Osmiletý chlapec našel na školním pískovišti římský stříbrný denár

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Chlapec si hrál na pískovišti v Brémách, když zcela náhodně objevil 1 800 let starou římskou minci. V oblasti byly historicky nalezeny pouze dvě další podobné mince. Tak daleko na sever od hranic Římské říše se jedná o poměrně vzácný nález.

Když tehdy osmiletý Bjarne narazil na malý stříbrný kotouč na pískovišti u jeho základní školy, netušil, co vlastně objevil. Ale protože to bylo hezké, kulaté a lesklé, odnesl si ho domů. Společně s rodinou později kontaktoval brémskou státní archeoložku profesorku Dr. Utu Halleovou a poslal ji fotografie nálezu.

Protože z fotografií se nedala mince spolehlivě rozpoznat, donesl Bjarne minci archeoložce osobně. Ta v ní následně rozpoznala stříbrný denár císaře Marka Aurelia (121 – 180 n. l.). Mince je silně opotřebovaná a váží 2,4 gramu, což dokazuje, že byla ražena v době znehodnocení měny, kdy obsah stříbra prudce klesal s rostoucí inflací.

Stát Brémy ležící na východ od hraniční linie Rýna nikdy nebyl součástí Římské říše. Samotné město Brémy má svůj počátek nejdříve v 7. století. Tato oblast byla osídlena západogermánským kmenem Chauků, kteří s Římem částečně spolupracovali (poskytovali vojáky pro pomocné pluky), ale později se spojili s jinými germánskými kmeny, aby se Římanům postavili.

Jakékoli římské mince tak daleko na sever od hranice Rýna se pravděpodobně do oblasti dostaly výměnným obchodem. Také mohly být doneseny řekou Vezerou nebo se může jednat o náhodnou ztrátu suvenýru vojáka či poutníka. „Jsme rádi, že byl Bjarne tak pozormný. Nález byl něčím velmi zvláštním, protože ve městě Brémy byly objeveny pouze dva srovnatelné nálezy mincí Římské říše – ve 30. letech 20. století při vykopávkách osady v Rekumu,“ řekla archeoložka.

Podle zákona o ochraně památek v Brémách je mince archeologickým objektem, který patří státu. Nicméně, stále je předmětem rozhovorů mezi úředníky a Bjarneovou rodinou. Mezitím byla mince vyčištěna a konzervována. Prof. Halleová doufá, že bude brzy vystavena ve Státním muzeu umění a kultury v Brémách. Chlapec za svůj objev a ohlášení dostal písemnou děkovnou zprávu a pochvalu.

Roman Němec

Zdroje: thehistoryblog.com, senatspressestelle.bremen.de, focke-museum.de


nálezce s jeho mincí


prof. Dr. Uta Halleová

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V pískovišti denar...taky dobrá výmluva...nemám psa,ani nemám divoké prase,ani nesbiram kameny na skalku, ale mám osmiletého syna,a až jednou konečně najdu něco zajímavého...tak to hodím na syna ,ze si hral někde uprostřed sídliště na pískovišti,a odměna mě nemine...díky za inspiraci...

Díky GM4PRO ( i ostatním) za tyto články. 👍

@ liborak: zkoušel jsi popřemýšlel, jak se ta mince mohla na to pískoviště dostat? Co třeba, že jí tam ztratilo jiné dítě, které si ji vypůjčilo doma (děti jsou hodně vynalézavé) a nebo byla součástí písku, který dovezli na ono pískoviště...

A k té odměně, zůstane-li pouze u "děkuji", tak je to pro dítě mizérie. Je mnoho jiných způsobů, jak dotyčného odměnit za poctivost.

liborak: V Německu je jedno, jak to najdeš.

JackWhite: Díky, rádo se stalo:)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru