Nejdražší mince na světě poprvé v Evropě

Kategorie: Pozvánky

Ve dnech 9. až 12. února 2016  je možné spatřit nejdražší minci světa, a to v Nové budově Národního muzea, legendární Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1794. Tato mince byla v roce 2013 ve slavné Stack´s Bowers vydražena za neuvěřitelných 10 milionů dolarů a stala se tak nejdražší mincí, jaká kdy byla v historii prodána. Nyní máte možnost tento numismatický skvost spolu s originálem kopie Deklarace nezávislosti USA z roku 1776 v ceně 4 milionů dolarů.

            Historie slavné mince Flowing Hair Liberty Dollar byla započata již v 18. století na samém úsvitu dějin Spojených států amerických. V říjnu roku 1794 byly vyraženy první stříbrné mince Dolary. Protože v té době byla ražba stříbrných mincí velmi komplikovaná a pomalá, světlo světa spatřilo pouhých 1 758 kusů této vzácné emise. Během staletí se většina mincí ztratila a do současné doby bylo nalezeno pouhých 10 kusů.

           V roce 1792 byl schválen právní dokument upravující oběh měn na území Spojených států. Vzhledem k potřebě co nejrychlejšího vyražení kovových dolarových mincí bylo rozhodnuto, že se k jejich výrobě použije stříbro. V souladu se zákonem upravujícím zásady ražení stříbrných mincí ze dne 2. dubna 1792 musela ryzost činit 0,8924. Dne 29. srpna 1794 bylo v mincovně ve Philadelphii získáno 1734,50 uncí rafinovaného stříbra. Na základě zkoušek se slitinou bylo rozhodnuto o zvýšení ryzosti na hodnotu 0,900 s tím, že čisté stříbro se doplnilo příměsí mědi. Takto Spojené státy zahájily výrobu prvních dolarů, které navrhl Robert Scott.

         Krátce po zahájení výroby se ukázalo, že mincovní písty jsou vzhledem k tvrdosti slitiny příliš slabé. Dalším problémem byl poměrně velký průměr a hmotnost mince (39 až 40 mm a 27 g) a velká přítlačná síla, která působila na mincovní písty, vyvolávala jejich rychlejší opotřebení, takže se celkem podařilo vyrazit pouze 2 000 mincí. 242 exemplářů z této partie bylo zničeno. Zachovalo se pouze několik kusů (pravděpodobně dva), které měly sloužit jako vzor pro další emisi naplánovanou na příští rok. Zbývajících 1 758 kusů bylo předáno řediteli mincovny.

            Od 15. října 1794 byly mince postupně uváděny do oběhu. Značná část celé emise byla poškozena v důsledku technologických chyb, nesprávné rafinace a problémů při ražbě těchto mincí. Na povrchu některých mincí se začaly objevovat „důlky“ způsobené malými vzduchovými bublinami ve slitině. Z důvodu nepřesného nastavení pístů se snížila zřetelnost aversu a reversu, což bylo zvláště patrné na levé straně aversu mincí ražených na konci partie, když byly mincovní písty již značně opotřebené.

            Ukázalo se také, že část mincí nese stopy „úpravy“, která byla založená na odstraňování přebytků slitiny. Mince musela mít určenou hmotnost, takže se za účelem jejího dosažení ručně upravovala podle platného standardu. Výsledky těchto snah byly zcela jiné, než se očekávalo. Velmi špatně dopadly zvláště vlasy personifikované bohyně Liberty. U části emise byl použit opačný postup – v průběhu ražby se na čistý mincovní kroužek nanášel tzv. blank (kousíčky slitiny). V důsledku tohoto procesu se mezi jednotlivými mincemi raženými stejným párem razidel objevovaly drobné rozdíly ve vzhledu aversu a reversu (mohlo jít o další hvězdu nebo jiný znak).

       Odhaduje se, že do dnešní doby se zachovalo pouze přibližně 120 mincí, nalezeno ovšem bylo pouhých 10 kusů. Vzhledem k problémům při jejich výrobě v roce 1794 bylo nalezení exempláře vyraženého bez závad do dnešní doby téměř nemožné, a z toho také vyplývá astronomická cena, které tato mince dosáhla.

Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, 11000 Praha 1

Výstava je otevřena pro návštěvníky:
9. února: 13.00 – 20.00
10. února: 10.00 – 20.00
11. února: 10.00 – 20.00
12. února: 10.00 – 20.00

Vstup ZDARMA

Převzato z http://www.flowing-hair.cz/index.html

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

...10 miliónov dolárov - to už je pekná hodnota!...ale mňa zaráža iná vec: v Európe máme viac unikátnych mincí v jednom, alebo dvoch zachovaných exemplároch, ale ich ceny na aukciách ani zďaleka nedosahujú 10 miliónov dolárov ...
Tak napr. unikátna keltská tetradrachma (existuje v jednom exemplári) bola predaná na aukcii v r.2012 za vyvolávaciu cenu 8 000 €... :-/
...alebo : toliar z roku 1574 Maximilián II. - známe len dva kusy na svete - tá istá aukcia a predaný za vyvolávačku 25 000 € o:-)
http://www.investujeme.sk/unikatna-2000-rocna-keltska-minca-ide-do-aukcie/
...čím to asi bude?... :-)

kelt122:jsou to amíci,co jiného čekat,to samé angláni,taky dělaj z kdejakého prdu senzaci.

Keltíku, to se klidně rozepiš jelikož já se pouze dohadují? :-)

Tak je to prostě DOLAR, zná to celý svět, dodnes je to rezervní měna. Zájem o takovou minci bude myslím obrovský třeba i v Asii a jinde, zdaleka nejen mezi numismatiky což si myslím že není případ mincí co zmiňoval Kelt. :-)

A výstavku spolupořádá firma Národní Pokladnice, což zas taková sláva není. Jejich reklama na mince přiložená k účtu za telefon je velice na hraně a má to vzbudit v člověku pocit že si s tou mincí kupuje snad kus státního pokladu ;-)

Z čeho je Tetradrachma na zlato to nevypadá.

Z čeho je Tetradrachma na zlato to nevypadá.

To by bylo abych nějakou nevykopal !

doufam ze se jim nekde strati Rad bych si ji pak pipnul v parku nebo na poli o:-)

doufam ze se jim nekde strati Rad bych si ji pak pipnul v parku nebo na poli o:-)

...mám dojem, že Feek trafil kliniec po hlave...
Ten priepastný rozdiel v hodnote tohto dolára a napr. keltskej tetradrachmy bude zapríčinený viacerými faktormi:
- v numizmatike sú preukázateľne najviac zbierané NOVODOBÉ mince vlastnej krajiny(štátu)...Nemec zbiera najviac Nemecko..., a u nás je najviac numizmatikov zbierajúcich Československo( príp. Česko, Slovensko)... [dnes u nás možno vedú eurá]...
...stredovek zbiera oveľa menej zberateľov a antika sa zbiera len sporadicky... z toho vyplýva aj percentuálne zastúpenie záujemcov na aukciách. ;-)
- veľa spraví aj reklama mince ( jej spropagovanie)...popularita...
- "kúpyschopnosť" a materiálne zabezpečenie - t. j. ochota a možnosť zberateľov rôznych krajín minúť na aukciách za mincu vysoký obnos tu tiež hrá svoju úlohu...
- ďalším faktorom môžu byť aj prestížne dôvody: veď milionár, ktorí si kúpi Picassa za 120 mil. $, sa nemusí vôbec rozumieť umeniu ( stačí mu ten pocit, že ho má)...tak isto majiteľ najdrahšej mince nemusí byť numizmatik...
atd. atd... takže nie je unikát ako unikát...
Keby som mal výstavu bližšie, tak by som sa určite na tento dolár išiel pozrieť ( a nevadila by mi Národná pokladnica s.r.o., ktorú tiež akosi nemusím...) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru