Pour Féliciter 2018 - novoroční článek

Kategorie: Akce LP a Archeo LP 2010

Rádi bychom vám všem na LP popřáli klidné prožití vánočních svátků a co nejlepší rok 2018. Ať si všichni v dnešní hektické době najdeme čas na to se zastavit, zpomalit a trochu se zamyslet.
 
Krásné svátky a úspěšný rok 2018 přeje celý tým Lovcepokladů a všichni naši regionální prodejci.

Jak se pohnout dál

S koncem roku je čas trochu bilancovat, ale taky třeba přijít s něčím, co by nás všechny mohlo posunout kousek dál. Řadu měsíců jsme čekali na to, jak dopadne nový památkový zákon. Pro ty, kteří to alespoň trochu sledovali, nebyl výsledek velkým překvapením. Ostatně, byl to již tuším čtvrtý návrh za posledních X let a skončil stejně jako ty předchozí..... neschváleno.
 
To zásadní ale bylo, že zákon z pohledu hledačů nic neřešil. Tedy pokud pomineme poslanecké přílepky, v tomto případě bývalého prvního tajemníka UVKSČ Adámka, nyní bývalého poslance za ČSSD, který celou problematiku hledání s detektory dokázal shrnout do pár vět nic neřešícího zákazu.
 
Takže jak dál? Nechat to plavat? Čekat na další pokus, kdy se může stát, že sice parta docela chytrých lidí napíše smysluplný zákon, ale v parlamentu k tomu nějaký dobrodinec připlácne svoje představy? Možné to samozřejmě je. Dokonce bych to nazval takovou standardní českou cestou. Smysluplnější ale bude, zkusit to jinak.

Jak?

Jak asi všichni vědí, LP a Archeo LP 2010 spolupracuje s řadou archeologů již docela hezkou řádku let. Stejně jako to je se vším i tato spolupráce má a měla nějaký vývoj. Od nesmělých začátků až po dnešek, kdy se jedná o naprostou samozřejmost. Společné výzkumy profesionálů a amatérů s detektory kovů jsou běžnou praxí.  Z řady diskuzí vedených porůznu na výzkumech, nebo při neformálních i formálních setkáních, se postupně vyrýsovala taková idea...
 
V současnosti jen v Čechách se sbírkotvornými institucemi spolupracuje 1,5 až 3 tisíce hledačů. To je opravdu vysoké číslo a hledači u nás na ně mohou být opravdu pyšní. Problém je, že zde působí pouze několik spolků a to ještě některé v podstatě nevyvíjí žádnou činnost. Při počtu cca 300 aktivních archeologů, a to ještě jenom menší část z nich skutečně pracuje v terénu, je představa, že se budou starat o každého jednotlivého hledače, takřka nad fyzické možnosti těchto lidí.
 
Cestou jsou tak hledačské spolky; sám bych byl tedy raději za kluby. Archeolog pak spolupracuje přímo se spolkem, což je právnická osoba a vše je daleko jednodušší. Navíc je obrovský rozdíl, když se staráte třeba o 4 spolky, než o 50 jednotlivců. Spolků (klubů) by tak mělo vzniknout daleko více. Pokud by se podařilo dosáhnout většího počtu než 50ti, mělo by dojít k založení asociace. Tu by tedy nevedli hledači, ale archeologové. Pak by se dalo smysluplně začít pracovat třeba na dalším základním vzdělávání hledačů, podstatně větších plošných výzkumech atd. Ta forma spolupráce by se posunula úplně jinam. U odevzdaných nálezů by se už nemuselo psát, náhodný nález, nalezeno odborníky atd. Prostě by to byla dobrovolná práce daného spolku, mohla by se publikovat a dále s ní pracovat a hledači by měli být za svoji práci také náležitě oceněni. Nemyslím teď penězi, ale prostě všeobecným společenským uznáním jejich práce. Je možné, že se to někomu bude zdát jako neproveditelná cesta, ale není. Toto je zcela reálná možnost a záleží jenom na hledačích.
 
Založení spolku není žádný velký kumšt. Navíc, Jirka Vavřina k tomu zpracoval doslova manuál, který si tady můžete stáhnout. Pokud byste měli dotazy, určitě můžete psát na email jak mě: klub@lovecpokladu.cz nebo Jirkovi Vavřinovi litrfree@seznam.cz.

LPčko navíc dá všem nově vzniklým spolkům prostor na LP https://www.lovecpokladu.cz/lovci-historie (box vlevo dole), kde si každý spolek může spravovat svoje stránky. Ty zajímavé věci pak vyjdou přímo na hlavní stránce LP. Stránky mohou sloužit jak k prezentaci sdružení, tak k tomu, aby se potkali kluci a holky co jsou spolu v jednom městě, chodí hledat a prostě se chtějí přidat k partě, která už třeba s archeology spolupracuje. Ono ne každý je takový borec, že se sebere a běží do muzea sám za sebe. Když se do toho založení spolku pustíte a nebudete vědět na jakého archeologa a kam se obrátit, rádi Vám poradíme. Pokud bychom sami nevěděli, zjistíme to.


Jak registrovat spolek -návod v pdf od Jirky Vavřiny

Proč to vlastně dělat?

Tady mohu uvést pouze svoje vlastní důvody a ty se mohou lišit od těch vašich. Chtěl bych, aby hledání s detektory bylo respektovanou společenskou činností. Naprostá většina hledačů nejsou žádný zloději. Většina lidí nechce nic víc, než se projít, objevit nějaký ten střípek historie a vyčistit si hlavu. U hledání dlouhodobě zůstávají především lidé, co mají rádi to hledání, nálezy samotné, už nejsou tou nejpodstatnější věcí. Ostatně je to jako droga, týden nebo dva se nedostanete ven a už je člověk nervózní jak starý pes a potřebuje na chvíli vypadnout někam na pole.
 
Přál bych si, aby se lidé na hledače dívali tak, jako je tomu třeba v Dánsku, o kterém jsme tady nedávno psali https://www.lovecpokladu.cz/home/mezi-zachranou-a-vyzkumem-7215 . Chtěl bych, aby u nálezů detektory v muzeích mohlo být standardně uvedeno, že se jedná o objevy detektorem, tohoto pána, z tohoto sdružení a u skutečně zásadních objevů, kde se hledač zachová tak jak má, a třeba nalezený depot nevyrube jako barbar, ale zavolá archeologa, se kterým běžně pracuje a celý nález zpracují jak nejlépe to jde, pak bude vyplacené odpovídající nálezné. To hlavní ale je vlastní soudnost a možná skutečné vlastenectví. Nemyslím tím nějaké mávání fanglemi a pořvávání, ale vlastní pocit z toho, že nezveřejnění nálezu bude znamenat, že se informace o něm navždy ztratí. Ztratí se tak kousek historie, která patří nám všem. Je zajímavé, jak velice jsou Dáni hrdí na to, že právě oni ten a ten předmět do muzea přinesli, že je to jejich práce a jejich zásluha. Evidentně je to pro ně podstatně více, než věc střelit někde na aukci.
 
Určitě se tady v diskuzi pod článkem najde hodně kritiků, co každému obratem vysvětlí, proč to nejde a proč by se to vlastně ani dělat nemělo a že oni by nikdy do žádného spolku nešli... jestli v této zemi máme něčeho opravdu nadbytek, jsou to právě kritici na libovolné téma. Z toho, kolik jsem měl ale letos dotazů na členství v Archeo LP, mám ale jasný pocit, že zájem dát se k někomu, kdo to už dělá, je obrovský. Problém je jenom v tom, že tak nějak není ke komu. Myslím, že všichni co se do toho pustí (musíte být alespoň tři) se tak nebudou muset bát o nábor dalších členů. Spíše si budou moci vybrat lidi, co do té jejich party zapadnou.

Chtěl bych Vám všem ještě jednou popřát co nejlepší rok 2018. Těším se na diskuzi v chatu a na dotazy na emalu klub@lovecpokladu.cz

Elmara

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Také přeji všem z týmu LP krásné prožití vánočních svátků. A přeji i všem hledačům tady na LP. Ps'' ať už je teplo :-D

Vám Všem vše nejlepší v Novém roce mnoho uspěchu a hlavně zdraví bez toho to nejde :-D :-D :-D :-D :-D Vám přeje Brnza 001

Přeji Vám všem to nej o svátcích a v novém roce, hlavně zdraví, hodně přátel a kamarádů a mnoho spokojených zákazníků. Samozřejmě spoustu krásných nálezů a prožitých chvil v přírodě. ;-)

Hanzen&Maki take posílají PF všem co zajištují chod LP a samozdřejmě všem znamym i cizím slušnym hledačum.Kovu zdar z Krnova ;-)

Také se přidávám a celému LP krásné vánoce a přeji mnoho úspěchů a at to pípá jako doposud a to všem . ;-)

ano celému týmu LP veselé vánoce a hodně štěstí v novém roce.jak v životě tak s nálezy.a ať nám ten koníček nejdéle vydrží.
To zároveň přeji všem kolegům hledačům

Super prání :-O ;-) Já jen skromně, ale od srdce - Ať se Vám všem a vše daří v dalším roce!

Všem závislejm a nadšenejm pro hledačskej relax přeju dobrou náladu, kámoše, nálezy, štěstí, rozumnou žízeň, pevný zdraví a toleranci našich protějšků. Prostě buďte v poho a bude to všecko lepčí .Vánocům a Novýmu roku ZDAR ZDAR ZDAR. Nazdar

Vše nej ...hlavně zdraví a pohodu při toulkách přírodou :-) :-) Díky adminům LP a všem přispěvatelům 8-)

Také přeji celému týmu LP vše nejlepší v následujícím roce a krásné prožití vánočních svátků.A nám detektoru závislým,ať to pípá a jsme hlavně zdraví ;-)

Manželka mi řekla,že jsem celý rok zlobil a nic k vánocům nedostanu. Řekl jsem jí,že mi to nevadí a že si něco najdu na poli :-D :-D Krásné vánoce všem detíkářům a celému týmu LP .... o:-) o:-) o:-)

Taky přeju všem hodně zdraví-at to pípá přátelé i v roce 2018 :-D ;-)

Taky přeju hodně štěstí, zdraví,trpělivost s náma. :-)

Přeji týmu LP a všem hledačům parádní vánoce, hodně zdraví a štěstí nejen při hledačkách ;-) o:-)

Díky všem za přání za všechny na LP. :-) Přeji všem klidné a pohodové vánoce, hlavně žádný stres a do nového roku hlavně zdraví. :-)

Hlavně ať nám koníček vydrží a nový MK nás nechá být.Hodně dobré nálady do příštího roku bando.

Celému týmu Lovce pokladů přeji krásné Vánoce a mnoho spokojených zákazníků. Poděkování také patří Kimovi za jeho nekonečnou snahu udržet nás všechny v dobré náladě a s veselou myslí.
Takže Kime, díky mnohokrát za vtipy ! Pěkné svátky vánoční, mnoho zdraví a krásných nálezů ! :-D :-D :-D :-D

Také přeji co nejlepší rok 2018 a ať vám to pípá a ať padá víc ágéček a hlavně hodně zdraví. :-) :-) ;-) :-) ;-) :-) ;-) :-) :-)

Všem hodně zdaru štěstí a zdraví a málo pádů ,zlomených berlí ,srážek s blbcem a a to ne jen v novém roce . 8-) ;-)
Týmu LP také díky za dobrou práci , starost a hlavně trpělivost ( i se mnou o:-) ) a ať se dál dlouho daří co nejlépe ;-)

Moc dobře napsaný. Zítra jedeme s kolegama na novoroční rejpání do zeměkoule a už i my, starý rebelové jsme došli k názoru, že se nějak zaspolčíme. Dlouho jsme přesívali odborníky a zdá se, že se urodilo. Přeji všem bez rozdílu hledačského vyznání dobré vykročení do roku 2018. Zdraví , klid a pohodu. Ať každý dloubne to, po čem touží. Přistupujme ke všemu, co ze země vydolujeme s naprostou zodpovědností a úctou. No a týmu z Jílového a přidružených provozen navíc přeju ať je to co dělají nepřestane bavit a vnitřně uspokojovat.

Krásné Vánoce a stejně krásný i celý příští rok přeje Skuf

Nad tím spolkem uvažuju.Vše ostatní tu bylo přáno,díky a všem nápodobně. ;-)

PF 2018 ;-)

Hodně pevného zdraví, štěstí a krásných nálezů ;-) ;-) ;-)

Už se kluci začli ozývat, na spolky, tak příští rok to dořešíme. Hodně zdraví, lovcové. A taky kliku na lidi kolem, bez nich to nejde. A rozum do hrsti, a nahled. A du kalit. Je čas.

V novém roce 2018 přeji všem hodně zdraví a štěstí. :-) :-)

To Wafen: díky :) Tak ať Vám to klape :)

Tak ja se také připojím. Všechno nej do nového roku... hlavně to zdraví... vždyt to znáte ;-) :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru