Nalezli jste radiosondu?

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Při hledání s detektorem kovu se Vám může občas stát,že najdete nějaký předmět,který do přírody tak nějak nepatří.O nálezech munice toho bylo napsáno už dost a každý ví, jak se zachovat,aby nedošlo k nějakému průšvihu.Vždy zavolat polici ČR a ti už si poradí s likvidací.Jsou však nálezy,které svým způsobem neohrožují život ,ale můžou poškodit minimálně životní prostředí a můžeme je zlikvidovat sami.

Jedná se různá zařízení obsahující akumulátory,nebo baterie.Při hledání jsem už několikrát našel mobilní telefon,autobaterii nebo jako tentokrát meteorologickou sondu Vaisala RS92-SGP.

Meteorologické sondy jsou vypouštěny ČHMÚ za účelem měření tlaku , teploty, vlhkosti a rychlosti a směru větru ve volné atmosféře. Balón napuštěný vodíkem nese meteorologickou sondu do výšky cca 30 km a veškerá data jsou okamžitě přenášena radiovým spojením na stanici ČHMÚ. Ve výšce okolo 30 km balón praskne a sonda padá zpět na zem.

Radiosondy jsou určeny pro jednorázové použití, proto ČHMÚ nemá zájem o získání jednou použitých radiosond zpět. Pokud si radiosondu nechcete ponechat, nakládejte s ní jako s běžným elektronickým odpadem, například ji odevzdejte do nejbližšího sběrného dvora.

ČHMÚ rovněž používá sondy určené k měření ozonu, které jsou vybaveny padákem a ozonová čidla jsou umístěna v ochranném polystyrenovém obalu. Tyto sondy lze v některých případech použít k dalšímu měření. Pokud naleznete ozonovou sondu, následujte instrukce napsané na štítku připevněném k polystyrenovému obalu. Za zaslání nalezené ozonové sondy poskytuje ČHMÚ odměnu 1000,- Kč do 3 měsíců po doručení. Nálezné se nevztahuje na radiosondy nalezené mimo území ČR.

Moje radiosonda obsahovala letáček ,že byla vypuštěna na letišti v MNICHOVĚ a nalezená byla až u DOMAŽLIC!

Němci tam mají ještě poznámku,že pokud jí pošlete zpět ,tak Vám uhradí poštovné , nebo postupovat stejně jako u nás-sebrat a odnést do místa sběru elektroodpadu.

Pokud tedy naleznete něco ,co obsahuje  baterky,tak to prosím vemte a vyhoďte tam ,kam to patří a pomůžete tím chránit naší krásnou přírodu.

Dakar

Meteorologická sonda


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Našel sem podobnou..

Ešte som nenašiel,ale som rád,že viem keby náhodou.

Taky už jsem jí našel a zaslal poštou zpět a i ta slíbená odměna byla :-D

Našel jsem už celkem tři a jeden padák /se sondou mě někdo předběhl, visela na stromě u cesty/ místo vypuštění jsou rovněž Bavory, ale dopad je Šluknovský výběžek!!!! Dvě byly skoro rozpadlý,ale jedna naprosto čerstvá a OK,ta k jsem jí dal prozkoumat kamarádovi pípákovi. Připojil jí,ale prý je vše jen průtokové, co zjistí pošle. Nepoužitelné prý na nic užitečného. JInak poláci to hledají jako hon na radiolišku :-)

Nejenom poláci hledaj ale i u nás. Praha Libuš je vypouští v 6,00 hod a ve 12,00 hod. Jsou slyšet okolo 403 MHz, Praha na 403,7 MHz. Dále je vypouští AČR v Prostějově.. Online sledování na http://sondetracker.radiosonda.sk. Pomocí programu Sondemonitor lze data dekódovat (výška, teplota, vlhkost, GPS souřadnice, tlak apod.), odkaz - https://www.coaa.co.uk/sondemonitor.htm. Přijem scanerem s připojením přes zvukovku nebo pomocí televizního tuneru s čipem RTL2832/E4000 nebo RTL2832/R820T a programem napr. SDR+ nebo HSDR.

kamarad taky nasel tu ozonovou z Mnichova, zaplatili mu v prepoctu cca 600kc, a ja nasel tu klasickou bez padacku, moc z ni nezbylo

kamarad taky nasel tu ozonovou z Mnichova, zaplatili mu v prepoctu cca 600kc, a ja nasel tu klasickou bez padacku, moc z ni nezbylo

RS92 úplně nepoužitelná není, samozřejmě pro ty "pípáky". Je tam dobrá GPS anténa použitelná i pro jiná pásma a dobrý nízkošumový zesilovač.

Presne moje rec. Uplne k nicemu neni. Kamarad s toho dela radiomajaky pro deti na tabory aby si zkusili vyhledat prez smerovou antenu. Ma to i dost jinych vyuziti.

Dobrý den. Rád bych nějakou sondu v zachovalém stavu získal, ale zatím nejsem vybaven pro jejich vyhledávání (do budoucna plánuji). Pokud by někdo našel a byl by ochoten předat na Vysočině, případně poslat Zásilkovnou, byl bych velmi rád (samozřejmě hradím poštovné + něco navíc). Kontaktovat mě můžete na aukro4562123@email.cz . Děkuji.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru