Nález depotu

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory

Byl krásný podzimní den, slunce svítilo a dokonce i hřálo. Užíval jsem si s manželkou poslední dny naší dovolené v jižních Čechách. Hned po ránu jsme se domluvili, že vyrazíme na houby. Mě to nedalo a vedle košíčku jsem si vzal i detektor. V lese bylo nádherně, bez klošáků a vypadalo to, že večer bude i nějaká ta smaženice. Už jsme se těšili. Asi po hodinovém toulání, jsme dorazili do nižšího jehličnatého lesa.

Po silném větru tu byla spousta stromů vyvrácených, ale nás to neodradilo. V takových lesích toho roste nejvíc. Nálezy na sebe nenechaly dlouho čekat. Byly tu houby i pár kousků bronzu. Když jsem procházel kolem jednoho stromu, zapípal detektor. Začal jsem horlivě hledat, co by to mohlo být. Hned pod cívkou na povrchu jsem lehce odhrábnul kousek kamene. Když jsem projel místo cívkou, zjistil jsem, že se jedná o zlomek bronzového tavu. Ihned jsme kontaktovali místního archeologa. Bohužel byl za hranicemi a nemohl přijet. Dostali jsme svolení opatrně místo prohledat a zachránit co se dá, protože o kus vedle probíhala těžba popadaných stromů. Samozřejmě vše zdokumentovat a nafotit. Po bližším prohledávání místa jsme narazili na další bronzové tavy, části keramiky, zlomek meče, hřivnu, nůž, srp, náramky, kousky sekyr a snad bronzový krumpáč. Nejspíš se jednalo o kdysi zaniklou tavící pec, jelikož spousta nalezených věcí byla dobově zdeformovaná. Po vyzvednu tí ; předmětů nosila manželka batůžek ještě hodinu a půl po lese. Celková váha nalezených věcí byla okolo 8.2 kg.

Aleš a Pavla Hutterovi

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkně práce,to je pecka :-O

Dobrá práce a klobouk dolů za přístup ;-)

Nádhera a zvlášť manželka zaslouží metál ;-).

Super nález, skvělý přístup :)

Moc pěkné smekám . Jen tak dál . ;-) :-)

nádherné

Díky Tobě a Tvé paní se náš koníček posouvá na slušnou úroveň kdy nás ti mocipáni snad nebudou brát jako vykrádače archeo. Více lidí jako seš Ty. Díky

Super. :-O

Moc pěkný. :-O :-O :-) :-)

Tak to má být!!
Krásný nález :-) ;-) ;-)

Super! Více fotek by to taky zasloužilo.:)

Parádní kousky, nádhera :-)

Teda jo!Paráda ;-)

Super nalez , fakt parada a smekam za pristup :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru