Příbehy předmětů - Příběh první Třetí neděle adventní roku 1944

Kategorie: Druhá světová válka , Válka ve vzduchu

Třetí neděle adventní roku 1944 připadla na 17.prosince. V liturgickém žargonu nazývána taktéž Gaudete - radostná. Osud v kulisách válečné doby měl ale jiné mínění. Den předtím došlo k zahájení několikrát odkládané protiofenzívy v Ardenách pod stylovým názvem Herbstnebel (Podzimní mlha). Nízká mrznoucí mlha byla toho dne i nad oblastí Hané, nad kterou se v době poledne objevily svazy amerických bombardérů 15 AF směřujících z Itálie do Východního Pruska s cílem bombardovat rafinerie Blechhammer jih, sever a Odertal. Těsně před polednem došlo k osudovému setkání s dvěma Jagdgeschwader ,,Wilde Sau" JG 300 německé Luftwaffe, primárně určené k obraně Říše startujících z letišt v okolí Berlína.

Půlhodinová urputná bitva s epicentrem v trojůhelníku Přerov-Olomouc-Prostějov vešla do historie. Krvavá řež nad zasněženou Hanou je bezesporu největší leteckou bitvou nad našim územím. V poměrně malém koridoru se zřítilo 8 bombardérů B24 Liberátor, 2 stíhačky P38 Lighting, zahynulo 46 amerických letců. Opožděný doprovod následně severovýchodněji od Olomouce zdecimoval JG 300. Bylo sestřeleno přes 30 stíhacích letounů FW 190 a Bf 109, 16 pilotů Luftwaffe zahynulo. Tolik stručný úvod, náš příběh předmětů začíná v brzkých ranních hodinách na základně Torretta v Jižní Itálii. Posádka bombardéru B-24J Liberator 44-41158 s označením 77, 767.Bomber Squadron, 461.Bomber Group,15.AF, ve složení velitel stroje 2/Lt. Max M. Hailey ,co-pilot 2/Lt. James G. Hendrix navigátor 2/Lt. Harbord P. Sugg Jr. ,bombometčík 2/Lt. Ivyl L.Killian ,mechanik Sgt. Julius G. Fajkus, radista T/Sgt. Lawrence F. Dixon Jr. , střelci S/Sgt Jacob Hermann III, Sgt. Harry D. Spencer, Sgt. Albert T. Arrotta, Sgt. Palmer D. Arrowood roluje krátce po 8 hodině ranní na start své 21 mise. V tu samou dobu vychází ze své hájovny u obce Kozlov ( Kozlau) v jižních Sudetech polesný na svou pravidelnou nedělní pochůzku. Když se loučí na zápraží s manželkou a dětmi, slibuje, že konečně donese vánoční stromeček, do Štědrého dne zbývá už jen týden. Velitel stroje 77 Max Hailey nacvičeným pohybem posouvá všechny čtyři plynové páky do horní úvrati ..stroj se odlepuje od plochy letiště...polesný v Kozlově dal na sáńky poslední pytel se senem.. ,, Ich werde bis zum Mittagessen zu Hause sein“..,,Do oběda budu doma“… Hlášení Sgt. A.Hermansena Jr.: ,,Byl jsem na pozici levého bočního střelce ve vedoucím stroji jednotky, která byla napadnuta německými stíhači. Letoun letící na třetí pozici pilototoval, jak jsem se později dozvěděl Lt.Hailey a byl těžce požkozen palbou Fw-190, nebo´t se po útocích okamžitě vzńal a řítil se zkrze mraky k zemi.

Žádné padáky z tohoto stroje, než zmizel v mracích jsem nespatřil…“ ,, Verdammt“..,, zatraceně co se to tam v udolí děje“, mumlal si pod fousy hajný, až do výšky 700m nad mořem doléhal hluk střelby palubních zbraní…to že američané už od července létají na sever vědel už dávno, válka už vstoupila i do těchto bohem zapomenutých kopců…v červenci jeden americký stíhač sundal dvě Bf 109, kousek od Kozlova u Milovan se zřítil americký bobardér…k domovním dveřím hájenky mu zbývalo jen pár set metrů, když v následujícím okamžiku zaslechl pronikavý hvizdavý zvuk..proboha bomby …podvědomě sebou praštil do sněhu…v rychlém sledu stačil ještě zaznamenat siuetu hořícího bombárdéru nad sebou…mohutné exploze, praskající stromy a hlína a pak náhlé ticho…z dálky se ozval tlumený poslední výbuch..po čtyřech, klopýtaje utíkal k domu…až ted si uvědomil že tam není…pláč dětí a ženy ho uvedl zpět do reality..žije a jeho nejmilejší taky… Co se dělo s letounem Lt.Haileyho lze jen spekulovat, na padácích se zachránili pouze čtyři letci, oba boční ,zadní střelec a radista. Z letounu, který ještě stačil odhodit pumy které rozmetali hájenku, odpadlo levé křídlo a zbytek stroje se zřítil do hustého lesního masívu u obce Kozlov. Ve svých troskách pohřbil i zbyvajících šest letců. Poválečný odsun německých obyvatel a začlenění oblasti do VVP Libavá na dlouhé roky znemožnil přístup do místa dopadu. Posléze tak, jako všude byla lokalita prohledána a prokopána, byli zde nalezeny mimo jiné i insignie-pilotní odznak Lt.Haileyho tkz. Křídla. Poprvé jsem lokalitu navštívil v r. 2016, postupně Vám představím průřez mými nálezy i s patřičným příběhem předmětů. Jsou to vesměs drobnosti, ale zajímavé. Tentoktrát to bude torzo kapesního nože Army Air Corps Camillus a drobné zbytky výbavy posádky. Uvedené věci jsem vykopal v r.2016. V té době byl na místě ještě hustý les, dnes je tam po vichrech a kůrovcové kalamitě holá planina. Pokračování příště...

B 24 Liberator No.77
B 24 Liberator No.77
Nůž Camillus US ArmyAirCorps nálezový stav
Nůž Camillus US ArmyAirCorps nálezový stav
Dobový prospekt Cammilus
Dobový prospekt Cammilus
Nůž Camillus US ArmyAirCorps originální stav
Nůž Camillus US ArmyAirCorps originální stav
Torzo pravítka navigátora nálezový stav
Torzo pravítka navigátora nálezový stav
Pravítko navigátora originální stav
Pravítko navigátora originální stav
část letecké kukly jednoho z členů posádky nálezový stav
část letecké kukly jednoho z členů posádky nálezový stav

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V každém domě válkaře, kus jich leží na stole. Víc k tomu netřeba.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru