Pozvánka na výstavu do Náchoda

Kategorie: Pozvánky

Poklady jitří lidskou fantazii od nepaměti, a snad také proto jsou námětem bezpočtu pohádek a lidových pověstí. Za poklad jsou obvykle považovány nějaké uschované cennosti, například drahé kovy, mince, či vzácné předměty.

Výstava však ukáže, že poklad, archeologové ho častěji označují jako depot, mohl mít v průběhu historie různé podoby. Na příkladu starších, i zcela nových nálezů z východních Čech, bude představena pestrá historie jejich ukládání od mladší doby kamenné až do 20. století. Na výstavě se podařilo shromáždit pestrou kolekci ze sbírek muzeí v Náchodě, Jičíně, Dobrušce, Jaroměři, Hradci Králové, Dvoře Králové, Trutnově, Pardubicích a Novém Bydžově. K vidění tak budou depoty kamenných skener z období neolitu a eneolitu, depoty z období únětické kultury, unikátní depoty ze střední doby bronzové, ale především pak depoty z mladší doby bronzové. Mezi nimi bude také rozsáhlý depot nalezený v roce 2009 při rekonstrukci historického náměstí v Novém Městě nad Metují.

Poprvé v Náchodě budou také představeny ojedinělé nálezy bronzových seker a srpů z podhorských oblastí severovýchodních Čech, u kterých můžeme uvažovat o tom, že se jednalo o předměty rituálně uložené do země jako obětiny. Mezi lákadla může patřit i bronzový meč, či zlatý drátek. Výstava samozřejmě neopomine ani mladší období. Vystaveny tak budou nejen laténské keramické depoty, ale také mincovní poklady z období středověku a novověku, popřípadě středověké depoty pracovnách nástrojů. Na výstavě budou zmíněny i neznámější pověsti o pokladech z Náchodska. Výstavu bude možné navštívit od 18. března do 5. června 2016 ve výstavním sále stálé expozice muzea na Masarykově náměstí v Náchodě.

depot
depot

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Určitě zajimave.Ale mam to trochu z ruky. :-)

Určitě zajimave.Ale mam to trochu z ruky. :-)

Tak to já tam zajdu určitě :)

No, ty "depoty kamenných skener" z neolitu a eneolitu asi budou mít něco do sebe ;-).
Ale to je jen detail, díky řadě spolupracovníků z posledních let bude určitě na co koukat.

Urcite zajedu ;-) :-D

Už se těším :-D ;-)

Já také :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru