Pátrání od Cobasica

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Nedávno se mi podařilo objevit 31 snímků zachycujících některé z předmětů (jedná se jen o malý zlomek!; především o různé miniatury na slonovině a také dózy a hodiny), které byly ve dnech 27. a 28. dubna 1945 uloupeny vojáky SS na Konopišti a odvezeny do Kufsteinu v Rakousku (Tyrolsku). Tehdy na konci druhé světové války bylo z Konopiště odvezeno 31 beden (čísla 1 – 22 a čísla I – X; mimo jednu bednu – údajně č. 2, tu se podařilo zachránit!). Velké množství předmětů (převážně z drahých kovů, např. mince a medaile, ale i další) bylo tehdy z beden vyrabováno a ukradeno.

Mnohé sice bylo později po válce restituováno a dostalo se zpět do ČSR a na Konopiště, ale stále je mnoho z těchto předmětů nezvěstných a ty mohou být kdekoli.

Tímto bych si dovolil oslovit všechny ty, které by toto zajímalo a chtěli by se třeba pokusit některé ze scházejících věcí hledat a nalézt. Ale jak píši, mohou být kdekoli – u nás i v cizině, ve státních i soukromých sbírkách, v obchodech se starožitnostmi, u aukčních domů, sběratelů atp. A nebo mohou být dokonce i zničené. Je to vlastně dlouhodobější záležitost a vcelku náročné hledání, a to hlavně na čas. Jakkoli mnoho z těch předmětů je zcela charakteristických a nezaměnitelných nebo i signovaných.

Inventární čísla – 19553, 19748, 19756, 19762, 19766, 19782, 19809, 19829 – ukradena nebyla a jsou pouze vyfotografována s ostatními předměty.

Díky předem všem za případné informace k výše popsanému. Kdyby to někoho zaujalo více, tak mohu poslat zadní strany snímků na e-mail. Na zadních stranách je bližší popis a rozměry předmětů.

Cobasico

Zprávy mužete psát do obálky na Cobasico

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ahoj velice zajímavé..... Snad se povede něco dohledat,.... Jednou říkal na Yt Mužík.. Že na Konopišti je to schovaný pod rybníkem :-) :-P

JohnDeeere: Mužík je ukecaný jak palacký. Tomu ž nevěřím ani dobrý den.

Mě by stačilo kdyby se podařilo dohledat alespoň jednu jedinou věc z těch, které byly tehdy v Kufsteinu z beden vyrabovány (a že jich bylo; tady je zdokumentován jen maličký zlomeček!). Chtěl bych alespoň trochu pochopit to, kam se ty věci mohly dostat.

Existuje k tomu samozřejmě mnohem více - vcelku dostupných - informací, ale jaksi se sem nevejdou, není tu na to prostor. Na těch dalších 10 snímcích jsou věci, které byly později restituovány.

Chtěl jsem taky, aby se ty informace více rozšířily, protože si myslím, že tento případ u nás není obecně příliš znám.

A souhlas s Kimem, Pepa Mužík jen mlátí prázdnou slámu a řídí svůj životy mýty a báchorkami.

Chlapy já vím, to jsem podotkl jen z recese ... Pana Mužíka nejde brát vážně, na yt má vlastní kanál... A to je teda něco co tam vykládá za pohádky :-)

Nedávno se vrátil na Konopiště štít který se nalezl v USA
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/konopiste-vzacny-stit-usa-filadelfia.A180729_174410_zahranicni_linv.
Co se týče konopišťského rybníka jsou všechno báchorky když ho před lety čistili mluvilo se o tom že je tam v bahně Tiger já osobně jsem tam našel bajonet a pár věcí pak mě vyhnali pyrotechnici , je pravda že jsem na jednom místě našel asi vysypanou muniční bednu nábojů mauser. Mužík na konopišti nedávno byl říkal mi to výběrčí z parkoviště hledá prý zlatý cihly ale spíš potřebuje nějakého sponzora :-P a další věc jsem z Benešova a povídá že u spousta místních lidí jsou věci ze zámku jak se lidi střídali každý si asi uloupl perníček ale to se dělo úplně všude přeci.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru