Nedělní detektorový průzkum pro muzeum Havlíčkův Brod

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Akce LP a Archeo LP 2010

V neděli jsme se sešli s archeologem p. Knápkem, aby jsme mu pomohli pomocí detektorů získat materiál pro dataci pozůstatku velké reduty opatřené původně čtyřmi bastiony. Její vznik souvisí nejspíše s uzavřením (kontrolou) Posázaví. Doba vzniku by mohla teoreticky spadat až na konec třicetileté války, kdy na Ledeč okupovali švédové (traduje se boj u Číhoště).

Spíše ale vznikla až v 18. Století a to ve spojení s válkou o dědictví rakouské, nejpozději za války sedmileté. V blízkosti se v té době odehrály dva významné střety – bitvy u Chotusic a Kolína. Dnešní relikt je slabou čtvrtinou původního rozsahu (který relativně dobře známe), navíc narušený novověkým dolováním a vedením VN. Prostor byl dlouhodobě prohledáván detektory, proto jsme přistoupili k pokusu zachránit alespoň zbytek možné informace, aby bylo možné zpřesnit dataci vzniku reduty a spojit její život s historií regionu.

Pěkná akce to byla, díky p. Knápkovi za to jak se nám věnoval, díky kluci za snahu a perfektní den.

Henry44
HHB o.s

Detektorový průzkum

Detektorový průzkum

Detektorový průzkum

Detektorový průzkum

Detektorový průzkum

Detektorový průzkum
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

bylo to tam hodně prochozený ale tam nejde o to najít toho hromadu ale aspoň něco co tam zbylo pro přesnější dataci vzniku :-)

To jsem zvědavej, co to je za ty dva šušně na tom posledním obrázku.
Jinak moc pěkná akce!!! :-)

No, myslím že někteří z nás dokonce doufali ,že najdou kus datovatelného železňáckého bronzu, a ten by tu rozporuplně militárně - montánní záležitost posunul slušně v čase, a to až na leténskou platformu obdelníkového hradiště pro svatyni v analogii na typ Ludeřov, myslim že se tak ta stavba tam nějde jinde co má některými z nás doufané znaky jmenuje..... někdy příště. Dejv má prabdu, kýbl nálezů nemusí znamenat pro vědu víc, než když se najde s velkým úsilím nic. :-O

To Lukes: Víš ono někdy i když se nenajdou hromady nálezů stači jeden a když to pomůže to archeologům s datováním lokality tak úkol je splněn. A k tomu když jdeš s dobrým archeologem a dobrou partou tak to je dost parádní akce ;-)

jj pěkná akce to byla.

Dobrá práce :-) :-)

Henry pěkně napsané a pěkně si odpověděl Lukesovi :-D

To je ale moc pěkný lesík :-)

Hezky jste si to užili kluci ;-)

dobrá práce kluci ;-)

Jojo zdravím kolegáčky. Zítra razím na podobnou akci. Snad se někdy potkáme. :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru