Nejsevernější Čechy 1945, rušná křižovatka východních dobrovolníků a dobrodruhů III. část

Kategorie: Druhá světová válka

Dobrodruzi nastupují

Německý Wehrmacht svůj poslední boj v roce 1945 postupně prohrával, ale i přesto řada mužů a žen východních národů nastupuje do různých sabotážních středisek od Karlových Varů6) po Černou horu u Jánských Lázní a připravují se na své mise. S nimi se často dobrovolně hlásí i jejich kolegové z řad německého národa a právě pod jejich vedením má snad dojít k možnému obratu ve válce. Němci zakládají tajné sklady a skrýše se sabotážním materiálem, který je pečlivě zabalen a plně funkční ještě po letech (osobní sdělení policejního pyrotechnika). Jedna taková skrýš se měla nacházet ve skalním prostoru nedaleko Tokáně v Českém Švýcarsku (dnes I. zóna NP!!!) a několik sabotážních beden bylo nalezeno u Hrádku nad Nisou a jinde v pohraničí. Východní dobrovolníci prodělávají výcvik například na Černé Hoře nad Jánskými Lázněmi, ve složitém a nepřehledném terénu Krkonoš. Ubytováni jsou na v Sokolské boudě a svého poslání se nehodlají vzdát do poslední dní. Úspěch však nepřichází a na začátku května 1945 se tito nezvaní hosté ze Sokolské boudy7) vytrácejí…

            Vraťme se však kousek zpět severozápadním směrem do Doks u Máchova Jezera. Kdybychom v dubnu 1945 procházeli po silnici mezi Starými Splavy a Doksy, tak bychom si jistě všimli většího objektu na břehu Máchova jezera. Pokud bychom se zastavil, tak bychom se dostali do hledáčku hlídky místní policie a nebo německé domobrany (Volkssturmu). Objekt dnes slouží jako hotel a stojí nedaleko trati ve směru na Českou Lípu. Dneska se hotel jmenuje Port, ale místními obyvateli se mu říkalo „politická“. Původně šlo objekt z 30. let, který sloužil sociálním demokratům, později se za okupace z něj stalo školící středisko oddílů SA a ke konci války objekt sloužil oficiálně k výcviku Volkssturmu. Od února 1945 však do okolí Doks přijíždějí zamračení muži, kteří mají za úkol prodělat speciální záškodnický kurz, poté se vrátit do místa bydliště, čekat na přechod fronty a pak začít záškodnickou válku. Kursisté se vzájemně neznali, byly ze všech částí tehdejších Sudet a měli vytvořit záškodnické skupiny. Tak se rodili Werwolfové. Na území tehdejšího protektorátu a Sudet fungovalo 19 takových středisek. V hotelu měla být údajně umístěna silná radiostanice pro komunikaci se záškodnickými skupinami8)

V poválečných dokumentech bezpečnostních orgánů je jeden průběh takového kurzu v Doksech zaznamenán a tak dnes víme, že výcvik měli na starost poddůstojníci a důstojníci zbraní SS (Waffen SS). Nešlo o žádné týlové ulejváky bez zkušeností, ale o „odborníky“ s bojovými zkušenostmi z Balkánu a SSSR. S bojovými zkušenostmi z bojů proti partyzánům a teď měli takové partyzány sami vytvářet pro konečné vítězství říše. Kursisté prodělali výcvik v maskování, manipulaci se zbraněmi a výbušninami. Na nedaleké trati se cvičili v likvidování hlídek a v pokládání trhaviny. Na břehu Máchova jezera měl stát vrak sovětského tanku, do kterého kursisté stříleli pancéřovými pěstmi. Kurz byl zaměřen i na teoretické znalosti po vzoru partyzánů ze SSSR a k tomu jim měla posloužit tajná příručka Werwolfů s názvem KLEINKRIEG. Příručka se stala předpisem pro vedení boje v týlu nepřítele. Kolik takových Werwolfů prošlo školícím střediskem v Doksech není známo.     

Na začátku května 1945 došlo k dočasnému přerušení kurzů a kursisté se měli odebrat domů. Po příchodu sovětských vojáků byl objekt opuštěný, na zemi se dle svědků povalovaly zbytky uniforem SS, písemné dokumenty, části výstroje a dokonce výzbroje. Ještě dodnes se nacházejí v okolí v pískovci vyryté runové znaky a zřejmě iniciály kursistů. Co se stalo s Werwolfy?9)

My dnes víme, že k žádnému obratu nedošlo a ani dojít nemohlo. V době kdy řada mužů svádí svůj poslední boj o holé přežití a pokouší se o přijatelné zacházení v amerických zajateckých táborech, tak dobrodruzi popíjeli alkohol a snili svůj sen o poválečném uspořádání. Jen málo kdo tehdy ví, že v té době na Ukrajině a v Pobaltí začíná opět malá válka po válce, která bude doutnat do 50. let 20. století. Našeho území se dotkne tato válka v horkém létě a podzimu roku 1947 v podobě přechodu „tlup“ Banderovců přes území ČSR. 

8. května 1945 dopadají na rozvrácené německé pozice stále ještě dělostřelecké granáty protivníka, ale později i tisíce letáků s informací o kapitulaci a vyzývajících ke složení zbraní jménem velitelů jednotlivých sovětských frontů.

Dobrodruzi mizí v nepřehledném terénu Krušných Hor, Lužických hor a Českého Švýcarska, jsou vyzbrojeni, vybaveni, ale často zmateni. Někdo se možná pokouší o boj, někdo utíká, někdo má krev na rukou ze SSSR a nemůže jinak. Křižovatka dobrodruhů se proplétá a vzájemně střetává.

Nyní nahlédněme do jednoho poválečného hlášení a v posledním díle ponechme chvíli působit fantazii:   

hlášení

hlášení 2

Pokračování příště...

6) V Karlových Varech například sídlilo vedení KONR a samotný generál Vlasov, ve stejném kraji se nacházelo dalších několik dobrovolnických středisek a vojenských útvarů. Z trochou nadsázky lze říci, že i právě odtud může částečně pramenit jistá oblíbenost tohoto města u rusky hovořících občanů…

7) Sokolská bouda na Černé Hoře je dnes opuštěný objekt věhlasného horského hotelu. V roce 2012 jsem to místo navštívil, abych načerpal trochu ducha místa. Výběr tohoto místa pro výcvik sabotážních skupin nebyl náhodný – odlehlost místa a časté klimaticky nepříznivé podmínky vyzívají k extrémní přípravě pro dané úkoly.  Objekt je nyní v havarijním stavu a kdyby uměl vyprávět, tak bychom se možná divili – viz. Roman Cílek: Werwolf.

8)V roce 2005 jsem hovořil s jedním sběratelem, který mi ukázal velkou elektronku ze zmíněné radiostanice, elektronku si kdosi odnesl po válce domů a později jí sběrateli daroval. 

9) Zájemcům o toto téma bych doporučil knihy  známého autora literatury faktu Romana Cílka: Krysí stezky, Čas vítězů, čas poražených a Werwolfové – Hitlerova poslední tajná zbraň

Fotografie:

  1. Hotel u jezera tehdy a dnes

    hotel u jezera

    Hotel u jezera
  2. Obrázky z příručky Kleinkrieg

  3. Sabotážní souprava

    Sabotažní bedna

  4. Nákres skrýše nedaleko Tokáně

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Opět jsem si parádně početl.Srdcovka tohle můžu.Diky

Bezva čtení na pokračování, snad je těch dílů ještě dost :-P

Už jenom jeden :,-(

Ta skrýš na Tokáni je dávno vyzvednuta. Bylo jich tam víc. A okolo Tokáně je to taky dávno proluxovaný.
Hezké čtení. Dík.

Jj, kdo zažil časy před tím než byl pak, tak to muselo být zajímavý...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru