezů. Muzejník mně div nevyhodil a řekl mě: nenoste to sem protožejá nemám peníze na konzervaci. Po přátelské kávě mě vše vysvětlil. Mám rozpočet na rok tolik a tolik. Můsím upřednostnit záchraný výzkum, plánovaný výzkum, dozor na stavbách v ůzemí s archeologickými nálezy, a na to mám rozpočet. Konzervace souboru předhusitské doby může stát kolem 50ti tisíc a já nato nemám.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru