Něco o Ruských, Amerických, Britských a trochu i domácích webech o hledání s detektory kovů

Kategorie: Co se jinam nevešlo

V krbu zapraskalo tuhle v podvečer poleno, a mě to ze siesty vzbudilo. Mráz pokreslil okno, oranžové odlesky se prošly po lednici. Byl pátek večer, a nebylo co dělat.  Nuda je motorem poznání. Stránek o hledání pomocí detektorů kovů je na internetu docela dost. Jen namátkou, u nás to je třeba Detektorgold, Detektoring, nebo Lovec pokladů. Není mojí ambicí kohokoliv vyzvedávat nebo na jiného zapomenout. Chci se jen zmínit, čeho jsem si zhruba v šedesáti aktivních hodinách na síti všiml.  Když se nedá jít ven, je se kde podívat, poučit se, poznat co je nového. Každý z těchto webů je jiný, každý má nějaké zvyky. Někomu vyhovuje ukazováním nálezů, jiný se soustředí na vyhledání zkušeností s různými detektory, a další se pídí po popovídání s kamarády stejných zájmů.

Fora o detektorech kovů

Jak jsem začal zatahovat síť

Prvně jsem se snažil dopátrat po nějakých informacích u již zde propíraných ukrajinských cívkách. Jak jinak, než u výrobce.  Našel jsem potřebné stránky, ale o moc chytřejší jsem nebyl, mimo toho co už jsem stejně věděl, že se cívka dává na ten konec detektoru co je obvykle blíž u země než ten druhý. Je to nadsázka, prostě jsem chtěl vědět víc, než kolik to váží, že je kvalitní a jakou má barvu.  Na stránkách výrobce je také fórum. Fajn, podíval jsem se tedy do něj, zjistil, že se sem dá zaregistrovat. Kontaktoval jsem pomocí přihlašovacích formulářů admina toho webu, a registraci jsem dostal. Nejsem dokonalý v používání azbuky, zejména té psané, a tak jsem se připojil na ukrajinské hledací fórum s pomocí angličtiny. Vznesl jsem dotaz, a čekal na odpověď. Dotaz byl nasměrován na to, zda někdo nemá zkušenosti s jejich cívkami na Tesorech, na Lobu a na Tejonu.  Jak je to s prozvuky v trávě, jak se stabilitou při hledání celkově. No, když už jsem se procházel po ruskojazyčných stránkách, a nic se pár hodin nedělo (Jsem přeci jen z Lovce zvyklý ta téměř okamžitou odezvu na cokoliv.), proklikával jsem se po jménech nebo přezdívkách lidí, kteří na to fórum přispěli v minulosti, abych zjistil jak to tam, na východě chodí. Našel jsem ještě jedno trošku živější fórum, ale mělo ve znaku válečný německý kříž, obsah jejich logu i odpovídal, celkové vyznění příspěvků bylo takové mohutné, některé bylo hodně ve stylu „přes nás nejede vlak, trubci,“ a tak jsem ho opustil. Nejde o ten válečný kříž, nelíbilo se mi, jak a o čem tam hovoří. Prostě, nesedlo mi to. 

Forum o detektorech

Jak jsem zatahoval síť doma

Tak jsem po informacích pátral i jinde.  U nás mě docela překvapil Detektoring, tam byla o cívkách, o které se zajímám, nějaká diskuse na fórech určených pro jednotlivé značky detektorů. Někdy větší, někdy menší povídání. Mezi pravidla tohoto webu patří, že potřebujete minimálně dva zaregistrované členy doporučení, abyste se dostali dovnitř. No to je také zajímavé řešení, jak vylepšit budoucí jakost vedených diskusí.  Prošel jsem si nicky přispěvatelů, některé znám, ale nežádal jsem o ručitele, protože mě se toho hodně nechalo přečíst i tak.  Možná to udělám v budoucnu, ale bojím se odmítnutí, a nechci být taky nikomu nic dlužnej. Zajímavostí, která by asi jinde neprošla, je určité konfrontační komentování, například detektor značky X versus detektor značky Y. Přesto, když už jsme tedy u srovnání, jsou některá volně přístupná fóra o hledání s detektory na Detektoringu hodně zajímavá, a poučná.

Jak jsem zatahoval síť u přespolních

Podíval jsem se podrobněji na dvě zahraniční fóra. Jedno severoamerické, to se jmenuje Find´s Treasure Forum. To vlastně znamená, že je to fórum lovců pokladů. Moc se mi to zamlouvalo, ten název. Prostě se to jmenuje tak, co to je, a rozumím tomu.  Druhé fórum, kterému se budu věnovat, je britské, a jmenuje se UK and European Metal Detecting Forum.  Nebudu ale přesně popisovat co je na kterém. Zaměřím se na jejich lehké srovnání s naším Lovcem pokladů, prostě, Lovcem.

forum o detektorech

Atmosféra příspěvků

Na Lovci se občas, zejména v klubové části, ale i ve veřejné, do sebe hledači pustí hlava nehlava. Dovolím si říct, že by to nejspíš ani na jednom z uvedených fór neprošlo. Dovolím si volně citovat z pravidel, která jsou závazná na jednom z uvedených fór, kam se mi podařilo s radostí zaregistrovat.  Berte to jako příklad: I když jsou debaty a diskuse fajn, nebudeme tolerovat nadávky, urážky v příspěvcích, používání sprostých slov ani ve zkrácené verzi,  provokování  či napadání v příspěvcích, a to z jakéhokoliv důvodu.  Napadání adminů a moderátorů diskusí příspěvky i poštou povede zrušení příspěvků a účtu uživatele. Rozhodnutí je v této věci konečně.
Od toho se odvíjí atmosféra příspěvků. Když to porovnám s Lovcem, tak se zdají výše uvedená pravidla a jejich uplatnění v praxi docela brutální, na druhou stranu, vyzrálejší přispěvatelé se na vcelku pohodové atmosféře uvedených webů podepisují hodně příjemně. I když, někdy v britském i americkém fóru docela jiskří. Taky. Zaznamenal jsem třeba komentář jednoho z uživatelů, který mě zaujal. Obsah, forma, a důvod a provedení toho sdělení, po našem tady na Lovci, komentáře, si zaslouží malý úvod.  Prvně musím říct, že ten člověk, jak jsem pochopil, pracuje v oboru hledání skoro padesát let. V roce 1981 začal spolupracovat s Jamesem a Vincem Giffordovými (nyní Tesoro), a o dva roky později se stal dealerem firem vyrábějících a prodávajících detektory. Předtím už řadu let hledal, předpokládám, že i pro armádu, podle toho jak se mi to jeví, nebo i pro prospektory. To už je slušná praxe. Mluví o modelech od Tesora jako byl May, Aztek, Inca, první verze Cortese, o příchodu digitálních technologií, a o spoustě věcí.  Obsah toho sdělení, od veterána, který mě zaujal, byl (byla to reakce na příliš osobní stanovisko jiného uživatele, kde šlo spíše o JÁ než o argumenty):  Na chlapíka, který má, jak jsem se díval, dva měsíce starou registraci a pouhých 6 příspěvků, si dovoluješ docela dost.  
Nejdřív mě to naštvalo, protože takové postoje, okřikovat někoho že si nemá sedat, protože právě přišel, mě připadá nafoukané. Uvědomil jsem si, že podobně laděné komentáře jsou občas i na Lovci. Tak jsem se začal tomu kolegovi věnovat více, prozkoumal jsem všechno, co napsal, a jen jsem měl otevřenou pusu. Dělí se o svoje zkušenosti s dalšími hledači, má neuvěřitelné informace o chování všech možných detektorů, vedle Tesor taky o Whites a i dalších, a to, jak dokáže popsat chování obvodů, jejich tovární nastavení, a jak ho ještě pomocí točítek na detektorech vyostřit, případně, omezení nastavená v továrně překonat bez zásahu vevnitř detektoru, mě dostalo.  Myslím, že si to každý může najít.  Ale taky si myslím, že každý takový příspěvek na Lovci vyvolává vlnu kritiky, těch, kteří to prostě dělají jinak. V tom je Lovec jiný, asi. Není tady tolik dělení se o zkušenosti. No, a k tomu okřiknutí, já ho od tohohle chlapa beru, protože rozdává víc než jen nějaký hysterický jekot zasmušilých starců.

detektory kovů v praxi

Když už jsme u sdílení zkušeností

Za ty desítky hodin na uvedených fórech jsem si všiml razantního rozdílu v obsahu částí o detektorech, ve srovnání s Lovcem.  Velmi jsem se podivil, jak si Američani pochvalují malinkaté cívky, velikosti pět a kousek palce. Nepokrytě se ze zkušeností s nimi radují. U nás jsem s malou cívkou viděl snad jen dva hledače, a to ještě na klubovkách, a to nevím, jestli jsem viděl dobře, jak to na klubovkách bývá. Oni prostě věří v separaci. Druhá věc, která mě hodně zaujala, jsou jejich otevřené příspěvky jak zacházet s detektorem v případě hlubokého železa. Podělil jsem se o svoje zkušenosti, jak na to jdu já, když nechci hluboké železo kopat, čili ho chci s velkou cívkou poznat. No, a moc reakcí na moje příspěvky nebylo. Nejdřív jsem si myslel, že to je tím, že jsou blbé, ty moje taky rady. Ale když jsem se prohlodával obsahy, zjistil jsem, že to nemusí být tím, že to je blbé, protože oni reagují radou spíše na chybná stanoviska, než nějakým hromadným poplácáváním po ramenech za dobré rady.  Pochvalu jsem tam také viděl, a to za ucelené návody, jak na který specifický problém spojený s laděním detektoru, zejména s odladěním vlivu země. Tomu věnují opravdu velkou pozornost. Na Lovci pochvalu zažijte sice častěji, ale míň se dozvíte jak na co. Radí tady vlastně jen Elmara jako prodejce, a ostatní se do toho nehrnou.  Osobně jsem se na Lovci několika rad dopustil, a taky za to sklidil, že poučuju, občas. Je to prostě tady jiný, ale žít se s tím dá.
Poznámka: Obě zmíněná zahraniční fóra jsou sponzorována prodejci detektorů, dokonce více prodejci než jedním. U nás takový projekt zatím není. Ano možná, vzhledem k velikosti země, potřebný není.  To znamená, že jsou sponzorována i obchodníky, kteří některý ze sortimentů o kterém se na fórech mluví, na skladě nemají, protože nikdo neprodává všechny značky o kterých je řeč.  To jsem si ověřil, prošel jsem všechny bannery obchodů co tam byly. Zase ocituju, v této souvislosti, kousek z pravidel fór:  Je zakázáno srovnávat detektory jednotlivých výrobců značku proti značce.
Není to ale tak, abyste si nemohli zřídit svoje malé fórum, které bude nazvané Detektor Kokodák versus detektor Tramtarák, pokud půjde o stejnou značku, stejného výrobce. To se smí.  

No, a když se budete pídit po zkušenostech s některými detektory v UK, musíte se ujistit, že víte, pod jakým názvem se v UK ten který model příslušné značky prodává.  Kdo ví, co to je třeba Rapier, Laser, Hawkeye nebo Trident? Tady se jmenují úplně jinak… No, a taky najednou zjistíte, že oni, jak Američani, tak Britové, vidí přednosti v některých u nás podceňovaných modelech některých výrobců.  A když jsme u toho, tak celá řada přispěvatelů vlastní a na střídačku užívá víc detektorů, klidně od stejného nebo i od různých výrobců, s různými cívkami. Řídí se podmínkami, ve kterých hodlají hledat, a tím, co hodlají hledat. Asi jako rybáři, kteří mají víc prutů, jak postupují roky a odchytanými vodami…. To je zase trochu jiné. Ještě je jiné, že na obou fórech se objevují v informacích o hledači jeho nejlepší nálezy, například:  3xdenár Ota Sličný, 1xkřížový tolar, 1xmeč halštat, 1xhlaveň kulometu ZB26.  Je to zajímavé.

Kluby, sdružení a různá pravidla

Pokud jde o mě, tak jsem u svých podpisů u Britů i u Američanů i u Rusů s radostí uvedl, že jsem členem Klubu Lovce Pokladů a našeho hledačského občanského sdružení HHB o. s.  Na britském fóru je záložka věnovaná klubovým stránkám. Na nich se třeba dozvíte, z článků a fotek, jak starosta tam a tam předává odměnu hledači, který zvítězil v místní soutěži hledačů, kde se nálezy – všechny – odevzdávaly. Něco jako když se sdružením na Lovci podaří pracovat pro archeology. Ta cena byla symbolická.  Předsedové, nebo prezidenti klubů, mají velký vliv a vážnost, na těch dvou fórech. Mě se podařilo v jednom příspěvku použít v názvu a textu slovo, které porušilo pravidla.  Může znamenat úhoře, kluzkého, nebo pomalé pohyby sem a tam.  Čili to vypadalo jako skryté označení něčeho, co by se nemělo říkat, pokud nechcete porušit ustanovení o zákazu použití sexuálních popisů, rasistických vyjádření, náboženských témat nebo přírodních zákonitostí, pokud se nejedná o dokreslení jednání historických osobností ve spojení a zřejmou souvislostí s hledáním detektory kovů. Z tohohle pravidla fór trochu vybočují Američani svým podfórem pro křesťanské hledače, ale to zase vyplývá z historických podmínek. Na Lovci žádné názorové a v podstatě politické kluby nejsou, to zase vyplývá podle mě z historických podmínek naší země. Ale různých vyjádření, které by mohly o dvě tři věty výše uvedená ustanovení porušit, se na Lovci občas několik objeví. Tak to je.

Pokud jde o liberální atmosféru Lovce, tak by třeba u Britů ani u Američanů bez odplaty neprošlo zveřejnění odkazů na jiné weby v příspěvku. Včetně diskuse kdekoliv. Přímo píšou, že pokud chcete výměnu bannerů, tak požádejte administrátora. Pokud budete kamkoliv linkovat, nebo nabízet něco k prodeji mimo vymezených sektorů, tak vás vymažou a zruší účet. Docela to chápu. Jinak byste to neřešili ani vy. Vždyť se jedná v podstatě vždy o reklamu, a za tu se platí.

A jak to dopadlo s mým porušením pravidel? Podezřelé slovo mě změnili v textu všude v nečitelné znaky, a do příspěvku jsem dostal varování, že jsem použil nepovolený výraz a mám kontaktovat admina, nebo že mi přeruší registraci. Hrklo ve mně.  Neprodleně jsem se v příspěvku omluvil, a oznámil, že hned se spojuji s adminem přesně podle pravidel fóra. Což jsem učinil emailem. Vbrzku jsem měl pod článkem koment, a tak trochu v obavách jsem ho otevřel.  Byla tam zpráva od moderátora fóra (Na Lovci nemáme takovou funkci), a ten mi psal, že to je OK, že se nemám ničeho obávat, že admin vylepšoval systém filtrů, a vylepšil ho moc. Moderátorem v tomto případě byl předseda jednoho z hledacích klubů. Zajímavé, že.

Karanténa

Chvilku trvalo, než jsem pochopil, co myslí dvojitým ustanovením o 90 ti dnech.  První znamená, že až po devadesáti dnech od registrace a deseti, přímo píšou – smyslupných – příspěvcích a komentářích, se dostanete do dalších sekcí. Druhá pikantní devadesátka je něco jako karanténa. Nemusí vás hned smazat, když něco provedete. Dají vás na devadesát dní do karantény, a v nich musíte alespoň desetkrát být připojeni, a prohlížet si stanoveným způsobem příspěvky. Oni ty přístupy vidí. Aspoň tomu tak rozumím.  To znamená, že skutečně jevíte zájem, a asi už pravidla neporušíte, pokud stojíte o to s ostatními být. S tím souvisí i zákazy, za které je zrušení účtu. Tím je vedle nabízení věcí k prodeji také spamování a trolování. Co to je trolování si nastudujte na internetu. Obě fóra předpokládají vyspělost svých uživatelů. No a sponzoři fór asi proti nejsou, podle mě si uvědomují, že uživatelé jejich výrobků, kteří nebudou považováni obecně za hlupáky, pro ně budou tou nejlepší reklamou a pozice – nebýt považován za hlupáka – jim žádné kupující neodradí. A člověk, který si dokáže poradit, a dohledat si hodně věcí sám, asi takové požadavky splňuje.
Použiju ještě jeden sesbíraný postřeh.  Jeden chlapík se tam ptal na nějakou technickou věc k detektoru. Nastavení a začátečník, nic složitého. Dostal několik poctivých rad, ale pořád říkal, že to má nastavené tak nebo tak, až dostal radu: Buď si přečti návod, nebudu ho tady přepisovat, nebo to prodej. Obojí může pomoct.

Zákony a nálezy

Zatím co u nás, na Lovci, se řeší hodně, jak mají být stanoveny odměny za nálezy, přičemž se argumentuje tím, že na ostrovech v UK to je snazší.  Nevím, jestli to není spíš přání než platný argument. Oni se (v UK) zajímají o to, jak získat povolení, a nepovažují to za samozřejmost. Myšleno tím k hledání na soukromých pozemcích.  Pokud vím, tak mínění na Lovci je, že prostě získat povolení je tam snadné. Nemyslím si to. V jednom z příspěvků popisuje hledač, jak rozeslal zhruba sto žádostí farmářům, dostal 3 odpovědi, a všechny zamítavé. Tak se vydal za nimi osobně, a jen několik se s ním vůbec bylo ochotno bavit, a nevyhodili ho rovnou.  Mezi zakázané aktivity na fórech patří organizování hledání na pozemcích v noci, bez povolení, takzvaný Night Hawking. Američané se příběhy z hledání na soukromé půdě s povolením úplně chlubí.  Myslím, že tohle pojetí – zaostření na povolení  - je jiné než na Lovci i kdekoliv jinde na českých hledacích webech.  Britové mají zřízenou záložku speciálně na dokumenty potřebné k povolení.  
Pokud jde o prezentaci nálezů, je Lovec jiný než obě zmíněná zahraniční fóra. Nálezy jsou ve valné většině přístupné jen pro registrované členy, to je stejné tam i tady, tedy pro ty, kteří posílají příspěvky a podobně. Ale množství fotek nebo množství popisů je na Lovci o hodně větší než jinde, pokud mohu posoudit, přičemž u Američanů to může být jiné možná až v sekci s vyšším oprávněním, kam se hodlám časem dopracovat.  Jejich prezentace jsou takové radostné, standardně dosahují našich lepších příspěvků, jak co do počtu fotek tak do kvality textu a informací.  S nálezy klackovského typu: Tak sem teda něco našel, no… se je možné na obou fórech setkat, a doporučuji si přečíst komentáře pod takovými floutkovskými prezentacemi. Obecně platí, že čím respektovanější nález, tím lepší, včetně údajové části, je zpracování. A to je také ceněno.
A já bych rád někdy takový nález měl.

litrfree

Zdroje: Zpracováno na základě subjektivních postřehů získaných z fór na: http://www.findmall.com/, http://nelklad.com/forum/, http://www.reviewdetector.ru/, http://reibert.info/forum/, http://www.metaldetectingforum.co.uk/, http://www.detektorgold.cz/, http://detektory.hantec.cz/index-czech, http://www.lovecpokladu.cz/.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Poučné a pěkné,je vidět že jsi to hezky nastudoval,něco by šlo použít i u nás ;-)

Jirko jako vždy pěkné počteníčko, je vidět že se v tom vyžíváš ;-)

Dík za pěkný příspěvek Jirko. Anglicky neumím, tak nemám šanci se na něco takového podívat.

Zajímavé a pěkné čtení...Taky někdy koukám na zahraniční webové stránky ale používám na něj internetovej překladač...

Pěkné rád jsem počet. Jedno staré přísloví které za 2sv. používal táta mého táty bylo "S kloboukem v ruce projdeš celý svět" .

Poucne a pekne napsane,je videt,ze nuda je nekdy dobry pan. ;-)

supr pocteni :-)

Parádní a poučné čtení. ;-)

supr, zkouknu :-)

Dík že jsi se s náma rozdělil o tvé informace.Pěkné

Paráda litříku,krásně jsem si početl ;-)

parádní počtení Jirko :-)

A co německá fora? Ty jsou také dobré. Na jednom z nich byli načuřený, že je tady CS 6Mxi dřív než u nich :-P

Ta karanténa je zajímavé opatření :-D

Supr článek, občas taky prolejzám zahraníční fora s pomocí překladače a mě zaujalo, Friendly metal detecting forum ;-)

Parádní práce nějaký to jemnější síto by se hodilo i tady na lovci.
Dvojí registrace možná i víc to by moh popsat Elmara,jsou tu i lidé co poslali příspěvek v roce 2008 nenapíšou zde ani čárku a jen čtou a prohlížejí,už se i stalo,že někdo s prvním příspěvkem hned v secret začal všechny poučovat byl návrh aby moh takovejdele člověk komentovat nálezy až po 5 příspěvkách jmenovalo se to tuším nová administrace pak z toho asi nějak sešlo.Ta karanténa by taky nebyla špatná.

Osobně se mě na tomhle foru líbí,ale nějaké mouchy to tu má,ale to je asi všude.

Možná by nebylo od věci v SECRET založit vlákno připomínky k provozu jako to bývá jinde,protože v chatu se to propadne a pak potom ani pes neštěkne.

Moc zajímavé jako vždy :-) :-) Ciáááááo :-D

Uf, už jsem to přečetl. Zajímavý a poučný článek, dobrých rad není nikdy dost. :-)

Kolegové díky všem, a jestli se dokážeme společně posunout výš, kulturně, tak díky ještě jednou.

Dobré čtení plné zajimavostí a inspirace.Díky

dost se nudíš,ale poučně.halt někdo umí ingliš,tak se nuď dál a něco zase vybádej ;-)

myslím profesionální práce od mistra LITRFREEHAHO. Poučné děkuji

Božínku ten čas letí. Zůstávají vzpomínky i na ty co již nehledají, ale poznal jsem je. Tobě Jiří přeji zdraví.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru