Výcvik psů k vyhledávání artefaktů?

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Mohou psi vyčmuchat ukradené artefakty díky svému neuvěřitelnému čichu? Team vědců chce cvičit psy, aby zjistili, zda jsou zvířata schopna vyčenichat uloupené artefakty ze Středního Východu, které jsou pašovány do USA.
Psi mají silnější čich než lidé a již nyní jsou používány k vyhledávání výbušnin, drog a slonoviny. Nyní vědci doufají, že by mohli být vycvičeni i k vyhledávání artefaktů ze Sýrie a Iráku, zemí postižených válkou, které čelí rozšířenému rabování archeologických nalezišť. „Teroristé, organizovaný zločin a obyčejní kriminálníci ničí archeologické lokality ve velkém, aby z nich získali další zdroje pro svou činnost… to je důvod, proč musíme zjistit, zda by bylo možné zapojit psy, kteří by nám mohli pomoci“ napsal Michael Danti, poradce při Univerzitě v Pensylvánském archeologickém a antropologickém muzeu, ve svém prohlášení, kterým oznámil spuštění výzkumného programu K-9 Artifact Finders (vyhledávači artefaktů).

Experti potvrzují, že zachycení artefaktů, které jsou pašovány do USA je velmi těžké. „Pašeráci dovážejí ukradené dědictví do USA ukryté v balíčcích a bednách. Vycvičení psi by mohli vyhledat nelegálně vykopané artefakty a upozornit tak celníky na možné pašeráky, kteří falšují dovozní formuláře při převozu artefaktů, což je protiprávní“ napsal ve svém prohlášení Domenic DiGiovanni, důstojník pro Vnitřní bezpečnost.

Na projektu se podílí několik institucí: Universita Pensylvánského muzea,  Red Arch Cultural Heritage Law & Policy Research, Working Dog Center při Universitě v Pensylvánii, Veterinární fakulta.

Výcvik psů

Pro výcvik psů k vyhledávání artefaktů budou vědci používat podobné techniky, které jsou aplikovány při výcviku psů k vyhledávání drog a výbušnin, uvedla Cynthia Otto, výkonná ředitelka a vedoucí pracovník v Working Dog Center.
Pensylvánská univerzita poskytne vzorky starodávné keramiky ze Sýrie a vědci z Working Dog Center budou zachytávat pach těchto vzorků otíráním absorpčním materiálem. Pro Live Science ředitelka Cynthie Otto uvedla: „Budeme cvičit psy tak, aby rozeznali pach, který je typický pro tyto keramické kousky“.

Z toho důvodu nechají vědci psi očichat materiály, které obsahují pach této keramiky. Jakmile pes označí objekt s tímto pachem, dostane odměnu a pokud označí ten, který na sobě pach nemá, pak žádnou odměnu nedostane.

Odměna je téměř pro každého psa jiná, ale většinou obsahuje různé druhy potravy. „Někteří naši psi jsou rádi za jakýkoli keksík, někteří psi si ale myslí, že párek v rohlíku je tou nejlepší odměnou a někteří dokonce milují sýr. Vždy se snažíme najít to, co je největší odměnou a motivací pro každého psa individuálně“, uvedla Otto.

Cvičíme Německé ovčáky a Labradory, nicméně o jakou psí rasu se jedná není pro nás důležité tak, jako hlavně jejich povaha. Pach keramiky bude velmi jemný, takže to bude vyžadovat od psa velkou trpělivost, řekla ředitelka.

Vědci doufají, že psi budou moci být cvičeni pro vyhledávání kousků keramiky z Iráku a dalších oblastí Středního Východu. Není zatím známo, zda keramika z Iráku bude mít pro psi stejný pach jako ta ze Sýrie. Starověké záznamy ze Sýrie a Iráku byly často psány na hliněné destičky a vědci doufají, že psi budou schopni tyto artefakty vyčmuchat.
V prohlášení se píše, že pokud bude výcvik psů úspěšný, vědci požádají o finanční prostředky na provedení testů v terénu (mimo laboratoř). Pokud budou tyto testy úspěšné, pak vědci vytvoří ukázkový program pro Celní správu v USA a dalších zemích.

Zdroj: Live Science

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tohle už je starý nápad . Já tak už nějakou dobu učím našu josefčicu na zlaťáky a buď je blbá a nebo jí dávám špatnou odměnu, ale ještě nic zlatýho asi necítila o:-) :-/
Aha !!! teď sem na to kápl !! Ještě necítila zlato - bych jí měl dát nějaký asi očuchat o:-) :-( ;-)

Ale nápad fakt dobrej . Už se toho z tama vyvezlo asi víc než dost 8-) ;-)

Jé, už zase chtěj být lepší ! Já mám tyč s loketkou E-Traca, skz je provlečený navíjecí vodítko s kšírama v těch mám Yorkšíra, žádná dřina, stačí hejbat vlevo - vpravo, stojím na místě, pak mu povolím a pokud nemá svých 10 metrů čtverečních pročmuchaných, stojím na fleku. Když něco najde, třeba jako posledně, krejcar Marušky 1765, dostal kokosku, ty on rád. Stříbrňák našel ještě loni, v prosinci, František II, 20 krejcar 1830. Dostal misku granulek, ale pak byl, parchant malej, línej a už se mu nechtělo chodit. :-/ :-P :-D :-D :-D

Ještě lepší jsou prasata. To takhle jeden šel lesem a našel rozrytý bronzový depot od divočáků 8-) 8-) o:-) o:-) :-)

:-D :-D :-D

Jo a nebo rybičky. Je to sice blbá představa rybičky ve vodním skafandru na vodítku jak hledá svůj vlastní kořen do akvárka, ale co už. :-) :-) :-) ;-)

Ale teď vážně, viděl jsem filmeček o tom, jak jsou k vyhledávání nášlapných min cvičeny krysy. Šlo jim to fakt docela dobře, že prý cítí snad tu TNT náplň ikdyž je ta piksla zavřená. Opravdu tam byly záběry, jak je našla a následně je ten její cvičitel a průvodce v jednom, likvidoval. Taková myška by i do kufru vlezla a provedla tam průzkum. Lze všechna ta zvířata jen obdivovat a pokud navíc pomáhají ještě takto, a proti drogám a jiným lumpárnám z nichž někteří jedinci velmi, ale opravdu, velmi dobře žijí, na úkor zdraví a klidu ostatních, jsou zkrátka k nezaplacení. :-D :-D :-D

Mildas to na miny se jmenuje křečkomyš gambijská, krásné zviřátko. :-) Hledají je po čuchu a samy jsou lehké, takže minu neodpálí jako by se to stalo člověku nebo i psovi. Možná by na artefakty taky šli vycvičit, akorát mají krátký život, což je asi problém.

Jo,jo... moje kavalírka Ejmi to zvládá dobře, jen za každý nález chce něco dobrého a bojím se, že bude tlustá jak to prase :-D :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru