Nový detektor kovů Minelab X-Terra ELITE

Kategorie: Detektor kovů Minelab X-Terra Pro

Jak mnozí předvídali, po X-Terra PRO přišel druhý detektor kovů stejného jména a z detektorů X-Terra je tak znovu řada. Původní řada X-Terra byla velice oblíbená a detektory X-Terra 70 a 705 byly mezi hledači legendy. Ostatně třeba pro Rusko se až do začátku války na Ukrajině vyráběli dále i když jinde ve světě byla již jejich výroba několik roků ukončená.

V čem se liší X-Terra Pro od X-Terra ELITE?

Nejzásadnější rozdíl je v použité technologii. X-Terra ELITE používá multifrekvenční technologii Multi IQ, stejně jako řada Equinox. Spolu se zlepšeným ID vyhodnocením jako je tomu u detektorů Equinox 700 a 900 je to tak vlastně takový nejmenší nový Equik.

Celkové ovládání je v podstatě stejné jako u nových Equinoxů. Navíc je u Elite jedna vychytávka s možností nastavení FE Bias, které zde jde nastavit až na hodnotu -1. Tím lze dosáhnout menšího hloubkového bonusu v místech z nízkou mineralizací, samozřejmě za cenu toho, že se snadněji můžete splést a kopnout si i nějaké to hluboké želízko. Na vybraných místech a při různých dohledávkách to ale jistě bude zajímavé zkusit nastavit.

Pro řadu hledačů může být také zajímavé kompatibilita detektoru. Na X-Terra ELITE lze použít jak sondy pro X-Terra PRO tak také všechny cívky určené pro řadu Equinox. Bezdrátová sluchátka používá Terra Elite stejná jako verze pro to znamená stejná jako nový řada Equinox 700/900. (modely 85/105).

X-Terra PRO často hledače až šokovala dosahem, pokud tedy člověk vzal do úvahu poměr ceny a výkonu který jste dostali. Terra Elite pak díky Multi IQ celý dojem umocňuje. Celkový dosah je o něco lepší a u hlubokých cílů se pak projevuje multifrekvence lepším vyhodnocením ID s podstatně nižším rozptylem ID.

 

Technická specifikace

 • Plně vodotěsný detektor kovů: 5 metrů
 • Vyhledávací režimy: Park/Les, Pole, Pláž
 • Režim All Metal: Ano
 • Nastavitelné profily vyhledávání: 6 možností
 • Provozní frekvence (kHz) Park a pole: Multi-IQ, 15 kHz | Pláž: Multi-IQ®
 • Potlačení interferencí: Auto (19 kanálů)
 • Vyvážení vlivu půdy: Auto, Manuál, Tracking
 • Citlivost: 1 až 25
 • Hlasitost: 0 až 25
 • Prahový tón: 0 až 25 (pevně nastavené tónina)
 • Identifikace cíle (TID): Počet segmentů 119: Železné cíle: -19 až 0 | Neželezné: 1 až 99
 • Tónová odpověď: 1, 2, 5, multitóne (AT), hloubkový (dP)
 • Rozhraní nastavení pro tón železa: Ano (t1) + hlasitost železa
 • Rychlost obnovy: 1 až 3
 • Iron Bias: -1 až 2
 • Indikátor hloubky: 5 segmentů
 • Diskriminační segmenty: 30 (v přírůstcích po 4 ID)
 • Režim Pinpoint: Ano (dohledávací bezpohybový režim)
 • Bezdrátové audio: Ano /Detektor má zabudovaný vysílač pro sluchátka ML85/105 a modul WM09 (model X-TERRA ELITE Expedition Pack je dodávaný se sluchátky ML85)
 • Délka: složený: 63 cm, rozložený: 138 cm
 • Hmotnost (včetně baterie) 1,3 kg
 • Displej: Monochromatický LCD
 • Podsvícení displeje a klávesnice (červené): možnost nastavení, vypnuto, maximum, nízké
 • Svítilna: Ano, zapnuto, vypnuto
 • Vibrace: zapnuto, vypnuto
 • Dodávaná cívka: V12X 12" Double-D eliptická cívka. (Model X-TERRA ELITE Expedition Pack v balení také druhou eliptickou cívku  V8X 8” )
 • Audio výstupy: Vestavěný reproduktor, kabelový jack 3,5 mm (⅛"), bezdrátová sluchátka
 • Napájení: lithium-iontová baterie  3,7 V / 5100 mAh
 • Další zahrnuté příslušenství: návod, nabíjecí kabel
 • Rozsah provozních teplot-10 °C až +40 °C
 • Nejdůležitější technologie Multi-IQ®
 • Záruka 3 roky

Odkaz na stažení katalogu ve formátu PDF. Katalog X-Terra ELITE

Video

Na videu najdete představeni detektoru od Petra Zuklína (Jaccob) a Marka Mlejnského (Elmara).

Odkazy na stránky obou variant detektoru na stránkách LP:

1. Detektor kovů Minelab X-Terra ELITE

2. Detektor kovů Minelab X-Terra ELITE EXPEDITION

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tiskařský šotek v druhém odstavci: X-Terra PRO používá multifrekvenční technologii Multi IQ,

Jaká by to byla krása, kdyby Tesoro electronics neodešlo do věčných lovišť a rozvíjelo se podobně jako Minelab. Vždy, když přijdete s nějakou novinkou si na tohle vzpomenu :,-(

Jinak, ta Safari barva je fajn.

Jaká bude cena té LTE verze? :-)

Namor: poslední novinku Tesoro dělal Petr a já.... a ty s ní chodíš :)

OBI: 15 990 kč s DPH

ogefr: jdu šotka dát spát :)

Elmara - jednotka je v bublinkové fólii a přes to ještě kryt z Loba. Jediný škrábaneček nesmí v boji utržit.
Je to cenný sběratelský unikát ;-)

Namor -Tak to jsem rad ze je v dobrych rukach🤣🤣.
Takhle dobre jsem se k ni nechoval ani ja sam🤣🤣

Ahoj a dosah oproti Equinox 600.Dá se to vyjádřit v procentech?
Chtěl bych koupit detik pro syna.Studuje VŠ ale potřebuju ho vytáhnout i ven.
Takže jednou jsem ho vzal s sebou a docela se mu hledačka líbila. :-)
Myslím že tohle by byl pro něho ideální detektor.

Salmo: dosah na větší cíle bude lepší u EQ 600, to je dané i 11" cívkou. Všechny ostatní parametry jsou ale zase lehce ve prospěch Terrky. Nejvýraznější rozdíl he ve vyhodnocení, které je u Terry už z řady EQ 700/900. Hodně zajímavé je také že má hloubková režim s VCO a také že jde bias poslat do záporné hodnoty.

Každopádně oba detektory jsou nyní to nejlepší co se v dané cenové třídě dá koupit. Ani jeden není chyba :)

Jacob - to já vím Petře. Když přišel,měl „čudlíky“ od bahna. Musel jsem je čistit vlhkým zubním kartáčkem 🤓😁😁

Já nejsem jen „hledač“. Jsem hlavně sběratel. Při představě, že poškrabu či jinak znehodnotím přístroj, který je jediný svého druhu..., prostě nepředstavitelné.

No a jsem taky trochu pošuk, který je chorobně pečlivý na své věci😁

S Petrem detektory neničíme, ale chorobně pečlivý... to asi fakt ne :)

Dyk to poudám, že jsem pošuk🤓

Elmaro,jen tak mezi náma :-D Myslíš že Tesoro už fakt řeklo sbohem na věčné časy? Určitě jste od tama znali spoustu lidí z firmy tak třeba jste snima ještě nějak ve spojení?

peponator: naprostý konec. Synátor dovedl firmu totálně na buben a nebyly schopní dělat ani detektor který od nás dostali na stříbrném podnose...

Jediné co víme je, že jeden z bratrů Gifordů si otevřel hospodu někde v Kalifornii...

Musím říct ze minelab detektory dělat umí. Co teda za MĚ úplně maximálně pokulhává je konstrukce, ta je strašná.

Nějaké porovnání s 540? Zda má cenu šetřit na nový stroj 😁😁😁

Tesoro ještě není mrtvý ;-)
Polsko-americké usmíření stále žije ;-)

Jg52: Minelab má s přehledem vůbec nejnižší poruchovost a to opravdu o parník. Navíc si myslím, že je velice slušné, že i s případným servisem se u Minelabu držíme do 7 pracovních dnů.
Co se týče konstrukce, nevím opravdu o jaké mluvíš. Klasické EQ 600/800 používají vodící tyče původní řady X-Terra - dělá se dvě desítky let. Nové EQ 700 a 900 mají karbonovou konstrukci, které je nyní ta nejlepší na trhu. Vanquishe a Terry mají konstrukce, které vycházejí s E-Tracu a znovu, prostě bezproblémové. Jediné co bych ti tak mohl uznat, jsou dětské Go Find, což je plast a určit to není na nějaké intenzivní hledání. Víc k tomu opravdu nemám co říci :)

Jeldo šetři na EQ 700. S Multifrekvenční Terrkou tam posun je, ale není to o parník. Stejně jako Vanquish používá slabší vysílač. Samozřejmě si toho u Terry můžeš více nastavit, což je pro někoho plus a někomu zase vyhovuje to že Vanquish je v podstatě zapni a jdi :)

Filip_Tesoro: tedy chlape, teď nevím o čem mluvíš? Co tím myslíš?

Marku díky :-)

Elmara: konstrukci, tím myslím ze je to prakticky tyčka s drzadlem. Že to není nějak tvarovany. Třeba etrac s tím už se chodí o dost líp, jen je problém váha, ta je celkem masakr, hlavně při celodennim hledani...a to si myslím že nejsem žádný ořezávátko. Za mě nejlepší a nejlehci konstrukcí má deus, ačkoliv je to konkurence tak s deusem je to uplne jiné hledání. I ta civka bych řekl že je vyvazenejsi jak není uchycena uprostřed.V kostce, kdyby minelab dělal konstrukci jako má deus tak je naprosto bezkonkurenční.

jg52: psal jsem o typu konstrukce - hranatých tyčích a zámcích. Vůbec nechápu proč do toho mícháš 15 let starý detektor jako celek? Co se týče konstrukce XP, je až z podivem kolik lidí nám sem přinese na prvočinitele rozložené detektory a jak zcela nekriticky to tady přitom vychvaluješ.... neskutečné vakly, rozpadlá sluchátka, nabíjecí konektory cívek, vykmitané spodní tyče atd. atd. Nedostižná konstrukce XP...

Myslím si, že to někdy bude i o lidech, jak se k detektoru chovají. Osobně jsem měl různé typy Whitesů, Minelabů, Zetex, Jokr nebo Deus, ale nikdy se mi nic neodlomilo nebo nerozložilo. Nepočítám ošoupané suché zipy. Akorát jednou Whites zkoušel to, že se u Eagle Spectrum nosila krabice u pasu, takže zákonitě se ukroutil kábel k cívce, to je tak snad jediný problém s konstrukcí, co jsem za ty desítky let hledání zachytil :-D

Ano, vidím to stejně Marky. Když je někdo netáhlo, zničí to i kdyby to bylo z plechu ;-)

Měl jsem spoustu detektorů, počínaje Zetexem, Whitesem, Noktou makrem i Minelaby a u žádného se mi to nepovedlo. :-D
Ani ona pověstná cívka u Exuinoxe mi nikdy neupadla a to jsem chodil celkem dost.... zhruba 3x-4x do týdne pole louka les. :-)

MarkyMark: za 30 let jsem zničil jedinou věc a to bylo Lobo s kterým jsem spadnul do kopané studny zakryté ztrouchnivělým prkenným krytem zavátým listím. Na tom detektoru jsem zůstal vyset. Vypadal pak jako luk :)

:-D :-D :-D
Tak to musela být super konstrukce, když tohle vydržela a jen se prohnula :-D A ty jsi měl pořádné štěstí, tvůj anděl strážný měl pořádnou šichtu ten den ;-)

Jo, ten den stál za to.... bylo to na jednom malém hledačském srazu. Když jsem dorazil do kempu, koukám dvacet lidí stojí kolem kufru Oktávky a na něco koukájí... borec tam dvěma sikovkami delaboroval puškový granát... prostě den plný zážitku.

Lobo bylo každopádně napadrť, stavěno na 120 kg nebylo :)

Elmara...no nevím,jak na tom je nox800 všeobecně,ale ten můj, (ktery mám z druhé ruky od pečlivého majitele,objednaný jeden z prvnich) už měl dva problémy...prvni jsem tady už popisoval,jak mi odešel mikrospinač,který jsem si nechal vyměnit poté,co jsem jednotku rozkuchal,a poté opět slepil, a druhý nedávno,kdy mi praskl plastový stojánek pod loketní opěrkou ...(asi zkřehlý plast)... a propós.... dá se ta praskla věc objednat/kolik vyjde? Dik...

Liborák: zkřehlý plast jo? Když nabouráš auto, je to závada auta, nebo tvoje chyba? ;-)

Marku tak to byl dobrý cvok, ovšem nedělal to aspoň v paneláku, jak mi říkal jeden známý, zhruba před dvaceti léty, že znal týpka, co rozebíral doma v bytě munici. To prostě nechceš mít takového souseda :-/

To jsi měl tehdy 120 kg? Tak to nebyla super konstrukce, ale galakticky super konstrukce :-D

Já je furt mám... :,-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru