Nacistické bunkry v Normandii

Kategorie: Druhá světová válka , Fortifikace

Poblíž pláží, na který se odehrálo vylodění spojeneckých vojsk v rámci Operace Overlord v roce 1944, se našlo několik skrytých bunkrů. Byly součástí německého obraného systému sloužícího k odražení případných útoků ze strany protivníka. O opuštěných stavbách se desítky let vůbec nevědělo.

Obranný komplex jako takový se našel už v roce 2006. Od té doby tam probíhá průzkum, který již přinesl řadu dalších překvapivých objevů. „Prozkomali jsme obrovské nacistické bunkry, kam celých 75 let nedopadlo denní světlo. Našli jsme cestu dovnitř, kde se nacházely artefakty. Nebylo to však snadné, protože na dveřích se podepsal čas,“ poznamenal Josh Gates, který pro Discovery Channel připravuje dokumentární seriál pod názvem Expedice neznámo.

Bunkry se nachází jen asi tři kilometry od pláží Omaha a Utah, na kterých proběhlo 6. června 1944 v rámci Operace Overlord vylodění spojeneckých vojsk do Německem okupované Francie. Jeden z největších nacistických obranných systémů disponoval čtrnácti obrovskými děly. Po vítězství spojeneckých vojsk zůstal komplex zákopů a bunkrů opuštěný. Po celá desetiletý ležel nedotčený, dokud jej v roce 2006 neobjevil odborník na historii Gary Sterne, když procházel evropské archívy a mapy související s druhou světovou válkou.

Našel tucet budov včetně rozhlasové místnosti a kuchyně. Tunely prozkoumal společně s dalšími odborníky pomocí moderní laserové technologie, která dokáže měřit vzdálenosti hluboko pod zemí. Konkrétně jde o technologii LiDAR umožňující skenovat objekty. Celkem byly objeveny dva velké bunkry, z nichž každý obsahoval tři nebo čtyři místnosti propojené chodbami a schodišti.

Podle toho, jak vypadají stropy, nejspíš v komplexu došlo k přestřelce. „Je to ohromující místo k návštěvě, když si uvědomíte, že bylo součástí jedné z nejtemnějších kapitol moderní historie. Uvnitř bunkrů jsme našli různé věci jako plynové masky, střelivo či nacistické přilby. Díky takovým místům si můžeme živě představit, jak vypadal den D,“ myslí si Gates.

Komplex byl součástí slavného Atlantického valu, který nechal Hitler vybudovat na pobřeží severní Francie a Normandie v letech 1942 až 1944 jako obranu před invazí spojeneckých jednotek z Anglie na kontinent. Po svém dokončení se měl Atlantický val táhnout od Norska až po hranice se Španělskem. Byl tvořen širokými minovými poli, zátarasy a opěrnými body a dělostřeleckými hnízdy umístěnými v mohutných betonových bunkrech. Nacisté dokázali utajit mnoho obranných postavení před místními obyvateli. Obávali se, že je odhalí francouzskému odboji nebo spojeneckým jednotkám.

bunkr

bunkr

bunkr

bunkr

bunkr

bunkr

bunkr

Zdroj: www.dailymail.co.uk, www.thesun.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Byl o tom zajímavej dokument. Vyhrabali jeden který byl zasypaný v 70. letech při obří bouři.Byl dokonale zachovaný měl i všechny kresby uvnitř co tam nechali vojáci.

Nechapu pojem nacisticke prilby

Viky, díky za zajímavý článek, toto kalendárium je paráda čtení, pokaždé čekám na další, co přinese v historii další den. Vím, dá to hodně času tohle připravit, určitě to mnozí z nás dokážou ocenit. At' se dál daří. díky, díky,díky. :-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru