Odlévání Ag slitku aneb ukončení letošní podvodní sezony

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Opět jako každý rok jsem se rozhodnul udělat věc, která se vždy setkávala s trochu rozporuplným ohlasem. V podstatě celý rok sbírám stříbro z vody a házím ho do jedné krabičky a každý rok na konci krabičku protřídím a rozdělím na dvě skupiny, buď věci co jsou pěkné a ty jdou dále na čištění a uložení do šperkovnice a na zlomkové Ag, jako jsou potrhané řetízky, pokroucené náušnice po kuse popř. zničené prsteny bez kamenů apod. Ty jdou poté to tavby a slejou se do slitku.

Čistit tohle černé stříbro by byla umorná práce, když vezmu v potaz, že jedna náušnice má cca gram, což je tak 15 korun na stříbro a strávil bych víc času čištěním.
 
Takhle výsledný slitek  popíšu rokem, podobně jako u kořalky a uložím k slitkům z minulých let. Když je toho víc odnesu to na puncovní úřad a dostanu jeden velký slitek s uvedenou ryzostí.
 
Každopádně samotné slévání není žádná věda, stací pouze grafitová forma, kterou lze koupit za cca 5 dolarů, dříve jsem stříbro sléval i do formiček na rakvičky:) a potom zlatnická pícka a trocha boraxu. O tom se vlastně můžete přesvědčit na videu.
 
Jaccob

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super :-)

8-) 8-) 8-) nádhera

No neříkám tak ani tak...

Kim - ..neříkám tak ani tak ale na moje slova dojde :-D :-D

Našel sis, tak proč ne.

Tak striebro už vieme ako taviť ešte iné kovy 8-)

namor:přesně ;-)

paráda tiež už zbieram striebro na odlitok... JACOOBE čo robiš s goldom tiež tavíš??? alebo predáš za cenu zlata... samozrejme nie záložne a zlatníctva tam ti daju ledva 1/2 ceny.

Paráda ;-)

Frexxx-zlato nechavam tak jak je ,ano to stribro neprodavam ale ukladam pro manzelku a dceru az zaklepu backorama at si udelaj peknej vylet😂😂

Ked začneš taviť tak tam hod trocha sklených črepov.Len tak medzi prsty k tomu boraxu.Nebudu sa ti robiť tie hnusné bublaniny navrchu.

Jaccob, kolko stoji taka taviaca pec?

Jaccob ,pěkný,za palec ! ;-)

Ještě že pláže nechodím, jsem ušetřený takové alchimie :-D

Ale jo, proč ne ;-)

Co je to prosím za pícku ? Děkuji :-)

Cobra + ostatni, myslim je to tato pec ,ale mam ji pujcenou https://www.clasic.cz/products/cfurzlat.htm

Myšák, ingot a ignot se mě dost plete je možný že jsem to řekl klidně i několikrát blbě :D.
Každopádně když doneseš nějaké Ag i růžných ryzostí na puncovním uřadě to roztaví a odlejou znovu do cihličky(aby se slitina zhomogenizovala) a spektrální analýzou zjistí přesné složení a podle toho ti k tomu vypíšou protokol a zataví společně s cihličkou do folie. Výsledek potom vypadá takto :https://aukro.cz/investicni-stribro-stribro-slitek-2-kg-6962230730
Tady je saze bník poplatků puncovního uřadu :
http://www.puncovniurad.cz/cz/sazebnik.aspx

U toho Ag to má cenu podle mě tak cca od 2kg, protože do 1000g to stojí 600 a pak 300 za každé kilo navíc takže za 2 kg zaplatíš 900,-což není tak moc v porovnání s hodnotou toho kovu a máš to pak s certifikátem kolik toho je a jakou to má ryzost , takže je to pak snáze obchodovatelné.

Super nápad, přetavit si zlomkový materiál. Už samotná možnost si odlít šperk nebo cihličku je bomba. Můžu mít dotaz, víš co přesně má za funkci borax ? (Nemyslím tím funkci rostlináře) A z čeho se dá vyrobit forma na odlévání ? Slyšel jsem, že Kelti dávali do keramiky tuhu a tavili v tom zlato ?

Borax je tavidlo stejně jako se používá kalafuna při pájení

Cihly jsou super! Tolik šperků nemam ale zkusim to s nějakejma leopoldíkama.

Pěkný smetí a hezký ingot, nezapomeň nás informovat, až budeš tavit AU ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru