Nůž - nejkrásnější nález LH kategorie doba bronzová

Kategorie: Akce LP a Archeo LP 2010

Nejkrásnější nálezy v lovcích historie

Dospěli jsme ke konci čištění doby bronzové v katalogu (i když mi Habán říkal že ještě s Hogo Fogo večer nějakou tu změnu pošlou) a tak je tady znovu malé vyhlášení nejkrásnějšího nálezu kategorie. O tom který by to měl být se dohadujeme ve složení Habánka, Habán a Elmara. Je tak třeba říci že je to značně subjektivní a krásných předmětů je tam více. Na všechny předměty se můžete podívat v kategorii Doba Bronzová.

Nožík

Tento kompletní, dokonalý a téměř nadčasový, 18 cm dlouhý nůž byl nalezen na Plzeňsku v lese u cesty. Bronzový nůž je litý do dvojdílného kadlubu a má prolamovanou rámovou rukojeť, zakončenou očkem. Čepel je v týle zesílena žebrem a k rukojeti se obloukovitě ohýbá. Patina na noži je nestejnorodá, na některých místech mírně sedřená.

Velmi podobný tomuto noži v délce 15,6 cm se nalezl v depotu v obci Rejkovice  u Zeleného mlýna v roce 1867, v těsné blízkosti Plešivce, avšak tento depot chronologicky vybočuje z celkových nálezů z Plešivce a jeho okolí a je určován do období středobronzového ( 1700/1600 - 1300 př.n.l. ).
 Další obdobný nůž byl nalezen v oblasti Staré Boleslavi, zařazen byl do mladší doby bronzové ( 1400/1300 - 1050/1020 př.n.l. ).

Rozdíl oproti tomuto nálezu spočívá v absenci příčných žeber v prolamované rukojeti obloukovitého tvaru, zakončeného shodným kruhovým očkem.

Tento nůž byl určen do mladší doby bronzové, našel ho dudlik12 a zveřejnil 11.3.2013.

Habánka

Nožík

Nožík

Nožík

Nožík

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

moc pěkné : Dobre ty ;-)

Pekne a myslim ze spoustu lidi by prekvapilo stari a jak byli lide zrucni v dobe kdy se zbran-nastroj vyrobil. Palec nahoru a ucta umu nasim predkum. :-)

Pekne a myslim ze spoustu lidi by prekvapilo stari a jak byli lide zrucni v dobe kdy se zbran-nastroj vyrobil. Palec nahoru a ucta umu nasim predkum. :-)

Moc krásnej :-O
Je vidět ,že už tenkrát měli svojeho cementa o:-) ;-)
Vždycky mě dovede docela nasrat hláška tipu ,,primitivní předkové " a tohle je jeden z důkazů o dokonalosti způsobu jejich myšlení a umu vzhledem k prostředkům, které měli k dispozici ;-)

Pro mě je největší pecka,že ho vytahneš z hlíny po těch letech,a ostřím se pomalu můžeš oholit. :-)

To je snovej nález. Už jsem ho obdivoval dříve a právem získal "titul" doby bronzové...

Pěkné!

Jeeee.., ja nasel neco hodne podobnyho, i kdyz jen pulku :-P

Pamatuju to,..je překrásnej ;-)

Krásnej! Taky mám jeden, ale takhle pěknej opravdu ne :-)

Nádherný,předci holt uměli

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru