Osvobození malé vesničky Horní Němčí na jihu moravy

Kategorie: Druhá světová válka

Chtěl bych se s vámi podělit o krátký příběh, který prožila malá vesnička Horní Němčí na jihu Moravy během osvobození v roce 1945.

Občanů se zmocňoval oprávněný neklid z nebezpečí, neboť vše nasvědčovalo blížící se frontu. I přes narůstající strach byl právě čas velikonočních svátků a letos navíc spojený s svatbou místního občana. Pilní obyvatelé vše důkladně připravili. Různými světlými barvami nalíčené domky se snoubily se sytě modrými nebo tmavozelený obrovnávkami, aniž by kdo tušil, že rozmezí 26 dnů je všechny o tuto krásu připraví.

V dubnu 1945 přijala obec první německou jednotku na ústupu ze Slovenska, bylo to asi 250 mužů. Vojáci byli ubytováni ve škole a nejbližším okolí. Rannímu formování jejich jednotky zkřížil cestu krojový průvod družiček a mládenců uprostřed s knězem. Četný průvod směřující do kostela doprovázela dechová hudba. Tento výjev byl velmi ojedinělý, upravená, čistá obec a pestré barvy místních krojů v kombinaci s těžkou vojenskou technikou. Na tvářích německých vojáků byl znát údiv nad tímto nečekaným zjevem a v němém obdivu uvolnili cestu tomuto průvodu.

Přímý boj v obci

Ve středu 25. dubna v noci se stáhla německá vojska do vesnice, vyhání občany z některých krytů a zabírají je pro sebe a pro velitelství. Po třetí hodině ranní umístnili granátomet na dvorku školy. Byl na něj podniknut letecký útok, který demoloval 2 domy a 2 domy poškodil. V 8. hodin ráno otřesná detonace vyhozeného mostu na horním konci vesnice dala tušit počátek konce. Asi za hodinu vyletěl do povětří most i na dolním konci vesnice. Účelu tím nebylo dosaženo, rozkaz však byl splněn. Dopoledne je podniknuta dělostřelecká palba na vesnici, v níž jsou již všichni Němci. Někteří připravují obranu a jiní už ustupují. Na jižním konci vesnice jsou střílející kulomety maskovány na půdách, ve středu vesnice na kostelní věži a na myslivně. Z občanů kdo nemusí, nevychází z krytů, neb dává život v sázku.

Odpoledne zhruba o 16. hodině vyrazili Rusové a zaútočili na jižní konec vesnice se třemi tanky. Němci ustoupili až na okraj vesnice. Je slyšet střelbu pušek a kulometů a mezi nimi hlasy ruských vojáků povzbudivým "hurá".  Obecnou školu drží dosud Němci a na druhé straně na myslivně vlaje hákový prapor, který strhují ruští vojíni a již jsou ve sklepě s namířenými automaty na občany v domnění, že jsou to Němci.

Po 20. hodině již Němci ustupují hnáni Rudou armádou.

Doufám, že se vám tenhle krátký příběh z obecní kroniky líbil.

Zdroje: Obec Horni Nemci

Zničený kostel obce Horní Němčí
Zničený kostel obce Horní Němčí
Zničený dům
Zničený dům
Zničený dům
Zničený dům

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mám tam dobrého kamaráda :-) Článek moc pěkný :-)

Zdarec Jižane. Moc pěkně napsané. Palec. Taky Jižan. :-D :-D :-D

krasny clanek moje srdcovka babicka je z HN kde sem travil jako dite prazdniny a rodice maji barak v nedalekem Slavkove :-D

Cením si zájmu Spagetty o historii je(jí)ho okolí, nicméně copyright je copyright... Škoda, že kompletně převzatý článek doznal jediné změny, a to v jeho o mnoho kratší délce... Skutečná autorka článku (Radmila Uhrová) by asi nebyla ráda... Sory, pokud si někdo myslí, že jsem teď tady za rejpala, ale nemohl jsem si to odpustit. Sám vím, jak náročné je vypracovat trochu slušný článek a nezkonit přitom důležitý údaje a ještě ho udělat tak, aby se dal aspoň nějak solidně číst. Tohle je mi tak trochu proti srsti :-/

Mým účelem nebylo si přivlastnit něčí dílo, ale seznámit lidi s tím jak se válka dotkla běžných lidí a jaké hrůzy se v této době odehrávaly.

Tak i tady úřaduje OSA :-/
Spagettto rád jsem si článek přečetl a nenech si pokazit den. :-)

Spagetto: No, jenomže právě tohle se ti povedlo (přivlastnění). Pokud chceš něco sdělovat, udělej to za sebe, svým článkem. Já ti rozhodně přeju, ať se ti povede nějaký pěkný článek, miluju příběhy. Určitě by bylo fajn, zapracovat třeba ten o deníku tvého prapředka, co máš v secretu. Budu se na to těšit.

Anko: Asi jsi nepochopil. Nemíním nikomu kazit den. Ale současně nehodlám kohokoli plácat po zádech za článek, který byl ukraden. OSA neOSA, tohle se nedělá. Tečka.

GM4PRO , ...něco jsem pochopil.Třeba pochybuji,že autoři fotografií ,které používáš ke svým hezkým článkům ti dali svolení k užití .
Mohl jsi kolegovi klidně poradit jak na to, prostřednictvím SZ a nezpražit ho veřejně,tím člověka akorát odradíš .
Jinak, tvoje články čtu rád. Takže bádejte,pište a nevyvolávejte zbytečné tahanice, těch je v naší právní džungli až až. Tečka. :-)

Anko, fotografie, které v článcích užívám, jsou k užití volně s uvedením zdrojů - ověř si, nepochybuj. Nemyslím, že někoho pražím. Naopak, budu rád, když napíše vlastní článek, sám jej k tomu nabádám. Já nemám zapotřebí honit si ego. No a pokud mám odradit další lidi od podobných kopírovaček textů, tak to je ve všech ohledech jedině dobře (pro web i pro ně). Škoda, že to vnímáš jinak.

GM4PRO, anko: Souhlasím s oběma, ale víc bych se zastal GM4PRO. Podle mě by bylo nejjednodušší se dodatečně zeptat autorky, zda s uveřejněním zde souhlasí (pokud má trochu rozumu, tak určitě bude), a následně buď změnit autora nebo na konec článku připsat "převzato od toho a toho". Jak prosté a všechno bude v pořádku ;-)

A pokud je toho článku jenom kousek, tak sem dodejte i zbytek, je to dobré čtení...

Ahoj všem

Napsal jsme na stránky té vísky abych alespoň spětně raději dostal povolení k uveřejnění. Tohlee jee někdy roblém i když se uvede odkaz odkud se čerapalo. Obecně se tomu raději vždy vyhneme.

Co se týče Viky, dělá už v jedněch novinách na plný úvazek a tak nestíhá. Jsme ale stál v kontaktu a určitě od ní ještě články na LP budou. Jenom v daleko menší frekvenci

Určitě by bylo dobrý se dodatečně paní aspoň zeptat s tím, že to Spagetta nevěděl a uvést důvody, že to bylo natolik hezký, že se s tím svěřil nám :-) Ovšem, pokud paní nebude souhlasit, nesmíš si vzít bez svolení ani kousek textu a zbytek odkázat nebo snad změnit autora pod článkem Takhle jednoduše to nefunguje, bohužel. Duševní vlastnictví článku patří autorovi, přepsat to jinými slovy a jiným stylem možné je, crtl c, ctrl v je už ale špatně.

Já tady nechci moralizovat ani se po někom vozit, mě jde prostě o férovost vůči autorovi. Osobně vím, jaký to je, když ti někdo ukradne text, sranda pocit to není. V mém případě to onehdy mého zákazníka stálo dost peněz a mě dost nervů. Tak si taky myslím, že je dobrý, aby tohle četlo i více lidí a pro příště budou vědět, co a jak, když by chtěli přispět nám všem pěkným článkem. Tak to neber osobně, Spagetto, určitě nebudeš špatnej člověk, když se chceš podělit ostatními o osudy lidí. Já věřím, že to vidíš rozumně, není v tom nic osobního.

m666: Ty srandisto...

Ten kraj i obec dobře znám mají na návsi asi jako jedinní v republice MIG a mám dojem že ho i renovovali, vesnička HN je na Moravě ale o jižní bych polemizoval, leží ve výspě Zlínského kraje - uměle vytvořené zbytečné centrum ale to je celkem jedno. Oblast osvobodili Rumuni spolu s Rusákama což článek nezmiňuje, byli i v nedalekém Strání kde jsou pěkné vzpomínkové akce. Osvoboditelé se k civilnímu obyvatelstvu moc přívětivě nechovali jak vzpomínali moji předci, ale to je asi pořád tabu. Kolem článku je zbytečná panika.

GM4PRO - zcela evidentně jsi inteligentní člověk, tvé články se dobře čtou a mají úroveň. Tak si to nepokaz zbytečnými exhibičními traktáty v diskuzích.

Lidi opravdu se mi nelíbí kam tohle vše směřuje, vznikají tady hádky a to se mi opravdu nelíbí. Nechtěl jsem vás nějak poštvat proti sobě. Jsem jenom nadšenec který se snažil poukázat na život lidí za války, tím, že sem vložím tento článek...
Nečekal jsem, že se tohle stane....

Tak jo, naposledy se vyjádřím.

M666: Zbytečně se rozčiluješ. Nikdo nic neřeší ohledně konkurence, jako proč vlastně??? Že bych snad já nebo jinej psavec bral ostatní pisatele zdejší a nové za konkurenci? Ach jo. Každý jsme tu rádi za přínosný články, ať je to kdo je to. Doslova jsou nové články kořením tohoto webu a každý, kdo čte, se na ně těší. Hlavní je ovšem, aby články byly jeho. Tedy, mělo by to být v zájmu majitele webu, ten nese pak odpovědnost. Mě to už je od teď opravdu zcela fuk.

A k tvému dotazu: Ty můžeš přeci napsat jakýkoli článek, dokonce můžeš i citovat, nebo v případě mrtvých (po určité době) i jejich díla volně bez licence prezentovat (samozřejmě jejich jmény, to je jediná výjimka) jen prostě je třeba dodržet zákon. Takže nemůžeš přijít a jen tak si zveřejnit cizí dílo (tedy ho vzít jak je a vydat ho jinde), to je totiž krádež. Asi pro některé překvapení a možná úsměvné, ale rozhodně to není sranda a když by autor (tady asi ale fakt ne, vzhledem k tomu zdrojovému webu) chtěl, vysoudí desítky tisíc jen to střelí..

Pokusím se ti ještě vysvětlit rozdíl mezi tím, co ty chceš napsat a tím, co představuje tento článek: Bádat někde, využívat místní kroniku, farářovi a místních lidí vzpomínky nebo staré zápisky, to všechno přeci legální je. Ty tím bádáním a sepisováním vytváříš vlastní dílo a jsi pak jeho autorem, majitelem. Duševní vlastnictví článku patří pak tobě a nikdo jiný ho bez tvého souhlasu nesmí použít. Případ Spageta je něco jiného. On nevytvořil dílo, on ho jen převzal. Tak klidně piš, nebrání ti nikdo. A nikdo tu pro nové a
jiné textaře není konkurencí, pro jistotu to radši zopakuju.

Končím svou aktivitu zde, nemá to význam.

Kluci klid, je to vyřešené. Příště stačí rovnou napsat, že je to převzaté a nebo si raději domluvit možnost to publikovat. ;-)

GM4PRO: Bojuješ s větrnými mlýny. A pořádně roztočenými. Neomlouvej se - ani v náznacích -, nezměkčuj své komentáře přidáváním doplňujících vysvětlení, protože MÁŠ PRAVDU. Problém není v tom, že by lidi tvé komentáře nepochopili, ale v tom, že se jim nelíbí, co jim sděluješ. Jen podle mého není nutné zatahovat do argumentace zákony. Na zákony se vykašli, důležitá je etika. Proč někteří lidé nalezenou peněženku vyberou a zahodí, zatímco jiní ji v pořádku vrátí?

ELMARA: S tím „převzaté“ je to dost alibistické. Přebírat lze od tiskové agentury, ne od kohokoli, to by pak žádná autorská práva neexistovala. Jistě, ať se v tomto a podobných případech napíše, že je to převzaté, ale pouze v případě, že existuje souhlas autora, jinak nepublikovat.

- - -

Spoustě lidí se to, co píšu, nebude líbit. Věřím, že hodně z nich jsou slušní kluci, kteří jen chtěli napsat článek, a těm (u ostatních je to právě ten marný boj s větrnými mlýny) doporučuju: zamyslete se. Je to jednoduché. Když nechcete být kritizováni za kopírování, nekopírujte. Líbí se vám nějaký článek nebo to o čem pojednává? Fajn. Vyjděte z něho, popřípadě si sežeňte další zdroje, a zpracujte téma vlastními slovy. Že je to pracné? Jistě, a právě o tom GM4PRO, do kterého jste se pustili, píše.

Ještě k opisování farních kronik. Ve světě (nikoli u nás) platí norma, že autorská práva pozbývají účinnosti 70 let po smrti autora. Že u nás tomu tak není? Není, ale může to fungovat jako jisté etické měřítko pro to, co je vhodné a co ne. Uvedu příklad. Má-li někdo souhlas od faráře se zveřejněním záznamů z farní kroniky, nemám s tím problém, i když technicky vzato farářův souhlas není důležitý (farář není autorem).

To, že někdo okopíruje článek, přece nelze považovat za správné jenom proto, že se tím dotyčný neměl v úmyslu zviditelnit.

Všem přemýšlejícím a slušným: Nekopírujte, pište. Proto se taky říká NAPSAL článek a ne zkopíroval článek...

zbytečný emoce. gm4pro to napsal srozumitelně a v dobrém.
jenže tady se kritika moc nenosí i když i ta přece pomáhá tomuhle webu.
dospělej jedinec přece tohle musí umět přijmout, není třeba to točit
do nějakej emocí a osobních rovin. nakonec to může mít i opačnej účinek
než píše m666. ne že se bude bát někdo napsat příspěvek, ale že když
na něm bude něco věcně špatně, nebude se lidem chtít to pojmenovat.
a ta případná laxnost je imho ještě horší. vždyť jde všem o dobro webu, ne?
čus :-)

Mám za sebou rád čistý stůl, takže uvedu na pravou míru jednu informaci z mého příspěvku. Tvrdil jsem v něm, že norma ohledně vypršení autorských práv 70 let po smrti autora se netýká ČR. Není tomu tak, ta norma platí i u nás. Co u nás neplatí je možnost se autorských práv vzdát (prostě jste autorem, a tak máte autorská práva, i když o ně nestojíte). V tom spěchu jsem tyto dvě věci zaměnil. Za tím vzniklou (neúmyslnou) mystifikaci se omlouvám.

Horní Němčí byla nejvíce zničená vesnice tady u nás na slovácku. Na kopci nad ním jsou stále vidět okopy a palposty děl i torzy ocelových hilzen...

Kdo by si chtěl přečíst víc o "konci" války v této obci, může si přečíst kroniku http://www.dolni-nemci.cz/kultura/kronika-obce/1945-1963.pdf ;-)

Pěkné...Horněmčí je vedlejsi vesnice, historii si koneckonců pripominame kazdym rokem, co tu projizdi kolona historických vojenských vozidel... :-) :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru