Raport z archeo vycházky

Kategorie: Akce LP a Archeo LP 2010

Elmara: V sobotu proběhla plánovaná účast Archeo LP 2010 na archeologické procházce Jílovského Muzea. Na účastníky jsme čekali u kolomazných pecí a čas jsme si krátili dohledávkou této lokality. Z místa kde se povedlo nedávno najít malý stříbrný depůtek Křema dokázal vyndat ještě jeden kousek, čímž se potvrdila naše teorie, že jedna mince chybí (na základě chybějící patiny). Kousek od této dírky dal ještě jednu minci Pilot, to byl ale tak tenoučký “papírek”, že se nikdo neodvážil na ni ani příliš fouknout, aby se nerozpadla v prach.

Pilot: Trošku to opravím, borci a mazáci tahají z ďoury ag, průměrný detektotářský plebs kope železa a bezcílně bloumá po lese.

Elmara: Po tom co jsme křížem krážem prošli údolíčko, přišlo na opékaní špekáčků. Pak dorazila výprava procházkářů, podívali se na nálezy a šlo se prozkoumat jeden vršíček v okolí. Původní informace se neukázala jako úplně přesná, ale po cca 30 minutách chůze jsme těch 300 metrů zdolali a ocitli se na mírně se svažujícím zalesněném pahorku. Tam jsme původně chtěli provést i detektorový průzkum, ale vše bylo jinak. Honzovi se podařilo rozšlápnout pořádné vosí hnízdo a tak začal pekelný úprk všemi směry. S uctivého povzdálí jsme ho pak pozorovali jak bojuje s dotěrným hmyzem a dobře mu radili. Nakonec to ale dobře dopadlo, Honza dostal 8 žihadel a jelikož ho ta hra přestala bavit, šlo se dál.;-)

Pilot: Jako správní skauti rozděláváme oheň hned na první zapalovač a to jsme spálili jenom jeden návod od Fishera. :-) Při taktickém ústupu před převahou vos používáme osvědčenou detektorářskou taktiku, tzv. obětování archeologa. Nejlépe se na to hodí archeolog s min 5 dioptriemi a zhoršenou prostorovou orientací, který neváhá proběhnout přes vosí hnízdo tam i zpět.

Elmara: Detektorový průzkum lokality přinesl pouze zjištění, že mezi lesními dělníky jednoznačně převažuje obliba místního Benešovského piva Ferdinand. Jsou to prostě patrioti. S tímto zjištěním jsem se tak vydali do hospody k bazénu, kde měl Honza připravenou expozici nálezů z okolí.

Pilot: Pravděpodobně při našich taktických manévrech jsem ztratil kryt od baterek na GM4. To je deklík, který se normálně páčí šroubovákem a kladivem. Protože jsem letecký mechanik, bravurně utěsňuji bateriový blok 50kč mincí. Hrdě ukazuji svůj výtvor ostatním. Někteří mé řešení kritizují a vyjadřují obavy ze své příští cesty letadlem.

Elmara: Chvíli jsme ještě poseděli a řešili všechno možné, včetně využití hmyzu coby ekologické ochrany archeologických lokalit a plánovali další výpravy. Bylo to taková poetická sobota i když Honza ani ty vosy by asi úplně nesouhlasili.

Pilot: Našel jsem sice prd, ztratil jsem krytku, ale sranda byla a nedostal jsem ani jedno žihadlo :-)

Elmara a Pilotk

archeologická vycházka
S Honzou u kolomazných pecí
 

Bádání nad mincemi
Bádání nad nalezenými mincemi

Mince nalezené v okolí
A ještě jednou mince nalezené na lokalitě

MInce v okolí
Krátké objasnění toho, jak probíhají detektorové průzkumy

sekerka
Křemílkův nález maličké sekerky

alternativní ochrana u plota doma
Pilotovi ochočení sršni

Výstava nálezů
Ukázka toho, co se našlo při spolupráci archeologů a hledačů na Jílovsku.

Nálezy v okolí
Ukázka toho, co se našlo při spolupráci archeologů a hledačů na Jílovsku.

Nálezy v okolí
Ukázka toho, co se našlo při spolupráci archeologů a hledačů na Jílovsku.

nálezy
Ukázka toho,co se našlo při spolupráci archeologů a hledačů na Jílovsku.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Škoda, že ty fotky nejdou zvětšit, aby si člověk přečetl ty popisky...

tak to nema chybu kluci.tise zavidim..super akce ;-)

pěknej sršáňov

Ani se nedivím, že jsi ztratil kryt od baterií- vem si příklad s Křemílka a Meldy jak drží detík profesionálně a ne jak ty. :-D :-D :-D

Chlapi dobrá práce ;-)

Ještě doplnmí, že potom, co jsem trochu pobádal nad starou literaturou a nahlédl do kronik, tak jsem se utvrdil, že u poslední navštívené lokality, s pracovním názvem-"archeolokalita nesnášenlivých vos" by se mělo jednat o zaniklou ves, kterou nám popsala Olga Barvířová ve svém dílku Z pohanských památek okolí Jílového z roku 1934. Od té doby se po tomto místu marně pátralo, protože paní Olga toto místo chybně lokalizovala asi o 200m severněji.

Pěkný! Škoda, že není fotka z úprku. :-D

Jako vždy, super počtení :)

to outback : když se prchá a mává rukama nad hlavou, tak se hrozně špatně zaostřuje :-D

A já jsem se poflakovak po kolbence...

Zdravím,
report z těchto akcí je prostě SUPER.

hmmm - super ;-)

Akce krásně popsaná, zážitky skvělé, včetně vos. Opět jsem se pobavil, lituji toho, že to mám tak z ruky. Jinak bych asi takovou akci nevynechal. Dobře to děláte, díky. :-)

Oj. Ony jsou tu i ženské?
:-O :-P

to Pilot:já teda nevim ale když se nad tim zamyslim tak sem nikoho z nás vlastně nikdy neviděl ani rychle jít natož běžet nebo jinak plejtvat energií na nějakej rychlej pohyb :-D

Křemo si zapoměl na náš památný paintballový zápas? :-D

tam sem bežel jenom já,ale památnej je hodně,to zase jo :-D

Výpravy jsem se zúčastnil a vůbec jsem toho nelitoval. Dozvěděli jsme se od archeologa Honzy Víznera nejen zajímavé poznatky o životě lidí žijících v minulých dobách, ale i to, jaké obydlí si stavěli, jak vyráběli kolomaz v kolomazných pecích, ale viděli jsme i na vlastní oko nalezené mincičky z doby Rudolfa II..Na celé té akci bylo vidět, jak je oboustranně prospěšná práce detektorářů s archeology a hlavně také to, že když se sejdou lidé, kteří mají o archeologii zájem, tak je to vždy bezva zážitek. Ty vosy byly jen takovým rozptýlením... :-) Doufám, že to nebyla akce poslední, ale že budou takové pokračovat i v budoucnu. :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru